Контакт

Свет

Германскиот министер за здравство: Строгите мерки нема да се ублажат кон вакцинираните лица

Објавено пред

Германскиот министер за здравство, Јенс Спан, изјави дека е против олеснување на ограничувачките мерки за лицата вакцинирани против коронавирус.

Инаку, вакцинацијата во Германија започна вчера.

Според националниот план за вакцинација, усвоен на 18 декември, првите во редовите за имунизација се лица над 80 години и здравствени работници за стари лица, како и медицински персонал од одделот за интензивна нега.

„Некои имаат приоритет во вакцинацијата затоа што немаме доволно за секого. Оние кои не биле вакцинирани може да очекуваат дека оние што ја примиле дозата ќе се солидаризираат и нема да мислат дека повеќе нема да носат маска”, рече Спан.

Според него, Германија досега со пандемија се соочувала со солидарност во општеството, а во следните месеци ќе го стори истото, сè додека не се вакцинираат сите.

На почетокот на декември германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека властите се согласиле да ги засилат мерките за сузбивање на коронавирусот пред божиќните празници до 10 јануари.

Свет

Хакирана страницата на Руската федерална служба што го уапси Навални

Објавено пред

Хакери ја нападнаа официјалната веб-страница на Руската федерална служба за извршување затворски санкции (ФЦИЗС).Членовите на оваа служба синоќа го уапсија лидерот на опозицијата Алексеј Навални на московскиот аеродром Шереметјево.

„Веб-страницата е под постојани хакерски напади веќе два часа. Експертите работат на подогнување на сајтот“,цитира ТАСС извор близок на федералната служба, кој рече дека сè уште не е познато од каде се извршуваат нападите на официјалната веб-страница. Службата за односи со јавност на ФЦИЗС претходно објави дека опозиционерот Навални е задржан на пасошка контрола веднаш по вечерашното враќање од Берлин на аеродромот во Москва.

Според очевидци, Навални бил приведен кога пред контролниот влез во Русија го покажал својот пасош на полицијата за време на контролата, а на неговата сопруга Јулија, неговиот портпарол и адвокатот им било дозволено да влезат во Русија.

Прикажи повеќе...

Европа

Полицијата ги растури демонстрациите во Амстердам

Објавено пред

Холандската полиција употреби водени топови против скоро 2.000 демонстранти во Амстердам кои протестираа против владините рестриктивни мерки. Мерките се воведени со цел да се спречи ширењето на коронавирусот.

Демонстрантите се собраа на плоштадот пред Рајкс музејот и музејот Ван Гог, носејќи транспаренти на кои пишуваше „Слобода: Стоп за окупацијата“ и извикувајќи „Ние сакаме слобода“, пренесува Ројтерс. Безбедносните сили уапсија околу 100 демонстранти.

Ниту еден од демонстрантите не носеше маски задолжителни на јавни места и ретко кој го почитуваше правилото за физичка оддалеченост, што предизвика реакција од полицијата, се вели во соопштението на градските власти на Амстердам.

Прикажи повеќе...

Свет

Портпаролката на Навални: Не знаеме што се случува со него и каде го одведоа

Објавено пред

Заводот за извршување на кривични санкции во Русија објави дека опозиционерот Алексеј Навални, кој беше уапсен синоќа на враќање од Германија на аеродромот Шереметјево, ќе биде во затвор до следната судска одлука.Службата објави дека за Навални е распишана потерница на 29 декември 2020 година, за „повеќекратно кршење на правилата“ додека тој беше под условна казна.

„Понатамошната мерка ќе ја одреди судот, а дотогаш тој ќе биде во затвор“, се наведува во соопштението.

Портпаролката на Навални, Кира Јармиш на Твитер изјави дека на Навални не му била соопштена причината за апсењето при пасошката контрола и дека ниту неговата сопруга Јулија и неговиот адвокат не смееле да одат со него.

„Што се случува со него и каде го одведоа, не знаеме“, изјави таа.

Противникот на Кремљ престојуваше во Германија, каде беше префрлен во август откако м се слоши за време на летот кон Сибир.Лабораториите во Западна Европа заклучиле дека Навални бил отруен со нервен агенс новичок. Навални го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека нарачал негово труење и убиство.Кремљ ги негираше обвинувањата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет20 минути

Портпаролката на Навални: Не знаеме што се случува со него и каде го одведоа

Заводот за извршување на кривични санкции во Русија објави дека опозиционерот Алексеј Навални, кој беше уапсен синоќа на враќање од...

Свет30 минути

Австралија годинава нема да ги отвори границите, дури и ако мнозиинството граѓани се вакцинираат

Австралија можно е не ги отвори целосно своите меѓународни граници годинава, дури и ако мнозинството од населението е вакцинирано против...

Свет39 минути

САД: Уапсен функционер од Ново Мексико за нападот врз Капитол

Министерството за правда на САД објави дека е уапсен функционер од Ново Мексико во врска со нападот на Капитол на...

Свет11 час

Претседателот на Европскиот совет повика на итно ослободување на Навални

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, повика на итно ослободување на рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, откако беше приведен по...

Топ12 часа

25-годишен прилепчанец загина за време на лов

Дваесет и петгодишен прилепчанец бил застрелан во атарот на мариовското селото Витолиште, додека со пријателите бил на лов на диви...

Свет12 часа

(Видео) Снег во Сахара

Додека јануари носи снег во многу краеви на светот, во Сахара или на Блискиот исток тоа не е толку вообичаено....

Свет13 часа

(Видео) Навални приведен по слетувањето во Москва

Рускиот опозициски политичар, Алексеј Навални, слета на аеродромот Шереметјево во Москва, по што беше приведен. Неговиот авион беше пренасочен од...

Регион14 часа

Рама не отстапува од она што го кажа за вакцините, и покрај тоа што Франција го нарече анти-ЕУ

Не нападнав пријател, туку говорев за конкретната ситуација со вакцините и не остапувам ниту запирка од она што го кажав....

Македонија17 часа

Нови 190 случаи на коронавирус, оздравени се 2.009 пациенти, а починаа 6 лицa

Во последните 24 часа се направени 1.530 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-71, Куманово-19, Тетово-6,...

Македонија18 часа

Мицкоски со Орбан и Јанша ќе разговара за бугарското вето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски, во наредните неколку дена ќе остварат дипломатски посети и средби со...

Македонија20 часа

Полицијата растури две домашни забави во Скопје, приведени се 13 лица

Приведени се 13 лица на две домашни забави во Скопје, бидејќи не ги почитувале мерките за заштита од Ковид-19. Од...

Свет22 часа

Трите одлуки на Бајден по преземањето на власта

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден планира да преземе чекори за поништување на некои од контроверзните одлуки на администрацијата во...

Спорт23 часа

Тенисерите бесни на Австралија опен, 47 од нив завршија во изолација

Повеќе тенисери и тенисерки се пожалија дека организаторите на Австралија опен ги смениле најавените правила за карантин поради Ковид-19, по...

Регион23 часа

Грција почна со масовна вакцинација на населението, на Крит вакциниран стогодишник

Вакцинацијата на населението во Грција започна вчера,со приоритет во првата фаза за лица постари од 85 години. По вакцинацијата на...

Македонија23 часа

ВМРО и СДСМ продолжуваат со обвинувања поврзани со пописот на населението

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и утрово продолжија со меѓусебни обвинувања и несогласувања за претстојниот попис на населението. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение...

Македонија1 ден

Автобус на ЈСП се судри со две возила кај Шумарскиот факултет

Нема повредени патници во автобусот на ЈСП, по сударот со два автомобили кај Шумарскиот факултет. Оттаму информираат дека е причинета...

Спорт1 ден

Одбојкарите обезбедија пласман на Европското првенство

Одбојкарската репрезентација на Македонија обезбеди пласман на Европското првенство. Вечерва, во Скопје, Македонија ја совлада Турција со 3:1 (25:19, 21:25,...

Македонија2 дена

Димовски на местото на Ѕинго на чело на Социјалистичката партија

Пратеникот Љупчо Димовски е избран за нов претседател на Социјалистичката партија, на денешниот конгрес, кој се одржа во Кратово. Тој...

Македонија2 дена

Нови 361 случаи на коронавирус, оздравени се 2.116 пациенти, а починаа 14 лица

Во последните 24 часа се направени 2176 тестирања, а регистрирани се 361 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-164, Куманово-17, Тетово-12,...

Македонија2 дена

(Видео) Во Охрид затворен угостителски објект, затекнати Русинки и Украинки кои работеле на црно

Сопственик на угостителски објект во Охрид заработи кривични пријави бидејќи синоќа работел по 18 часот и покрај тоа што претходно му...

Досие