Контакт

Свет

Германија ќе предизвика раскол во ЕУ кога министерот на Меркел побара затворање на границата со Австрија

Објавено пред

Германскиот министер за внатрешни работи, Хорст Зихофер, се бори со канцеларката Ангела Меркел за да ја затвори германската граница со Австрија – сеизмички потег што го загрозува самото постоење на ЕУ, пренесува британски „Експрес“. Австрискиот канцелар Себастијан Курц вчера пристигна во Берлин на разговори за миграциската политика на ЕУ со канцеларката Меркел. И италијанскиот министер за внатрешни работи, Матео Салдини, побара покана за посета за разговори за миграцијата.

Повикот за затворање на германската граница не само што ќе урне еден од столбовите на политиката на ЕУ – слобода на движењето – туку ќе предизвика трупање повеќе мигранти во соседните земји, особено во Австрија и Италија. Судирот ја потресе и така кревката германска коалициска влада, која се формира во март по месеци расправии и дипломатија.

Министерот за внатрешни работи, кој отсекогаш ја критикуваше политиката на либералната миграција на Меркел, треба да се обиде да ги убеди другите водачи на ЕУ да се согласат со заедничката политика за мигранти на самитот овој месец.

Планот на Зихоифер ќе повлече промена на политиката на отворени врати, што канцеларката ја објави во 2015 година. Берлин ќе ги враќа барателите на азил што веќе се регистрирани во друга земја членка на ЕУ. Ќе има построги правила за миграција и побрзо депортирање на неуспешните баратели на азил.

Зихофер во понеделникот ги откажа сите планови за да го претстави својот мастер-план за имиграција тврдејќи дека одредени точки допрва треба да се договорат.

„Јас имам одговорност кон оваа земја, да управувам со неа и да го одржувам редот. И не можам бесконечно да ја одложувам,“ изјавил тој според „Дојче веле“.

Курц ја предводи десничарската влада во Австрија и има слични ставови со Зихофер.

„Ние мора да одлучиме кој ќе влезе во Европа, а не шверцерите“.

Италијанскиот крајнодесничарски министер за внатрешни работи, Матео Салдини, одби да дозволи брод со стотици мигранти спасени на море да се прикотви во Италија. Салдини исто така побара да се постигне договор за тоа како да ја затворат надворешната граница на ЕУ. Доаѓањето повеќе од еден милион имигранти од 2015 година во Германија ја подели земјата и го поттикна подемот на крајнодесничарската партија Алтернатива за Германија.

Регион

ОБСЕ, Амбасадата на САД и ОХР ја осудуваат циничната употреба на извештајот на Комисијата за Сребреница за политички цели

Објавено пред

Од

Мисијата на ОБСЕ во Босна и Херцеговина, на Амбасадата на САД и на Канцеларијата на високиот претставник (ОХР) „најостро го осудуваат циничниот начин на употреба на Извештајот на Европската комисија за настаните во и околу Сребреница во 2004 година, за политички цели за време на предизборниот период.

„Политизацијата на Извештајот не придонесуваат за правда и помирување, го поткопува владеењето на правото, не ги претставува европските вредности и во крајна линија, претставува закана за процесот на остварување на правда за сите жртви на воените злосторства, без оглед на етничката припадност. Извештајот помога заедниците во Босна и Херцеговина да се продолжат напред. Многу од резултатите во извештајот се верифицирани и потврдени од страна на одлуки на меѓународни, домашни и странски судови. Фактот дека во Сребреница во 1995 година е извршен геноцид е потврден од страна на две меѓународни судови. За да биде јасно, никој не ја демонизира Република Српска, ниту пак зборува за колективната одговорност на Република Српска или на српскиот народ, како што тврдеше претседателот на Република Српска и други. Жртви има од сите страни, вклучувајќи го и српскиот народ. По усвојувањето, Извештајот беше важен чекор напред во напорите за постигнување на правдата. Овие напори продолжуваат и денес. Мисијата на ОБСЕ во БиХ во неколку наврати истакна дека обвинителите и судовите на ниво на Федерацијата на БиХ, Република Српска, како и на Обвинителството на БиХ и Судот на БиХ, досега ја завршиле работата на скоро 500 случаи поврзани со воени злосторства. Судските институции на Босна и Херцеговина покажаа силна посветеност на утврдувањето на вистината и обезбедување ефикасно испитување на сите воени злосторства, без оглед на етничкото потекло на сторителот или жртвата. Бараме продолжување на поддршката на овие институции, со цел да им се овозможи да го завршат овој процес и да обезбедат правда за жртвите“, се вели во соопштението на ОБСЕ.

Прикажи повеќе...

Свет

(Фото и Видео) Застрашувачки видео снимки од рушењето на надвозникот во Италија

Објавено пред

Од

Италијанската полиција на социјалната мрежа „Твитер“ објави видео на кое се гледа моментот на рушењето на надвозник во близина на Џенова.

Бројот на загинати лица во несреќата досега се зголеми на 35 лица, а според италијанските власти тој и натаму би можел да се зголемува. Меѓу загинатите има и едно дете.

Хрватските медиуми пишуваат и за сведоштвото на еден возач на авотбус, кој како што вели за медиумите за влакно ја избегнал несреќата.

„Јас возев автобус за Хрватска и го преминав надвозникот само половина час пред да се распадна. Се шокирав кога чув дека надвозникот се срушил“, раскажува возачот за хрватските медиуми.

Возачот, Рудолф Полунич, за тамошните медиуми посочил дека морал да застане да одмори и во последен момент одлучил да одмори по Џеноваа. Тој во својата изјава наведува „ако застанав и се одморив претходно, најверојатно ќе бев во колоната која во тој момент се најде на надвозникот“.

Прикажи повеќе...

Свет

Лавров: Американските санкции против Русија и Турција се незаконски

Објавено пред

Од

Американските економски санкции против Турција и Русија се дел од „незаконската политика”, изјави рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска од Анкара.

„Зајакнувањето на санкциите го сметаме за незаконски потег, диктирана желба за доминира насекаде – да се диктира политиката, да се одлучува за светската политика без договор”, изјави Лавров на прес-конференција со неговиот турски колега, Мевљут Чавушоглу.

Лавров истакна дека САД ги користат санкциите со цел нефер да профитираат во трговијата на светски размери.

Ваквите изјави на Лавров доаѓаат откако минатата недела Вашингтон воведе санкции за Москва и Анкара.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет7 часа

(Фото и Видео) Застрашувачки видео снимки од рушењето на надвозникот во Италија

Италијанската полиција на социјалната мрежа „Твитер“ објави видео на кое се гледа моментот на рушењето на надвозник во близина на...

Македонија8 часа

Владата донесе одлука за спроведување кампања за референдумот

Владата донесе одлука да спроведе процес на планирана јавна комуникација од јавен интерес – кампања за референдумот. По потпишувањето на...

Македонија11 час

Владата го разреши директорот на БЈБ, Лазе Велковски, поради скандалот со џипот

Владата на денешната владина седница го разреши  директорот на Бирото за јавна безбедност, Лазе Велковски. Со БЈБ сега ќе раководи...

Македонија14 часа

Зошто редовно се калкулира и навреме не се објавува тендер за набавка на инсулин?

Министерот за здравство, Венко Филипче, сè уште не најде долготрајно решение за проблемот со недостиг на инсулин за дијабетичарите. По...

Македонија14 часа

УЈП ќе има неограничен пристап до сметките на граѓаните, но тој треба да биде контролиран

Увидот на Упрвата за јавни приходи во личните податоци мора да се ограничи, а евентуалната размена на податоците со банките...

Економија15 часа

Четири компании со иновации изјавиле дека се поврзани со функционери

Четири од вкупно 77 компании добитници на грантови за иновации изјавиле дека во сопственичката структура имаат лице носител на јавна...

Економија18 часа

Ердоган најави бојкот на електронските уреди од САД

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека ќе следува бојкот на електронските уреди од САД  по заострувањето на односите со...

Топ18 часа

Почина шестмесечно бебе во Штип

Шестмесечно бебе без знаци на живот вчера било донесено во штипската болница. На неговото тело немало траги на насилство, а...

Свет19 часа

Трамп го потпиша законот за одбранбена политика вреден 716 милијарди долари

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го потпиша законот за годишната одбранбена политика, вреден 716 милијарди долари, што предвидува модернизација и...

Економија20 часа

Светски познатиот американски бренд за брза храна КФЦ доаѓа во Македонија

Премиерот Зоран Заев синоќа оствари средба со Фатмир Зимбери, сопственик на лиценцата за отворање ресторани за брза храна на американскиот бренд...

Топ21 час

Пожар во „Неуромедика“, штетата сѐ уште не е утврдена

Пожар избувнал ноќеска во болницата „Неуромедика“ во центарот на Скопје. Како што информираат од Противпожарната бигада на град Скопје, пожарот...

Македонија21 час

Владата на седница ќе го разгледа предлогот за разрешување на директорот на БЈБ

Владата денeска на седница ќе го разгледа предлогот за разрешување на директорот на Бирото за јавна безбедност, Лазе Велковски, кој...

Македонија1 ден

По објавата на ,,Макфакс”, Министерството за здравство уште утре ќе распише тендер за набавка на инсулин

По објавата на ,,Макфакс” за недостиг на инсулин во државата, Министерството за здравство одлучи уште утре да распише тендер за...

Економија2 дена

(Видео) Заев: УЈП ќе ги гледа сметките оти најмала наплата на даноците има кај оние со најголеми приходи

Увидот на Управата за јавни приходи (УЈП) во банкарските сметки на граѓаните ќе служи само за државата да си ги...

renata-jakimovic renata-jakimovic
Македонија2 дена

Дијабетичарите принудени меѓу себе да си позајмуваат инсулин бидејќи го нема во аптеките

На повидок е нова инсулинска криза во Република Македонија, дијабетичарите со месеци мака мачат да дојдат до лекот од кој...

Македонија2 дена

(Видео) Лазе Велковски останува во МВР и по евентуалното разрешување

Лазе Велковски, директор на Бирото за јавна безбедност, ќе остане во МВР, дури и ако Владата на утрешната седница го...

Регион2 дена

Ставен под контрола пожарот на грчкиот остров Евија

Ставен е под контрола шумскиот пожар што избувна вчера на грчкиот остров Евија. Поради пожарот, на островот претходно денеска беше...

Македонија2 дена

За четири дена 528 пријави од дијаспората за претстојниот референдум

На повикот на Државната изборна комисија преку интеренет-апликација, со која гласачите од дијаспората може електронски на страницата да поднесат барање...

Македонија2 дена

Претседателот на Бугарија бара анекс-договор со Македонија

Претседателот на Бугарија, Румен Радев, смета дека македонскиот премиер, Зоран Заев, не ѝ се извинил на соседната земја по изјавата...

Македонија2 дена

Чавков и пратениците следната недела на суд за крвавиот четврток

Следната недела, на 22 август, обвинетите за настаните во Собранието на крвавиот четврток повторно седнуваат на обвинителна клупа. Меѓу нив...

Досие