Контакт

Свет

Двајца цивили и седум курдски борци загинаа во турските напади

Објавено пред

Жители во сирискиот пограничен град Рас ал Аин се повредени при нападите на турските воздухопловни сили и артилерија врз градот и неговата околина, објавија локални медиуми.

Според курдски извори, во досегашните напади се убиени двајца цивили, а околу 20 се повредени.

Исто така, загинале седум курдски борци од коалицијата Сириски демократски сили, а 16 се повредени.

Медиумите пренесуваат дека турското воено воздухопловство извршило вкупно 16 напади врз позиции на курдските бунтовници, врз нивни контролни пунктови и бази, при што густи облаци од чад се издигнуваат над тие реони.

Според информациите, во меѓувреме се зголемува приливот на бегалци од граничните населени места.

 

 

Регион

Грција затвори граничен премин со Турција

Објавено пред

Грција денеска го затвори преминот Кастаниес на границата со Турција, откако голем број мигранти се обиделе да влезат во земјата.

Претходно денеска, грчката полиција распореди засилувања на граничните премини со Турција за да ги спречи мигрантите да влегуваат во земјата.

Неколку десетици луѓе се собрале на преминот Кастаниес, во североисточна Грција, при што полицијата им ги блокирала влезот.

„Тие нема да влезат во земјата. Тие се нелегални мигранти. Ние нема да дозволиме да влезат“, рекол владин претставник.

Мигрантите од Турција се упатуваат на границите со Грција и Бугарија откако висок турски официјален претставник изјави дека Анкара повеќе нема да го почитува договорот со ЕУ од 2016 година и нема да ги запре бегалците на нивниот пат кон Европа.

Тој го изјави ова по убиството на 33 турски војници во воздушен напад на сириските владини сили во Идлиб минатата ноќ, пренесува „Ројтерс“.

Турција, во која веќе се сместени околу 3,7 милиони сириски бегалци, повтори дека не може да прими повеќе луѓе.

Според договорот од 2016 година, Европската унија обезбеди милијарда евра помош во замена за согласноста на Анкара да го спречи приливот на мигранти во Европа.

Прикажи повеќе...

Регион

Бугарија со војска ќе ја чува границата од дотокот на мигранти од Турција

Објавено пред

Бугарија е подготвена да испрати 1.000 војници и воена опрема на границата со соседна Турција за да спречи нелегален проток на мигранти, соопшти денеска бугарскиот министер за одбрана.

Красимир Каракачанов изјави дека утрово полицијата спречила две групи од околу 30 лица да влезат од Турција во Бугарија, откако Анкара соопшти дека повеќе нема да ги спречува сириските бегалци да одат кон Европа.

Бугарија, која е земја членка на Европската Унија со копнена граница со Турција која се протега на повеќе од 300 километри, во изминативе години не го искуси притисокот од мигранти.

Софија порача дека нема да дозволи масовен прилив на мигранти во време кога ги засилува превентивните мерки на границите за да се избегне ширењето на коронавирус во земјата.

Турција во четвртокот објави дека повеќе нема да ги сопира сириските бегалци кои се обидуваат да стигнат до Европа по копно и море.

Официјален претставник, кој ова го изјави за „Ројтерс“, нагласил дека се очекува масовно бегалско движење од сириската провинција Идлиб, каде има еден милион раселени лица.

Прикажи повеќе...

Регион

И Дачиќ на задолжителна аеродромска контрола за коронавирус

Објавено пред

Првиот вицепремиер во српската влада и министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, по враќањето од официјалната посета на Кина беше подложен на задолжителна аеродромска контрола на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград.

Ваквата контрола е воведена на српските аеродроми и гранични премини како превенција од коронавирусот.

Како што пренесува агенцијата „Танјуг“, на министерот и членовите на делегацијата им биле врачени и памфлети со препораки кои ги добиваат сите патници кои пристигнуваат од области што се лоцирани како жаришта на епидемијата од коронавирус.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

(Видео) Гаши: Нашата битка не е со СДСМ и Беса, туку ДУИ да замине во опозиција

За лидерот на Алтернатива Африм Гаши, коалцијата СДСМ-Беса не е пречка на патот кон освојување на албанскиот електорат. Како што...

Македонија50 минути

Јовановски нуди гаранција од 142 илјади евра за да излезе од притвор

Првообвинетиот за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 нуди имот во вредност од 142 илјади евра за да биде...

Македонија2 часа

Владата препорача откажување на сите поголеми јавни собири до 6 март, спортските натпревари да се играат без публика

Во насока на натамошна превенција од коронавирусот, Владата го прифати предлогот на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот...

Македонија3 часа

Обвинителството отвори предмет за паднатата фасада на зградата на МЕПСО

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал следејќи ги написите во медиумите за падната фасада на зградата на АД МЕПСО,...

Свет5 часа

Саемот за автомобили во Женева се откажува првпат во 79 години поради коронавирусот

Првпат во 79 години, поради коронавирусот, откажан е саемот за автомобили во Женева, објавија швајцарските медиуми. Голем број други јавни...

Регион6 часа

Во Грција потврден четвртиот случај на коронавирус

Гркинка која неодамна се вратила дома од северна Италија стана четвртиот случај на коронавирус во Грција. Нејзината состојба е стабилна...

Топ7 часа

Скопјанец украл паричници од факултет и приватна болница, па со картичките пазарел во маркети

Скопското Обвинителство поднесе обвинение против 40-годишен скопјанец кој крадел паричници, а потоа правел трансакции во маркети. Како што јавија од...

Македонија7 часа

Обвинителството нема да покрене постапка за продажбата на МРП-вакцините

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе резолуција дека нема место за јавно–обвинителска интервенција во предметот оформен по...

Свет7 часа

Итна седница на НАТО поради нападот на турската војска во Сирија

Членките на Северноатлантскиот сојуз (НАТО) ќе одржат вонредна седница по повикот на Турција поради нападот врз нејзините сили во Сирија,...

Свет8 часа

Вo Иран 26 лица починаа од коронавирус, порасна и бројот на заразени во Италија

Од епидемијата на коронавирус во Иран починале 26 лица, соопштија властите, додавајќи дека неколку службени лица се заразени од вирусната...

Свет8 часа

Турција повеќе нема да го спречува влезот на сириските бегалци во Европа

Портпаролот на владејачката турска Партија на правда и развој, Омер Челик, изјави дека политиката на Турција кон бегалците ќе остане...

Европа18 часа

Канада веќе нема да ангажира тимови за обезбедување на Меган и Хари

Канада веќе нема да врши безбедносни услуги за британскиот принц Хари и Меган Маркл, соопшти денеска канадската влада, откако двојката...

Европа19 часа

Рочиштето за екстрадиција на Асанж во САД одложено за мај

Британскиот суд денеска го одложи разгледувањето на барањето за екстрадиција на Џулијан Асанж за 18 мај, а кого САД го...

Регион20 часа

Вархељи: Имам голема надеж дека преговорите со Скопје и Тирана ќе почнат наредниве недели

Европската Унија би можела да ги отвори пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија за неколку недели бидејќи двете држави...

Европа22 часа

Коронавирусот се прошири на сите континенти, освен на Антарктикот

Коронавирусот се прошири во 40 земји во светот и заразени има на сите континенти, освен на Антарктикот, пренесува агенцијата „Танјуг“....

Македонија22 часа

Министерството за здравство: Лицето дојдено од Рим, за кое се чекаа резултати, не е заразено со коронавирус

Mинистерството за здравство информира дека лицето пристигнато од италијанската престолнина, за кое попладнево министерот Венко Филипче најави дека се очекуваат...

Македонија1 ден

Операторите од понеделник на полноќ ќе ја реемитуваат само МТВ

Здружението на информатичко-комуникациските технологии, кое ги обединува сите оператори, донесе заклучок да го прекине реемитувањето на сите домашни и странски...

Македонија1 ден

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари што граѓаните ги плаќале како данок

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари кои граѓаните ги плаќале како данок. Против...

Македонија1 ден

Вонредна дезинфекција на автобусите на ЈСП и на жичницата на Водно

ЈСП Скопје од денеска, 27 февруари, ќе почне со вонредна дезинфекција на автобусите, како и на кабините на жичницата на...

Македонија1 ден

Жената која допатува од Рим не е заразена со коронавирус

Министерството за здравство информира дека резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за коронавирус, кои штотуку пристигнале, се негативни на...

Досие