Контакт

Европа

Две лица ранети во пукање во Брисел

Објавено пред

Две лица се ранети во пукање во Брисел, а полицијата соопштила дека потрагата по сторителите е во тек.

Пукањето се случило во улицата Кроа де Фер, кај барот „Свич“, пренесуваат локалните медиуми. Полицијата била повикана околу 9 и 30 часот, а ранетите се пренесени во болница.

Сторителите избегале со автомобил. Истрагата е во тек.

Европа

На Алпите утрово наврнале 30 сантиметри снег

Објавено пред

Италијанскиот метеоролошки портал 3Bmeteo синоќа објави прогноза со која за денеска се предвидуваа силни дождови и бури низ целата земја.

Но, најинтереснa во таа прогноза беше објавата за многу ладен воздух што на високите области ќе донесе снег што е необично за ова време од годината.

Се прогнозираше снег на западниот дел од Алпите, а според фотографиите објавени од фејсбук-страницата Severe Weather Europe, прогнозата се покажа како точна.

Имено, на Матерхорн утрово наврнале 30 сантиметри снег. Покрај тоа, снег наврнал и во северозападниот дел на Италија, во Монте Фраитеве на 2.702 метри надморска височина.

Прикажи повеќе...

Европа

Австрискиот министер најави санкции на ЕУ против Турција

Објавено пред

Министерот за надворешни работи на преодната влада на Австрија, Александер Шаленберг, денеска ги најави санкциите на ЕУ против Турција.

„Денес ќе донесеме низа мерки против Турција, меѓу другото и помалку пари, помалку заеми од ЕИБ, прекин на преговорите за договор за авиосообраќај”, рече Шаленберг пред состанокот на шефовите на дипломатите на ЕУ во Брисел.

Ставот на ЕУ кон Турција е, како што подвлече, логичен.

Тој потсети дека ЕУ никогаш не ја прифати окупацијата на северниот дел на Кипар и дека поради тоа Унијата стои зад желбата на Кипар да располага со своите ресурси.

ЕУ се противи на сактивностите на Турција да пронајде извори на гас во Кипар.

Шаленберг посочи дека се можни понатамошни санкции против Турција.

Прикажи повеќе...

Европа

Ѓубре го задушува Рим, на улиците се шетаат стаорци

Објавено пред

Огромините количини ѓубре, од каде што се гостат стаорци, предизвикуваат загриженост за јавното здравје во Рим, а лекарите ги предупредуваат семејствата да го избегнуваат ѓубрето расфрлано по должината на тротоарите. Граѓаните разочарани од ажурноста на градската управа, дури почнале бизарен избор за најсмрдливи канти за ѓубре, пренесува хрватски „Индекс“.

Туристите што го посетуваат Рим во голем број се принудени да се движат меѓу преполните канти, а остриот мирис на ѓубрето особено се шири за време на топлите денови и како да потсетува на опасноста од ширење заразни болести во Вечниот град.

Шефот на градскиот здравствен завод, Антонио Маги, издаде хигиенско предупредување и нагласи дека тоа би можело да се претвори во предупредување за опасност врз здравјето на граѓаните доколку болести почнат да се шират по пат на изметот од инсектите и другите животни што се хранат од насобраното ѓубре.

Гневните римјани во меѓувреме на „Твитер“ почнаа натпревар за најсмрдлив контејнер во градот.

Кутиите од пица наредени една врз друга, остатоците од шпагети и други оброци, корите од излупено овошје… на римските улици привлекуваат галеби, стаорци, па дури и диви свињи. Исто така, забележани се и волци, кои се приближиле до градот повеќе од кога било, пренесува хрватскиот портал.

Дополнителна огорченост кај жителите на Рим предизвикува високата цена што ја плаќаат за отстранување на отпадот од улиците.

Градот во 2017 година потрошил 597 евра на жител за управување со отпадот, што е највисока сума во земјата и е многу повеќе отколку што за таа намена издвојуваат жителите на Венеција (353 евра) или Фиренца (266 евра).

Но, на Рим му недостига и соодветна инфраструктура. Од трите градски депонии, една е затворена, а во другите две во последните месеци беснеат пожари.

Два објекта за биолошки отпад се затворени поради редовно одржување.

За општата состојба не помагаат ни многуте Римјани кои оставаат стари душеци, фрижидери и лежаи на несоодветни места, веднаш до контејнерите за ѓубре.

Сепак, 50-годишниот римјанин, Салваторе Орландо, вината ја гледа кај градската администрација.

„Се разбира, градоначалничката е виновна. Не можете да ги обвинувате граѓаните. Секаде во светот граѓаните произведуваат ѓубре, мора да го фрлат некаде, а јавните служби се должни да го соберат. Тоа е така. Ние плаќаме даноци за тоа“, нагласува тој.

За лошата состојба со отпадот во Рим коментира дури и папата Франциско, кој рече дека градот страда од деградација и запуштеност.

Италијанскиот министер за внатрешни работи, Матео Салвини, шеф на десничарската Лига, веќе почна да ја користи кризата со отпадот во главниот град како дел од политичкиот арсенал пред локалните избори во 2021 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија17 минути

Поскапуваат горивата

Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат за 1,5 односно за 1 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени на...

Македонија2 часа

Када на дното на Охридското Езеро

Нуркачкиот клуб „Акватек“ објави фотографии на кои се гледа када на дното на Охридското Езеро помеѓу Срјшче и Мостот на...

Забава3 часа

На Гренланд откриени повеќе од 50 нови езера, досега се знаеше само за четири

Под мразот на Гренланд научниците откриле повеќе од 50 нови езера, а досега се знаело за само четири. Антарктикот под...

Свет3 часа

Трамп ги навреди обоените жени демократи во Конгресот

Претседателот на САД, Доналд Трамп, критикува група обоени демократски претставнички во Конгресот нарекувајќи ги предизвикувачи на нереди родени во странство...

Свет4 часа

Нетанјаху им се закани на Либан и Хезболах: Ќе ве уништиме

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, се закани дека ќе ги уништи Либан и Хезболах ако ова либанско движење ги реализира сите...

Регион5 часа

Макрон во посета на Србија

Францускиот претседател, Емануел Mакрон, денеска ќе пристигне во дводневна посета на Србија со намера да покаже дека Париз сè уште...

Спорт14 часа

(Видео) По триумфот во Вимблдон, Ѓоковиќ ексклузивно за Макфакс: Ја прифаќам поканата од премиерот да ја посетам Македонија

По епското финале во Вимблдон, во кое славеше старо-новиот шампион, Новак Ѓоковиќ на победничката прес-конференцијата одговори и на две прашања...

Европа16 часа

(Видео) Приведени повеќе од 150 лица по воената парада во Париз 

Вкупно 152 лица се приведени денеска во Париз, на маргините на воената парада која се одржа по повод националниот празник...

Спорт16 часа

Федерер: Незаборавно финале, ќе се обидам што е можно побргу да го заборавам

Роџер Федерер беше премногу блиску до својата 21. гренд слем титула, но не успеа да го доведе мечот до крај,...

Свет17 часа

(Видео) Авион успева да избегне катастрофален пад врз населено место

На видео снимка направена од автомобил овековечен е драматичен момент кога тајландски воен пилот го насочува својот авион далеку од...

Спорт17 часа

Трилер на Вимблдон! Ѓоковиќ по пет часа тенис го „собори“ Федерер

Новак Ѓоковиќ по петти пат ја освои титулата од Вимблдон, откако во едно историско финале со 7:6(5)/1:6/7:6(4)/4:6/12:12(3) го совлада освојувачот...

Регион17 часа

Ердоган: Испораката на С-400 системите ќе заврши в година

Испораката на руските ракетни системи С-400, Турција би можела да ја заврши до април следната година, изјави денеска турскиот претседател,...

Регион18 часа

Јулски снег во Бугарија

На планината Рила во Бугарија, падна снег, објави Метео Балканс. Лошите временски услови ја зафатија Бугарија, а метеоролозите најавуваат обилни...

Македонија20 часа

Лидерската средба е неизвесна, власта и опозицијата не можат да ги усогласат темите

Неизвесно е дали ќе има лидерска средба помеѓу првите луѓе на најголемите политички партии, а несогласувања постојат во оснос на...

Култура21 час

(Видео) Огнен и Марина ја крунисаа љубовта на 46-тата Галичка свадба

Во Галичник денеска се одржа 46-то издание на традиционалната културно-сценска манифестација „Галичка свадба“, која повеќе од 4 децении ги негува...

Европа22 часа

На парадата во Париз се појави „летачки војник“

По повод францускиот национален празник Ден на падот на Бастиља во Париз, вниманието го привлече поранешниот џет-ски шампион Фреки Запата...

Македонија22 часа

Два земјотреси ја стресоа Грција, почувствувани и во делови од земјава

Македонската телеметриска сеизмолошка мрежа денескa регистрира два земјотреса чиишто епицентри се наоѓаат на 220 километри јужно од Скопје во соседна...

Македонија23 часа

,,Како не ти е срам” му порача Милчин на Адеми поради дивоградбите во Охрид

,,Како не ти е срам” му порача професорот, Владимир Милчин  статус на Фејсбук на министерот без ресор, Едмонд Адеми, по...

Свет1 ден

(Видео) Њујорк во мрак, претставите од Бродвеј се преселија на улиците

Менхетен синоќа остана неколку часа без струја поради голем дефект, поради што престана да работи метрото, запреа лифтовите, се исклучија...

Свет1 ден

Протести во Чикаго против имиграционата политика на Трамп

Неколку илјади луѓе маршираа во центарот на Чикаго протестирајќи против имиграционата политика на претседателот Доналд Трамп, а слични протести се...

Досие