Контакт

Свет

Грета преку „Твитер“ му одговори на Путин

Објавено пред

По американскиот претседател Доналд Трамп, пратеникот од Канада, Максим Берни, и Џереми Кларксон, и Владимир Путин ја критикува Грета Тунберг, но младата активистка не му остана должна.

Исто како што го смени описот на „Твитер“ кога му одговори на Трамп, сега тоа го стори и на рускиот лидер.

Имено, за време на седницата на Енергетскиот форум во Москва, рускиот претседател во еден момент го спомена страсниот говор на 16-годишната велејќи дека тие не делат заедничка возбуда и дека е лошо информирана, пренесува Indy100.

„Никој не ѝ објаснил на Грета дека современиот свет е сложен и поинаков и дека луѓето во Африка и многу азиски земји сакаат да живеат на исто ниво на богатство како во Шведска. Сигурен сум дека Грета е љубезна и многу мила девојка, но возрасните треба да сторат сè за да не ги доведат тинејџерите и децата во некои екстремни ситуации“, рече Путин.

Коментаторите на социјалните мрежи, генерално, не беа импресионирани од неговиот остар обид за дискредитација на 16-годишната активистка. Наместо да му одговори на Путин, Грета го промени описот на „Твитер“.

„Многу среќна млада девојка, која се радува на светла иднина“, го смени во „љубезна, но неинформирана тинејџерка“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Во Каталонија повредени 80, уапсени 33 лица

Објавено пред

Најмалку 80 лица, меѓу кои и 46 полицајци, се повредени во вчерашните најжестоки судири меѓу демонстрантите и полицијата за време на протестите за затворските казни изречени за водачите на каталонските сепаратисти.

33 лица се уапсени, а четворица демонстранти се во притвор за нарушување на јавниот ред.

Шпанскиот лидер, Педро Санчез, претседава со состанок на експерти од министерството за внатрешни работи и други министерства за да ја анализира безбедносната состојба во североисточниот регион.

Според агенцијата АП, денес веќе е започната нова блокада на патиштата во Каталонија, вклучувајќи го и главниот автопат што води кон Франција.

Демонстрантите и полицијата се судрија синоќа во Барселона, на третиот ден од протестите поради пресудите против лидерите на каталонските сепаратисти.

Полицијата се обиде да ги задуши немирите прскајќи со гас пена, додека демонстрантите палеа контејнери и автомобили во близина на секторот за внетрешни работи на регионалната влада во главниот град на Каталонија, јави „Ројтерс“.

Протестите започнаа во понеделникот, откако Врховниот суд во Мадрид осуди деветмина поранешни каталонски политичари и активисти на девет до 13 години затвор за нивната улога во неуспешниот обид да се прогласи независност на Каталонија во 2017 година.

Тројцата преостанати обвинети беа прогласени за виновни само за непослушност и не добија затворски казни.

Поранешниот потпретседател на каталонската влада, Ориол Жункерас е осуден на 13 години затвор за бунт и злоупотреба на јавни фондови со цел одржување референдум за независност на Каталонија.

Прикажи повеќе...

Европа

Лаура Ковеси стана главен обвинител на ЕУ – ќе се бори против измами

Објавено пред

Поранешната шефица на романската Дирекција за борбата против корупцијата, Лаура Кодрута Ковеси ќе биде главен обвинител на Европската унија за измами, соопшти Европскиот Парламент.Ковеси го презема новото Европско обвинителство (EPPO) со мандат од седум години, откако мнозинство од земјите членки на ЕУ ја поддржаа нејзината кандидатура.

Вкупно 22 членки на ЕУ се регистрирани во EPPO, телото кое има надлежности да ги истражува сомнежите за измами, поврзани со буџетот на ЕУ. Обвинителството ќе биде сместено во Луксембург и ќе биде составено од група обвинители од сите држави членки, со исклучок на Обединетото кралство, Шведска, Унгарија, Полска, Ирска и Данска.

Ковеси од 2013 до 2018 година беше шефица на романската Национална дирекција за борба со корупцијата, а во јавноста е позната по тоа што отвори истраги против 14 поранешни или актуелни романски министри, 43 пратеници и над 260 локални службеници.

Романската специјалната обвинителка Лаура Кодрута Ковеси беше разрешена откако романскиот претседател Клаус Јоханис потпиша го потпиша указот, по одлуката на Уставниот суд и по барање на Владата. Министерот за правда Тудорел Тоадер од Социјалдемократската партија иницираше процедура за разрешување на Ковеси, велејќи дека ги надминала нејзините овластувања и го оштетила имиџот на земјата во странство и дека истрагите и биле политички мотивирани. Неговото барање собра илјадници демонстранти на улиците, кои го кренаа гласот против корупцијата.

Прикажи повеќе...

Свет

Хонгконг прогласен за најскап град во светот, според „Мерсер“

Објавено пред

Хонгконг е најскапиот град во светот, пренесува NationalGeographic.rs.

За да го  утврди најскапиот град во светот, консултантската фирма за човечки ресурси „Мерсер“ земала предвид голем број фактори, вклучувајќи ги и трошоците за сместување, превоз, храна, облека, предмети за домаќинството и забава.

Во сето ова, на прво место се издвојува Хонгконг. Веќе втора година по ред азискиот град се наоѓа на ова почесно место.

Од првите 10 најскапи градови, седум се во Азија. Токио се најде на второто место, по што следува Сингапур.

Единствените неазиски градови што се рангирани меѓу првите 10 се Цирих, Ашхабат и Њујорк.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа29 минути

Лаура Ковеси стана главен обвинител на ЕУ – ќе се бори против измами

Поранешната шефица на романската Дирекција за борбата против корупцијата, Лаура Кодрута Ковеси ќе биде главен обвинител на Европската унија за...

Регион1 час

Сараево: Малолетничка го убила новороденчето со помош на мајка си

Припадници на сараевската полиција уапсија малолетничка под сомнение дека го убила своето новороденче, а ја уапсиле и нејзината мајка под...

Свет1 час

Турција нема да прогласи прекин на огнот на северот на Сирија

Турција нема да прогласи прекин на огнот во северна Сирија и нема да преговара со курдските борци, рече портпаролот на...

Европа2 часа

(Видео) Немири во Барселона, протестите не стивнуваат

Нови немири се случија синоќа во Барселона, кога се судрија демонстрантите и полицијата на третиот ден од протестите против пресудите...

Македонија12 часа

Заев и Туск очекуваат да се изнајде решение за почеток на преговорите

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор вечерва во Брисел се одвиваше средбата меѓу премиерот, Зоран Заев и претседателот на...

Македонија14 часа

(Видео) Макрон: Ни треба малку повеќе време за позитивни сигнали кон Скопје и Тирана

По завршувањето на француско-германскиот совет на министри одржан во Тулуз, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел одржаа...

Македонија16 часа

(Видео) Заев до европските лидери: Бидете наши херои, не гасете ја ѕвездата кон која се стремиме

Премиерот Зоран Заев попладнево е во Брисел, каде што заедно со еврокомесарот Јоханес Хан одржа прес-конференција во обид да издејствува...

Европа17 часа

Карл Билд: Ветото на Франција би значело колапс за кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Шведскиот политичар Карл Билд на „Твитер“ порача дека ЕУ се соочува со можноста за пропаѓање на целиот нејзин кредибилитет на...

Македонија19 часа

АВМУ: Досега не е побарана промена на сопственоста на „1ТВ“

„1ТВ“ досега нема побарано да се изврши промена на сопственоста, соопшти Агенцијата за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги. Од таму појаснуваат...

Македонија20 часа

Велика Британија го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Велика Британија денеска го ратификува протоколот за полноправно членство на Северна Македонија во НАТО. Британскиот министер за надворешни работи, Доминик...

Македонија21 час

Заев: Ако нема одлука за датум, Владата може да падне

Понатамошно одлагање за добивање датум за преговори со Европската Унија би можело да доведе до пад на Владата, рекол премирот...

Македонија21 час

Прогласени пет нови природни реткости – меѓу нив и Чинарот во Охрид

Министерот за животна средина и просторно планирање донесе решение за прогласување 5 нови природни реткости: Киселичката пештера, Чинарот во Охрид,...

Свет22 часа

(Видео) Кара: Додека не го исчистиме регионот од терористи, акцијата во Сирија нема да престане

Операцијата „Извор на мирот“ на Турција во Сирија ќе продолжи сè до расчистување на регионот од терористи. Досега се убиени...

Регион23 часа

Малолетник украл автобус и ги развезувал патниците низ Белград

Младо момче, според неофицијални информации малолетник, за време на такси-блокадата во Белград, украл автобус на линијата 59, кој го држи...

Македонија23 часа

Јанакиески: Не можам да бидам вработен, една година сум во притвор

На повторниот нов почеток на судењето за предметот „Насилство во Општина Центар“, судијата Душан Јосифов им го утврдуваше идентитетот на...

Свет1 ден

Ким Џонг-ун јавајќи бел коњ се искачи на корејската света планина

Водачот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, вети дека ќе ги совлада меѓународните санкции за кои рече дека донеле многу тешкотии...

Свет1 ден

Ердоган го одби повикот на САД за примирје

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, го одби повикот на САД за итен прекин на огнот во северна Сирија. Ова следува...

Свет1 ден

Семејство во Холандија живеело 9 години во подрум чекајќи го крајот на светот

Во подрумот на куќа во Руинерволд, Холандија, е пронајдено семејство што таму живеело изминативе девет години чекајќи го крајот на...

Регион1 ден

Полицијата во Словенија во воз пронајде 13 килограми хероин вреден над милион евра

Словенечката полиција откри повеќе од 13 килограми хероин во меѓународен патнички воз што патувал од Турција за Австрија, што е...

Европа1 ден

САД ги повикаа каталонските демонстранти на умереност

Соединетите американски држави ги повикаа каталонските демонстранти на умереност во реакцијата на судската пресуда за политичарите што организираа референдум за...

Досие