Контакт

Свет

Двоен мутант – експертите загрижени, во Индија се појави нов вид коронавирус

Објавено пред

Покрај постојните соеви на коронавирус, кои предизвикуваат загриженост во светот, од примероците собрани во Индија е откриен и нов вид наречен двоен мутант.

Научниците тестираат дали новиот сој, во кој две мутации се споиле во еден ист вирус, може да биде позаразен, смртоносен или поотпорен на вакцините.

„Како и сите вируси, и коронавирусот се менува како што преминува од една на друга личност. Огромното мнозинство од овие мутации е занемарливо и не го менува начинот на однесување на вирусот. Но, некои мутации активираат промени во шилестиот протеин што го користи вирусот за да влезе во човечките клетки. Овие варијанти може потенцијално да бидат заразни, да предизвикаат посериозни болести или да не реагираат на вакцините“, велат експертите.

Вакцините против респираторни патогени, како САРС-Kов2, вирусот што предизвикува Ковид-19, нè штитат стимулирајќи ги нашите тела да создаваат антитела. Најдобра заштита е неутрализирање на антителата бидејќи тие спречуваат вирусот да влезе во човечките клетки.

Но, индиските научници ја откриле таканаречената двојна мутација на коронавирусот.

„Ваквите двојни мутации обично ја зголемуваат заразноста и полесно може да го избегнат имунитетот“, се наведува во соопштението на Министерството за здравство.

Ако се појават доволно мутации во вирусно семејно стебло или лоза, вирусот може да почне да функционира поинаку и да предизвикува загриженост.

Научниците велат дека британскиот вид на короанвирусот има девет мутации.

Научниците од целиот свет ќе може да утврдат дали двојниот мутант е од истата лоза како онаа пронајдена во Велика Британија или дали оваа комбинација на мутации се појавила независно, како што беше случај со мутациите што се споиле во Бразил и Јужна Африка и формирале соеви P.1 и B.1.351, велат експертите.

Регион

Словенија го укина полицискиот час

Објавено пред

По 11-дневна блокада, денес во Словенија се олеснуваат епидемиолошките мерки, а се укинува и шестмесечниот полициски час и се отвораат училиштата.

Часовите ќе започнат повторно во основните училишта, додека во средните училишта ќе се воведе алтернативен модел според кој групите средношколци кои доаѓаат на училиште ќе се менуваат еднаш неделно со оние што слушале часови дома.

Факултетите и средните училишта, сепак, ќе имаат нешто построг режим на настава со помали групи до 10 студенти односно ученици.

Повторно ќе бидат отворени продавниците и културните институции, а ќе биде укината и забраната за спортски активности со најмногу 10 лица.

Баровите и рестораните ќе можат да доставуваат храна и пијалоци.

Носењето заштитни маски во затворен простор останува задолжително, но носењето маски на отворено е укинато, мерка што беше многу непопуларна во Словенија за време на полицискиот час.

Прикажи повеќе...

Свет

Полицијата уби 20-годишно момче во САД

Објавено пред

На само 16 километри од местото каде што беше убиен Џорџ Флојд, полицијата вчера повторно уби млад човек од афроамериканско потекло.

Според „Ројтерс“, тој бил запрен поради сообраќаен прекршок, но полициската интервенција завршила со негово убиство. Во моментов се организираат протести пред зградата на полицијата во Бруклин, каде се случи убиството.

Лутите демонстранти се судрија со полицијата, која беше принудена да употреби солзавец и гумени куршуми.

Демонстрантите извикуваа: „Правда за Џорџ Флојд“ и оштетија две полициски возила.

Младиот човек кој беше убиен е идентификуван како Дони Рајт и имал само 20 години.

Во полициско соопштение се вели дека Дони Рајт бил рутински запрен додека возел, дека од претресот било откриено дека е распишана потерница за него и дека седел во неговиот автомобил по обидот за апсење, обидувајќи се да избега, но еден од полицајците пукал во него.

Тој, сепак, избегал, но удрил во друг автомобил недалеку од местото на инцидентот и починал, објави „Ројтерс“.

Џорџ Флојд беше задавен за време на неговото апсење, кога полицаец клекна на него и го задави со коленото врз вратот.

Прикажи повеќе...

Свет

Најголемото жариште на опасниот бразилски сој П1 е во Канада

Објавено пред

Најголемото жариште на опасниот бразилски сој П1, што однесе десетици илјади животи во Бразил, се наоѓа во канадскиот скијачки центар Вистлер, во Британска Колумбија, објави Гардијан.

Провинциските власти мораа да го затворат одморалиштето кон крајот на март кога сфатија дека меѓу оние кои се заболени од коронавирусот има и со бразилски мутиран тип на Ковид-19.

Додека канадските провинции уриваат негативни рекорди за бројот на заболени од Ковид-19, експертите се многу загрижени за опасното и брзо ширење на разните соеви.

Од 877 потврдени случаи на сојот П1, има речиси 200 заразени во Британска Колумбија, што го прави најголемо жариште на бразилскиот сој надвор од јужноамериканската држава, каде има повеќе од милион активни случаи, а бразилските власти велат дека околу 90 проценти од пациентите страдаат од П1-вирусот.

Се верува дека П1 е многу заразен и значително фатален за помладите луѓе, и има голема моќ да ги реинфицира луѓето кои прележале Ковид-19.

Претходните студии покажаа дека може да изврши реинфекција на 25 до 61 процент од луѓето кои го прележале Ковид-19, но вистинскиот број ќе се утврди само кога ќе се знае повеќе за бразилскиот мутиран тип.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Почнува вакцинацијата на новинарите и медиумските работници

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и ги исполнија условите за да влезат во првата...

Македонија17 часа

Нови 46 починати и 687 заразени со коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа се направени 3.050 тестирања, а регистрирани се 687 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 310,...

Македонија17 часа

Притвор за шестмината приведени во акцијата со марихуана

Скопскиот кривичен суд определи 30-дневен притвор за шестмината осомничени за шверц на марихуана кои пред два дена беа приведени во...

Македонија20 часа

Првачињата ќе учат по нова наставна програма

На предлог на Бирото за развој на образованието, во петокот Министерството за образование и наука ги усвои новите наставни програми...

Македонија21 час

Трајче Заев: Комбето не е во сопственост на фирма на Заеви, јас сум на службено патување

Трајче Заев – братучед на премиерот, Зоран Заев, ги отфрла обвинувањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, за негова поврзаност со акцијата на...

Македонија21 час

Во болниците се лекуваат 1.699 пациенти со коронавирус, има 340 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и...

Македонија21 час

(Видео) Милошоски: Македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС, откако стана извесно дека над 200 македонски...

Свет22 часа

Јужна Кореја со „Астра зенека“ ги вакцинира лицата помеѓу 30 и 60 години

Јужна Кореја продолжува со вакцинацијата на лица под 60-годишна возраст со вакцината на „Астра зенека“. Корејската агенција за контрола и...

Македонија23 часа

Утре ќе се вакцинираат новинарите над 40 години

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и кои ги исполнија условите за да влезат во...

Европа1 ден

Малолетник со македонско потекло уапсен во Виена, се заканувал со тероризам оти Курц не му одговорил на пораките

Aвстриската полиција уапси 15-годишен Австриец со македонско потекло за закана за терористички напад во центарот на Виена, пренесе „Танјуг“. Малолетникот се...

Македонија2 дена

Филипче: До колективен имунитет само со вакцинација на голем број граѓани

Процесот на имунизација е пред нас и само со вакцинација на голем број граѓани ќе успееме да стекнеме колективен имунитет,...

Македонија2 дена

Нови 1.092 случаи на заразени, починаа 32, а оздравеа над 2.000 лица

Во последните 24 часа се направени 5.569 тестирања, а регистрирани се 1.092 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 452,...

Македонија2 дена

(Видео) Разбиена група на нарко-дилери, запленета дрога во вредност над 800 илјади евра

Полицијата разбила организирана криминална група на нарко-дилери, пришто приведени се 6 лица, а запленета е дрога во вредност од над...

Свет2 дена

Кина дневно произведува 5 милиони дози вакцини, целта е да достигне 3 милијарди годишно

Кина веројатно ќе произведе три милијарди дози од вакцината против Ковид-19 до крајот на годината, изјави официјален претставник на Националната...

Топ2 дена

Три лица осомничени за силување на 18-годишна девојка во Струмица

Против три лица поднесена е кривична пријава за силување на 18-годишна девојка од Струмичко и за помагање во извршување на...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ на протест: Од коронавирус починаа 4.150 граѓани, тоа е како преку ноќ да го снема Крушево

Обвинувања за справувањето на власта со состојбата со коронавирусот и пораки за оставка на министерот за здравство, Венко Филипче и...

Македонија2 дена

Вработени во обвинителството, медиумите и инспекциските служби ќе се вакцинираат следната недела

Следната недела ќе почне вакцинирањето на вработените во обвинителството, судовите, инспекциските служби, новинарите и медиумските работници. Со нив, се очекува...

Свет2 дена

„Фајзер” и „Бионтек” бараат нивната вакцина да се користи за деца од 12 до 15 години

Фармацевтската компанија „Фајзер“ и нејзиниот германски партнер „Бионтек“ побарале од Управата за храна и лекови на САД итно проширување на...

Свет2 дена

„Ковакс“ ќе испорача третина од милијарда вакцини до средината на годинава

Меѓународната програма за споделување вакцини „Ковакс“ планира да испорача низ сиромашните земји од светот една третина од милијарда дози вакцини...

Македонија3 дена

Потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 42 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус, починаа 42 лица, а оздравеа 811, соопшти...

Досие