Контакт

Свет

(Видео) Девојка се разнесе пред полициски пункт во Чеченија

Објавено пред

Девојка се разнесе со експлозив пред полициски пункт во главниот град на Чеченија, Грозни. Никој друг не е убиен, ниту повреден, а во тек е утврдување на идентитетот на девојката самоубиец, пренесе „Индепендент“.

Девојката за време на преминот низ контролниот полициски пункт активирала експлозивна направа, рекол вршителот на должност министер за внатрешни работи за Чеченската Република, генерал на полицијата, Апти Алаудинов.
Според него, полицајците, кои забележале дека девојката чудно се однесувала, побарале од неа да застане и да им покаже документи.

Игнорирајќи го тоа, девојката се упатила кон пунктот. Полицајците забележале дека таа носи експлозив и испукале предупредувачки истрел во воздухот, по што девојката го активирала експлозивот.

Жртви во инцидентот нема, полицајците успеале да ја задржат жената подалеку од себе. Во тек е утврдување на идентитетот на девојката и се трага за евентуални соучесници во нападот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) Се наѕира крајот на бруталната граѓанска војна во Јемен

Објавено пред

Претставниците на спротивставените страни во воените конфликти кои го разораа Јемен, денеска се ракуваа во присуствo на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

Договорот за прекин на огнот во борбите за приморскиот град ал-Худајда беше постигнат по седумдневни преговори во Шведска, од страна на министерот за надворешни работи Калид ал Јамани и претставникот на бунтовниците, Мухамед Абделсалам.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави дека завојуваните страни во Јемен, по една недела мировни преговори што се одржуваа во Шведска, се согласиле за воспоставување на прекин на огнот во провинцијата Худајда и за повлекување на силите од пристанишниот град на Црвеното Море.

Агенцијата АП објави дека Гутереш им се заблагодарил на делегациите од Јемен за, како што рекол, важниот чекор и вистинскиот напредок кон идните преговори за прекин на конфликтот, додавајќи дека следната рунда преговори се планирани кон крајот на месецот.

Бруталната четиригодишна граѓанска војна во Јемен ја водат меѓународно признатата влада, која ја има поддршката од коалицијата предводена од Саудиска Арабија и бунтовниците Хути кои ја уживаат поддршката на Иран, појаснува американската агенција.

Според Обединетите нации, воената состојба во земјата предизвика една од најлошите хуманитарни кризи во светот поради која на 29 милиони Јеменци им е потребна помош.

„Ова е само почеток“, рече Гутереш и им се заблагодари на двете страни за преговорите и поради тоа што покажале политичка свест и волја да разговараат за иднината на Јемен.

Прикажи повеќе...

Европа

Уапсено и петто лице поврзано со напаѓачот од Стразбур

Објавено пред

Петто лице од блиското опкружување на Шериф Чекат, кој е осомничен за нападот на божиќниот панаѓур во Стразбур е притворено, соопштиja од париското државно обвинителство.

Притворениот човек е близок до осомничениот кој се уште е во бегство, но не е член на неговото семејство, информираат изворите. Тој утрово бил уапсен во Стразбур.

Родителите на Шериф Чекат и двајцата браќа беа уапсени во средата. Во четвртокот попладне тие сè уште биле на распит во полиција, додаваат извори од државното обвинителство.

Покрај тоа, попладнево во квартот Нојдорф во Стразбур беше спроведенa голема операција во која учествуваше и елитната француска полициска единица, RAID. Акцијата завршила околу 17 часот по локално време.

Според полициски извори, рацијата била спроведена во рамки на истрагата, но нејзината непосредна цел не била апсењето на осомничениот.

Шериф Чекат со такси дошол до округот Нојдорф по пукањето во вторникот. По кратката престрелка со полицијата, му се губи секаква трага.

Прикажи повеќе...

Свет

Состанок меѓу Трамп и Путин нема да има додека Русија не ги пушти украинските бродови

Објавено пред

Состанок меѓу американскиот претседател, Доналд Трамп, и рускиот претседател Владимир Путин нема да има сè додека Русија ги држи во заробеништво украинските бродови и нивниот екипаж, кои беа запленети во близина на Крим, изјави денеска американскиот советник за национална безбедност, Џон Болтон.

„Не гледам околности дека во блиска иднина би можело да дојде до организирање таков состанок доколку бродовите не бидат пуштени“, изјави Болтон за новинарите во Вашингтон, а пренесе агенцијата „Ројтерс“.

На 25 ноември руските сили запленија три брода на украинската морнарица во Кречката Теснина, која ги поврзува Црното и Азовското Море, со образложение дека бродовите илегално влегле во руските територијални води.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Штрајкот прекинат, затворениците ќе преговараат со Владата за амнестија

Затворениците што издржуваат казна во затворот „Идризово“ од утрово го прекинаа штрајкот со глад. Директорот на „Идризово“, Боби Мојсоски, вели...

Македонија3 часа

(Видео) Дебата: Секоја амнестија и насока за менување на обвинението е упад во правосудството

Секоја амнестија или аболиција претставува упад, односно мешање во судската власт бидејќи законите се обврзувачки за Обвинителството и за судствто,...

Македонија4 часа

(Видео) Анкета: Што ви значи датумот 27 април?

„27 април е обичен ден, мислам дека не е празник“, „ме асоцира на крв и насилство“, „фингирана партиска работа“, се...

Македонија4 часа

Тасева ќе оцени дали Ласкова влијаела за грантот на нејзината снаа

До 20 декември „Транспаренси интернешнал – Македонија“ треба да ја заврши проценката на ризик за четирите компании добитници на грантови...

Македонија6 часа

(Видео) Здравствените работници ја блокираа наплатната рампа на Клиничкиот центар

Здравствените работници ја блокираа наплатната рампа во Клиничкиот центар од 10 до 10:30 часот и не им дозволуваа да наплаќаат...

Европа6 часа

Захарова: Ќе се одмаздиме ако Киев не обезбеди сигурност за руските дипломати

Москва ќе преземе мерки и ќе се одмаздиме доколку Киев не обезбеди целосна сигурност и безбедност на руските дипломати во...

Екологија7 часа

(Видео) „О2 иницијатива“: Зошто нема казни за бурето со оган пред Собрание?

„Никогаш нема од нас да биде држава за почит со ваков однос. Се пали на отворено пред Собрание на Република...

Македонија7 часа

Папата ќе ја посети Македонија во мај

Македонската Влада и Ватикан соопштија дека папата Франциск ќе допатува во Македонија на 7 мај следната година.  Претходно, минатиот месец...

Крвав четврток7 часа

Отец Пимен: Ден по 27 април Богдан ми се исповеда дека не му била намерата да влезе во Собранието

,,Еден ден по 27 април Богдан ми се исповеда дека не било намерата да се влезе во Собранието”, рече отец...

Македонија8 часа

Во УБК билe следени телeфоните и на сопругата и братот на Мијалков

На денешното рочиште за предметот за масовното прислушување, „Таргет – Тврдина” продолжи да сведочи ексвработениот инеженер во МВР, Ѓоко Лазаревски....

Европа9 часа

Нов дипломатски скандал поради руски шпион

По одлуката на словачките власти за протерување руски дипломат од земјата, Москва реагираше со реципрочна мерка, објави „Спутник“. Минатата недела...

Европа9 часа

Меј: Ќе продолжам со мојата мисија за реализација на брегзит

Британската премиерка, Тереза Меј, по синоќешното гласање изјави дека сега ќе продолжи со својата „обновена мисија” да ја извади Велика...

Свет9 часа

Уште еден Канаѓанец исчезна во Кина

Канада соопшти дека се обидува да стапи во контакт со нејзин државјанин во Кина, кој исто така бил испитуван од...

Европа10 часа

Издадена потерница по напаѓачот од Стразбур, според полицијата, станува збор за исклучително опасна личност

Француската полиција издаде потерница по 29-годишниот Шериф Чекат, кој е осомничен за нападот на божиќниот панаѓур во Стразбур. Тој во...

Свет10 часа

(Видео) Воз излета од шините во Турција – девет мртви и 46 повредени

Деветмина патници загинаа, а 46 се повредени кога брзиот воз на линијата Анкара – Конја се судрил во машина за...

Македонија23 часа

Мицкоски до Заев: Избeри време, место и медиум, ќе дојдам таму каде што ти сакаш

Пред повеќе од 6 месеци, точно овде на платото пред Владата на Република Македонија, на 2 јуни, ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата...

Свет24 часа

Три години затвор за поранешниот адвокат на Трамп

Поранешниот адвокат на американскиот претседател, Доналд Трамп, е осуден на казна затвор од 36 месеци. Мајкл Коен, адвокатот што изјави...

Бегството на Груевски1 ден

Трајковски зел боледување од работа за да го посети Груевски во Унгарија

Царинскиот службеник Александар Трајковски, кој вчера беше фотографиран во Будимпешта заедно со бегалецот Никола Груевски, зел боледување од работа, односно од...

Бегството на Груевски1 ден

(Видео) Груевски лоциран од новинари во скап унгарски ресторан

Екипа на унгарскиот портал „24.ху“ го лоцираше бегалецот Никола Груевски во Будимпешта како руча во познат и скап унгарски ресторан....

Македонија1 ден

(Видео)Рамчиловиќ: Најдовме правна формулација и јасна дистинкција меѓу насилниците и организаторите во предлогот за амнестија

Работната група за помирување го подготви предлогот за законско решение за амнестија за 27 април. Обвинетите ќе потпишат изјава дека...

Досие