Контакт

Свет

„Го чуваме топлото време во Москва, за новиот американски амбасадор да се нурне за Водици“

Објавено пред

Во Москва сè уште не настапила вистинската зима зашто руското Министерство за надворешни работи се обидува да го сочува топлото време поради доаѓањето на новиот амбасадор на САД, Џон Саливан, кој би требало да ја преземе фукнцијата на 16 јануари, соопшти рускиот надворешнополитички сектор, а пренесе „Спутник“.

„Саливан се поготвува за преселба во Москва, а Русија одамна го чека. Специјално за него ги чуваме временските услови како во Вашингтон! Интересно е да се види дали Саливан ќе го следи примерот на Џон Ханстман и ќе се нурне во руската реалност. Русија чека, господине Саливан. Нурнете се длабоко!“, објави Министерството на својот профил на „Телеграм“.

Американскиот претседател Доналд Трамп го именуваше Саливан за амбасадор на САД во Русија на 11 октомври минатата година.

Претходен амбасадор на САД во Русија беше Џон Хантсман. Тој е особено познат во јавноста по тоа што на Водици се капеше во ледена вода за да се натпреварува со рускиот претседател Владимир Путин.

Хантсман се капеше во ледената вода во Новоерусалимскиот машки манастир во близина на Москва, а, како што рече, тоа му овозможило поблиску да се запознае со руската култура.

„Додека влегувате во толку студена вода, губите контрола над мускулите и над респираторниот систем. Сакав трипати да се нурнам зашто токму така прави и Путин“, изјавил тој.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Лавров бара планот на Трамп да биде разгледан на меѓународно ниво

Објавено пред

Мировниот план на американскиот претседател Доналд Трамп за Израел и палестинските територии треба да се процени на меѓународно ниво пред објавувањето, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Според него, Русија, САД, Европската Унија и Обединетите нации треба да ги оценат предлозите на планот.

„Мораме да ги почекаме официјалните предлози и да видиме од прва рака каква позиција имаат директнио засегнатите страни “, изјави рускиот министер пред новинарите во Москва.

Последниве години, Русија презеде сè поголема улога во посредувањето меѓу Израел и палестинската власт. Рускиот претседател Владимир Путин разговараше со израелскиот и со палестинскиот лидер минатата недела.

Трамп по средбата со израелескиот премиер Бенјамин Нетанјаху вчера го објави планот на прес-конференција во Белата куќа. Американскиот претседател предложи формирање палестинска држава со главен град во источен Ерусалим велејќи дека станува збор за ситуација во која добиваат двете страни.

Прикажи повеќе...

Свет

Турција го отфрли планот на Трамп: Ова е кражба на палестинската земја

Објавено пред

Турција го отфрли мировниот план на американскиот претседател Доналд Трамп за Блискиот Исток како обид за анексија на палестинска земја.

„Овој план е план за анексија што има за цел убивање на решението за две држави и кражба на палестинска земја”, соопшти турското Министерство за надворешни работи.

Во соопштението се отфрла изјавата на Трамп за Ерусалим како неделива престолнина на Израел и порача дека Ерусалим е „црвената линија”.

„Американскиот таканаречен мировен план е мртвороден. Палестинскиот народ и нивната земја не можат да се купат со пари”, се наведува во соопштението на турското МНР.Анкара порача дека нема да поддржи никаков план што не го прифаќаат Палестиниците.

Претходно палестинскиот претседател Махмуд Абас го отфрли планот со кој се предвидува создавање палестинска држава на делови на Западниот брег, но му се дозволува на Израел да ги задржи сите еврејски населби на таа окупирана територија. Исто така се дозволува формирање на главен град на Палестина во предградието на источен Ерусалим, но поголемиот дел од тој град ќе остане под контрола на Израел.

Прикажи повеќе...

Свет

ЕУ и ОН со реакции на блискоисточниот мировен план на Трамп

Објавено пред

Европската Унија соопшти дека останува определена за „договореното и одржливо решение за две држави на Блискиот Исток“, веднаш откако американскиот претседател Доналд Трамп го претстави неговиот блискоисточен мировен план. Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел најави дека ЕУ сака да ги проучи и процени предложените решенија. Притоа, според него, треба да се земат предвид легитимните стремежи на Палестинците и Израелците со почитување на сите резолуции на ОН и меѓународните спогодби.

Обединетите Нации соопштија дека се држат до нивните соодветни резолуции за формирање две држави кои живеат една покрај друга.

Претходно палестинскиот претседател Махмуд Абас го отфрли планот со кој се предвидува создавање палестинска држава на делови на Западниот брег, но му се дозволува на Израел да ги задржи сите еврејски населби на таа окупирана територија. Исто така се дозволува формирање на главен град на Палестина во предградието на источен Ерусалим, но поголемиот дел од тој град ќе остане под контрола на Израел.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет18 минути

Турција го отфрли планот на Трамп: Ова е кражба на палестинската земја

Турција го отфрли мировниот план на американскиот претседател Доналд Трамп за Блискиот Исток како обид за анексија на палестинска земја....

Регион26 минути

Сасоли:Регионот и ЕУ имаат заедничка судбина, итно е потребен нов поттик за проширување

Претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли по средбата со спикерите на парламентите од западниот Балкан повика на нов поттик за...

Регион49 минути

Србија ќе забрани увоз на автомобили со Евро 3-мотори

Во Србија се подготвува забрана за увоз на стари автомобили со Евро 3-мотори, која може да стапи во сила во...

Економија1 час

Без работа 3,5 милиони Руси

Во декември во Русија имало имало речиси 3,5 милиони невработени. Тоа е 4,6 проценти од економски активната популација, покажуваат прелиминарните...

Македонија11 час

Земјотрес со јачина од 4,5 степени почувствуван во земјата

Земјотрес со јачина од 4,5 степени вечерва беше почувствуван во земјата и регионот. Епицентарот, како што јавуваат медиумите од регионот,...

Македонија13 часа

(Видео) Јовески: Потребно ни е силно, професионално и одговорно обвинителство

Државниот јавниот обвинител, Љубомир Јовески, смета дека треба да има силно, професионално и одговорно обвинителство, да не се задоволуваат дневнополитички...

Македонија14 часа

Владата бара од инспекторите да извршат увид на градбите во Охрид и Струга

Владата на денешната седница го задолжи Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам да изврши надзор над изградбата на градби од...

Македонија15 часа

Жбогар: Да продолжат реформите, законот за Јавното обвинителство да се донесе пред да се распушти Собранието

Евроамбасадорот Самуел Жбогар порача дека земјава треба да продолжи со реформите во клучните области и дека новиот закон за Јавното...

Спорт15 часа

За 24 часа милион ипол луѓе се потпишаа Коби да е на новото лого на НБА

Повеќе од 1.5 милиони луѓе за помалку од 24 часа се потпишаа на он-лајн петицијата силуетата на Коби Брајант да...

Македонија16 часа

„Анима мунди“: Ужас на скопските улици, се превезува распнат коњ

Здружението за заштита на животните „Анима мунди“ објави вознемирувачка фотографија на распнат коњ како со камион го превезуваат на скопските...

Македонија17 часа

Откриени креаторите на „Јавна соба“, МВР ќе ги достави доказите до Обвинителството

Министерство за внатрешни работи, сектор за компјутерски криминал и дигитална форензика, во координација со СВР Скопје изврши идентификација на сопственикот...

Македонија18 часа

Вештак во судењето за Ласкарци: Човечкиот фактор пресуден за несреќата

Првата реакција и обидот за сопирање кај возачот настанала во првата секунда, кога ја кренал ногата за гас и ја...

Македонија20 часа

(Видео) Чулев: Спасовски последниот ден делел решенија и во 12 навечер

Само во последните две години МВР потрошило над 4 милиони евра за судски постапки од вработени кои тужеле главно за...

Македонија20 часа

Филипче: Состојбата е под контрола, нема причина за паника за коронавирус во нашата држава

Состојбата е целосно под контрола, во овој момент нема ниту една причина за некаков ризик или паника за коронавирус во...

Македонија22 часа

Рустеми: Јанева бараше да се утврди штетата во „Поштенска банка“ и да се затвори истрагата

Обвинителот Бурим Рустеми од поранешното СЈО сведочеше денеска пред судот за случајот „Рекет“ каде обвинети се Бојан Јовановски и ексшефицата...

Топ22 часа

Се судрија автобус и автомобил на автопатот Куманово-Табановце, дваесетина луѓе повредени

Дваесет и едно лице се тешко повредени во сообраќајна несреќа што синоќа се случила на автопатот Куманово-Граничен премин Табановце, помеѓу...

Култура22 часа

Тимот на „Медена земја“ на настан пред „оскарите“ во друштво со големите холивудски ѕвезди

Тимот на „Медена земја“ беше дел од настан во театарот „Долби“ во Холивуд организиран од американската Академија за филмски уметности и...

Свет23 часа

Откриено што се случувало во хеликоптерот на Брајант во последните моменти пред несреќата

Кошаркарската легенда Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во неделата наутро по локално време откако леталото во кое беше ѕвездата...

Свет1 ден

Трамп денеска ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека денеска ќе го претстави мировниот план за Блискиот Исток, кој претходно го најави како...

Свет1 ден

Во Германија потврден прв случај на коронавирусот

Во Германија е потврден прв случај на смртоносниот коронавирус, кој се појави во Кина и се прошири и во други...

Досие