Контакт

Свет

Aмериканска банка ќе ги отпуштa невакцинираните работници

Објавено пред

Вработените во „Ситигруп“ (Citigroup) во САД кои нема да бидат вакцинирани против Ковид-19 до 14 јануари ќе бидат ставени на неплатено отсуство и отпуштени на крајот од месецот, освен ако не добијат медицинско изземање, објави Си-ен-ен.

Станува збор за американска банка која во октомври го објави својот план да наметне нови правила за вакцинација и сега станува првата голема институција на Волстрит што ја следи политиката за наметната вакцинација.

Овој потег доаѓа во време кога финансиската индустрија се бори со тоа како безбедно да ги врати работниците во канцелариите и да се врати нормалниот начин на работа, со оглед на тоа што новата варијанта на омикрон незапирливо се шири.

Други големи банки од Волстрит, вклучително и Голдман Сакс (GS), Морган Стенли (MS) и Џеј-Пи Морган Чејс (JPM), побарале од некои невакцинирани вработени да работат од дома, но ниту една сè уште не отишла толку далеку што ќе започне со отпуштања.

Додека „Ситигруп“ е првата банка на Волстрит што наложува задолжителна вакцинација, неколку други големи американски компании воведоа правила „без вакцинa, без работa“ (No jab, no job), вклучувајќи ги „Гугл“ и „Јунајтед Ерлајнс“, со различен степен на строгост.

Повеќе од 90 отсто од вработените во „Ситигруп“ ги исполниле своите обврски досега, а тој број рапидно расте, вели извор запознат со ситуацијата.

„Ситигруп“ најави дека ќе ги оценува исклучоците по верски, медицински или други основи одделно, случај по случај.

Свет

Брановите во Пацификот предизвикаа излевање на нафта во Перу – плажите затворени за јавност

Објавено пред

Невообичаено високите бранови во Тихиот Океан, кои се припишуваат на ерупцијата на подводен вулкан во близина на островот Тонга, предизвикаа излевање на нафта долж брегот на Перу, но властите во Лима денеска соопштија дека несреќата била ставена под контрола за наколку часа.

Перуанскиот институт за цивилна одбрана во денешното соопштение за печатот потврди дека во неделата, додека товарел нафта на танкер од рафинеријата Ла Пампила на брегот на Тихиот Океан, силни бранови го придвижиле бродот и предизвикале излевање на гориво, пренесе Ројтерс.

Властите во Перу не соопштија колку галони се истуриле, туку само ја информираа јавноста дека локалните и федералните власти се ангажирани во чистење на загрозениот дел од брегот.

Рафинеријата Ла Пампила во провинцијата Калао во близина на Лима, главниот град на Перу, припаѓа на шпанската нафтена компанија Репсол и се смета за главна фабрика за преработка на нафта во таа латиноамериканска земја.

По наредба на локалните власти од неделата плажите во загрозеното подрачје се затворени за јавноста.

Прикажи повеќе...

Свет

Модерна најавува комбинирана вакцина против корона и грип

Објавено пред

Првиот човек на американската фармацевтска компанија Модерна, Стефан Бансел изјави дека најрано до есента 2023 година во некои земји би можело да се понуди комбинирана вакцина против ковид-19 и сезонски грип.

Говорејќи на видео-конференција на Светскиот економски форум (СЕФ), Бансел се огради велејќи дека најавениот рок е оптимистичка прогноза, но и изрази уверување дека следната година во некои земји може да се појави нова вакцина, објави Ројтерс.

Директорот на Модерна објасни дека целта на компанијата е да произведе една вакцина за да се избегнат „проблеми“, а на луѓето ќе им обиде овозможено да примаат само комбинирана доза секоја зима.

Прикажи повеќе...

Свет

Полицијата распиша потерница по поранешниот претседател на Украина

Објавено пред

Министерството за внатрешни работи на Украина распиша потерница по поранешниот претседател на Украина Петро Порошенко.

На веб-страницата на украинското Министерство за внатрешни работи се наведува дека Порошенко е „лице кое се крие од органите на прелиминарната истрага“.

Инаку, потерницата е распишана на иницијатива на Службата за безбедност на Републиката, додека судот издаде одобрение за негово апсење.

Поранешниот претседател е обвинет за испорака на јаглен во Донбас во текот на 2014-2015 година. Случајот е покренат според членовите од Кривичниот законик на Украина за финансирање тероризам, велепредавство и создавање на терористичка организација.

На Порошенко му се заканува затворска казна до 15 години со или без конфискација на имот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија34 минути

(Видео) Зголемениот водостој на кејот на реката Вардар ги вознемири жителите на Аеродром

По телефонска дојава од страна на граѓани на 195, а и до директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, дека во Општина...

Македонија9 часа

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Владата на Република Северна Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот...

Македонија13 часа

Владата на првата седница ги именува замениците на Ковачевски

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата прва конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. На седницата...

Македонија16 часа

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Македонија17 часа

Маричиќ: Не е на Северна Македонија да кажува каде и какво малцинство има во регионот

Новиот вицепремиер за евроинтеграции, Бојан Маричиќ, изјави дека не е на Северна Македонија да кажува каде какво малцинство има во...

Македонија19 часа

Ковачевски: Задоволен сум од перформансите на министрите од ДУИ

Премиерот Димитар Ковачевски е задоволен од министрите што ДУИ ги има во Владата. Бидејќи во редовите на оваа партија немаше...

Македонија20 часа

Бугарската позиција е јасна, очекувам заедно да работиме на нов дијалог, порача Петков во честитката до Ковачевски

Бугарскиот премиер Кирил Петков му го честиташе изборот на својот македонски колега Димитар Ковачевски наведувајќи дека позицијата на Бугарија за македонската...

Економија20 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 1,00 денар/литар, а малопродажните цени на „евродизелот“ (Д-Е V)...

Свет21 час

Десетте најбогати луѓе во светот си го удвоија богатството за време на пандемијата, а 160 милиони западнаа во сиромаштија

Богатството на 10-те најбогати луѓе во светот се удвои од почетокот на пандемијата, се наведува во извештајот објавен денеска од...

Спорт21 час

Само вакцинираните ќе може да настапат на „Ролан Гарос“

Професионалните спортисти ќе мора да бидат вакцинирани против коронавирусот доколку сакаат да учествуваат на спортските натпревари во Франција. Ова се...

Македонија22 часа

(Видео) Ковачевски ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев

Новоизбраниот претседател на Владата, Димитар Ковачевски, денеска ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев. Премиерот во заминување,...

Регион22 часа

Од денеска сите Грци постари од 60 години мора да се вакцинираат или ќе платат казна

Во Грција од денеска стапуваат во сила мерките за изрекување казни за лица над 60 години што не се вакцинирани...

Свет23 часа

Научниците утврдија зошто некој природно подобро се бори со вирусот

Утврдено е дека една третина од луѓето во Европа може полесно да се борат со инфекцијата со коронавирус. Идентификуван е...

Свет24 часа

Aвстриска министерка со босанско потекло осомничена за плагијат

Познатиот ловец на плагијати Стефан Вебер најде нова жртва во австриската политика – министерката за правда Алма Задиќ, кој тврди...

Свет1 ден

Вонредна состојба во повеќе американски држави – најави за невреме и поплави

Снежна бура донесе снег и мраз во делови од САД и Канада. Откажани се илјадници летови, а електричната енергија е...

Македонија1 ден

Собранието го изгласа новиот состав на Владата

Со 62 гласаа „за“, 46 „против“ и без возджани Собранието го избра новиот состав на Владата. Нов премиер ќе биде...

Македонија2 дена

Петков: Не постои македонско малцинство во Бугарија

Никогаш јас или други членови на бугарската влада немаат разговарано со амбасадата на САД во Бугарија за признавање на т.н....

Македонија2 дена

1.348 нови случаи на Ковид-19 и осуммина починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.141 тестови, а регистрирани се 1.348 нови случаи на...

Европа2 дена

Во Австрија од февруари задолжителна вакцинација, парични казни за оние што ќе одбијат

Австрија ќе воведе обврска за вакцинирање против коронавирус за возрасните граѓани на почетокот на февруари, а во исто време се...

Регион2 дена

(Видео) Ѓоковиќ ја напушти Австралија

Новак Ѓоковиќ е депортиран од Австралија. Во придружба на австралиската гранична полиција, тој денеска се качи на летот што требаше...

Досие