Контакт

Свет

Дали децата се значаен извор за ширење на коронавирусот? – истражувањата се контрадикторни

Објавено пред

Дали децата се значаен извор на ширење на заразата со коронавирус? Десет месеци по почетокот на пандемијата, експертите сè уште се поделени за ова прашање, што им отежнува на владите да одлучат дали ќе ги затворат или не училиштата.

За време на првиот бран на пандемијата, беше формиран научен консензус дека децата би можеле да бидат важен вектор во ширењето на новиот коронавирус, како што е случај со вирусот на грипот. Сепак, од летото наваму преовладува друга теорија, при што неколку студии сугерираат дека децата, особено помалите, не се толку заразни.

„Научната литература не го разјасни тоа“, вели епидемиологот Доминик Костаглиола од Париз.

Овие евидентнно контрадикторни резултати не им ги олеснија работите на оние што одлучуваат за рамнотежата на здравјето на своите граѓани и својата економија.

„Факт е дека многубројни студии покажаа дека децата, кои ретко покажуваат симптоми на коронавирусот, не се многу заразни за другите членови на семејството, но ова беше во време кога училиштата беа затворени и ширењето на вирусот забавуваше“, вели епидемиологот Зои Хајд, професор на Универзитетот во Западна Австралија.

„Повеќето студии за односот Ковид-19 – дете се спроведени за време на карантин или во време на низок пренос на вирусот во заедницата“, напиша Хајд во Медицинскиот журнал во Австралија. Но, некои неодамнешни студии од САД, Индија и од Јужна Кореја ја доведоа во прашање претпоставката.

Центрите за контрола и превенција на болести на САД (ЦДЦ) ги објавија резултатите од студијата спроведена на 300 лица, во која се заклучило дека преносот на коронавирусот е чест кај членовите на домаќинството, без разлика дали се возрасни или деца.

Многу пообемно британско истражување објавено минатата недела покажува поинаква слика.

„Живеењето со деца под 11 години не е поврзано со зголемен ризик од зараза со коронавирус, развој на Ковид-19 или хоспитализација“, се вели во студијата на Лондонското училиште за хигиена и тропска медицина и Универзитетот во Оксфорд, засновано на податоци собрани од повеќе од девет милиони возрасни лица.

Децата на возраст од 12 до 18 години претставуваат одреден ризик, но мал, заклучи студијата.

„Децата може да го пренесат вирусот на други“, рече епидемиологот на СЗО, Марија ван Керхове, но се чини дека тоа се случува поретко отколку кај возрасните.

Помалите деца го пренесуваат вирусот едни на други поретко отколку нивните тинејџерски врсници бидејќи нивната стапка на зараза е приближно иста како и кај возрасните.

„Кога имаат симптоми, децата испуштаат слични количини вирус како возрасните и може да заразат други како што прават возрасните“, објави во август Европскиот центар за превенција и контрола на болестите. „Но, не е познато каква е состојбата со заразените асимптоматски деца“.

Ако можноста за пренесување на коронавирусот кај децата е сомнителна, несомнено е дека тие се, генерално, или асимптоматски или имаат поблаги форми на болеста во споредба со возрасните. Важноста на оваа научна расправа е поттикната и од прашањето дали училиштата треба да останат отворени.

Ризикот не е нула

Повеќето училишта во многу земји беа затворени за време на пролетниот карантин, што го загрози образованието на децата и изврши голем притисок врз родителите.

„Секој разбира колку се важни училиштата за децата не само за образованието туку и за нивното ментално здравје и безбедност“, рече Ван Керхове.

Многу земји, вклучително и Франција, Велика Британија, Ирска и Австрија, повторно воведоа национален карантин, целосен или делумен, за да се запре вториот бран на вирусот, но овој пат ги оставија училиштата отворени.

„Ризикот поврзан со училиштата не е нула и никој не го тврди тоа“, рече францускиот службеник за здравство Даниел Леви-Брул додавајќи дека изолираните случаи сепак треба да се набљудуваат.

„Голем број училишта се отворени во целиот свет и во најголем дел нема проблеми“, вели тој.

Регион

(Видео) Се излеаја неколку реки во Херцеговина, загрозени се семејни куќи

Објавено пред

Неколку реки во Херцеговина се излеаја од коритата поради обилните врнежи дожд што паѓаа со денови.

Најсериозна е состојбата во областа Чапљина, каде се поплавени дворови, патишта и земјоделски површини, јави „Танјуг“.

Неколку семејни куќи и помошни објекти лоцирани покрај реката Требижат се загрозени поради зголемениот водостој. Оваа река се излеа во дворовите на семејни куќи и поплави неколку подруми, а поплавите се закануваат и на станбени згради.

Најлоша е состојбата во местото Струге, јужно од Чапљина, а водата доаѓа и во населените места Грабовине и Требижат, каде се поплавени земјоделски имоти, локални патишта, но и помошни објекти.

Обилни врнежи дожд се најавени и во следните денови.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Изгоре историска црква во Њујорк

Објавено пред

Во пожар изгоре историска црква во Менхетен, Њујорк, каде служба одржуваше една од најстарите верски организации во градот.

Пожарот се рашири рано утрово од ненаселена зграда до неа, пренесува АП.

Црквата е изградена во 1892 година.

Прикажи повеќе...

Регион

Грците бесплатно ќе се вакцинираат во јануари

Објавено пред

Грција подготви план за започнување на вакцинација против Ковид-19.

Според планот, доколку вакцините бидат одобрени од Европската агенција за лекови, Грција ќе биде подготвена за вакцинација од почетокот на јануари.

Вакцинацијата ќе биде доброволна и бесплатна.

Предвидено е основање на 1.018 центри за вакцинација низ цела Грција, чиешто опремување е веќе во тек.

Се проценува дека 2.117.440 граѓани од вкупно 11 милиони во Грција ќе можат да вакцинираат месечно.

Прво ќе се вакцинираат здравствените работници, потоа постарите од 65 години и оние кои имаат хронични заболувања, а потоа и целата популација.

Граѓаните ќе можат да закажат вакцинација преку СМС, Интернет или телефон, преку центрите за закажување.

Доколку се набават повеќе дози на вакцини, ќе се формираат повеќе центри за вакцинација.

Бидејќи вакцината мора да се чува на многу ниски температури, Грција веќе опреми 14 ладилници за таа цел.

Грчкиот план става посебен акцент на информирање на населението, бидејќи успехот на вакцинацијата ќе зависи и од однесувањето на граѓаните.

Научните тела воспоставуваат заеднички „информативен фронт“, со цел граѓаните да разберат дека е безбедно да се вакцинираат.

Во пораката до грчкиот народ, генералниот директор на Светската здравствена организација, Ханс Клуге, рече дека вакцинацијата ќе биде „одлучувачко оружје против пандемијата и ќе ни помогне постепено да се вратиме во нормалниот социјален и економски живот“.

„Со комбинирање на вакцинацијата и придржување кон препораките за јавно здравје, ќе обезбедите најдобра заштита за себе и ќе ви помогнете да ги заштитите другите“, им рече Клуге на Грците, додавајќи дека „нормално е да се грижите, но вакцините што ќе бидат одобрени ќе бидат безбедни“.

Тој увери дека сите стандардни регулаторни процедури се применуваат во Грција и ЕУ и изјави дека СЗО ги проценува сите вакцини против Ковид-19, пред да се одобрат.

„Вашата доверба во вакцината Ковид-19 и здравствените услуги ќе биде од витално значење. Ве повикувам да побарате веродостојни информации од сигурни извори. Не станувајте дел од нова пандемија на дезинформации“, изјави претставникот на СЗО.

Грчкиот министер за здравство, Василис Кикилиас, исто така, ги повика граѓаните да не веруваат во лажни вести и „да ги затворат ушите пред оние што сакаат да го отрујат овој национален напор“.

Во светот, во клинички испитувања има најмалку 42 вакцини, додека 10 се во завршна фаза на студии, а повеќе од 180 вакцини од различни видови се во различни фази на развој.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Регистрирани 984 нови случаи на коронавирус, починаа 24 лица

Во последните 24 часа се направени 2995 тестирања, а регистрирани се 984 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-398, Куманово-47, Дебар-11,...

Македонија7 часа

Маж од Дебар е нова жртва на измамниците со купопродажба на автомобили

Во последно време зачестени се кривичните дела – измами при купопродажба на патнички моторни возила. Четириесет и двегодишен маж од...

Македонија7 часа

Заев: Нема дилми во употребата на придавката „македонски“

Придавката „македонски“ е употреблива насекаде низ светот. Таа е идентитетска, и нема дилеми во нејзината употреба. Ова го изјави премиерот...

Македонија8 часа

Мицкоски: Заев преговара за идентитетот, ќе му се случи народ

Зоран Заев преговара за идентитетот, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешните протести, од каде му порача на премиерот...

Македонија8 часа

Вкупно во Македонија се хоспитализирани 1.326 пациенти со коронавирус

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и...

Македонија9 часа

Се поставува модуларната болница во Гевгелија

Денеска во Гевгелија започна поставувањето на модуларната болница, а во текот на следната недела монтажа на објектите ќе започне во...

Топ9 часа

Две лица повредени во сообраќајна несреќа на Партизанска

Две лица се повредени во сообраќајна несреќа помеѓу две возила што се случи на булеварот Партизански одреди, во близина на...

Македонија11 час

Штип ќе добие модуларна болница и ново возило за итна помош

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека до крајот на месецов ќе биде готова модуларната болница во Штип. „Имајќи предвид...

Свет12 часа

Русија почна со вакцинирање на населението против коронавирус

Од утрово почна вакцинацијата против коронавирус во Москва со вакцината „Спутник 5“, со што Русија стана првата земја која го...

Македонија13 часа

Бугарски интелектуалци: Не може да се очекува едната страна да изврши политичко самоубиство

Несоодветно е да се очекува едната страна во преговорите да изврши политичко самоубиство. Неприфатливо е оспорувањето на македонската нација и...

Македонија14 часа

Бучковски: Можеме да најдеме решение за нашата иднина

Македонската влада е свесна дека треба да изготви патоказ за да покаже дека е цврсто посветена на спроведувањето на Договорот...

Македонија14 часа

Регистриран земјотрес во Скопје околу полноќ

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Македонија1 ден

Во Македонија 1.100 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија 30 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 1.100 нови случаи, соопшти Министерството за...

Македонија1 ден

Мицкоски: Од комисијата има признание дека се преговара за идентитетот, Заев лажеше

Од изјавите на историчарите од комисиите дознаваме дека бугарската страна се противи за терминот македонски, кој го означува нашиот идентитет,...

Македонија1 ден

Историската комисија заглави кај цар Самуил, спорна придавката македонски

Мешовитата македонско-бугарска историска комисија на 11. средба не постигна напредок во преговорите. Историчарите се обиделе да ги надминат разликите за...

Македонија1 ден

Вакцинирањето во земјата ќе почне до март и ќе биде бесплатно

Вакцинирањето против Ковид-19 ќе почне во првите два-три месеци в година, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Ќе се примаат...

Македонија1 ден

Граѓаните над 65 години први ќе ја примат вакцината против Ковид-19

Граѓаните со хронични белодробни и кардиоваскуларни болести и граѓаните постари од 65 години ќе имаат предност за вакцината против Ковид-19,...

Македонија1 ден

Холандската амбасада демантира дека Холандија го поддржува ветото

Холандската амбасада попладнево ја демантира и ја оценува како лажна вест информацијата дека Холандија го поддржала бугарското вето за Северна...

Европа1 ден

„Астразенека“ и „Оксфорд“ презентираа различни тврдења за нивната вакцина

Компанијата „Астразенека“ и Универзитетот Оксфорд дадоа спротивставени тврдења за начинот на дозирање на нивната вакцина против коронавирус, што е редок...

Македонија1 ден

Нефи Усеини не е повеќе советник во Општина Охрид

Дванаесет советници на Општина Охрид гласаа „за“ прифаќање на оставката поднесена од охридскиот светник Нефи Усеини. На наредната седница Советот...

Досие