Контакт

Свет

Голем дел од Калифорнија оди под клуч, милиони луѓе ќе останат дома за Божик

Објавено пред

Голем дел од американската држава Калифорнија влегува во нова строга блокада. Во речиси 85 % од државата, претежно во јужниот дел, на луѓето им е кажано да останат дома во следните три недели, што значи дека оваа одредба ќе важи и за божикните празници.

Како што пренесува „Гардијан“, со мерката се опфатени речиси 23 милиони луѓе во најнаселената американска сојузна држава.

На многу компании им е забрането да работат, а на луѓето исто така им е забрането да се среќаваат со некој надвор од своето домаќинство, пренесува Би-би-си.

Рекорден број пациенти хоспитализрани поради Ковид-19 беше пријавен во САД во неделата.

Последните недели има нагло зголемување на бројот на новозаразени, но и на смртните случаи. Порастот е поврзан со неодамнешниот Ден на благодарноста, што предизвика милиони Американци да патуваат за да го поминат празникот со своите семејства.

Новите строги мерки за заклучување во Калифорнија се воведени поради сè помлиот број места на одделенијата за интензивна нега, но и во болниците.

Ограничувањата стапија во сила на полноќ од недела кон понеделник.

Новото целосно затворање ќе биде многу слично на пролетното, кое беше воведено во март, но со неколку важни разлики:

– сите продавници за малопродажба ќе може да останат отворени, но со само 20 % од капацитетот, исто како и сите паркови и плажи;
– јавните собири се забранети и од луѓето се бара да останат дома и да го минимизираат контактот со други домаќинства;
– кафулињата, фризерските салони и рестораните без тераси се затворени;
– заклучувањето ќе трае најмалку три недели или додека капацитетот на одделенијата за интензивна нега не се врати над 15 %.

 

Свет

„Мртвите“ вакцини како кинеските се поефикасни против новите видови коронавирус

Објавено пред

Постои загриженост дека вакцините што се користат низ целиот свет можат да бидат помалку ефикасни против новите видови на вирусот Ковид-19, што сега се гледаат во Велика Британија и Јужна Африка. Кинеските вакцини против „Ковид-19“ кои користат неактивиран вирус, можат да се надоградат и да се справат со новите варијанти за околу два месеци, тврди кинескиот медицински експерт,
Шао Јиминг, научник од Кинескиот центар за контрола и превенција на болести.

Вакцините од Синовак Биотек и Кинеската национална фармацевтска група (Синофарм) се користат во Кина и во странство. Вакцината Синофарм е одобрена за употреба во ОАЕ.

Овие вакцини содржат инактивиран вирус кој не може да се реплицира во човечките клетки.

„ Неутрализирачката способност на антителата предизвикани од кинеските вакцини, кои беа развиени во согласност со варијантата што се шири во градот Вухан кон крајот на 2019 година, се појави послаба во однос на неодамна откриените варијанти во Велика Британија и Јужна Африка“ вели Шао за „Глобал Тајмс“.

Тој наведе студии на кинески компании за вакцинирање и лаборатории.

Прикажи повеќе...

Свет

Германска студија: концертните сали и театрите не се места за зараза

Објавено пред

Не постои голем ризик од инфекција во затворени простории за концерти што имаат добра вентилација, како и на отворени простори, покажала студија спроведена во Германија, пренесува „Ај кју маг“ (IQ Mag), едно од водечките професионални списанија во музичката индустрија, соопштија од фестивалот „Егзит“ (EXIT).

Научната студија спроведена во ноември траела три дена во Концертхаус во Дортмунд, кој има 1.500 места и е продолжение на августовското истражување на „Рестарт-19“, Универзитетска болница во Хале, чии резултати покажаа дека со соодветна вентилација има низок до многу низок ризик од пренесување на инфекцијата од личност до личност.

„Концертните сали и театри не се места на инфекција“, вели д-р Рафаел фон Хоенсбрех, директор на концертната сала во Дортмунд.

Прикажи повеќе...

Свет

„Оксфорд“ очекува набргу податоци за ефикасност на вакцината против британскиот сој

Објавено пред

Универзитетот „Оксфорд“ очекува дека податоците за ефикасноста на вакцината што ја разви против британскиот сој на коронавирус ќе бидат готови до следната недела, изјави претставник на Универзитетот на виртуелен состанок со советодавниот панел на американскиот Центар за контрола и превенција од заразни болести (ЦДЦ).

„Од средината на декември британската варијанта стана доминантна и почна бргу да се шири. Нашата анализа на ефективноста против таа варијанта треба да биде готова до следната недела“, рече Ендру Олард, директор на Оксфордската акциска група и главен истражувач.

Британскиот премиер, Борис Џонсон, изјави дека ќе биде многу штета ако Лондон го усвои советот да остане во програмата за вакцинација на ЕУ пред да смисли свој план, пренесува „Ројтерс“.

„Мислам дека можевме да дејствуваме поинаку и во некои аспекти подобро“, рече Џонсон пред парламентот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет44 минути

„Мртвите“ вакцини како кинеските се поефикасни против новите видови коронавирус

Постои загриженост дека вакцините што се користат низ целиот свет можат да бидат помалку ефикасни против новите видови на вирусот...

Свет1 час

„Оксфорд“ очекува набргу податоци за ефикасност на вакцината против британскиот сој

Универзитетот „Оксфорд“ очекува дека податоците за ефикасноста на вакцината што ја разви против британскиот сој на коронавирус ќе бидат готови...

Македонија2 часа

Над 20 лекари и медицински лица на Клиниката за нефрологија позитивни на коронавирус

Над дваесет здравствени работници од Клиниката за нефрологија се позитивни на коронавирусот, објави Министерството за здравство. Како што се наведува,...

Македонија4 часа

Британскиот сој на вирусот детектиран во приватна лабараторија во Скопје

Министерството за здравство информира дека денеска при анализа на податоци од позитивни ковид-пациенти во јануари, во приватната лабораторија за генетика...

Македонија5 часа

Војниците ќе можат да изберат опремнина од 1.000 евра за секоја година помината во Армијата

Професионалните војници кои ќе навршат 45 години возраст, доколку не сакаат да продолжат со работа во државна институција, ќе можат...

Македонија6 часа

Нови 394 случаи на коронавирус, оздравени се 387 пациенти, а починаа 9 лицa

Во последните 24 часа се направени 2.236 тестирања, а регистрирани се 394 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 190,...

Македонија6 часа

Две котларници на „Фагус“ од Пехчево испуштаат прашина и штетни гасови, велат од инспекторатот за животна средина

По претставка од граѓани, Државниот инспекторат за животна средина вчера изврши контрола на емисиите во дрвниот комбинат „Фагус“ во Пехчево....

Македонија7 часа

МВР за „Јавна соба“: Жртвите да пријават злоупотреби

„Секторот за комјутерски криминал и дигитална форензика при МВР презема мерки за расчистување на случајот. Го повикуваме секој граѓанин кој...

Македонија8 часа

По една година одново актуелна групата „Јавна соба“ – илјадници членови споделуваат експлицитни фотографии oд девојки

Една година по обелоденувањето на скандалот „Јавна соба“ за групата на социјалната мрежа „Телеграм“, каде илјадници членови споделуваа експлицитни фотографии...

Македонија9 часа

Здружението на директори од основните и средните училишта со поддршка на реформите

Текот на наставата во второто полугодие и реформските процеси во образованието беше тема на разговорот со Здружението на директори од...

Македонија10 часа

Непроспиена ноќ во Маврово, почувствувани пет земјотреси

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје рано утринава регистрира серија од земјотреси чии епицентри се наоѓаат на 50 километри југозападно...

Европа11 час

Зaпaден Балкан на листата на шест итни приоритети на новата администрација на САД и на Германија

Западен Балкан е на списокот на заедничките надворешнополитички приоритети на новата американска администрација и на Германија, беше истакнато во телефонскиот...

Свет11 час

Мадуро промовира капки од мајчина душица како чудотворен лек против Ковид-19

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро промовира „чудотворен лек“ за кој тврди дека лечи од Ковид-19 без несакани ефекти. Британските медиуми пренесуваат...

Свет11 час

Бајден и Путин договорија продолжување на договорот за нуклеарното оружје

Претседателот на САД, Џо Бајден, и рускиот претседател Владимир Путин договорија продолжување на договорот околу контролата на оружјето. Тие во...

Македонија12 часа

Земјотрес во Маврово со јачина од 3,6 степени

Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтеровата скала е почувствуван изутринава во 7:44 часот во подрачјето на Гостивар. Според...

Свет23 часа

Прв телефонски разговор меѓу Путин и Бајден

Новиот американски претседател, Џо Бајден, денеска го одржал првиот телефонски разговор со својот руски колега, пренесе Белата куќа, додавајќи дека...

Македонија1 ден

21 починат и 444 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.518 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на...

Топ1 ден

Поранешниот прилепски градоначалник осомничен за криминал со државно земјиште

Против поранешниот градоначалник на Прилеп, Маријан Ристески, и уште осум лица, како и против две правни лица, поднесена е кривична...

Европа1 ден

Меркел бара затворање на границите и забрана за патување, пишуваат германските медиуми

Германската канцеларка, Ангела Меркел, за време на состанок на раководството на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) се заложила за можност за целосна...

Македонија1 ден

ИЈЗ: Намалување на бројот на нови случаи и на починати

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 18 до 24 јануари 2021, тестирани се вкупно 11.036...

Досие