Контакт

Свет

Гутереш: Светот се соочува со најтешка хуманитарна криза од Втората светска војна

Објавено пред

На Обединетите нации им требаат 35 милијарди долари за да одговорат на најголемата хуманитарна криза од Втората светска војна, вели генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, пренесува ТАСС.

„Оваа година, 2020, беше година како ниедна претходно. Конфликтите, климатските промени и Ковид-19 создадоа најголем хуманитарен предизвик од Втората светска војна. Бројот на луѓе изложени на ризик од глад е двојно зголемен. Стотици милиони деца се надвор од училиште. Нивото на екстремна сиромаштија се зголеми првпат по 22 години“, рече тој.

Гутереш вели дека е неопходна мобилизација за поддршка на оние кои се под најголем ризик во овие невидени времиња.

„Потребни ни се 35 милијарди долари за да добиеме спасувачка помош за 160 милиони најранливи луѓе“, рече шефот на ООН.

 

Европа

„Билд“: Меркел размислува да воведе најстрого заклучување досега

Објавено пред

Германската канцеларка, Ангела Меркел, наводно размислува за воведување досега најстрогo заклучување во земјата, пишува „Билд“.

Ваквата блокада би значела целосно затворање на државата.

Денеска, во Германија е забележан рекорден број смртни случаи од корона. Имено, починаа 1.244 лица, а вкупниот број смртни случаи од почетокот на пандемијата се искачи на 43.881.

Претходно, земјата забележа најголем број смртни случаи на 8 јануари кога починаа 1.188 заразени пациенти.

Според Институтот „Роберт Кох“, бројот на заразени на дневна основа е зголемен за 25.164 нови случаи, а вкупниот број на досега заразени е 1.978.590 лица.

Во меѓувреме, училиштата, продавниците што не продаваат основни продукти, баровите, рестораните и објектите за забава и култура се затворени со мерки што постепено се интензивираат од нивното воведување на почетокот на ноември.

Мерките, кои исто така предвидуваат дека едно домаќинство може да го посетува само едно лице надвор од тој круг, треба да останат во сила најмалку до крајот на јануари.

Канцеларката Ангела Меркел и другите членови на владата веќе предупредија дека мерките може да продолжат и по јануари.

Се очекува германската канцеларка да разговара за следните чекори во борбата против пандемијата на 25 јануари на состанокот со премиерите на 16 сојузни покраини.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Австрија задолжителен негативен тест за влез во театар и за хотелско сместување

Објавено пред

Австрискиот парламент денеска одобри владата да воведе задолжителен негативен тест за одење во театар и за хотелско смесутвање и покрај воздржаноста на некои деловни здруженија.

Владејачките конзервативни пратеници во коалиција со зелените гласаа за владата на Себастијан Курц да ја воведе оваа мерка по завршувањето на третиот карантин на 24 јануари.

За ваквата одлука беа и опозициските социјалдемократи, кои го овозмижија потребното двотретинско мнозинство, а крајната десница беше против.

Австриската стопанска комора претходно соопшти дека е скептична во однос на мерката во кафулињата, хотелите и рестораните, кои сега се затворени.

Владата исто така сака да воведе задолжителен негативен тест на коронавирус при влегување во болница за лекување други болести, освен Ковид-19.

Главно поштедена од првиот пролетен бран на пандемијата, Австрија, не успева да го намали бројот на заразени, иако по Божик го воведе третиот карантин од почетокот на пандемијата.

Прикажи повеќе...

Свет

Налогот на руската вакцина „спутник 5“ доби ограничување на „Твитер“

Објавено пред

Социјалната мрежа „Твитер“ го ограничи пристапот до официјалниот налог за промоција на „спутник 5“ – руската вакцина против коронавирусот.

На налогот е издадено предупредување дека пристапот до него е привремено ограничен бидејќи биле забележани „невообичаени активности“, иако корисниците сепак може да пристапат на страницата и да прават кликови, пренесува „Ројтерс“.

SPUTNIK V STATEMENT ON TWITTER RESTRICTIONS

Sputnik V account has been restricted. We are looking into the reasons for…

Posted by Sputnik V on Четврток, 14 јануари 2021

„Се обидуваме да ја откриеме причината за блокадата“, се наведува во соопштението на Рускиот фонд за директни инвестиции, кој управува со нарачките, но и со пласманот на вакцината на странските пазари.

Во соопштението се додава дека Фондот ќе побара од корисниците да пишуваат на „Твитер“ и да побараат налогот да се врати во нормала за да може да ги сподели сите информации поврзани со вакцината.

Сепак, во меѓувреме налогот е одблокиран а во новото известување се наведува дека тој бил привремено заклучен од автоматски филтер за спам, пренесе „Гардијан“.

„Овој налог е вратен и сега е целосно оперативен“, се додава во соопштението.

На самиот твитер налог на „спутник 5“ се наведува дека, според образложението од технолошката компанија, профилот за кратко бил блокиран поради можно нарушување на безбедноста од Вирџинија, САД.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Заев најави 50 отсто поевтина регистрација за возилата со странски таблички

Возилата со странски регистарски таблички ќе може да се регистрираат со 50 проценти намалени давачки од утврдената вредност на сите...

Европа7 часа

Во Австрија задолжителен негативен тест за влез во театар и за хотелско сместување

Австрискиот парламент денеска одобри владата да воведе задолжителен негативен тест за одење во театар и за хотелско смесутвање и покрај...

Македонија9 часа

15 починати и 396 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.192 тестирања, а регистрирани се 396 нови случаи на...

Македонија10 часа

Во текот на ноќта се очекуваат снежни врнежи речиси во целата земја

Локалните врнежи од снег во вечерните и ноќните часови ќе се прошират насекаде, а позастапени и пообилни ќе бидат во...

Домашен11 час

Игор Ангеловски ќе ја предводи фудбалската репрезентација на Европското првенство

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски, ќе ја предводи нашата селекција на Европското првенство, кое ќе се одигра во...

Македонија12 часа

Лекари од Македонија дел од мировната мисија „Одлучна поддршка“ во Авганистан

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со шестчлениот медицински тим од јавното и военото здравство којшто ќе биде упатен во...

Свет13 часа

Трамп: САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот

САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот, рече американскиот претседател во заминување, Доналд Трамп, во видео-обраќањето. „Сакам...

Свет14 часа

Германска студија: Ризикот од ширење на коронавирусот во концертни сали е незначителен

Ново истражување во Германија за движење на честички во воздухот во затворен простор покажа дека постои незначителен ризик од инфекција...

Европа14 часа

Шефот на институтот „Роберт Кох“: Пандемијата ќе ја ставиме под контрола до крајот на годината

Германија ќе воспостави контрола над пандемијата на коронавирус до крајот на годината, но нов, позаразен вид на ковид може да...

Македонија15 часа

Од 21 јануари угостителските објекти ќе работат до 21 часот

Од следниот четврток, 21 јануари, угостителските објекти повторно ќе работат до 21 часот, а Комисијата за заразни болести размислува да...

Свет15 часа

СЗО: 13 експерти пристигнаа во Вухан, двајца задржани поради сомнение дека имаат вирус

Светската здравствена организација соопшти дека двајца експерти од нејзината мисија за утврдување на потеклото на новиот коронавирус во Кина сè...

Топ16 часа

Дете загина откако во него удрил автомобил во Тетово

Дете загина во сообраќајна несреќа што се случила вчера доцна попладнето на ул. Видое Смилевски-Бато во Тетово. До несреќата дошло...

Свет17 часа

(Видео) Протести во Брисел – запалена полициска станица, нападнато возилото на кралот

Во Брисел за време на протестите поради смртта на младо момче од африканско потекло, кој починал во притвор, избија немири...

Свет18 часа

СЗО свика итен состанок

Комитетот за вонредни ситуации на Светската здравствена организација се состанува денескa, две недели пред редовниот состанок, за да разговара за...

Свет18 часа

Тим за вакцинација донел коронавирус во старски дом во Германија

Најмалку 51 од вкупно 58 лица се заразиле со коронавирус во дом за стари лица во Лихтфелс, Германија. Според управителот...

Свет19 часа

Директорот на „Модерна“: Светот ќе мора да живее со Ковид-19 засекогаш

Извршниот директор на компанијата „Модерна“, Стефан Бансел, изјави дека коронавирусот ќе биде присутен засекогаш. Многу водечки здравствени експерти сметаат дека...

Свет19 часа

На секој час по 50 луѓе завршуваат во болница поради невремето во Шпанија

На секој час 50 лица завршуваат во болница во Мадрид поради скршеница или нагмечување, регистрирала градската здравствена служба. Мадрид е...

Свет19 часа

Експертите на СЗО влегоа во Вухан

Тим експерти од Светската здравствена организација денеска влегоа во Вухан, од каде започна да се шири коронавирусот. Целта на нивната...

Свет1 ден

Трамп се огласи: Не стојам зад нападот врз Конгресот

Американскиот претседател, Доналд Трамп, во своето последно обраќање до нацијата преку „Фокс њуз“ рече дека тој не стои зад нападот...

Регион1 ден

Во Петриња почна вакцинација против коронавирусот

Епидемиолозите во Хрватска почнаа со вакцинација на граѓаните во областа Петриња со вакцината на „Модерна“. Со оглед на тоа што...

Досие