Контакт

Свет

(Видео) Девојка со српско потекло меѓу убиените во Чикаго

Објавено пред

Една од трите жртви на пукањето во болницата „Мерси“ во Чикаго е 25-годишна девојка со српско потекло, пишуваат српските медиуми. Според информациите што ги објави РТС, станува збор за 25-годишната Дeјна Лес.

Според светските медиуми кои цитираат очевидци, полицијата била повикана во болницата кога напаѓачот почнал кавга со својата девојка, докторката Тамара О’Нил, со која претходно бил свршен. Најверојатно, според очевидци, тие двајца се скарале поради прекинување на свршувачката.

Според изјавите на очевидците, напаѓачот испукал повеќе куршуми кон докторката по што отворил оган и кон другите луѓе кои во тој момент се нашле во болницата. По убиството на девојката, напаѓачот потоа застрелал фарамцевтка, која случајно излегла од лифтот во ходникот.

Третото загинато лице е полицаец, кој бил на должност. АП пишува дека не е наведено дали напаѓачот извршил самоубиство или бил убиен.

Според неофицијалните информации на РТС, 25-годишната девојка со српско потекло, која живеела во Чикаго, Дeјна Лес, која, најверојатно, е меѓу убиените, летово докторирала фармација на познат универзитет во Индијана, кој се наоѓа на два часа јужно од Чикаго.

Пријателите на Дајна Лес на социјалните медиуми велат дека таа се вработила во болницата во јули и дека требало да прави свадба во јуни в година.

Свет

Во САД од коронавирус починаа 1.297 лица во изминатите 24 часа

Објавено пред

СAД регистрираа нови 1.297 смртни случаи на коронавирус во изминатите 24 часа, според извештајот на универзитетот „Џонс Хопкинс“.

Со тоа, вкупниот број на смртни случаи се искачи на 101.573 лица, што е далеку највисоко од сите земји погодени од пандемијата.

Соединетите држави регистрирале повеќе од 1,7 милиони случаи на заразени од крајот на февруари.

Експертите, вклучително и имунологот Ентони Фаучи, советник во Белата куќа, се согласуваат, сепак, дека официјалните бројки веројатно ќе бидат пониски од реалните.

Прикажи повеќе...

Свет

Кина се заканува дека ќе го нападне Тајван

Објавено пред

Кина ќe го нападне Тајван ако нема друг начин да ја спречи неговата независност, предупреди еден од кинеските главни генерали, што претставува вербална ескалација спремa демократскиот остров што Пекинг го смета за своја територија.

Говорејќи во парламентот по повод 15-годишнината од законот за борба против отцепување, Ли Зуошенг, началник на здружениот штаб и член на централната воена комисија, ја остави вратата отворена за употреба на сила.

Законот од 2005 година е правна основа за воена акција против Тајван ако се отцепи или се обиде да го стори тоа. Бојно поле тогаш ќе стане Тајванскиот Теснец.

„Ако не е можно мирно обединување, вооружените сили ќе ги преземат сите неопходни мерки со целата нација, вклучително и народот на Тајван, за решително да спречат какви било сепаратистички планови или потези“, рече Ли.

Иако Кина никогаш не ја исклучи употребата на сила да го врати Тајван под своја контрола, многу е ретко некој висок и активен воен службеник толку отворено да се заканува на јавен настан.

Изјавата на левицата е особено чувствителна откако Кина го донесе новиот закон за национална безбедност во Хонгконг.

Ли е еден од неколкуте кинески воени службеници со борбено искуство стекнато во кинеската инвазија во 1979 година во Виетнам.

Тајван е едно од најчувствителните територијални проблеми за Кина. Пекинг рече дека тоа е кинеска провинција и ја осудува поддршката на САД за островот.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Немири во Минеаполис поради смртта на црнецот, запалена полициската станица, прогласена вонредна состојба

Објавено пред

Демонстрантите упаднаа во полициската станица во Минеаполис, запалија пожари и уништија сè што е на нивниот пат во текот на третата ноќ на насилни протести поради смртта на црнецот, барајќи одговорните полицајци да бидат казнети. Во градот е прогласена вонредна состојба, пренесува „Би-би-си“.

Третиот штаб на полицискиот оддел во Минеаполис беше уништен доцна во четвртокот навечер, а толпа демонстранти е видена како влегуваат во зградата, кршејќи прозорци, додека некои се обиделе да ја запалат.

Иако присуството на полицијата во тоа подрачје било големо во текот на денот, се чини дека полицајците потоа се повлекле, не спротивставувајќи се на упадот во полициската станица.

Медиумите јавуваат дека се слушнале противпожарни аларми и дека се вклучени прскалки за гасење на пожарот, додека толпа демонстранти се наоѓа пред зградата.

Полицијата соопшти дека зградата е евакуирана поради безбедноста на персоналот.

Четворица полицајци кои беа отпуштени поради смртта на црнецот Џорџ Флојд, наводно, работеле во полициската станица каде што протестите ескалираа порано оваа недела.

Полицијата употреби солзавец за да ги растера демонстрантите кои уништија сè што им е на патот.

Во Минеаполис беше прогласена вонредна состојба, а немирите се раширија во Чикаго, Лос Анџелес и Мемфис.

Џорџ Флојд почина откако полицискиот службеник за време на апсењето со колено му го притискал вратот осум минути, додека уапсениот молел да го пуштат да оди бидејќи не може да дише.

Тој почина набргу после тоа, па затоа илјадници граѓани излегоа на улиците на Минеаполис по инцидентот во понеделникот, барајќи правда.

Протестите траат веќе три ноќи.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет27 минути

(Видео) Немири во Минеаполис поради смртта на црнецот, запалена полициската станица, прогласена вонредна состојба

Демонстрантите упаднаа во полициската станица во Минеаполис, запалија пожари и уништија сè што е на нивниот пат во текот на...

Регион1 час

Хрватска го објави протоколот за свадби – најмногу 150 гости, на подиумот да се држи растојание од два метра

Хрватскиот завод за јавно здравје објави детални препораки за одржување на свадби кои од неодамна повторно се дозволени во Хрватска....

Свет1 час

Кина се закани со напад на Тајван

Кина ќе го нападне Тајван ако нема друг начин да се спречи неговата независност, предупреди еден од главните кинески генерали,...

Европа2 часа

Идејата за „имунитет на стадото“ во Британија не успеа

Околу седум проценти луѓе во британската покраина Англија биле инфицирани со коронавирус, покажале резултатите од тестот на антитела на случаен...

Свет2 часа

Итна седница на ОН за спорниот закон за безбедност за Хонгконг што го донесе Кина

САД и Велика Британија побараа седница на Советот за бесбедност на ОН за спорниот закон за безбедност, кој Кина го...

Македонија2 часа

Македонија додадена на листата на земји чии граѓани можат да патуваат во Црна Гора

Националното координативно тело на Црна Гора, синоќа по предлог на Институтот за јавно здравје одлучи дека од 1 јуни ќе...

Македонија15 часа

Агенцијата за национална безбедност го демантира Чулев: Не располагаме со опрема за следење на комуникации

Агенцијата за национална безбедност не располага ниту со опрема за следење на комуникации, ниту со медијациски уреди за активирање на...

Регион16 часа

Црна Гора на чекор до прогласување крај на епидемијата

Во Црна Гора ниту денеска нема нов случај на коронавирус, а црногорските медиуми пишуваат дека ако овој тренд продолжи уште...

Топ18 часа

АД „Водостопанство“ и еден раководител ќе одговараат за смртта на 15-годишното момче што се удави во Пчиња

Полицијата поднесе кривична пријава против АД „Водостопанство“ на Македонија и раководител на сектор за речен слив и речни корита поради...

Македонија18 часа

Филипче: ВМРО-ДПМНЕ прави сериозна манипулација со бројките за смртност од коронавирус

ВМРО-ДПМНЕ прави сериозна манипулација со бројките за смртност од коронавирусот и тоа е навистина загрижувачки. Не разбирам како може да...

Македонија18 часа

Пријава за фирма од Скопје – продавала производ за кој лажела дека нема глутен

Полицијата поднесе пријава против фирма во Скопје и нејзиниот сопственик поради измама на купувачи – односно продажба на производ на...

Македонија20 часа

Хрватските граници нема да бидат отворени за туристи од Македонија

Хрватскиот премиер, Андреј Пленковиќ, најави денеска отворање на границите за туристи од 10 земји, меѓу кои не е Македонија. „Успеавме...

Македонија21 час

При влез во ресторан ќе се покажува лична карта, а следните 10 дена се период за едукација на угостителите

Инспекторатите нема да ги казнуваат гостите во угостителските објекти, туку фирмите доколку не се почитуваат протоколите за работа, најави директорот...

Македонија21 час

Потврдени 38 нови случаи на Ковид-19, од кои над 20 се од Скопје, починаа уште 3 лица

Денеска, потврдени се 38 нови случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани е 2.077 лица, oздравени се 16...

Македонија22 часа

Чулев: На литијата во Струга имаше затајување на функцијата на полицијата, истрагата е во тек

Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, вели дека ѝ натаму се работи на идентификација на лицата што учествувале на...

Македонија22 часа

Регистриран првиот случај на починат здравствен работник од Ковид-19

Во земјата е регистрирана првата смрт на здравстветен работник како последица од коронавирусот. Станува забор за дипломираниот фармацевт Петар Мојсоски,...

Македонија23 часа

Игротеките бараат финансиска поддршка и датум за почеток со работа

Групацијата на забавни и рекреативни дејности во рамките на Услужната комора при Сојузот на стопанските комори на Македонија достави четири...

Македонија24 часа

Независниот синдикат на полицијата: Наградата за полицајците да се исплати во платата во јуни

Независниот синдикат на полицијата побара техничкиот премиер и министерот за внатрешни работи итно да се договорат за наградата за полицајците...

Македонија1 ден

Кафулињата и рестораните почнуваат со работа, сѐ уште е забрането организирање свадби и родендени

Со одлука на Владата, од денеска почнуваат со работа кафетериите и угостителските објекти со посетители во отворените делови на овие...

Македонија1 ден

Филипче: Само заеднички може да ја надминеме оваа состојба од која ќе излеземе посилни и помудри

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека почнува да се враќа животот во нормала и почнуваат да се отвораат бизнисите,...

Досие