Контакт

Европа

Германска неонацистка осудена на доживотен затвор за убиство на 10 луѓе

Објавено пред

Неонацистката Беате Чшепе е осудена на доживотен затвор во Германија за убиства што ги извршила како член на неонацистичката група НСУ.

Германскиот суд ја прогласи Чшепе за виновна по 10 точки од обвинението за убиство на 10 лица, осуммина Турци, Грк и германска полицајка во периодот од 2000 до 2007 година, пренесе агенција „Ројтерс“.

Таа негира дека е одговорна за убиството на Ува Бенарт и Ува Мундлос, кои, според неа, извршиле самоубиство во 2011 година кога полицијата случајно ја открила неонацистичката група.

Чшепе рече дека се чувствува морално одговорна затоа што не ги спречила во намерата.

Европа

Москва подготвена за соработка со Британија само под еден услов

Објавено пред

Русија е подготвена да соработува со Велика Британија ако Лондон ја корегира својата непријателска политика кон Москва, објави руското Министерство за надворешни работи.

Министерството укажува дека заменик-шефот на руската дипломатија, Владимир Титов, на маргините на Минхенската безбедносна конференција се сретнал со британскиот државен министер за Европа и Америка, Алан Данкан, пренесува „Спутник“.

„Соговорниците разговараа за руско-британските односи и за можностите за решавање на акумулираните проблеми. Руската страна истакна дека нормализацијата на соработката преку дијалог, заснован на меѓусебно почитување и еднаквост, нема алтернатива. Изразена е подготвеност за заедничка соработка доколку британското раководство ги корегира непријателските политики кон Русија“, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Европа

Пенс во дебата со Меркел: Европа повторно го поткопува партнерството со САД

Објавено пред

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска на Минхенската конференција за безбедност цврсто ја бранеше одлуката на европските земји да го поддржат нуклеарниот договор со Иран, додека американскиот потпретседател Мајк Пенс ја обвини Европа дека повторно ги поткопува САД.

Пенс во Минхен инсистираше на тоа Европејците да се повлечат од нуклеарниот договор, нарекувајќи го Иран водечки државен спонзор на тероризмот во светот.

„Време е нашите европски партнери да престанат да ги загрозуваат американските санкции против овој убиствен режим. Време е нашите европски партнери да застанат со нас и со иранскиот народ, како и нашите сојузници и пријатели во тој регион. Време е нашите европски партнери да се повлечат од нуклеарниот договор на Иран“, рече Пенс.

Тој ова го истакна откако Меркел рече дека ја споделува загриженоста поради многуте обиди на Иран да ја зголеми својата моќ во регионот.

„Гледам програма за балистички проектили, го гледам Иран во Јемен и пред сé го гледам Иран во Сирија. Единственото прашање кое стои меѓу нас во овој проблем е дали ја поддржуваме нашата заедничка цел – нашата заедничка цел да се спречи штетата или тежок развој на Иран, со повлекување од еден од преостанатите договори“, запраша германската канцеларка.

Таа, исто така, праша дали е добро за САД брзо да ги повлечат војниците од Сирија и дали тоа не е можност за Иран и Русија да извршат притисок во оваа земја.

Покрај ова недоразбирање, Пенс повтори дека САД се спротивставуваат и на германско-рускиот проект за гасоводот Северен тек 2 и како што рече, Вашингтон е загрижен дека тоа ќе ја направи Европа премногу зависна од рускиот гас.

Тој, во име на САД, ги пофали сите европски партнери кои зазедоа цврст став против гасоводот и ги повикаа другите да го сторат тоа.

Прикажи повеќе...

Европа

Илјадници каталонски сепаратисти на улиците на Барселона

Објавено пред

Повеќе илјади каталонски сепаратисти се собраа денес на протестен марш во Барселона, барајќи 12 нивни лидери на кои им се суди за нивната улога во неуспешниот обид за отцепување во 2017 година, да бидат ослободени од обвиненијата.

Демонстрантите во првиот ред на маршот, носеа голем транспарент со натпис „самоопределувањето не е криминал“, а имало и многу луѓе кои носеле сепаратистички знамиња, објави агенцијата АП.

Судењето на 12-те каталонски лидери започна неделава во Врховниот суд на Шпанија во Мадрид.

Тие се обвинети дека ја игнорирале судската забрана за одржување на референдумот за отцепување и прогласиле независност во октомври 2017 година.

Деветмина од 12-те осомничени каталонски лидери се во затвор, додека тројца, на кои им се заканува помала казна, се пуштени да се бранат од слобода.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Заев и Ципрас: Договорот им го посветуваме на младите генерации и нивната иднина

Премиерот Зоран Заев заедно со неговиот грчки колега, Алексис Ципрас, денеска зедоа учество на панелот „Разговор со добитниците на наградата...

Македонија8 часа

Силјановска е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ: Македонија многу ми даде, сега е ред јас да вратам

Гордана Силјановска и официјално е избрана за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ од страна на делегатите на партијата на денешната конвенција...

Регион10 часа

Тензични протести во Тирана: Приврзаниците на опозицијата се судрија со полицијата

Повеќе од илјада приврзаници на опозицијата се судрија денеска со полицијата на антивладините протести во Тирана, барајќи оставка на премиерот...

Македонија13 часа

Неколкумина повредени кај Ласкарци сѐ уште се борат за живот

Во Градската општа болница „8-ми Септември“ од повредените од тешката сообраќајна несреќа, во моментов се лекуваат 19 пациенти. Од нив,...

Македонија14 часа

Мицкоски: Да се обединиме и да му дадеме црвен картон на Заев

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на конвенцијата во Струга, на која партијата избира кандидат за претседател, повика на обединување на...

Свет15 часа

(Видео) Работник кој добил отказ застрела петмина колеги во Чикаго

Пет лица се убиени и пет полицајци се повредени во предградието на Чикаго, кога 45-годишн маж пукал во индустриско складиште...

Македонија16 часа

Притвор за 11 членови на криминална група, разработиле шема за шверц на мигранти од Грција кон Србија

Единаесет членови на криминална група кои што разработиле шема за шверц на мигранти од Грција, преку земјава, кон Србија, завршија...

Македонија17 часа

Почина уште еден повреден во несреќата кај Ласкарци, бројот на жртви се искачи на 15

Изутринава почина уште еден од повредените во тешката сообраќајна несреќа која што се случи на патот Скопје – Тетово, со...

Свет17 часа

Трамп прогласи вонредна состојба

Претседателот Доналд Трамп прогласи национална вонредна состојба на границата Мексико, во обид да обезбеди повеќе пари за ѕидот кој планира...

Македонија18 часа

ВМРО-ДПМНЕ на конвенција во Струга избира партиски кандидат за претседател

ВМРО-ДПМНЕ денеска на Конвенција под слоганот „За честита Македонија“ во Струга го избира партискиот кандидат за претседател на претстојните претседателски...

Македонија1 ден

На „Дурмо турс“ не му е првпат да излета од пат, лани го извлекувале на Косово

На „Дурмо турс“ не му е првпат да излета од патот. Косовските медиуми лани известиле за автобус  на оваа компанија...

Македонија1 ден

Само претседателот Иванов не го промени името на државата на веб-страницата

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге...

Македонија1 ден

МВР: Не е спорно ако сопственикот на „Дурмо турс“ вршел технички преглед преку друга своја фирма

За Министерството за внатрешни работи законски нема ништо спорно во тоа што сопственикот на „Дурмо турс“, Дурмиш Белули, во исто...

Македонија1 ден

„Специјал“ им подели крофни со рок до утре на учениците во „Димитар Миладинов“  

Принцес-крофни со рок на траење до утре им биле поделени денеска како ужинка  на учениците во ООУ „Димитар Миладинов“ во...

Македонија1 ден

МВР: Преземени мерки за спречување терористички напад на ИСИС

Министерството за внатрешни работи соопшти дека презело мерки за спречување терористички напад во земјата. „По претходно разменети оперативни сознанија со...

Свет1 ден

Трамп прогласи вонредна состојба

Претседателот на САД, Доналд Трамп, прогласи вонредна состојба на национално ниво, истакнувајќи дека треба да се искористат вонредните овластувања за...

Македонија1 ден

САД почнуваат да го користат новото име Република Северна Македонија

Од Амбасадата на САД во Скопје попладнево информираа дека владата на Соединетите Американски Држави добила официјално известување за промената на името....

Македонија1 ден

(Видео) Манчев: Автопатот Скопје – Тетово не е црна точка

Ристо Манчев од Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот за „Макфакс“ изјави дека автопатот Скопје – Тетово не се смета...

Македонија1 ден

„Дурмо турс“ сам на себе си вршел технички преглед – двете фирми со ист сопственик

Исправноста на автобусите на туристичката агенција „Дурмо турс“ се проверувала во фирмата „АМЗ Гостивар“, која има ист сопственик. МВР за...

Македонија2 дена

И во МВР ќе се седи на фотелји од телешка кожа

Министерството за внатрешни работи во четири одделни јавни набавки нарачува мебел за над 150 илјади евра. Бироа, фиокари, ормани, клуб-маси,...

Досие