Контакт

Свет

Германија сака државите на ЕУ да го прекинат извозот на оружје во Саудиска Арабија

Објавено пред

Во интервју за германската телевизиска мрежа ЗДФ, германскиот министер за економски прашања, Питер Алтмаер, ги повика земјите членки на ЕУ да ги следат стапките на Берлин и да го прекинат извозот на оружје во Ријад поради смртта на саудискиот новинар Џамал Kaшоги.

„Важно е да дојдеме до заеднички европски став бидејќи само ако сите европски земји се согласни, тоа ќе остави впечаток врз владата во Ријад. Нема да има никакви ефекти ако го запреме извозот на оружје, а други земји во исто време ја пополнуваат празнината“, истакна Алтмаер.

Тој објасни дека целта е да се зголеми притисокот врз саудиските власти велејќи дека Берлин не е задоволен од сегашните објаснувања на Ријад во врска со случајот Кашоги.

„Германската влада е согласна дека засега нема да го одобриме понатамошниот извоз на оружје во Саудиска Арабија бидејќи сакаме да дознаеме што се случи“, додаде Алтмаер, посочувајќи на смртта на Кашогги.

Неговата изјава доаѓа кога германската канцеларка Ангела Меркел во неделата рече дека Берлин ќе го запре извозот на оружје во Ријад поради скандалот за смртта на Кашоги.

Нејзините зборови ги повтори и германскиот министер за надворешни работи, Хајко Маас, кој истакна дека Берлин не треба да одобри понатамошна продажба на оружје во Саудиска Арабија до крајот на истрагата за случајот со Кашоги.

Претходно, саудискиот министер за надворешни работи, Адел ал-Џубеир, му изрази сочувство на семејството на Кашоги велејќи дека неговата смрт била ужасна грешка и дека принцот Мохамед бин Салман не бил запознаен со инцидентот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Рама: Приштина ја загрозува надворешната политика на Албанија

Објавено пред

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека политичарите во Приштина, спротивставувајќи се на заедничката иницијатива за создавање на балканскиот мини шенген, ја загрозуваат надворешната политика на Албанија, поради свои внатрешно-политички интереси, пренесува српски „Блиц“.

Рама за албанската телевизија „Топ ченел“ изјави дека долго време му објаснувал на Албин Курти, лидерот на Самоопределување и кандидат за премиер на Косово, во што се состои значењето на процесот мини шенген и порача оти би бил многу изненаден доколку тој не го разбира тоа, затоа што, како што кажа Рама, Курти е доволно интелигентен.

„Ако тој се преправа дека разбира или не разбира, тоа е негов избор, но се чини дека надворешната политика со Албанија ја користи за внатрешна политика. Не верувам дека ова е најдобро, ќе имаме време да разговараме и да ги продлабочиме дискусиите“, истакна Рама.

Коментирајќи ја изјавата на Курти за отворање на границите меѓу Албанија и Косово, албанскиот премиер рекол дека такво нешто не може да се направи без согласност на Србија.

„Ако Курти сака да отвори граници, тогаш мора да има согласност од сите држави“, рече Рама.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Грција пропадна предлогот богохулството да биде казниво дело

Објавено пред

Грчките власти денеска се откажаа од плановите богохулството да се прогласи за казниво дело, откако предлогот наиде на бројни критики во парламентот за време на расправата меѓу претставниците на конзервативната Влада и левичарската опозиција.

Министерот за правда, Костас Цијарас, рече дека е повлечен предлог-законот за криминализација на богохулството, потсетувајќи дека со тој предлог била предвидена казна затвор до две години, пренесува агенцијата АП.

Предлогот наиде на бројни критики.

„Само фундаменталистички држави во Азија и на Блискиот Исток имаат такви закони“, изјави опозицискиот пратеник Спирос Лапас.

Грчката православна црква го поздрави овој предлог-закон, оценувајќи дека тој би помогнал во зачувување на религиските чувства на верниците.

Прикажи повеќе...

Свет

Девојка од Бангладеш тврди дека ја чуваат како роб и моли за помош преку „Фејсбук“

Објавено пред

Куќна помошничка од Бангладеш, која работи во Саудиска Арабија, на „Фејсбук“ објави потресно видео во кое тврди дека била физички и сексуално злоупотребувана од нејзините работодавци и очајно моли да биде ослободена од тешкото ропство.

„Мислам дека нема да преживеам. Мислам дека ќе умрам. Ме претепаа и измачуваа. Ве молам спасете ме, само извадете ме од тука“, вели несреќната девојка во видеото.

Со солзи таа раскажува како саудиските работодавачи ја изгладнуваат, и истураат врз рацете зовриено масло и ја чуваат заклучена и по 15 дена. Притоа девојката ги покажува и изгорениците и лузните на рацете.

Maid ‘abused’ by Saudi family

A Bangladesh maid has posted this emotional video claiming she was beaten and tortured by her employer in Saudi Arabia, and begging to return home.

Posted by Middle East Eye on Среда, 06 ноември 2019

Оваа млада жена сè уште живее со семејството за кое работи во саудискиот град Џеда, соопшти портпаролот на бангладешката невладина организација BRAC, која се обидува да ја врати во родната земја.

Активистот соопшти дека по испраќањето на видеопораката, телефонот ѝ бил одземен.

Владата на Бангладеш ја повика државната агенција за работа во странство да обезбеди безбедно враќање на девојката од Саудиска Арабија, што е можно поскоро.

Шокантното видео е најнов потсетник за често бруталната експлоатација и злоупотреба на сиромашните мигранти од Југоисточна Азија во богатите, но крајно репресивни монархии во Персискиот Залив, меѓу кои Саудиска Арабија е најголемата.

Суми Актер (25) изјави дека била изложена и на немилосрдни сексуални напади, како кај семејството каде сега се наоѓа, но и кај претходното.

Нејзиното семејство рече дека прави напори да ја донесе дома, но засега без успех.

Видеото, кое е споделено десетици илјади пати и прегледано милиони пати на „Фејсбук“, предизвика протести во Дака, главниот град на Бангладеш и протести против нехуманото постапување со работниците мигранти од таа земја, пренесува хрватски „Индекс“.

 

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

Заев во Тетово: Владата заседава во 10 региони за одблиску да го слушне гласот на граѓаните

Премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите пред одржувањето на редовната 165. седница на Владата во Тетово, истакна дека организацијата...

Регион46 минути

Рама: Приштина ја загрозува надворешната политика на Албанија

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека политичарите во Приштина, спротивставувајќи се на заедничката иницијатива за создавање на балканскиот мини шенген,...

Регион3 часа

Црна Гора не го прифаќа предлогот за мини шенген

Министерката за економија на Црна Гора, Драгица Секулиќ, во понеделникот рече дека приклучувањето кон иницијативата мини шенген за балканските држави...

Европа4 часа

Зелено светло за 13 нови одбранбени проекти на ЕУ

Владите на ЕУ дадоа зелено светло за 13 нови одбранбени проекти насочени кон развој на поголема воена моќ независна од...

Македонија6 часа

Холандија го ратификува протоколот за НАТО

Холандскиот сенат попладнево го ратификува протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО, соопшти министерот за надворешни работи, Никола Димитров....

Економија7 часа

(Видео) За борба против аерозагадувањето предвидени 1,6 милион евра во буџетот за 2020

Растот на платите и пензиите, растот на вработеноста, намалувањето на невработеноста и големата социјална заштита на ранливите категории в година...

Македонија7 часа

(Видео) Пендаровски: Макрон ми кажа дека никогаш немал намера да ни нуди алтернатива

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Париз оствари средба со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата беа разменети мислења за...

Македонија9 часа

Ешерихија коли пронајдена во повеќе бунари, извори и чешми во Скопско

Од ЈЗУ Центар за јавно здравје – Скопје известуваат дека е пронајдена ешерихија коли и други бактерии во повеќе бунари,...

Топ11 час

Загина пешак на патот Крива Паланка – Куманово

Шеесет и седумгодишен маж од кривопаланечкото село Градец почина кога вчера во него удри автомобил на магистралниот пат Крива Паланка...

Македонија11 час

Владата ги повлече најавените измени на Законот за јавните собири

Владата ги повлекува предлог-измените на Законот за јавните собири. Од владината прес-служба информираат дека ги слушнале забелешките на граѓанските организации за...

Македонија11 час

Таткото на Боки 13 призна дека го тепал попот, пресуда в понеделник

Обвинетиот Миле Јовановски, татко на неформалниот сопственик на „1ТВ“, Бојан Јовановски, утрово во судот призна дека е виновен оти го...

Регион11 час

Ердоган со нова закана: Ќе ви испратам терористи

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја предупреди ЕУ дека неговата држава би можела да ги ослободи припадниците на Исламска држава...

Македонија13 часа

Собранието ќе избира заменик-министер за здравство

На денешната седница во Собранието треба да биде избран нов заменик-министер за здравство. Владата го предлага Арменд Арслани, кој е...

Свет13 часа

Џими Картер хоспитализиран поради крвавење во мозокот

Поранешниот американски претседател Џими Картер е хоспитализиран во Атланта заради крвавење во мозокот, што го предизвикало и неговото скорешно паѓање....

Регион14 часа

Во Црна Гора се појави ретка болест којашто ја пренесуваат животните

Во Црна Гора се појави ретка болест којашто ја пренесуваат животните. Паразитското заболување лајшманиоза коешто го пренесуваат комарците, се појави...

Македонија1 ден

Макрон го пречека Пендаровски во Париз

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, го пречека македонскиот претседател Стево Пендаровски во Париз. „Вечерва имав чест да присуствувам на вечерата...

Свет1 ден

(Видео) Грета Тунберг има двојничка во Русија која сака да ја исчисти планетата

Говорот на активистката Грета Тунберг (16) за климатските проблеми наиде на силен одѕив во светот. Два месеца по нејзиниот говор...

Македонија1 ден

(Видео) Постигнат е договор за зголемување на платите на здравствените работнии

Постигнат е договор за зголемување на платите на здравствените работници и соработници, почнувајќи од февруари в година. Платите на лекарите...

Економија1 ден

Горивата поскапуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поскапат за половина и за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија1 ден

Забрана за работење на компанијата што го загадуваше воздухот во Кочани

Државниот инспекторат за животна средина го забрани работењето на компанијата што учествуваше во загадувањето на воздухот во Кочани. Инспекторатот на...

Досие