Контакт

Европа

Грчките риболовци добиваат пари за да го собираат ѓубрето од морето

Објавено пред

За да помогнат во чистењето на морињата околу Грција, на рибарите им се плаќа 200 евра месечно за да го рециклираат отпадот од нивните мрежи, чија количина сè повеќе се зголемува.

Затоа, една нова грчка компанија, наречена „Еналеја“, прави напори за воведувањеа поодржлив начин на риболов со помош на грчки и странски донатори. Минатата година основачот на компанијата, Лефтерис Арапакис, и неговиот тим започнаа амбициозна програма со грчките рибари на кои им нудат финансиски олеснувања за да го чуваат отпадот што ќе го најдат во нивните мрежи, наместо да го фрлаат назад во морето, со цел истиот да биде рециклиран подоцна.

Како резултат, Арапакис и неговата организација „Еналеја“ во јуни ја добија титулата Млади шампиони на Земјата од страна на Одделот за животна средина на Обединетите нации.

„Отстранивме лименка кока-кола со многу чудна боја. Ја зедов и видов дека рокот ѝ истекол во 1987 година. Ова нешто било во морето 30 години. Ова беше првото нешто што ме шокираше. Втората работа беше што гледав како еден рибар ја фрла назад во морето. Тој ми кажа дека не е платен да го собира отпадот, туку да лови риба“.

По само неколку месеци, многу рибари веќе ги промениле своите навики, тврди Арипакис.

Тони  пластичен отпад и мрежи се отстрануваат од грчките мориња секој месец. „Еналеја“ исто така има план да ги рециклира истите.

„Мрежи, јажиња и многу повеќе се праќаат во странство каде што ги рециклираат и ги претвораат во чорапи, костими за капење и други корисни работи. Пластиката, лименките и другиот отпад се ставаат на лента за рециклирање што ја создадовме со сертифицирана компанија“, додаде Арапакис.

Европа

Франција им даде осум милијарди евра помош на произведувачите на автомобили

Објавено пред

Францускиот претседател Емануел Макрон претстави историски план за помош од осум милијарди евра за произведувачите на автомобили, загрозени од последиците на пандемијата на коронавирус, пренесе АФП.

Парите би требало да послужат и за модернизација на секторот во Франција, за да земјата стане предводник во производството на електрични автомобили.

„Државата ќе даде нешто повеќе од 8 милијарди евра за тој сектор“ рекол Макрон за време на посетата на фабрика за автоделови.
Тој додал дека целта на помошта е Франција да стане прва економска земја во производството на „чисти автомобили“ во наредните пет години, со повеќе од еден милион електрични и хибридни автомобили годишно.

Макрон најавил зголемување на „еколошките субвенции“ за купување електрични возила на 7.000 евра за граѓаните и на 5.000 евра за фабрики, како и субвенции од 2.000 евра за возила на хибриден погон.

Од компанијата „Рено“ Макрон побара гаранции за иднината на вработените во двете фабрики, чија судбина е неизвесна.

Прикажи повеќе...

Европа

Римскиот Колосеум од 1 јуни ги отвора вратите

Објавено пред

Римскиот Колосеум, најпосетуваната туристичка атракција во Италија, од 1 јуни повторно ќе биде отворен за посетителите, два месеца по затворањето поради епидемијата на коронавирусот.

Властите денеска истакнаа дека Колосеумот ќе биде осветлен во боите на италијанското знаме еден ден пред отворањето.

Оваа главна туристичка атракција со повеќе од седум милиони посетители годишно е впишана на списокот на светското културно наследство.

„Последните неколку месеци беа многу тешки, со надреална тишина, која тешко ја прифативме“, се вели во соопштението на римската администрација додавајќи дека персоналот и посетителите ќе мора да носат заштитни маски, нивната температура ќе се мери на влезот и ќе бидат потребни резервации за посети.

Додека владата планира да ги отвори државните граници на 3 јуни, знаменитостите во Италија постепено се отвораат за посетителите, со надеж дека ќе оживее целосно мртвиот туризам, кој учествува во домашниот бруто-производ со речиси 12 отсто.

Прикажи повеќе...

Европа

Могерини на нова функција

Објавено пред

Поранешната висока комесарка на ЕУ и шефица за дипломатија, Федерика Могерини е именувана за ректорка на Колеџ на Европа и на нова должност ќе стапи на 1 септември.

Нејзиното именување го одобри мнозинството членови на советот на Колеџот, а еден бил воздржан, пренесе „Политико“.

Со Советот, кој е највисок извршен орган на Колеџот, претседава поранешниот претседател ма Европскиот совет Херман ван Ромпуј, а Могерини е избрана наспроти противењето на одделни предавачи и претставници на ЕУ, кои сметаат дека таа не е квалификувана за таа работа и дека не ги исполнува критериумите.

Таа е избрана денеска откако беше претставена пред Советот, како единствен кандидат за тоа место и ќе биде првата жена ректор на Колеџот со седиште во Бриж и кампусот во Полска.

Минатите години за избор на ректор се пријавиле 30 кандидати, а условите биле мастер диплома. Дека Могерини е заинтересирана за тоа место се дознало откако Европската комисија на 22 април објавила официјално одобрување на нејзината пријава.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Активистката Моника Ристеска објави дека татко ѝ сакал да ја убие, полицијата го уапси

Активистката Моника Ристеска, која минатата година беше уапсена бидејќи јавно пушеше марихуана, објави на социјалните мрежи дека вчера била натепана...

Свет2 часа

ЕК ќе го објави планот за заздравување на економиите од пандемијата

Претседателката на Европската комисија, Урсула вон дер Лаен, денеска попладне ќе го објави долгоочекуваниот план за заздравување на економијата од...

Свет2 часа

Јужна, Централна и Северна Америка се светско жариште на пандемијата на коронавирусот

Јужна, Централна и Северна Америка станаа жариште на пандемијата на коронавирусот, изјави директорката на Панамериканската здравствена организација (ПАХО), Кариса Етиен....

Македонија3 часа

Маските, дезинфекцијата и растојанието од два метра остануваат задолжителни

Граѓаните мора во целост да ги почитуваат мерките и препораките на Министерството за здравство за заштита од коронавирусот покрај олабавувањето...

Економија4 часа

Србија забрани слетување на „Монтенегро ерлајнс“ на аеродромот во Белград

На авионите на црногорската авиокомпанија „Монтенегро ерлајнс“ ќе им биде одземена дозволата за слетување на белградскиот аеродром „Никола Тесла“, потврдиле...

Македонија4 часа

Од денеска нема полициски час, од утре со работа почнуваат кафулињата

По 66 дена, од денеска се укинува полицискиот час во земјата воведен поради коронавирусот. Владата вчера на седница донесе и...

Забава6 часа

Андреа Бочели: Мојата сопруга, децата и јас оздравевме од коронавирусот и дониравме плазма

Италијанскиот пејач, текстописец и продуцент Андреа Бочели (61) беше заразен со коронавирус, но оздраве, пишуваат локалните медиуми. Музичарот вели дека...

Македонија16 часа

Караџовски: Изминатите 14 дена беше намален бројот на новозаболени затоа препорачавме олеснување

Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, член на Комисијата за заразни болести ги објасни причините зошто Комисијата се одлучила...

Македонија16 часа

Филипче: Да бидеме одговорни, за да не се вратиме пак на рестриктивните мерки

Министерот за здравство, Венко Филипче по седницата на Владата за олабавување на мерките, рече дека граѓаните мора да ги почитуваат...

Македонија17 часа

Османи: И покрај пропустите, државата добро се справи со коронавирусот

Вицепремиерот Бујар Османи рече дека и покрај тоа што имало одредени пропусти, прекршувања на мерките и одредени критики, државата добро...

Македонија17 часа

Спасовски: Лицата кои се во државен карантин може да бидат во домашна самоизолација ако имаат негативен тест

Техничкиот премиер Оливер Спасовски кажа дека состојбата со коронавирусот е под контрола, при што ги соопшти новите одлуки на Владата....

Македонија17 часа

Од утре нема полициски час, задутре се отвораат рестораните и кафулињата

На денешната владина седница е донесена одлука да се укине полицискиот час во земјата. Одлуката ја соопшти техничкиот премиер Оливер...

Регион22 часа

Во Хрватска и Словенија нема нови случаи на коронавирус

Во изминатите 24 часа во Хрватска и Словенија не се потврдени нови случаи на коронавирус. Во Хрватска втор ден по...

Македонија22 часа

Регистрирани 16 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа уште 3 лица

Денеска, потврдени се 16 нови случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 2.014 лица. Оздравени се 14...

Македонија23 часа

Адвокатот на Јанева вели дека Русковска нема докази против неа

Адвокатот Дељо Кадиев, кој ја застапува обвинетата Катица Јанева во предметот „Рекет“, по судењето, на кое завршни зборови даваше Обвинителството,...

Македонија23 часа

Русковска: Доживеавме разочарување кога клучниот лик во „Чарлиевите ангели“ премина на страната на злото

Во завршните зборови за случајот „Рекет“ обвинителката Вилма Русковска пред судот рече дека одбраната на обвинетите Бојан Јовановски – Боки...

Македонија24 часа

Арсовски: Избори во јуни не се можни

Избори во јуни не се можни, истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. Одговарајќи на новинарски прашања, тој ја отфрли можноста...

Македонија24 часа

Укинување на полицискиот час и отворање на границите и кафулињата, предлага Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок одлучила да побара од Владата укинување на полицискиот час, а веќе во текот...

Свет1 ден

СЗО го суспендира тестирањето на лекот против малaрија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) го суспендира тестирањето на лекот против малaрија „хидроксиклорокин“ кај пациенти со Ковид-19 поради стравувањата за нивната...

Европа1 ден

Шпанија го намали вкупниот број на починати од Ковид-19 за 2.000

Шпанија синоќа објави дека од коронавирусот починале речиси 2.000 луѓе помалку отколку што се сметаше претходно. Министерството за здравство соопшти дека...

Досие