Контакт

Свет

Главната противничка на Лукашенко ја напушти земјата

Објавено пред

Главната ривалка на белорускиот претседател Александар Лукашенко, на претседателските избори, Светлана Тихановскаја е во Литванија.

Министерот за надворешни работи на Литванија, Линас Линкевичијус потврди дека таа е на безбедно.

Новите демонстрации против резултатите на претседателските избори во Белорусија, кои беа организирани и синоќа, полицијата насила ги растури, како и во неделата вечерта, со користење на солзавец и гумени куршуми.

Маса огорчени граѓани, извикуваа „Срамота“ и „Да живее Белорусија“.

Полицијата потврдила за ТАС С дека уапсила демонстранти и уверувала дека ситуацијата е под контрола, но според наводите на руските и белоруските медиуми, апсења има и во другите градови.

Ројтерс пренесува дека соработниците на Светлана Тихановскаја не успеале да стапат во телефонски контакт со неа откако ја напуштила зградата на изборната комисија и изјавила дека се смета за победник на претседателските избори.

Свет

Поради вакцината против Ковид-19 можат да бидат убиени дури 500 000 ајкули

Објавено пред

Експертите за диви животни тврдат дека половина милион ајкули можат да бидат убиени во обид да се најде вакцина против Ковид-19.

Природното масло од црн дроб на ајкула, се користи како лек и како помошно средство за зголемување на ефикасноста на вакцината.

Исто така се користи во пробни вакцини за коронавирус.

Доколку лекот што содржи сквален е ефикасен и оди во пошироко производство од организацијата „Shark Allies“, тие веруваат дека ќе треба да бидат убиени околу 250.000 ајкули за да се обезбеди по една доза за секое лице.

Тој број се удвојува и станува застрашувачки ако на луѓето им требаат две дози на вакцина, наместо една за да бидат целосно вакцинирани против Ковид-19.

Стефани Брeндл, основач и извршен директор на „Shark Allies“, рече дека земање на нешто од диво животно никогаш нема да биде одржливо, особено ако станува збор за предатор кој не се размножува во огромен број.

„Ние не се обидуваме да го забавиме или нарушиме производството на вакцини. Со потребни милијарди дози годишно во децениите што доаѓаат, клучно е да не се потпираме на ресурсите на дивиот свет”, напиша таа во објава на „Фејсбук“.

Групата покрена онлајн петиција со која се апелира да не се користат ајкули во вакцината против Ковид-19, туку постојни и долгорочни одржливи опции.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Во Виена наскоро нема да има слободни кревети, коронавирусот се шири и во училиштата

Објавено пред

Бројот на хоспитализирани ковид-пациенти во Виена во моментов е поголем отколку што беше на врвот на епидемијата во Австрија на 31 март. Во училиштата има над 1.000 заразени деца.

Во моментов, 225 заболени од Ковид-19 се хоспитализирани во Виена, а за споредба, на крајот на март имало 213. Од тој број, 177 биле сместени на ковид-одделение, а 48 на интензивна нега.

Според официјалните податоци на градските власти во Виена, во моментот има уште 247 слободни кревети на одделот за интензивна нега, како и 2.214 во ковид-одделението.

Доколку ситуацијата се влоши, како што истакнуваат надлежните, другите болнички кревети повторно ќе бидат испразнети како пролетта, операциите ќе бидат одложени, а приемот на неитни пациенти ќе престане. Во тој случај, би било можно да се додадат уште 1.000 „интензивни“ кревети со респиратор.

Исто така, во Австрија, во моментов има 1.125 активни болни ученици и наставници од коронавирус. Кризниот штаб одлучил детално да анализира која возрасна група е најпогодена.

Само во Виена веќе има околу 600 заразени ученици.

Во врска со тоа е одлучено да се спроведе тестирање на деца кои биле во контакт со заразените и резултатите да пристигнат во рок од 24 часа, со цел да се избегне децата да поминуваат долго време во карантин, како и да се „отстранат“ од часовите оние деца кои се болни.

Прикажи повеќе...

Свет

Воспитувачка којашто труеше деца во Кина осудена на смртна казна

Објавено пред

Учителка од Кина е осудена на смртна казна затоа што затрула 25 деца во градинката каде што работела, од кои едното починало, пишува Би-би-си.

Воспитувачката Ванг Јун беше уапсена минатата година кога деца од градинка во градот Џиаозуо завршија во болница затоа што им се слошило откако јаделе каша за појадок.Потоа 23 деца почнале да повраќаат и ја изгубиле свеста откако појадувале.

Судот утврди дека воспитувачката ставила натриум нитрит во појадокот на децата на друг учител, со којшто имала расправии.

Ова не и било прв пат на Ванг Јун да труе некого, бидејќи судењето покажа дека таа претходно го ставила истиот отров во храната на нејзиниот сопруг, кој поминал со мали потешкотии.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ28 минути

Се преврте автобус со 16 војници на АРМ, пренесени се во болница со полесни повреди

Изутринава се случи сообраќајна незгода на патот Струмица-Штип, кога се преврте автобус во кој се превезувале 16 војници на АРМ....

Македонија36 минути

МОН: За еден ден на платформата за учење на далечина 
се пријавиле над 88 илјади корисници

„Како што беше најавено во текот на вчерашниот ден, кога започнавме со тестирање на Националната платформа за учење на далечина,...

Свет1 час

Трамп и Бајден ќе се соочат на првата дебата за претседателските избори

За прв пат лице в лице, во првата од трите претседателски дебати, Доналд Трамп и Џозеф Бајден ќе се сретнат...

Свет2 часа

(Видео) Судирот ескалира: соборен авион на азербејџанските сили, убиени се уште 26 ерменски војници

Армијата на Нагорно-Карабах собори авион на азербејџанските сили, изјави портпаролот на претседателот на таа непризнаена република, Ваграм Погосјан. Како што...

Македонија2 часа

Министрите на владина седница ќе потпишат Кодекс за етичко однесување

Владата на Република Северна Македонија денеска со почеток во 12 часот во Свечената сала ќе ја одржи седмата седница. На...

Свет2 часа

Итна седница на Советот за безбедност на ОН за Нагорно-Карабах

Денеска треба да се одржи итна седница на Советот за безбедност на ООН за регионот Нагорно- Карабах, каде се водат...

Европа2 часа

Село во Романија по третпат избра ист градоначалник иако е мртов

Жителите на едно село во Романија го реизбраа истиот градоначалник на локалните избори, иако тој почина пред две недели од...

Спорт11 час

Дури 11 фудбалери на Џенова имаат КОВИД-19, нејасно е дали Пандев е меѓу нив!

Италијанските медиуми тврдат дека дури 11 фудбалери на Џенова и 3 членови на тимот имаат позитивен тест на КОВИД-19, вклучувајќи...

Регион13 часа

Србинка заврши со притвор со новороденчето – била шеф на балканска наркобанда во Шпанија

37-годишна Србинка заедно со нејзиното новороденче е притворена во Шпанија, откако тамошната полиција спровела истрага во која е откриена балканска...

Свет15 часа

Ако Баку користи турски авиони „Ф-16“ – Ереван ќе ги користи ракетите „Искандер“

Ерменскиот амбасадор во Русија, Вардан Тогањан, изјави дека Ереван ќе користи ракети „Искандер“ доколку Баку употреби турски ловци „Ф-16“ во...

Свет16 часа

Ерменија бара итна реакција од Европскиот суд за човекови права

Ерменија итно реагираше до Европскиот суд за човекови права од кого побара привремени мерки против Азербејџан, каде што траат борбите...

Македонија16 часа

Јанкулоска спроведeна во затворот „Идризово“

Ексминистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска од нејзиниот дом е спроведена во затворот „Идризиво“, потврдуваат од МВР. Таа треба да...

Македонија18 часа

Јанакиески до судот: Дали треба да се најде жртвено јагне за да ја понесе одговорноста за постапките на Груевски?

„Ниту сум прифатил, ниту сум дал насоки, ниту сум поттикнувал“, вели обвинетиот ексминистер Миле Јанакиески во завршните зборови на рочиштето...

Македонија21 час

Четири лица починаа, потврдени 48 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа потврдени се 48 нови случаи на коронавирус од 387 теста, а починаа четири лица, соопшти Министерството...

Македонија22 часа

МОН: Во тек се тестирањата на Националната платформа за онлајн-настава

Во тек се тестирањата на платформата, се работи на нејзина оптимизација, велат од Министерството за образование и наука по реакциите...

Регион22 часа

Црна Гора го враќа полицискиот час во некои градови

Со оглед на екстремно распространетиот локален пренос на коронавирус, големиот број случаи во болниците и огромниот притисок врз здравствениот систем,...

Свет22 часа

(Видео) Жестоки борби во Нагорно-Карабах, светските лидери бараат прекин на огнот

Голем судир меѓу Ерменија и Азербејџан избувна во регионот Нагорно-Карабах. ООН повика на итен прекин на огнот. Москва, Вашингтон и...

Свет23 часа

Kина: Запрете го увозот на замрзната храна од загрозените земји, преку неа се пренесува короната

Властите во Пекинг апелираа до увозниците да престанат да увезуваат замрзната храна од земјите погодени од епидемијата Ковид-19 бидејќи примероците...

Македонија24 часа

Притвор за десеттемина дрвокрадци кои претепаа полицајци

Судот определи мерка притвор од 30 дена за десет осомничени лица кои биле вклучени во претепувањето на полициските службеници во...

Регион1 ден

Трамп: Лидерите на Србија и Косово се прегрнаа во Белата куќа, прекрасно беше да се види тоа

На предизборен митинг во сојузната држава Пенсилванија, Трамп повторно зборуваше за неговото посредување меѓу Србија и Косово, како и меѓу...

Досие