Контакт

Свет

Данска сака да ги заштити Фарските Острови од Русија со радарот на НАТО

Објавено пред

Данската либерално-конзервативна партија Венстре и владејачката Фарска унионистичка партија тврдат дека Фарските Острови сè повеќе се притиснати во однос на безбедносната политика. За да се зацврсти ставот на малиот архипелаг, тие предлагаат поставување радар на НАТО и зона на слободна трговија со ЕУ, пренесува „Спутник“.

Според Венстре, Фарските Острови треба да бидат ослободени од зависноста од Русија со склучување договор за слободна трговија со ЕУ, меѓу другото, за извозот на лосос, што претставува околу 50 отсто од вкупниот извоз на архипелагот.

Двете партии ги именуваа Русија и Кина како главни закани за архипелагот.

„Во последниве години сведоци сме на ескалација на руските летови над Северен Атлантик. Тие ја тестираат подготвеноста на НАТО и постојано го нарушуваат воздушниот простор на Комонвелтот. Затоа, мора да реагираме на зголемениот обем на руски летови и да се осигураме дека имаме вистински можности да го следиме воздушниот простор“, изјави за „Берлингске“ портпаролот за надворешна политика на Либералната партија, Михаел Аструп Јенсен.

Според Јенсен, радарот, кој ќе функционира под покровителство на НАТО и ќе „покрие“ можни дупки во воздушниот простор на архипелагот, нема да стои сам.

Затоа,  владејачката Социјалдемократска партија побара од данскиот министер за надворешни работи Кепе Кофод да ја забрза работата за договор за слободна трговија со ЕУ – идејата е да се избегне Русија, главен увозник, да ги погоди Фарски Острови со трговски бојкот во време на криза. Фарските острови имаат голем извоз на риби во Русија и се зависни од овој пазар затоа што не можат да ги продаваат своите риби на пазарите во ЕУ.

Во 2013 година, ЕУ отиде дотаму што, меѓу другото, ја бојкотираше фарската риба поради несогласувањата околу квотите. Оттогаш бојкотот е заменет со стар трговски договор со кој се оданочуваат фарските стоки, кои двете страни предлагаат да ги заменат со зона за слободна трговија.

„Сега сме на крстопат на кој фарскиот извоз во Русија може да стане ранлива област и точка на притисок. Затоа, одлуката за радарот не може да биде сама, туку мора да се следи со зголемен притисок врз ЕУ за договор за слободна трговија меѓу Фарските Острови и ЕУ“, рече Јенсен.

Според  „Берлингске“, оваа мерка ќе ги заштити и од Кина по обвинувањата дека таа се обидела да изврши притисок врз фарската влада за купување кинеска опрема за 5G освен ако не сакаат да го изгубат извозот на лосос во Кина.

Во исто време, Гренланд и Фарски Острови, оддалечени територии на данското кралство, добиваат зголемено внимание од САД, кои бараат зголемена трговија и соработка.

Минатата година претседателот Доналд Трамп дури даде шокантен предлог за купување на Гренланд од Данска од стратешки причини, притоа заштедувајќи му голем трошок на Копенхаген (можно навестување за годишна субвенција од 510 милиони американски долари, од која Гренланд е силно зависен).

Оваа година предвидено е да се отвори првото претставништво на САД во Гренланд од 1953 година за да се промовира директна соработка со најголемиот остров во светот. Овие чекори предизвикаа многу дански политичари кои сметаат дека тоа е непотребно и неприфатливо мешање.

Фарските Острови се архипелаг во Северен Атлантик лоциран северозападно од Шкотска, на половина пат од Норвешка до Исланд. Тоа е автономна територија во рамките на Кралството Данска заедно со Гренланд и има повеќе од 50.000 жители.

Архипелагот претрпе големи економски тешкотии по распадот на рибарската индустрија во раните 90-ти, и оттогаш се обидува да ја диверзифицира економијата. Во последниве години, поддршката за независност расте. Од денес, пет фарски партии од целиот спектар се изјаснија за независност од Данска.

Европа

Главниот преговарач на Европската Унија: Подготвени сме да ги продолжиме преговорите со Велика Британија

Објавено пред

Европската Унија ја префрли топката на британска почва велејќи дека сега останува на Лондон да го направи следниот чекор кога британскиот премиер Борис Џонсон се закани дека ќе ги напушти разговорите за идните трговски односи.

„Потврдувам дека ЕУ е сè уште достапна за интензивирање на разговорите со Лондон оваа недела на сите теми и врз основа на сите законски текстови“, изјави денеска главниот преговарач на ЕУ, Мишел Барние, по телефонскиот разговор со британскиот преговарач Дејвид Фрост.

„Сега ја чекаме реакцијата на Обединетото Кралство“, додаде Барние.

Неговата изјава доаѓа во време кога двете страни меѓусебно се обвинуваат за застој во овие исклучително важни преговори. Европските лидери минатата недела ја повикаа Велика Британија да ги преземе неопходните чекори, така што трговскиот договор би бил готов до 1 јануари в година кога истекува преодниот рок по брегзитот.

По излегувањето од ЕУ, Велика Британија влезе во преоден период што ѝ дозволи да тргува со земјите на ЕУ под истите услови како порано.

Џонсон во петокот рече дека преговорите не треба да продолжат доколку ЕУ не преземе фундаментално поинаков пристап. Иако не се откажал целосно од преговорите, Џонсон посочува дека неговата држава е подготвена за сценарио во австралиски стил.

Австралија нема посебен договор со ЕУ, па затоа тргува со Европската Унија според правилата на Светската трговска организација.

Прикажи повеќе...

Европа

Целосна забрана за движење во Велс

Објавено пред

Во Велс ќе стапи во сила целосна забрана за движење од 23 октомври до 9 ноември, со исклучок само на вработените во службите за итни случаи, а ќе бидат забранети и домашни посети, објави денеска премиерот Марк Дрејкфорд.

„Комплетното двонеделно затворање е најдобрата шанса да се воспостави контрола врз вирусот и со тоа да се избегне многу долг карантин, што би ни нанело неспоредливо поголема штета“, рече Дрејкфорд.

Тој посочи дека сега е време граѓаните да покажат единство.

Одлуката на владата на Велс изврши нов притисок врз британскиот премиер Борис Џонсон, кој одби да го прифати советот на здравствените работници да размисли за привремено затворање на земјата бидејќи секое одложување ќе доведе до опасно ширење на епидемијата со катастрофални последици.

Во неделата во Велс беа регистрирани 950 нови случаи на Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Свет

Руската вакцина ќе се произведува во Индија, Бразил, Кореја и во Кина

Објавено пред

Руската вакцина против коронавирусот „спутник V“ ќе се произведува во Индија, Бразил, Јужна Кореја и во Кина, објави генералниот директор на Рускиот фонд за директни инвестиции, Кирил Дмитријев.

„Потврдуваме дека ќе можеме да испорачаме големи количини во декември. Ќе произведуваме во Индија, Бразил, Кореја, Кина и во уште една земја“, рече Дмитријев, цитиран од ТАСС.

Претходно денес, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека вакцината „спутник V“ е активно промовирана на светските пазари по што побарувачката се зголемила.

Русија на 11 август објави дека ја регистрирала вакцината против коронавирусот „спутник V“, што ја развива Центарот за истражување „Гамалеја“ при Министерството за здравство и дека клиничките испитувања успешно завршиле во јуни и јули.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

Во Скопје 2.674 активни случаи на коронавирус, најмногу во Аеродром, Карпош и во Центар

Во Скопје во моментот има 2.674 активни случаи на коронавирус од вкупно 5.550 во целата држава. Најмногу активни случаи во...

Свет11 час

Студија: повеќе од половина од луѓето што прележале Ковид-19 чувствуваат симптоми и по неколку месеци

Повеќе од половина од луѓето што биле отпуштени од болница по заболувањето од Ковид-19, чувствуваат симптоми, како што се отежнато...

Македонија13 часа

Дванaесет починати и 161 нов случај на коронавирус во Македонија

Дванaесет лица починаа, а потврден е 161 нов случај на коронавирус во земјата во последните 24 часа, соопшти Министерството за...

Македонија14 часа

Кумот на Груевски во притвор поради плацовите на Водно

Кривичниот суд во Скопје му изрече 30 дена притвор на Ристо Новачевски, кој се товари за сторено кривично дело перење...

Македонија14 часа

Филипче: Ситуацијата е навистина сериозна, следен чекор би бил полициски час

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека утре до Владата ќе биде предложен дополнителниот сет мерки за превенција од коронавирусот....

Свет14 часа

Европската агенција за лекови ќе ги разгледа резултатите од студијата на СЗО за лекот ремдесивир

Европската агенција за лекови (ЕМА) ќе ги разгледа резултатите од студијата на Светската здравствена организација (СЗО) за антивирусниот ремдесивир, што...

Македонија14 часа

(Видео) Пендаровски: Научните аргументи и вистината за јазикот се на наша страна и од нив никој разумен не може да се откаже

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на манифестацијата Отворени денови на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“. Овогодишниот...

Топ15 часа

Инспекторите растурија свадба во Глумово со 250 гости, следи кривична пријава

Инспекторите откриле уште еден случај на масовно непочитување на мерките против коронавирус во околината на Скопје. Синоќа во периодот од...

Македонија15 часа

Од отворањето на градинките, од корoнавирус заболеле 18 деца и 55 вработени

Од отворањето на градинките на 9 септември досега од коронавирус заболеле 18 деца и 55 вработени, информира министерката за труд...

Македонија17 часа

Приведен кумот на поранешниот премиер Никола Груевски, за плацевите на Водно

По наредба на Обвинителството за организиран криминал и корупција, полицијата утрово го приведе Ристо Новачевски, кум на Никола Груевски, а...

Свет18 часа

(Видео) Запалени две цркви на протестите во Чиле

Најмалку две цркви се запалени во главниот град на Чиле, а илјадници луѓе се собраа на улиците на првата годишнина...

Европа18 часа

(Видео) „Фајзер“ произведе стотици илјади дози вакцина против Ковид-19

Фармацевтската компанија „Фајзер“ објави видео кое покажува дека веќе има произведено стотици илјади дози вакцина против коронавирус во својата белгиска...

Свет19 часа

Научниците предупредуваат: Заразата со коронавирус на отворено не е невозможна, но е ретка

И покрај тоа што речиси целиот документиран пренос на коронавирус се случил во затворен простор, експертите велат дека е оправдано...

Свет19 часа

Европа ги надмина сите рекорди – многу земји воведуваат построги мерки

Европа, соочена со вториот бран на пандемијата, го премина прагот на 250.000 смртни случаи од коронавирус. За една недела се...

Свет20 часа

(Видео) Се качил на кулата на Трамп во Чикаго и барал да разговара со претседателот

Неидентификуван маж се качил на кулата на Трамп во Чикаго, барајќи да разговара со претседателот на САД и медиумите. Мажот,...

Македонија20 часа

Ковид-19 го прележале над 17 илјади лица во земјава

Од Ковид-19 досега оздравеле 17.239 лица во земјава, покажуваат податоците на Министерството за здравство. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во земјава...

Регион21 час

Полициски час во неколку црногорски градови

Здравствените власти во Црна Гора одлучија да воведат ограничувачки мерки во пет града во црвената зона според бројот на лица...

Европа1 ден

(Видео) Илјадници Французи излегоа на улиците поради убиството на наставникот

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Франција во знак на поддршка на наставниците и со цел да ја одбранат слободата...

Европа1 ден

Стотици демонстранти ја нападнаа полицијата во Прага

Чешката полиција употреби солзавец и водени топови за да растера стотици демонстранти во Прага кои ги нападнаа полицајците по протестот....

Регион1 ден

Црногорските медиуми за Амфилохие: Привилегиран e, го лечат со „ремдесивир“

Митрополитот Амфилохие, кој се зарази со коронавирусот, доби лек „ремдесивир“, кој, според порталот ЦдМ, е недостапен за другите пациенти во...

Досие