Контакт

Свет

Две историски фотографии ги откриваат двата стила на претседателите Трамп и Обама

Објавено пред

Фотографии снимени во Белата куќа ја покажуваат различноста во стилот на двајцата претседатели на САД, Барак Обама и Доналд Трамп, оценува „Асошиетед прес“.
Се работи за фотографии снимени во моментите на смрт на лидерот на Исламската држава, Абу Бакр ал-Багдади, и осум години претходно во моментите кога беше убиен лидерот на Ал каеда, Осама бин Ладен.

Белата куќа вчера објави фотографија од Трамп опкружен од петмина високи советници за безбедност додека ја надгледуваат операцијата на американската војска во Идлиб, Сирија, во која загина Багдади. На фотографијата се прикажани шестмина мажи во темни костуми и униформи како позираат гледајќи со строги погледи, опишува АП. Притоа претседателскиот грб на фотографијата е видлив точно над главата на Трамп.

Фотографијата, како што наведува АП, повикува на споредба со снимката од истата кризна соба во Белата куќа, чиј официјален назив е Конференциска сала „Џон Ф. Кенеди“, на која во мај 2011 година претседателот Барак Обама, опкружен со соработници, ја надгледува операцијата на американските маринци, во која беше убиен Бин Ладен.

На таа фотографија, како што наведува АП, снимените актери не позираат, прикажани се 13 целосно или делумно видливи лица околу пренатрупана маса. Обама на фотографијата носи поло-маица и лесен мантил, со најекспресивно лице на снимката е државната секретарка Хилари Клинтон, со раката на устата, а покрај неа седи министерот за одбрана, Роберт Гејтс.

Фотографијата на Трамп, со претседателот во центарот и сериозниот израз на лицето, повеќе е формална и има цел да го потенцира претседателскиот интерес да искаже моќ и величественост од неговата канцеларија, додава АП. Агенцијата исто така додава дека фотографијата прикажува мал круг на советници, во кои тој (Трамп) има доверба.

Единствениот детаљ што ја нарушува формалноста на оваа фотографија, како што се наведува, е големиот број кабли и компјутери на масата пред шестемина.
Помалку формалната фотографија на Обама, според АП, покажува неизвесност, како и дека поради големата метеж во кризната соба, претседателскиот грб е едвај видлив. Според агенцијата, се чини дека собата преполна со луѓе, кои ја надгледуваат операцијата во Пакистан кога беше убиен Бин Ладен, ја одржува интересот на Обама да добие поширок спектар на опции од поскап советнички тим, заклучува АП.

Свет

(Видео) Над 200.000 луѓе на улиците во Франција против задолжителните ковид-пропусници

Објавено пред

Француското Министерство за внатрешни работи синоќа објави дека повеќе од 200.000 луѓе се собрале низ целата земја на протести.

Трета недела по ред, граѓаните протестираат против воведувањето на задолжителна санитарна дозвола за влез во некои затворени јавни места.

Во Париз вчера беа планирани четири собири, од кои едниот организиран од поранешниот пратеник на екстремната десница во Европскиот парламент, Флоријан Филипо.

Полицијата во Париз вчера употреби солзавец и се судри со демонстрантите, додека илјадници луѓе ширум Франција протестираат трета сабота по ред поради задолжителната здравствена дозвола за многу јавни културни институции и задолжителната вакцинација на здравствените работници.

Повеќе од 3.000 полицајци беа распоредени во француската престолнина. Меѓу собраните беа претежно семејства со деца.

Санитарната пропусница која вклучува доказ за вакцинација, заболување или негативен тест за коронавирус, е задолжителна од 21 јули за влез во културни и забавни згради, како што се музеи, театри или кина, каде што нема повеќе од 50 луѓе присутни.

Таа пропусница ќе биде задолжителна во август за ресторани, барови и подолги патувања со автобус, воз и авион. Се очекува мерката да биде воведена на 9 август.

Прикажи повеќе...

Европа

Медитеранот гори – се гасат пожари во Грција, Турција и Италија

Објавено пред

Најмалку четири лица загинаа во пожарите што го зафатија медитеранскиот туристички регион Анталија и егејското туристичко место Мугла. Илјадници туристи беа евакуирани од своите хотели.

Сателитските снимки од Европската служба за мониторинг на атмосферата Коперник покажаа дека интензитетот на топлина од шумските пожари во Турција во четвртокот достигна 20 гигавати, што е четири пати повеќе од кога било забележано во земјата.

Поради екстремната топлина и суша, уште десетина пожари ја погодија Турција. Турскиот 60-годишен температурен рекорд беше соборен минатата недела кога Чизер, град на југоистокот на земјата, забележа 49,1 степени Целзиусов степен. Жителите на погодените области изјавиле дека не се сеќаваат на пожар од ваков интензитет.

Пожари во моментов има и во јужна Грција, па жителите на селата во близина на пристанишниот град Патра беа принудени да се евакуираат. Пожари се гасеа и во Бугарија и Албанија. Европската унија издаде најголемо предупредување за опасност од пожар во Италија, Португалија, Шпанија и делови од Северна Африка.

Оваа недела, пожарите уништија и големи делови од борова шума северно од Либан, убивајќи најмалку еден пожарникар и принудувајќи ги жителите да побегнат. Во моментов, тие ги опфаќаат не само јужните земји во Европа, туку и северните. Пожарникарите во Финска се борат со најголемиот пожар во последните 50 години. Летните месеци во таа нордиска земја беа невообичаено суви.

Климатолозите веќе извесно време предвидуваат дека Медитеранот ќе биде сериозно погоден од зголемувањето на температурите и промените на врнежите поради емисиите на јаглерод диоксид. Според најновиот извештај на ОН за климатските промени, се предвидува дека идниот ризик од пожар да се зголеми во јужна Европа.

Прикажи повеќе...

Свет

Милиони луѓе во Австралија во строг карантин

Објавено пред

Австралиските држави на источниот брег, Нов Јужен Велс (НЈВ) и Квинсленд, денеска се соочија со ново ширење на делта-сојот.

Милиони граѓани се во строг карантин и мора да останат дома, а властите бараат дополнителни тестови и вакцини со цел да се спречи епидемијата, пренесува „Ројтерс“.

Иако граѓаните на Сиднеј беа принудени да останат во своите домови пет недели, потврдени се уште 239 нови локално преносливи инфекции на високо заразниот сој, што е најновиот рекорден дневен биланс.

Мерките се во сила за околу пет милиони граѓани на Сиднеј и околината, кои ќе мора да останат дома најмалку до 28 август.

Вкупниот број случаи во последниот бран на епидемијата, кој започна во јуни, достигна 3.427.

Вакцинацијата во Австралија се одвива бавно и само 18% од возрасните се целосно вакцинирани досега. Во соседната држава Квинсленд, имаше девет нови локално преносливи инфекции со коронавирус, што е најголемиот дневен скок во последните 12 месеци.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Медитеранот гори – се гасат пожари во Грција, Турција и Италија

Најмалку четири лица загинаа во пожарите што го зафатија медитеранскиот туристички регион Анталија и егејското туристичко место Мугла. Илјадници туристи...

Топ2 часа

Спречен меѓународен транспорт на дрога во вредност од околу 250.000 евра

Полициски службеници од Полициската станица за Граничен надзор „Охридско Езеро“, во соработка со Одделението за прекуграничен криминал при РЦ за...

Македонија2 часа

„Зелен хуман град“: Учеството на независни граѓани во изборната трка не може да биде предмет на пазарење

Од Иницијативата „Зелен хуман град“ велат дека се крајно револтирани од последната изјава на премиерот Зоран Заев, за зголемувањето на...

Македонија2 часа

Oд денес аплицирање за субвенциониран студентски оброк

Од денес започнува аплицирањето за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк, во месечен износ од 2400 денари за 9...

Свет3 часа

Милиони луѓе во Австралија во строг карантин

Австралиските држави на источниот брег, Нов Јужен Велс (НЈВ) и Квинсленд, денеска се соочија со ново ширење на делта-сојот. Милиони...

Спорт5 часа

Дресел е првата ѕвезда на Олимпијадата со пет златни медали!

Американскиот пливач Кејлеб Дресел стигна до своето петто злато на Олимпијадата во Токио комплетирајќи едно од најголемите спортски остварувања во...

Регион15 часа

(Видео) Евакуирани четири села во Грција поради пожари

Шумските пожари што избија денеска на западниот дел на Пелопонез ги принудија грчките власти да евакуираат четири села, како и...

Свет19 часа

Британскиот премиер го очекува своето седмо дете

Сопругата на британскиот премиер Борис Џонсон, Кери, објави дека е бремена по втор пат. Таа објави на Инстаграм дека двојката...

Свет19 часа

(Видео) Протести во Париз против задолжителната вакцинација, полицијата употреби солзавец

Француската полиција употреби солзавец против демонстрантите во Париз кои протестираат против задолжителната вакцинација и воведувањето на задолжителни ковид-пасоши. Планирани се...

Топ20 часа

Нападната вработена во Ургентниот центар во Куманово

Вработена во Ургентниот центар во Куманово пријавила дека додека била на работното место ја нападнало едно лице. Инцидентот се случил...

Македонија23 часа

Расте бројот на заболени – потврден 81 нов случај на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија е потврден 81 нов заболен со коронавирус, соопшти Министерството за здравство. Направени се 5.315...

Македонија1 ден

Две дози вакцина во Македонија примиле над 390.000 граѓани

Прва доза вакцина вчера примиле 3.302 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.545 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 904.583...

Свет1 ден

„Локдаун“ во уште еден град во Австралија

Милиони Австралијци се погодени од новото заклучување, пренесува Би -Би -Си. Властите воведоа тридневно заклучување во југоисточниот дел на Квинсленд,...

Спорт1 ден

Ѓоковиќ поразен – пристигна како најголем фаворит за златниот медал, на крајот не упеа да освои ниту бронза

Олимпискиот турнир во сингл за најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, се претвори во кошмар. Во Токио пристигна како најголем фаворит...

Македонија1 ден

Горан Сугарески разрешен од директорската функција во Царинската управа

Владата го разреши Горан Сугарески од функцијата директор на Царинската управа. „Владата ја прифати одлуката на Комисијата за именување, Горан Сугарески да...

Економија1 ден

Државата ќе им даде 111 милиони денари помош на туристички агенции, ресторани за свадби и ноќни клубови

Владата ќе додели еднократна финансиска помош во висина од 111 милиони денари за 382 лиценцирани туристички агенции, категоризирани ресторани за...

Македонија1 ден

(Видео) Државата ја зголеми наградата за олимпиецот Георгиевски

Владата на 93-та седница ја дополни одлуката за паричната награда за постигнатиот врвен олимписки успех на Дејан Георгиевски на Летните...

Регион2 дена

Вишеградската група со поддршка за „Отворен Балкан“, соработката ќе придонесе за регионална стабилност

Земјите од вишеградската група (Унгарија, Чешка, Словачка и Полска) го поздравија формирањето на иницијативата „Отворен Балкан“ (поранешен минишенген) од страна...

Регион2 дена

Српски автобус се преврте во Германија, повредени најмалку 19 лица

Најмалку 19 лица се повредени при превртување патнички автобус на германскиот автопат А13 помеѓу Стааков и Фрајвалде во правец на...

Македонија2 дена

Поради неправилности во работењето, сменет директорот на Националната библиотека „Свети Климент Охридски“

Директорот Фремзим Даути се разрешува од должноста директор на Националната установа, Национална и универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски“ – Скопје...

Досие