Контакт

Свет

Герхард Шредер се враќа на политичката сцена

Објавено пред

Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер, кој беше сакан од жените и камерите,сега како и претходно беше најдобар спикер во Социјалдемократската партија (СПД) – тврдат многумина по конгресот на партијата на кој поранешниот лидер и канцелар дојде во претпознатлив стил, со непобитен шарм и реторика, да ги охрабри социјалдемократите пред сојузните избори, каде што ги чека многу силната Ангела Меркел.

dobivaj vesti na viber

На партискиот конгрес на СПД во неделата во Дортмунд можеше да се види и почувствува “враќањето на Шредер”, кој од 2007 до 2015 не се појавуваше на конгресите на социјалдемократи, чиј пад, всушност започна по неговиот пораз во битката против Меркел и по ерозијата на членството поради, повторно, неговите непопуларни реформски мерки – длабоко во социјалната структура.

Свет

Лукашенко: Нашата унија со Русија е посилна од НАТО-блокот

Објавено пред

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека Белорусија била и ќе биде заедно со Русија.

dobivaj vesti na viber

„Не треба да нè обвинувате за коагресија или нешто друго. Ние бевме, сме и ќе бидеме заедно со нашата Русија. Нашата унија со Русија е посилна од онаа на НАТО-блокот. Што друго очекувате од нас? Сепак, ние велиме дека нема да се бориме во Украина. Да соработуваме мирно“, им порача белорускиот лидер на амбасадорите на странските земји на церемонијата на предавање на акредитивните писма, пренесува агенцијата Белта, пренесе ТАСС.

Според мислењето на Лукашенко, Украина не може да ја обвини Белорусија за ништо.

„Ние не го започнавме конфликтот со Украина. Тие го затворија својот воздушен простор за нашите авиони и објавија економска блокада на Белорусија пред западните земји и САД (го направија истото)“, рече тој, додавајќи дека Белорусија секогаш ги исполнувала своите обврски кон Русија, но не била вклучена во вооружен конфликт во Украина.

Шефот на државата повтори дека три рунди разговори меѓу Русија и Украина се одржани на белоруска територија.

„Зошто беа прекинати преговорите, кој ги прекина? Тоа е реторичко прашање“, рече тој, додавајќи дека Белорусија прави сè за да го запре конфликтот, но дека „некому му требаше ова крвопролевање“, пренесуваат медиумите.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Доњецк пристигнаа првите мобилизирани руски војници

Објавено пред

Таканаречената „Народна милиција на Доњецката Народна Република (ДПР)“ на Телеграм објави дека во Доњецк пристигнале првите руски војници од делумната мобилизација.

dobivaj vesti na viber

„ Првите војници повикани на воена служба во најавената делумна мобилизација во Русија пристигнаа во зоната на специјалните воени операции, на територијата на ДНР. Сега тие минуваат низ интензивен курс за борбена обука на полигоните, кој што го опфаќа искуството од битките во последните месеци. Жителите на Народната Република со воодушевување го поздравија пристапот на силите и му благодарат на претседателот на Руската Федерација за одлуката“.

Како што беше претходно најавено, денеска на специјална церемонија во Кремљ ќе бидат потпишани четири договори за прием на нови територии во Руската Федерација.

„ Главниот настан ќе започне во 15:00 часот по московско време во салата Свети Ѓорѓи во Кремљ. По него ќе следи говорот на рускиот претседател Владимир Путин, кој, уште еднаш нагласувам, е важен. А потоа ќе биде церемонија на потпишување документи“, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Тој, исто така, посочи дека Русија ќе ги смета нападите на, како што рече, нејзините нови територии како акт на агресија.

Прикажи повеќе...

Свет

Германија одобри извоз на оружје во Саудиска Арабија

Објавено пред

Германската влада одобри испорака на воена опрема и муниција на борбени авиони во Саудиска Арабија и покрај сеопфатната забрана за извоз.

dobivaj vesti na viber

Известувањето за испорака го испрати министерот за економија, Роберт Хабек, во писмо до Комисијата за економија на германскиот парламент. Според писмото, дозволата за извоз е составен дел од заедничката програма на Германија, Италија, Шпанија и Британија.

Тоа е прв случај во мандатот на коалициската влада да се искористи можноста за изземање и да се одобри извоз на оружје во Саудиска Арабија, контроверзен купувач.

Меркел го прекина извозот на оружје во Саудиска Арабија

Опремата и муницијата за авионите Еурофајтер и Торнадо се вредни 36 милиони евра. Саудиска Арабија ќе добие и резервни делови за Ербас А330 МРТТ во вредност од 2,8 милиони евра, кои ќе бидат испорачани како дел од проект за европска соработка.

Поранешната германска влада на чело со Ангела Меркел главно го суспендираше извозот на оружје во Саудиска Арабија, меѓу другото, поради вмешаноста на кралството во војната во Јемен и убиството на новинарот Џамал ​​Кашоги.

Сепак, тие дозволија исклучоци за заеднички проекти со партнерите од НАТО, забележува агенцијата ДПА.

Севим Дагделен, претседателка на комисијата за надворешна политика на германскиот парламент од Левица, остро ги критикуваше дозволите, нарекувајќи ги криминални.

„Јасно е дека повеќе не се колебаме да ги вооружуваме авторитарните режими и да ги поттикнеме војните низ светот“, рече Дугделен.

ДПА потсетува дека канцеларот Олаф Шолц минатата сабота ја посети Саудиска Арабија за да разговара за увозот на енергија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија23 минути

(Видео) Мицкоски: Го повикувам Ковачевски да не дезертира од дуел, како што тоа вообичаено го прави во својот живот

При денешната посета на општина Јегуновце, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р. Христијан Мицкоски, истакна дека владата и Ковачевски повторно молчат...

Македонија30 минути

Груби: ДУИ може без мене, нема раскол во партијата

Вицепремиерот Артан Груби, смета дека ДУИ може да функционира и без него. Ова доаѓа откако лидерот на оваа партија, Али...

Македонија49 минути

Именуван нов заменик-градоначалник на град Скопје

На позицијата заменик градоначалник на Град Скопје е именуван Александар Трајановски. Александар Трајановски доаѓа од приватниот сектор и беше избран...

Свет2 часа

Русија официјално ја призна независноста на Доњецк и Луганск

Русија ја призна независноста на Народните Републики Доњецк и Луганск во границите од 2014 година, објави Кремљ. „ Русија ги...

Македонија3 часа

Захариева: Одамна антибугарскиот бран стана антиевропски

Антибугарскиот бран во Македонија одамна се претвори во антиевропски. Граѓаните на Северна Македонија до ден денес се жртви на комунистичката...

Македонија3 часа

„Огнените“ од ДУИ по средбата со Ахмети остануваат на ставот за промена во извршната власт

Група функционери и активисти на ДУИ од таканаречената „Огнена група“ предводени од градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети, и чаирскиот огранок...

Свет5 часа

Амбасада на Русија: САД не треба да се сомневаат во нашата подготвеност да се браниме

Американската војска не треба да се сомнева во подготвеноста на Русија да ги брани својот суверенитет, територијален интегритет и народ...

Свет6 часа

Остин: Премногу е рано истекувањето на гас да се нарече терористички чин

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин најави дека сè уште е рано да се шпекулира кој би можел да биде...

Свет6 часа

Бајден: Никогаш нема да ги признаеме руските референдуми во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека Америка никогаш нема да ги признае руските обиди да заземе делови од украинската...

Свет6 часа

Путин потпиша указ – ја призна независноста на Херсон и Запорожје

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за признавање на регионите Херсон и Запорожје како независни територии. „Во согласност со општо...

Македонија6 часа

MО: 78 милиони долари сојузничка поддршка од САД за модернизација, опремување и развој на капацитетите на Армијата

Армијата на Република Северна Македонија добива 78 милиони долари американска поддршка во развојот на своите капацитети, модернизацијата, опремувањето и развојот...

Свет19 часа

Гутереш: Руската анексија на украинските територии би била опасна ескалација

Доколку Русија продолжи со плановите за анексија на четири украински региони, тоа би претставувало опасна ескалација што би ги загрозила...

Македонија20 часа

Ковачевски: Да се обединиме за европска иднина околу стремежот за европска Македонија

Претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски, од македонското Собрание денеска повика на обединување на сите фактори за европскиот пат...

Топ21 час

Притвор за кавадарчанка, која свирепо го убила својот партнер

На 28.9.2022, од страна на полициски службеници од СВР Велес – ОВР Кавадарци, во координација со Одделот за криминалистичка полиција,...

Македонија23 часа

Со парите од вилата во Њујорк да се купат дипломатски станови, бара синдикатот

Македонскиот дипломатски синдикат го поздрави успешното продавање на недвижноста на поранешна Југославија на Петата авенија во Њујорк, во рамки на...

Македонија24 часа

Жестоко препукување на директорот на ЈСП и советник на ВМРО-ДПМНЕ за автобуските линии

Жестоко препукување помеѓу новиот в.д. директор на ЈСП Александар Стојкоски, кој е кадар на градоначалничката Данела Арсовска и советници од...

Македонија1 ден

Заменичката на Арсовска поднесе оставка, Град Скопје реагира дека ја ставила партијата пред скопјани

Заменик-градоначалничката на Град Скопје, Бујаре Абази, која дојде од редовите на Алијансата за Албанците, поднесе оставка од функцијата. Абази образложи...

Македонија1 ден

Ковачки до Ковачевски: Македонија не се сака со затворени очи, не се брани под јорган

Пратеникот Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ бара да се провери дали премиерот Димитар Ковачевски има деловна способност. Остана на ставот дека...

Македонија1 ден

Ковачевски до Ковачки: Не бев во војска поради абдоменален проблем, ти си кодош и дезертер

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека имал абдоменални проблеми и дека поради тоа не служел војска во 2000 година. Тој смета...

Македонија1 ден

Македонија ќе добие четири милиони долари од продажбата на вилата на СФРЈ во Њујорк

Една од најстарите њујоршки вили, која Југославија ја купила во 1946 година, продадена е за 50 милиони долари во готовина,...