Контакт

Европа

Германските медиуми: Вакцинирајте се и вие, канцеларкe Меркел

Објавено пред

Германските медиуми ги повикуваат политичарите да се вакцинираат против коронавирусот бидејќи воздржаноста е видлива кај Германците. Така, дневникот „Билд“ ја повика канцеларката Ангела Меркел да се вакцинира и со тоа да биде пример за другите поттикнувајќи ја вакцинацијата бидејќи, пред сè, постои недоверба во вакцините на „Астра зенека“.

Весникот посочува дека досега се искористени само 11 проценти од испорачаните вакцини на „Астра зенека“.

Во покраината Баден-Виртемберг 309 од 100.800 добиени дози им биле дадени на граѓани, а ниту една не била искористена во Бранденбург.
Она што недостига е довербата. Потребни се примери за вакцинација, особено канцеларката Меркел, истакнува „Билд“.

Весникот потсетува дека Меркел најави оти ќе биде вакцинирана кога ќе ѝ дојде редот и дека од нејзината канцеларија е соопштено дека таа сè уште не отстапува од таа изјава.

Заменик-шефот на парламентарниот клуб на Партијата на слободата на Германија (ФДП), Мајкл Тојрер, истакнува дека сигурно би било позитивен сигнал доколку Меркел и германскиот претседател, Франк-Валтер Штајнмаер, јавно се вакцинираат.

„Билд“ потсетува дека американскиот претседател, Џозеф Бајден, и премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, се вакцинираа пред камерите и дека тие земји имаат далеку поголема стапка на вакцинација од Германија.

Европа

Макрон: Со задоволство би ја примил вакцината на „Астразенека“ кога ќе дојдам на ред

Објавено пред

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека со задоволство би прифатил да се вакцинира против Kовид-19 со вакцината нa „Оксфорд“ / „Астразенека“ доколку се понуди кога ќе дојде неговиот ред.

„Со оглед на најновите научни студии, ефикасноста на вакцината на ‘Астразенека’ е докажана“, им рече Макрон на новинарите по виртуелниот самит на Европската Унија, пренесува „Ројтерс“.

„Мојот ред ќе дојде, но имам време. Ако се работи за вакцина што ми е понудена, секако ќе ја примам“, додаде францускиот претседател.

Макрон предизвика вчудовиденост во Велика Британија откако претходно оваа година рече дека вакцината дејствува „квази-неефикасно“ меѓу постарите од 65 години, потсетува „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Европа

Лавови и горили се заразија со коронавирус во зоолошката градина во Прага

Објавено пред

Во зоолошката градина во Прага, најверојатно од чуварите, два индиски лава и ѕвездата на зоолошката градина, машката горила Ричард, се заразиле со Ковид-19. Ова го потврдиле тестовите на примероците, информираше директорот на зоолошката градина во чешката престолнина, Мирослав Бобек.

„Симптомите на Ковид-19 засега се многу благи. Лавовите Jамван и Сучи киваат и кашлаат, а Ричард нема апетит и е уморен. Во соработка со ветеринарната инспекција, ќе тестираме и други животни. Секвенцирањето на примероците ќе се направи за да утврди за која варијанта на коронавирусот станува збор“, рече Бобек.

Прикажи повеќе...

Европа

Мишел: Вакцинацијата е приоритет број 1 за ЕУ

Објавено пред

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, изјави дека производството и испораката на вакцини, како и вакцинациите против Ковид-19 низ цела Европска Унија, се приоритет број еден и посочи дека тука спаѓа и работата за зголемување на производството на вакцини.

„Тековната состојба е тешка, но би сакал да испратам порака за оптимизам. Имаме средства со кои ќе обезбедиме ЕУ да одигра клучна улога во надминувањето на кризата во следните месеци“, рече Мишел.

Ние сакаме поголема предвидливост и транспарентност од фармацевтските компании, објави Мишел на својот официјален профил на Твитер по завршувањето на самитот на ЕУ, што се одржа онлајн.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, оцени дека дејствуваат заштитните мерки, кои се на сила низ цела Европа, и додаде дека се работи на испитувањето на новите ковид-варијанти

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

Мијалков со силно полициско обезбедување пристигна во судот

Сашо Мијалков со засилено полициско обезбедување е спроведен во Кривичниот суд во Скопје, каде треба да биде соопштена пресудата за...

Свет34 минути

Кина одобри уште две вакцини против коронавирус

Кина одобри употреба на уште две вакцини против коронавирус. За вакцината„Кансино е потребна само една доза и, како што е...

Свет2 часа

Бразил не знае што да прави со мутациите, калифорнискиот вид е најопасен

Бразил се соочува со нова фаза на пандемијата со мутирани варијанти на Ковид-19, три пати позаразни, рече министерот за здравство....

Свет2 часа

Воздушни напади во Сирија по наредба на Бајден

Американската армија изврши воздушни напади во источна Сирија по наредба на претседателот eо Бајден врз објекти за кои Пентагон вели...

Македонија2 часа

Затворени повеќе улици во Скопје поради протест за „Монструм“

Во Скопје ќе важи посебен режим на сообраќај поради протест за пресудите во случајот „Монструм“. Роднини на осудените, во вторникот,...

Свет13 часа

Меркел најави дигитални сертификати за вакцинација во ЕУ

Германската канцеларка, Ангела Меркел, вели дека дигиталните сертификати за вакцинација, кои ќе им овозможат на луѓето да патуваат во Европа...

Македонија16 часа

Потврдени 582 нови случаја на коронавирус во Македонија, починаа 13 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови случаи на...

Македонија17 часа

(Видео) Заев за случајот со Мијалков: Испратена е порака дека системот функционира

Испратена е пораката дека системот функционира. Треба да знаат граѓаните дека сме на добар пат во јакнењето на правниот систем,...

Македонија18 часа

Тројца кумановци формирале терористичка група по примерот на Исламската држава

Тројца кумановци се обвинети за тероризам и формирање ќелија по примерот на познатата терористичка организација Исламска држава. Во терористичката група...

Македонија23 часа

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија23 часа

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија24 часа

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија24 часа

Захариева: Нема да подлегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа1 ден

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион1 ден

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа2 дена

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија2 дена

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија2 дена

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ2 дена

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет2 дена

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Досие