Контакт

Европа

Двајцата Руси уапсени во Холандија планирале хакерски напади

Објавено пред

Двајца Руси, наводни шпиони, за кои се сомнева дека планирале да извршат компјутерски напад врз швајцарската лабораторија, која учествува во истрагата „Скрипал“, беа уапсени минатата пролет во Холандија и депортирани во Русија, соопштија денеска медиумите и официјалните извори.

Тие беа уапсени на почетокот од оваа година во Ден Хаг од страна на холандска воено-разузнавачка служба (МИВД), пишува холандскиот весник НРЦ, кој ја водеше истрагата, во соработка со швајцарскиот весник Tages-Anzeiger.

Според НРЦ, двајцата агенти на руската службапоседувале опрема со која би можеле да се влезат во ИТ-мрежата на лабораторијата на Спиез, Швајцарскиот институт за одвраќање нуклеарни, биолошки и хемиски закани и ризици.

Според НРЦ, двајцата шпиони се агенти на руската воена разузнавачка служба (ГРУ). Но, не станува збор за двајцата Руси осомничени дека извршиле напад со хемиско оружје во Салсбери и кои Лондон ги обвини дека припаѓаат на ГРУ, додава весникот.

Холандскиот премиер Марк Руте на 26 март одлучи да ги протера „двајцата руски разузнавачи кои работеле во руската амбасада”, како одговор на нападот во Салсбери. НРЦ не знае дали тие двајца планирале хакерски напад врз лабораторијата на Спиез.

На барање на АФП, холандското Министерство за одбрана не сакаше да ги коментира тие информации.

Ни Руската надворешна разузнавачка служба (СВР) не сакаше да коментира, објави агенцијата „Риа новости“.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Еден работник загина, 11 се повредени на градилиште на хотелот „Риц“ во Мадрид

Објавено пред

Од

На градилиштето на луксузниот хотел „Риц“ во центарот на Мадрид вчера загина работник откако се урнало скелето на кое работел, а најмалку единаесет други се повредени.

Според Службата за итна помош, железното скеле на шестиот кат на хотелот „Риц“ паднало околу 16 часот, притоа уривајќи ја конструкција и работниците кои биле на неа пет ката подолу, објави АП.

Повеќето работници се спасиле и добиле лекарска помош, а двајца хоспитализирани се во лоша состојба.

Пожарникарите извадиле три лица со мали повреди од урнатините, и се обиделе да го извадат телото на загинатиот работник.

Локалната полиција ги испитува причините за несреќата, која службите за итни случаи  ја опишаа на „Твитер“ како „несреќа на работа”.

Овој хотел беше затворен поради реновирање во март.

Прикажи повеќе...

Европа

Автомобил удри во пешаци пред џамија во Лондон

Објавено пред

Од

Британската полиција објави дека била повикана во врска со инцидент поради кој две лица биле пренесени во болница.

Полицијата била повикана по извештаите дека автомобил удрил пешаци пред џамија во северозападниот дел на Лондон, објави „Ројтерс“.

„Возачот не запре, во тек е потрага по него. Полицијата сè уште отворено ги разгледува сите верзии кога станува збор за причината за судирот“, изјавија полициски претставници во Лондон.

Според тековните извештаи, се верува дека двете хоспитализираните лица не се во животна опасност.

„Ројтерс“ објави дека полицијата добила повик за инцидент во лондонскиот кварт Брент половина час по полноќ.

Прикажи повеќе...

Европа

Директор на најголемата данска банка поднесе оставка поради перење пари во Естонија

Објавено пред

Од

Генералниот директор на  „Данска банка“, Томас Борген, поднесе оставка неколку часа пред презентацијата на внатрешниот извештај за наводно големо перење пари преку филијала на банка во Естонија.

„Данска банка“ не успеа да ја исполни својата одговорност во случај на евентуално перење пари во Естонија. Жалам поради тоа”, рече Борген во изјавата, додавајќи дека и покрај тоа што според извештајот е „чист”, смета дека е исправно за сите страни да поднесе оставка.

Данските регулатори во мај објавија дека имало „сериозни недостатоци” во активностите на филијалата на „Данска банка“ во Естонија за спречување  перење пари, по годинешниот извештај за паричните текови на членовите на семејството на рускиот претседател, Владимир Путин.

Регулаторите ѝ дадоа осум наредби на „Данска банка“, кои требаше да ги исполни до 30 јуни.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ8 минути

Почина пожарникар во Скопје, му се слошило додека гасел пожар

Пожарникар кој учествувал во гасење пожар во близина на транзитниот центар за странци во Скопје починал неколку часа по интервенцијата....

Крвав четврток16 минути

„Излезете комуњари, отворете“ викаа по нас, а ние стоевме зад регал за да не се одбие куршум, рече сведок за 27 април

Во кривичниот суд во Скопје со сослушување на четворица сведоци продолжи судското рочиште за 27 април, познат како крвавиот четврток....

Македонија25 минути

Мнозинството уставни судии не се согласуваат дека одлуката за референдум е неуставна

Мнозинството од судиите не се согласуваат со предлогот на судијката Елена Гошева, Уставниот суд да поведе постапка и да изрече...

Македонија42 минути

За Гошева, одлуката за референдум е неуставна, предлага Уставниот суд да поведе постапка

За Елена Гошева, одлуката за референдум е неуставна, предлага да стопираат сите активности и Уставниот суд да поведе постапка. Таа...

Вести2 часа

Ким Џонг-ун наскоро ќе отпатува во Сеул

Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун, по состанокот со претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин, изјави дека во наскоро планира да го...

Македонија2 часа

Ристиќ: Против полицајците кои ме приведоа ќе бидат преземени сите правни мерки

Актерката Ирена Ристиќ и нејзиниот адвокат Јанаки Митровски најавија дека против полицајците кои во саботата ја приведоа и ја одведоа...

Македонија3 часа

Заев во Вашингтон на покана од потпретседателот Пенс

Премиерот Зоран Заев патува за Вашингтон каде утре (20 септември) ќе има билатерална средба со американскиот потпретседател, Мајк Пенс. Како...

Македонија22 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против Заев поради поткуп при избори

ВМРО-ДПМНЕ  достави кривична пријава во Јавното обвинителство против премиерот Зоран Заев, поради јавен повик на поткуп при избори. Димитар Димовски,...

Култура23 часа

(Видеоинтервју) Адеми: Нулта толеранција за корупцијата во културата, нови комисии на претстојниот конкурс

Строги и јасни критериуми по кои ќе одлучуваат новооформените комисии на претстојниот конкурс за проекти во културата, нулта толеранција за...

Топ1 ден

Камион удри во баба и внуче на пешачки премин на булевар Србија

Почина бабата која со внучето вчера беше прегазена на пешачки премин на булеварот Србија во скопската населба Аеродром, информира полицијата....

Македонија1 ден

,,Море Миле, нити е сечено, нити е лепено”, му рече обвинителката на Миле Јанакиески

Во кривичниот суд во Скопје продолжува рочиштето за предметот на СЈО со кодно име ,,Траекторија”, за провизиите за кинеските автопатишта....

Македонија1 ден

Хан до Мицкоски: Референдумот не е момент за политички игри

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, му кажал дека референдумот не е партиски...

Свет1 ден

Флоренс направи невидена катастрофа, а допрва следат најголемите поплави во историјата

Ураганот Флоренс, и покрај тоа што ослабна, и натаму предизвикува огромни штети во американските сојузни држави Јужна и Северна Каролина,...

Економија1 ден

Државата ќе позaјми 50 милиони евра – утре со нив ќе врати стари долгови

Министерството за финансии објави дека денеска на домашниот пазар од банки и осигурителни друштва ќе побара заем од над 50...

Свет1 ден

(Видео) Јужнокорејскиот претседател пристигна на третиот самит со севернокорејскиот лидер во Пјонгјанг

Јужнокорејскиот претседател, Мун Џае-ин, пристигна во Пјонгјанг на третиот состанок оваа година со севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун. На меѓународниот аеродром...

Европа2 дена

Орбан: ЕУ сака да дозволи влез на мигрантите и да управува со нив

Европската Унија сака да ја преземе одбраната на надворешните граници на одделни земји за да овозможи влез на мигранти, изјави...

Свет2 дена

(Видео) Пожар на паркинг пред шопинг-центар во Њујорк, над 20 повредени

Најмалку 21 лице се повредени во пожар што избувнал пред паркинг на шопинг-центарот „Кингс плаза“ во Њујорк. Локалните медиуми пренесуваат...

Свет2 дена

Русија и Турција се договорија да формираат тампон-зона во Идлиб

Русија и Турција се договорија да создадат демилитаризирана тампон-зона во сириската провинција Идлиб за да ги разделат владините сили од...

Daily news2 дена

(Видео) Техничкиот директор на ЈСП: Старите автобуси ќе возат до идното лето

Поради недоволен број возила, ЈСП мора во сообраќај да ги пушта старите автобуси „санос“. Техничкиот директор, Васил Толевски, вели за...

Македонија2 дена

Актерката Ирена Ристиќ приведена па однесена во болницата во Бардовци оти чистела ѓубре пред Влада

Актерката и активистка Ирена Ристиќ со полициско комбе била приведена во полициска станица „Беко“ бидејќи, како што вели, чистела догорчиња...

Досие