Контакт

Свет

Две деца застрелани во САД додека си играле во снегот

Објавено пред

Две деца беа убиени во неделата пред дом во Минеаполис, а според непотврдени информации, можно е осомничениот маж да држи некого како заложник.

Засега не е познато на која возраст биле момчињата, но полицискиот портпарол Џон Елдер рече дека тие сè уште не биле тинејџери.

Според него, момчињата веројатно играле во снегот пред куќата кога, нешто по 10 часот по локално време, напаѓачот пукал кон нив.

Елдер изјави дека полицијата верува оти има повеќе луѓе во куќата и дека се чини оти станува збор за заложничка ситуација.

Тој додаде дека полицајците кои ги пронашле телата на момчињата слушнале истрели во близина, пренесува АП.

Порталот „МПР њуз“ известува дека преговарачи пристигнале на местото на настанот, но дека досега никој од куќата не се огласил.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Бугарија ќе ги протера руските дипломати

Објавено пред

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, изјави дека Бугарија веројатно ќе протера двајца руски дипломати поради обвиненија за шпионирање.

„Добивме писма со обвиненија од обвинителите. Ќе преземеме активности што сме должни да ги преземеме и веројатно ќе ги прогласиме за персона нон грата“, вели Захариева.

Захариева рече  дека поради тоа ќе го покани рускиот амбасадор.

Обвинителите денеска објавија дека Русите се вклучени во шпионажа, но не можат да бидат судени заради дипломатски имунитет.

Прикажи повеќе...

Свет

Ердоган ја повика меѓународната заедница во Либија да не ги повторува грешките од Сирија

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја повика меѓународната заедница во Либија да не ги повторува грешките од Сирија, пренесе агенцијата Анадолија.
Ердоган ова го кажа на церемонијата на отворање на новите објекти од Турско-германскиот универзитет во Истанбул, на која беше заедно со германската канцеларка Ангела Меркел.

Во пресрет на неговата средба со Меркел, турскиот претседател кажа дека темата за Либија, како и другите регионални прашања, ќе бидат ставени на масата за разгледување, паралелно со турско-германските билатерални односи.

Турскиот лидер истакна дека атмосферата на хаос во Либија ќе го засегне целиот средоземноморски басен. Според него, напорите за постигнување мирно решение во Либија треба да бидат забрзани за повторно да не соберат сили терористичките групи, како Исламска држава и Ал Каеда.

„Ќе продолжиме да бидеме до своите либиски браќа во овие тешки времиња во името на мирот, спокојот и иднината“ подвлече Ердоган.

Турскиот претседател изрази надеж дека Турско-германскиот универзитет ќе се претвори во симбол на пријателство меѓу двата народа, исто како што век и половина во градот постои германска гимназија.

Прикажи повеќе...

Свет

Ердоган со Меркел, тема се мигрантите и Либија

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека ширењето на хаосот во Либија се заканува да влијае на целиот медитерански басен и повика да се изврши притисок врз водачот на либиските сили на исток да се придржуваат кон примирјето.

Ердоган присуствуваше на церемонијата на отворање на новиот кампус на турско-германскиот универзитет со германската канцеларка Ангела Меркел.

„Успехот на Берлинскиот план за прекин на огнот во Либија зависи од неговата примена на теренот“, рече Ердоган и додаде дека е важно да се изврши притисок врз генералот Калифа Хафтар и неговите приврзаници на истокот на земјата.

Разговорите меѓу Ердоган и Меркел, исто така, се очекуваше да се фокусираат на иднината на договорот за миграција меѓу Турција и Европската Унија, кој помогна да се намали протокот на бегалци во Европа, пренесува АП.

Бројот на мигранти кои влегуваат во Европа од Турција минатата година значително се зголеми кога луѓето што бегаат од конфликтот во Сирија пристигнаа во Грција, што доведе до влошување на условите во претрупаните кампови на егејските острови.

Предводена од Германија, ЕУ во текот на 2016 година се согласи на Турција да ѝ одобри до 6 милијарди евра помош за сириските бегалци, но Ердоган често ја обвинува ЕУ дека не успеала да ја исполни својата страна од договорот, заканувајќи се дека ќе ги отвори портите кон Европа.

Меркел пристигна во Турција во време на засилени тензии поради обидот на Турција да буши природен гас во водите на Медитеранот, каде што Кипар смета дека има ексклузивни економски права.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

УХМР објави оглас за авионско засејување на облаците за превенција од природни непогоди

Управата за хидрометеоролошки работи го објави јавниот оглас за „Услуги за модификација на време со авионско засејување“. Се работи за...

Свет2 часа

Словачки министер пијан демолирал кинески ресторан, најави оставка

Словачкиот министер за животна средина објави дека поднесува оставка кога наводно пијан со својот брат учествувал во демолирање кинески ресторан...

Свет3 часа

Вухан гради болница за заболените, планира да ја заврши за 5 дена

Градот Вухан, кој е жариште на новиот корона вирус, забрзано гради болница со 1.000 кревети за лекување на заразените пациенти....

Македонија3 часа

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во посета на земјава

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска ќе допатува во посета на Македонија. Мишел ќе оствари средби со високи претставници...

Свет14 часа

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени, постои закана за опстанок на човештвото

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш оцени денеска во Давос дека светот продолжува да ја губи војната против климатските промени....

Свет16 часа

Вирусната болест во Кина не е вонредна глобална здравствена ситуација

Во седиштето на Светската здравствена организација, во Женева, беше одржан состанок на кој е одлучено дека вирусната болест во Кина...

Регион16 часа

(Видео) Маж се самоуби пред парламентот во Белград

Непознат маж, на околу 50-годишпна возраст, изврши самоубиство вечерва пред зградата на Собранието во Белград, соопшти српската полиција, пренесуваат српските...

Македонија18 часа

(Видео) Стаменковска: Фрчат дисциплински за тие што не се блиски до СДСМ, човек беше казнет што не вклучил греалка

Фрчат дисциплински постапки, незаконски распределувања и се подговуваат откази на административци кои не се партиски истомисленици на СДСМ, за да...

Европа19 часа

Смртоносниот корона вирус стигна во Европа, четири лица во карантин во Шкотска

Корона вирусот пристигна и во Европа. Британските медиуми пренесуваат дека најверојатно корона вирусот стигнал во Велика Британија, каде четворица кинески...

Македонија20 часа

(Видео) Со хипотека на имот од над 3 милиони евра, Камчев бара да му се вратат пасошите

Орце Камчев понудил хипотека на недвижен имот од над 3 милиони евра, за да му се вратат македонскиот и бугарскиот...

Македонија20 часа

(Видео) Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со Чулев

Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев. Бекир Аслани вели дека и...

Македонија22 часа

ЕСЧП пресуди во корист на детето со попреченост, кое беше врзувано за кревет – државата системски потфрлила

Хелсиншкиот комитет за човекови права во 2015 година, во име на малолетниот Л. Р., лице со повеќекратна попреченост, поднесе апликација...

Топ23 часа

Скопјанец со тупаници го тепал едногодишното дете на својата партнерка

Триесет и четиригодишен скопјанец е обвинет дека физички го малтретирал едногодишното дете на својата партнерка. Според истрагата, тој го тепал...

Свет24 часа

Во Кина прогласен најголемиот карантин во историјата

Кинеските власти во средата прогласија најголем карантин во историјата за да спречат ширење на новиот корона вирус за кој во...

Свет1 ден

Си-ен-ен: Откриен е изворот на корона вирусот

Изворот на новиот корона вирус, кој се појави во Кина, би можеле да бидат змиите кинеска кобра и кинески краит,...

Македонија1 ден

(Видео) Бојан Јовановски: Не играјте си со мојот живот, 55 пати сум носен во болница

Педесет и петпати сум носен во болница. Пред малигнитет сум. Ве замолувам, не играјте си со мојот живот, изјави денеска...

Свет1 ден

Кинеското министерство: Автобусите и траектите повеќе не одат во Вухан

Кинеското Министерство за транспорт го прекина целосно автобускиот и траектниот сообраќај кон градот Вухан поради епидемијата на вирусот корона, од...

Македонија1 ден

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено вторпат

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшфицата на СЈО, Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, вторпат се одложува...

Регион1 ден

По 20 дена, ослободени киднапираните грчки морнари

Осум члена на екипажот на грчки танкер се ослободени по 20 дена од киднапирањето од вооружени напаѓачи на брегот на...

Свет1 ден

СЗО денеска ќе одлучува дали ќе прогласи вонредна состојба

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ќе донесе одлука дали да прогласи глобална вонредна состојба поради избувнување на новиот корона вирус,...

Досие