Контакт

Свет

Данецот што запали Куран најави нови протести во Шведска

Објавено пред

Лидерот на данската партија „Тврда линија“, Расмус Палудан, ги критикуваше напорите на шведските власти за забрана на горење на Куранот како напади врз слободата на изразување, како и пасивноста на шведската полиција што дозволува насилството да ескалира и вети дополнителни демонстрации, пренесува „Спутник“.

По немирите што го зафатија шведскиот град Малме откако група Данци поврзани со антиисламската партија „Тврда линија“ запалија копија од Куранот, нејзиниот лидер Расмус Палудан вети дека палењето на Куранот ќе продолжи сè додека бунтовниците не научат како да се однесуваат во цивилизирано општество.

Незасегнат од нападите и пожарите во кои беа вклучени стотици муслимани во Малме, навредени од провокативниот потег на „Тврда линија“, партијата вети дека ќе запали друг Куран во истата област во Шведска, Розенгард, етничка енклава каде што мнозинството од населението има мигрантско потекло.

„До сите демонстранти и силувачи во Розенгард: наскоро ќе запалиме уште еден Куран“, напиша партијата на својата фејсбук-страница.

Палудан, кој првично имал намера самиот да го запали примерокот од Куранот, но влезот му е забранет во Шведска две години како сериозен ризик за националната безбедност, ја прекори шведската полиција за необјективност, дека е премногу мека и дека дозволува насилство.

„Данската полиција никогаш не би го прифатила тоа. Шведската полиција е кукавичка. Тоа е причината зошто тие во Розенгард прават работи што никогаш не би се осмелиле во Мароко, Сирија, Ирак итн.  затоа што или би биле застрелани или тепани толку многу што ќе мора да лежат во кревет неколку недели. Тие никогаш не би се осмелиле да го сторат тоа во своите матични земји “, изјави Палудан за шведски „Самналаснит“.

Палудан отиде дотаму што ги обвини шведските полицајци дека им се потрчковци на исламистите и дека функционираат како шеријатска полиција. Понатаму, тој ги критикуваше обидите на шведските власти да го запрат палењето на Куранот, нарекувајќи ги попречување на слободата на изразување и собирање.

„Тие го прават тоа затоа што немаат воопшто никаква контрола. Физичката моќ во Шведска веќе му е предадена на исламот. Тие 20.000 слаби, феминизирани и кукавици од шведски полицајци навистина не можат да сторат ништо. Моќта во Шведска, физичката моќ, лежи во исламот “, рече Палудан, наведувајќи го конформизмот на шведскиот народ како една од причините.

Палудан ѝ предвиде мрачна иднина на Скандинавија со оглед на постојаниот судир меѓу, како што смета, слободата на изразување и исламизмот.

„Ќе оди по ѓаволите и јасно е дека прво ќе оди по ѓаволите во Шведска. Веќе се случува тоа“, рече тој.

Палудан вети дека ќе продолжи со палење на Куранот во Шведска.

„Бидејќи многу жители на Розенгард не научија како да се однесуваат во цивилизирано западно општество, ние мора да ги палиме Кураните во Розенгард сè додека тие не го разберат тоа“, заклучи тој.

Во петокот Малме пламна поради насилствата, при што неколку стотици луѓе се собраа во знак на протест против антиисламските активности на „Тврда линија“, фрлајќи предмети кон полицијата и палејќи гуми од автомобили. За време на викендот, немирите продолжија во градот Ронаби во округот Блекинге.

Палудан е дански адвокат и политичар кој ја основаше етно-националистичката партија „Тврда линија“ во 2017 година и е познат по снимањето антимуслимански видеа на „Јутјуб“ на кои тој го пали Куранот, понекогаш завиткан во сланина, што тој ја слави како изразување почит на слободата на говорот.

Пропагираната политика на Палудан за забрана на незападната миграција и депортирање на муслиманите од Данска за малку ќе ѝ донесеше пратенички места на неговата партија на изборите во 2019 година; тој се најде во смртна опасност поради напади и обиди за атентат.

Европа

Нови мерки поради коронавирусот во Мадрид

Објавено пред

Регионалната влада во Мадрид ја прошири блокадата на 45 области во регионот, што ќе стапи на сила во понеделник.

Блокадата ќе зафати повеќе од еден милион луѓе и ќе се воведе за да се намали бројот на нови инфекции со коронавирус, соопштија локалните власти, објави Ројтерс.

Во регионот на Мадрид, кој е жариште на коронавирус, регистрирани се повеќе од една третина од хоспитализираните во земјата.

Прикажи повеќе...

Регион

Загинаа двајцата пилоти од воениот авион што се урна во Србија

Објавено пред

Српското Министерството за одбрана потврди дека загинале двајцата пилоти при уривањето на авионот „миг-21“ за време на воена вежба.

Надлежните го посетија местото на трагедијата и разговараа со очевидци. Од Министерството соопштија дека авионот бил прегледан во согласност со сите процедури, а по увидот, утврдено е дека е исправен и подготвен за лет.

Началникот на Генералштабот формира комисија за итни истраги и експертска комисија за утврдување на причините за падот на авионот.

Телеграми на сочувство до семејствата на загинатите пилоти испратија претседателот на Србија, Александар Вучиќ, министерот за одбрана, Александар Вулин, и началникот на Генералштабот, генерал Милан Мојсиловиќ.

Жителка на областа каде што се урнал авионот изјавила дека била дома кога слушнала силен звук поради што ја напуштила куќата и го видела авионот како лета многу ниско.

„Нешто одекна, излегов од куќата, авионот леташе толку ниско што за малку ќе ги потфатеше куќите и шумата“, објаснила таа.

Aвионот на српската војска се урна утрово во околината на Лозница. Првичните информации беа дека еден пилот загинал, а по другиот, кој се катапултирал, сè уште се трага. Сепак, попладнево пристигнала информација дека и другиот пилот починал во несреќата.

Прикажи повеќе...

Свет

Чавушоглу со критики до Ненси Пелоси поради антитурските коментари

Објавено пред

Министерот за надворешни работи на Република Турција, Мевлут Чавушоглу, реагираше на изјавата на Ненси Пелоси, претседателката на Претставничкиот дом на Конгресот на САД, во која таа изрази антитурски чувства, пренесува „Анадолија“.

„Загрижувачки за американската демократија е подемот на Ненси Пелоси, која со своето примарно незнаење се искачи до позицијата спикер на Претставничкиот дом на Конгресот на САД. Ќе научите да ја почитување волјата на турската нација“, напиша Чавушоглу на својот профил на Твитер.

Американскиот претседател Доналд Трамп на прес-конференција, на прашањето дали ќе се обврзе на мирен трансфер на власта, одговори:

„Ќе видиме што ќе се случи’, предизвикувајќи реакции кај многумина, меѓу кои и кај Пелоси.

Пелоси на оваа изјава, реагираше со зборовите:

„Знаеме Трамп на кого му се восхитува. На Путин, Ким Џонг-ун, на Ердоган. Меѓутоа, почитуван претседателе, морам да ве потсетам дека не се наоѓате во Северна Кореја, Русија, Турција или Саудиска Арабија. Се наоѓате во САД, каде што владее демократијата, па зошто за еден момент не се обидете да ја почитувате својата заклетва пред Уставот на САД“.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

Возач и мигрант ранети при обид да избегаат од полицијата

Возач, кој превезувал мигранти и еден патник, добиле со прострелна рана во нозете додека возачот се обидувал да ѝ побегне на...

Македонија2 часа

Починаа 9 лица, регистрирани 143 новозаразени

Во последните 24 часа се направени 1.504 тестирања, а регистрирани се 143 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија3 часа

(Видео) Спасовски: Кривична пријава и суспензија за полицаецот кој претепа Ром во Битола

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички стандарди и професионални истраги во МВР поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство за гонење...

Европа4 часа

Напаѓачот уапсен, полицијата пронајде мачета и сатар на местото на нападот во Париз

„Бев во мојата канцеларија. Слушнав врисоци на патот. Погледнав низ прозорецот и видов жена која лежеше на подот и имаше...

Македонија6 часа

Пендаровски до Пахор: Споделуваме сегашност во НАТО, уверен сум дека ќе имаме и заедничка иднина во ЕУ

Денеска во претседателскиот кабинет во „Вила Водно“ претседателот Стево Пендаровски на церемонија со највисоки државни и воени почести го пречека...

Македонија6 часа

Казна за Рудникот САСА – ќе плати 65 илјади евра поради истекувањето јаловина

Откако при направениот увид и констатиран прекршок водостопанскиот инспектор на Државниот инспекторат за животна средина предложи постапка за посредување согласно...

Свет6 часа

(Видео) Ковид-19 создал мутација којашто е уште позаразна

Резултатите од една нова студија покажуваат дека Ковид-19 создал нова мутација која се чини дека е уште позаразна, а експертите...

Македонија7 часа

Николовски ќе бара мотивациско писмо од директорите за да спречи корупција

Вицепремиерот Љупчо Николовски бара од граѓаните да не очекуваат чудо за брзо време бидејќи проблемот со корупцијата во Македонија постои...

Македонија7 часа

Маричиќ не поддржува бирање државен јавен обвинител со политички договор

Не веруваме дека е добар начин на избор на обвинител со политички договор меѓу партиите, рече министерот за правда, Бојан...

Регион7 часа

(Видео) Во Србија се урна воен авион „Миг 21“

Авионот на српската армија „Миг 21“ се урна утрово при извршување на редовна задача за летање во селото Брасина, во...

Свет8 часа

Водечкиот германски епидемиолог предупредува: Пандемијата допрва ќе почне

Водечкиот германски епидемиолог Кристијан Дростен во својот говор на Светската здравствена конференција во Берлин предупреди на предвременото славење на успехот...

Свет8 часа

Трамп: Бајден ќе ја уништи Флорида, мојот план ќе го уништи вирусот

Како дел од предизборната кампања, американскиот претседател, Доналд Трамп, ги посети Северна Каролина и Флорида, некои од државите каде што...

Свет8 часа

Бројот на заболени од Ковид-19 во САД надмина 7 милиони

Бројот на заболени со коронавирус во САД вчера надмина седум милиони, што е повеќе од 20 проценти од вкупниот број...

Македонија8 часа

Заев: Бруталноста од полициски службеници врз граѓани Роми е за најсилна осуда

Премиерот Зоран Заев го осуди вчерашниот инцидент, во кој полицајци брутално тепаат Роми. Според него, таквото однесување е срамно за...

Регион9 часа

Албански претседател: Косово гарант за безбедноста на Балканот

Претседателот на Албанија, Илир Мета, на 75. заседание на ООН изјави дека членството на Косово во ООН би било корисно...

Свет23 часа

Гутереш: Вирусот се шири во сите правци, потфрли заедничката соработка

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, денеска изјави дека светот не успеал да соработува во борбата против пандемијата на Ковид-19....

Топ24 часа

(Видео) Во Визбегово пронајдена мини лабораторија за масло од канабис, уапсени три лица

Попладнево, околу 15 часот, Единицата за недозволена трговија со дрога извршила претреси во скопско Визбегово, при што пронајдена била мини...

Европа1 ден

Додека Навални закрепнуваше во Берлин, во Русија му го заплениле станот

Сметките на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални се замрзнати, а неговиот стан во Москва е одземен додека тој во болница во...

Македонија1 ден

Двајца починати и 152 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаја на...

Македонија1 ден

Владата ќе го разгледа барањето за продложување на породилното отсуство

Владата ќе ги разгледа барањата на родителите кои предлагаат времено продолжување на породилното отсуство за месец или два и ќе...

Досие