Контакт

Европа

Германија ја забрани исламската организација „Ансар интернешнел“ поради сомневање дека финансира тероризам

Објавено пред

Германија ја забрани исламската организација „Ансар интернешнел“, која е осомничена за финансирање тероризам низ целиот свет, соопшти денеска германското Министерство за внатрешни работи.

„Ако сакате да се борите против тероризмот, мора да ги исушите неговите извори на финансирање“, напиша германскиот министер за внатрешни работи Хорст Зехофер на „Твитер“, пренесува „Ројтерс“.

„Исламската организација ‘Ансар’ и здружената организација ширеа салафистички поглед кон светот и финансираат терор низ целиот свет под маската на хуманитарна помош“, изјави министерот.

Полицијата извршила претрес во нивните простории во 10 германски сојузни покраини, како дел од напорите за забрана на таа организација, пишува германскиот дневен весник „Билд“.

Во 2019 година полицијата изврши претрес во канцелариите кои припаѓаа на „Ансар“ и хуманитарната организација „Ворлдвајд резистенс-хелп“, поради сомнеж дека ја финансирале палестинската милитантна група Хамас, која е на „црната листа“ во Европската Унија како терористичка организација.

Организацијата Ансар на својата интернет-страница наведува дека обезбедува хуманитарна помош за луѓето погодени од војна и кризи.

Европа

„Астра зенека“: Терапијата со антитела не успеа да спречи развој на коронавирус

Објавено пред

Англиско-шведскиот производител на лекови „Астра зенека“ објави дека нивната терапија со моноклонални антитела, AZD7442, не помага во превенција на болеста од Ковид-19 кај лица кои биле изложени на коронавирус.

Компанијата соопшти дека во студијата учествувале невакцинирани лица постари од 18 години, кои биле во контакт со заразените во последните осум дена.

Во споредба со плацебо, AZD7442 го намали ризикот од развој на симптоми на коронавирус за 33 проценти, што не е статистички значајно, соопшти компанијата.

Од „Астра зенека“ ја испитуваат ефикасноста на лекот кај веќе заразени пациенти и спречување на развој на потешки форми на болеста.

„Иако лекот не ја исполни примарната цел да спречи појава на симптоми, ние сме охрабрени од заштитата што им ја пружи терапијата AZD7442 на учесниците со негативен ПЦР тест“, рече Мене Пангалос, извршен потпретседател за истражување и развој во „Астра зенека“.

Владата на САД го поддржа развојот на AZD7442.

Компанијата постигна договор со Соединетите Американски Држави во март за испорака на половина милион дози на лекот, а во вторникот беше објавено дека во тек се преговори со американската влада за понатамошни чекори.

Ривалските компании „Регенерон фармацеутикалс“ и „Ели Лили и Ко“ развија слични производи кои се состојат од моноклонални антитела и се одобрени за употреба во САД.

Терапијата со моноклонални антитела е класифицирана како група лекови кои имитираат природни антитела што ги произведува телото за борба против инфекцијата.

Европската агенција за лекови (ЕМА) ја одобри терапијата со Регенерон и сега проучува слични лекови од производителите Ели Лили, Целтрион и еден лек развиен од „ГлаксоСмитКлајн“ и „Вир биотехнологија“.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Обид за филмски грабеж во Модена: запалени возила и расфрлани клинци по патот

Објавено пред

Синоќа, во Модена се случил неуспешен обид за напад на блиндирано возило за да се ограбат парите и скапоцените предмети што ги превезувало, пренесува италијанската агенција „Анса“.

Разбојниците, како на филм, најпрвин го блокирале автопатот на јужниот излез од Модена, истуриле клинци на патот за да го оневозможат сообраќајот, запреле и под закана со оружје одзеле две возила, кои ги запалиле, а потоа запреле и два камиона и ги принудиле возачите да ги постават дијагонално како барикада на патот.

И покрај ваквите подготовки, нападот и грабежот не успеале, а како што соопшти полицијата, за среќа, нема жртви или повредени, иако очевидци велат дека слушнале експлозии и пукотници.

Чадот и пламенот од запалените возила биле видливи и километри подалеку од местото на инцидентот. Отпрвин постоел страв од посериозни последици, па во акцијата на полициските сили учествувал и медицински хеликоптер.

Разбојниците побегнале и по нив се трага.

Поради обидот за грабеж на автопатот меѓу Болоња и Модена, кој е важен сообраќаен центар, превозот бил блокиран неколку часа, а Италија била поделена на два дела. Утрово, како што пренесува агенцијата, сообраќајот на овој дел од автопатот се одвива нормално во двата правци.

Прикажи повеќе...

Европа

Шкотска студија: Делта-варијантата на коронавирусот двојно го зголемува ризикот од хоспитализации

Објавено пред

Индискиот сој на коронавирус или т.н делта-варијанта најнапред откриена во Индија двојно го зголемува ризикот од хоспитализација во споредба со претходно доминантниот вид во Велика Британија. Сепак, две дози од вакцината обезбедуваат силна заштита, покажа шкотска студија.

Првите докази сугерираат дека заштитата со вакцините од делта-варијантата на коронавирусот може да биде помала од нивната ефикасност против алфа-варијантата, која првпат беше откриена во Велика Британија.

Британскиот премиер Борис Џонсон вчера го одложи планот за укинување на блокадата за еден месец предупредувајќи дека ако не се стори ништо, бројот на хоспитализирани лица може да ги достигне бројките од врвот на првиот бран на пандемијата поради индискиот вид коронавирус.

Според планот што го објави Џонсон во февруари, повеќето епидемиолошки ограничувања требаше да бидат укинати на 21 јуни, а дотогаш пабовите, рестораните, ноќните клубови и другите угостителски објекти требаше да бидат целосно отворени.

Таа долгоочекувана одлука е одложена за 19 јули.

Шкотската студија проучувала 19.543 случаи и 377 хоспитализации меѓу 5,4 милиони луѓе во Шкотска, од кои делта-варијантата е пронајдена во 7.723 случаи и 134 хоспитализации.

Крис Робертсон, професор по епидемиологија на Универзитетот во Стратклајд, рече дека делта-варијантата, кога ќе се земат предвид возраста и истовремените болести, двојно го зголемува ризикот од хоспитализација, но дека вакцините го намалуваат тој ризик за речиси 70 проценти.

Експертите велат дека две дози вакцина обезбедуваат многу подобра заштита од делта-варијантата отколку само една доза вакцина и дека одложувањето од заклучувањето ќе им помогне на повеќе луѓе да добијат втора доза и да создадат имунолошки одговор.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

Филипче ја прими грчката донација од 20.000 вакцини од „Астразенека“

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека денеска пристигнала донацијата од 20.000 дози вакцини „Астразенека“ од Грција....

Свет29 минути

„Политико“: Има пет работи поради кои Бајден ја сака Европа, една од нив е Балканот

Малкумина американски претседатели стапиле на таа функција со толку многу поминати километри во меѓународни патувања како што е Бајден, пишува...

Македонија31 минута

Вчера се аплицирани 4.840 вакцини, прва доза примиле 3.222 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 259.935 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 3.222 граѓани,...

Македонија1 час

Кацарска: Ниту еден политичар не може да ми влијае за некој предмет

Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска, тврди дека врз неа не може да влијае ниту еден политичар, ниту пак да...

Свет3 часа

Израел ги укина маските во затворено

Министерството за здравство на Израел објави дека од денеска веќе не важи обврската за носење заштитни маски во затворен простор....

Македонија3 часа

Владата ќе одлучува за укинување на полицискиот час

На седница што ќе почне денеска во 13 часот, според соопштение од владините служби, на дневен ред пред министрите за...

Свет4 часа

СЗО: Опаѓа бројот на новозаразени од коронавирус во последните седум недели

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, рече дека има пад на новозаразени од коронавирус во последните...

Свет4 часа

Бајден вети дека ќе му ја каже црвената линија на Путин

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, вчера во Брисел вети дека ќе му каже на својот руски колега Владимир Путин каде е...

Свет4 часа

Кина возврати на обвинувањата на НАТО: Кажувате невистини, ние сме мирољубиви

Кинеската мисија во Европската Унија денеска ја осуди процената на НАТО од вчерашниот самит дека Кина претставува „системски предизвик“. Водачите...

Македонија18 часа

Заев од НАТО Самитот 2021: Трансатлантското семејство е силно како никогаш порано

Премиерот Зоран Заев, заедно со лидерите на земјите членки на НАТО, учествуваше во централниот работен дел на годинешниот Самит на...

Свет19 часа

Бајден: Напад врз една членка на НАТО е напад врз секого

Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Брисел рече дека колективната одбрана на НАТО, принципот дека нападот врз една членка се...

Свет22 часа

Земјите од НАТО заеднички ќе се бранат и од напади во вселената

Проширувањето на членот 5 од договорот за основање на НАТО, кој денеска ќе биде продолжен, им овозможува на членките на...

Македонија22 часа

Четири нови случаи на Ковид-19, починал 66-годишен скопјанец

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.337 тестирања, а регистрирани се четири нови случаи на...

Европа22 часа

Во Германија најнизок број на новозаразени во последните 9 месеци

Во Германија е регистриран најмал број на новозаразени од коронавирус на дневно ниво во последните девет месеци, па официјалните лица...

Економија24 часа

Од полноќ се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука од полноќ да се зголемат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,15%...

Македонија1 ден

Груби и Мерко за рушењето на платформите во Струга: Зелената агенда е веќе во акција

Првиот вицепремиер и министер за политички систем, Артан Груби, заедно со министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири, и...

Регион1 ден

Хрватска ги промовира ковид-автобусите

Министерот за здравство на Хрватска, Вили Берош, и директорот на Хрватскиот институт за јавно здравје, Крунослав Цапак, промовираа вакцинација со...

Македонија1 ден

Бројот на ковид-пациенти во македонските болници падна под 100

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот што се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Македонија1 ден

Кризниот штаб предлага да се укине полицискиот час, на свадба да може да има повеќе од 100 гости

Кризниот штаб ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести, меѓу кои е и укинување на полицискиот час од среда,...

Свет1 ден

Кавалери од ЕМА реагира дека погрешно е цитиран: „Вакцината на ‘Астра зенека’ е добра за сите возрасти“

Марко Кавалери, шеф на работната група за коронавирус во Европската агенција за лекови, рече дека вакцината на „Астра зенека“ има...

Досие