Контакт

Европа

Данска трајно ја прекинува вакцинацијата со „aстра зенека“

Објавено пред

Данска целосно ќе престане да ја користи вакцината на „Астра зенека“ против Ковид-19 поради можна причинско-последична поврзаност помеѓу таа вакцина и формирање згрутчување на крвта, пишуваат денес повеќе дански медиуми повикувајќи се на неименувани извори.

Таквиот потег ќе предизвика одложувања во кампањата за вакцинација во таа земја, пренесува „Ројтерс“.

Претходно, Европската комисија објави дека нема да ги обнови договорите за вакцини со компаниите „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“ за в година и дека официјален Брисел повеќе би сакал да се фокусира на вакцините што користат технологија mRNA, како што се „Фајзер“ и „Модерна“.

Европа

Лукашенко: Ако Европа сака проблеми, ќе ги добие

Објавено пред

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека ако Европската Унија сака нови проблеми со воведувањето санкции кон неговата земја, тоа и ќе го добие.

„Едноставно ќе кажам, за да ме разберете: ако Европејците сакаат проблеми дома поради овие санкции, тие ќе ги добијат. Нема да кажам ништо повеќе. Времето ќе покаже. Само едно ве прашувам – дајте ми информации за најголемите европски проекти во нашата земја и компаниите што се отворија на територијата на Белорусија. Да ја видиме нивната работа“, рече тој.

Лукашенко праша кому и зошто му се потребни санкции.

„Ние ја штитиме државата. Ние, целата нација, сакаме да живееме во нашата земја. Ние ја браниме земјата. И тогаш тие нѐ удираат по главата со санкции за тоа? Затоа треба да одговараме“, рече претседателот на Белорусија.

Премиерот Головченко, по средбата со Лукашенко, изјави дека одлуките за нови контрасанкции ќе бидат донесени во зависност од ситуацијата, пренесе „Спутник“.

Прикажи повеќе...

Европа

ЕУ ги повикува палестинските власти да ја почитуваат слободата на изразување

Објавено пред

Канцеларијата на претставникот на Европската Унија на Западниот Брег и Појасот Газа, во неделата изрази загриженост во врска со нападот што беше насочен кон резиденцијата на активист на Западниот Брег, повикувајќи ја Палестинската самоуправа (ПС) да ја почитува слободата на изразува, пренесува „Мидл Ист монитор“.

Канцеларијата објави на Твитер дека „со загриженост го следи нападот врз куќата на активистот Низар Банат“, во градот Дура, јужно од Западниот Брег.

„Насилството врз политичарите и бранителите на човековите права е неприфатливо“, додаваат од канцеларијата на ЕУ.

Мисијата ја повика палестинската самоуправа да обезбеди почитување на слободата на изразување и заштита на активистите за човекови права.

Банат преку видео на Фејсбук откри дека група вандали придружувани од безбедносните служби масовно пукале, ги кршеле вратите од куќата и фрлале шок-бомби. Тој обелодени дека јавниот обвинител го повикал еден час пред нападот, без да го прецизира точното време.

Банат, активист против палестинската самоуправа и кандидат на листата на „Слобода и достоинство“, се очекуваше да се натпреварува во изборната трка за Законодавниот совет (закажани за 22 мај), што минатиот петок беа откажани од палестинскиот претседател Махмуд Абас без да се одреди друг датум.

Неколку часа пред инцидентот Банат на својата страница на Фејсбук објави писмо упатено до претставниците на ЕУ во Палестина за да ја објави својата намера пред европските судови да побара прекин на финансиската поддршка за самоуправата по одлуката на Абас да ги одложи изборите.

Палестинската самоуправа не ги коментираше обвинувањата на Банат и изјавата на ЕУ.

Прикажи повеќе...

Европа

Новата влада на Словачка доби доверба во парламентот: Едуард Хегер е новиот премиер

Објавено пред

Купувањето на руската вакцина „спутник В“ предизвика политичка криза во Словачка, па затоа денеска се гласаше за доверба на новата влада, а пратениците му изразија доверба на премиерот Едуард Хегер со 89 гласа „за“ и 55 „против“.

Претседателката Зузана Чапутова формираше нов кабинет на 1 април, кога владата предводена од Игор Матович поднесе оставка, со што стана првата европска влада што пропадна поради начинот на кој ја водеше земјата за време на пандемијата, објави „Ројтерс“.

Новата влада има и четири партии во коалицијата и со гласање доверба ја избегна можноста за предвремени избори.

Матович склучи договор за купување на два милиони вакцини „спутник“, иако неговите коалициски партнери не се согласија со идејата.

Две од партиите, За народот и Слобода и солидарност, побараа оставка од премиерот за да опстане коалицијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

Oд утре полициски час од 23 часот, угостителските објекти ќе работат до 22.30 часот

Владата на денешната седница донесе одлука за измени и дополнувања за ограничување на движењето на граѓаните во согласност со која...

Регион11 час

Борисов: Жртвата на Гоце Делчев да биде пример за Бугарија и Република Северна Македонија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на денешното одбележување на 118-годишнината од смртта на Гоце Делчев рече дека тој е еден од...

Свет12 часа

Колкy заработи „Фајзер“ оваа година од вакцините против коронавирусот

Минатата година во трката за развој на вакцина против Ковид-19 компанијата „Фајзер“ донесе голема одлука. За разлика од конкурентите, кои...

Свет12 часа

(Видео) Масакр во Бразил: тинејџер со мачета влегол во градинка и убил три деца и учителка

Осумнаесетгодишно момче со мачета влегло во градинка и убило три деца и учителка во Саудадес во бразилската држава Санта Катарина....

Македонија13 часа

Од Австрија пристигна првата количина вакцини од „Фајзер“

Mинистерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со Каролине Едштадлер, сојузна министерка за ЕУ и Устав на Австрија. „Денеска, од...

Македонија14 часа

Регистрирани 67 новозаболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 1.169 тестирања, а регистрирани се 67 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопе...

Европа17 часа

Шефот на СЗО за Европа: Гледаме светлина на крајот од тунелот

Шефот на канцеларијата на СЗО во Европа, Ханс Клуге, изјави во Сараево дека е претпазлив оптимист и верува дека светот...

Македонија17 часа

Поднесено обвинение против Оливер Дерковски за набавката на софтверот за изборите

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот претседател на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, и...

Економија19 часа

Дизелот поскапува

Од ноќеска на полноќ дизелот поскапува за половина денар, а цената на бензините останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Свет20 часа

Светски научници: Нема да се постигне имунитет на стадо, вирусот брзо мутира

Меѓу научниците постои растечко верување дека имунитетот на стадото кога станува збор за коронавирус нема да се постигне во блиска...

Македонија21 час

ИЈЗ: Намален бројот на новозаболени и починати од коронавирус

Во периодот од 26 април до 2 мај е регистриран намален број на новозаболени и починати од коронавирус во Македонија...

Македонија22 часа

Во Македонија досега се вакцинирани повеќе од 76.000 луѓе

Во Македонија досега се вакцинирани 76.937 граѓани, а две дози примиле 15.334 луѓе, соопшти Институтот за јавно здравје. Вакцинацијата во...

Свет22 часа

(Видео)15 починати и 70 повредени откако се сруши надвозник на метро во Мексико Сити

Најмалку 15 лица загинаа, а 70 се повредени кога се сруши надвозник на метрото во Мексико Сити, соопштија локалните власти....

Свет22 часа

(Видео)Тепачка во џамија во Турција: Верниците ги прекршија корона-мерките, полицијата реагираше со солзавец

Во регионот Газиантеп во југоисточна Турција, во џамија настана тепачка во која учествуваа собраните верници и членови на Фондацијата „Фуркан“...

Македонија2 дена

(Видео) Се утврдуваат причините за пожарот над Галичник

Полициска екипа врши увид и ги утврдува причините за пожарот кој избувна вчера над Галичник. Директорот на Центарот за управување...

Македонија2 дена

Повторно гореше трска кај Калишта

Нов случај на запалена трска на брегот на Охридското езеро, во делото од Струга кон Калишта е забележан вчера. „На...

Топ2 дена

Жена со повреди на главата пронајдена мртва во куќа во Охрид

Жена е пронајдена мртва во викенд-куќа во Охрид. Нејзиното тело било пронајдено утрово, од маж со кој престојувале во куќата....

Топ2 дена

Дваесетгодишна девојка од Скопје со автомобил излетала од пат, повредени три лица

Три лица се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера во скопското село Црешево. Според информациите на МВР, вчера...

Македонија2 дена

Кризниот штаб предлага полицискиот час да почнува од 23 часот, угостителските објекти да работат до 22 и 30 часот

Главниот координативен кризен штаб го поддржа предлогот на Министерството за здравство за измена на времетраењето на забраната за движење, односно...

Македонија2 дена

Во болниците во Македонија од коронавирус се лекуваат 1.085 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Досие