Контакт

Свет

Демонстрантите во Хонгконг бараат Велика Британија да изврши притисок врз Кина

Објавено пред

Учесниците во протестите во Хонгконг денеска се собраа пред британскиот конзулат, каде од поранешниот колонијален владател со овој регион побараа да изврши притисок врз Кина, со цел земјата да ги почитува преземените обврски кон загарантираните слободи на оваа полуавтономна кинеска територија.

Демонстрантите бараат Велика Британија да преземе мерки бидејќи, како што велат, Кина не ја почитува кинеско-британската декларација.

Кинеско-британската декларација била потпишана во 1984. година и со неа се дефинира иднината на Хонгконг по неговото враќање под кинеска управа во 1997 година, според формулата „една земја, два система“ која гарантира одредени слободи што не ги уживаат кинеските државјани.

Кина тврди дека Хонгконг сега е нејзино внатрешно прашање, но дека го почитува начелото „една земја, два система“ и дека не се меша во внатрешните прашања на овој регион.

Кинските официјални претставници ги обвинуваат странските сили, особено САД и Велика Британија, дека ги поттикнале немирите во Хонгконг и ги предупредија да не се мешаат во внатрешните работи на Кина.

Велика Британија, пак, смета дека како копотписник на договорот има правна одговорност да обезбеди Кина да се придржува до декларацијата од 1984. година.

Сепак, не е сосема јасно, што конкретно Велика Британија навистина може да стори со оглед на фактот дека по излегувањето од ЕУ, земјата се надева на посилна трговска соработка со Кина, која од 1997 година е втората светска економија, пренесува агенцијата „Хина“.

Свет

Сандерс води во Невада, порача дека ќе работи спротивно од Трамп

Објавено пред

Сенаторот од Вермонт, Берни Сандерс според проценките на Си-ен-ен победи на кокусот на демократите во Невада, додека поранешниот потпретседател на САД, Џо Бајден е на второто место.

Си-ен-ен пренесува дека Џо Бајден според истражувањата кон крајот на јануари бил во водство во однос на Сандерс, но ситуацијата се променила.

На трето место е поранешниот градоначалник на Саут Бенд во Индијана, Пит Бутиџиџ, а четвртото место го зазеде сенаторката од Масачусетс, Елизабет Ворен.

„Трамп и неговите пријатели мислат дека ќе освојат овие избори. Тие мислат дека ќе победат така што ќе ги разделат луѓето, на основа на бојата на нивната кожа, местото на раѓање, верата или сексуалната ориентација. Ние ќе победиме така што ќе работиме токму спротивно. Ние ги спојуваме луѓето“ порача Сандерс во Сан Антонио.

Сандерс претходно победи и Њу Хемпшир, а Бутиџиџ победи во Ајова.

Американските претседателски избори ќе се одржат на 3 ноември.

Прикажи повеќе...

Свет

Марш за Асанж, поддршка и од познати личности во Британија

Објавено пред

Повеќе стотици луѓе, кои го поддржуваат Џулијан Асанж, денеска маршираа во Лондон. Целта на нивниот марш е да извршат притирок на британската влада да го одбие барањето за есктрадиција на основачот на Викиликс на САД, каде би требало да се соочи со обвиненија за шпионажа.

Меѓу насобраните беа и познати британски личности, како Роџер Волтерс од „Пинк Флојд“, пејачката на „Притендерс“, Криси Хајнд и модната дизајнерка, Вивиен Вествуд.

Исто така, повеќе од 40 правници од Велика Британија, САД, Франција и други земји објавија писмо во кое бараат од британската влада да го одбие барањето за екстрадиција на Асанж.

Портпаролот на Викиликс, Кристин Храфнсон, на насобраните им рекол дека кривичното гонење на Асанж е мрачна сила против оние кои сакаат правда, транспарентност и вистина“.

Сослушвањето за екстрадицијата на Асанж е закажано за в понеделник во судот во Лондон.

Прикажи повеќе...

Свет

Казнети 200.000 возачи во Холандија поради употреба на мобилен

Објавено пред

За шест месеци откако во Холандија на сила стапи забраната за користење мобилни телефони за време на возење велосипед, казнети се над 20.000 возачи.

Вкупниот број на возачи на сите видови возила, казнети поради користење на мобилен е десет пати поголем, односно изнесува 200.000, пишува весникот на англиски јазик „Дач ривју“.

Од јули минатата година, кога употребата на телефон за време на возењето велосипед стана кривично дело, над 21.300 велосипедисти се казнети со парични казни, објавија во заедничко соопштение министерството за правда, државното обвинителство, полиција и Централната служба за наплата на судски казни.

Возачите на моторни возила поради употребата на мобилни телефони за време на возењето, за шест месеци биле запрени повеќе од 121.000 пати, но само 80.000 се казнети парично, додека на останатите им се изречени други казни.

Вкупниот број на сите казни за сообраќајни прекршоци опадна во Холандија. Министерството за правосудство тоа го објаснува со намалувањето на бројот на луѓе кои возат без возачка дозвола, со измените кои на патиштата го отежнуваат брзото возење и силните предупредувања на камерите-радари, кои ги снимаат оние кои возат пребрзо.

Сепак, проблемот со брзото возење остана во Холандија – од 8,4 милиони парични казни за возачите минатата година, над 82 проценти биле поради пребрзо возење.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет7 минути

Сандерс води во Невада, порача дека ќе работи спротивно од Трамп

Сенаторот од Вермонт, Берни Сандерс според проценките на Си-ен-ен победи на кокусот на демократите во Невада, додека поранешниот потпретседател на...

Топ18 часа

Тешко повреден градежен работник кој паднал во длабока дупка

Тешко повреден 52-годишен градежен работник од Скопје бил донесен вчера во Градската општа болница„Св. Наум Охридски“,откако паднал во дупка длабока...

Топ23 часа

Пронајдени 47 мигранти во камион кај Струмица

Четириесет и седум мигрнати биле пронајдени во паркиран камион кај Струмица, возачот на возилото избегал. Вчера околу 21 часот на...

Европа23 часа

(Видео) Археолозите со неверојатно откритие – пронајдена гробницата на Ромул во Рим

Италијанските археолози соопштија дека во центарот на Рим откриле древна гробница која речиси сигурно е посветена на основачот на Рим,...

Топ24 часа

Приведени двајца дилери на дрога во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава против А.Т.(42) од Неготино и М.А.(29) од село Корешница, демиркаписко за неовластено производство и пуштање во...

Европа1 ден

Прва жртва на коронавирусот во Европа, почина пациент во Италија

Пациент заразен со коронавирус во градот Падова, на северот на Италија, почина, со што стана прва жртва на вирусот во...

Свет1 ден

СЗО: Земјите мора да дејствуваат брзо пред да биде предоцна

Шансите за сузбивање на ширењето на епидемијата на коронавирусот во светот се намалени, предупреди Светската здравствена организација (СЗО), нагласувајќи дека...

Топ2 дена

(Видео) Сеопфатното сексуaлно образование ќе превенира и скандали како „Јавна соба“

Порнографските материјали на малолетници дистрибуирани преку групата „Јавна соба“ на апликацијата „Телеграм“, бременост кај малолетнички, насилство базирано кон оние со...

Македонија2 дена

Спасовски: Владата разгледува две можни решенија за надминување на кризата со пасошите

Владата разгледува две можни решенија за надминување на пасошката криза, односно „Веридос“ што е можно побрзо да ги испорача обрасцирте...

Македонија2 дена

(Видео) Коалиција Села – Гаши: Ќе го победиме Ахмети, ние стоиме на зборот за разлика од ДУИ

Под мотото „Држава за сите“, Алијанса за Албанците на Зијадин Села и Алтернатива на Африм Гаши ќе настапат заедно на...

Македонија2 дена

Мицкоски: Идната коалиција ќе биде на база на програма, а не на победник со победник

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања најави дека доколку ВМРО-ДПМНЕ победи на изборите, тоа не мора да...

Економија2 дена

Запленети 113 килограми тутун и 415 кутии цигари во Скопје и Тетово

Царинската управа во соработка со Државниот пазарен инспекторат, денеска во две акции во Скопје и Тетово заплени 113 килограми тутун...

Топ2 дена

Шверцери на мигранти признаа вина, условно се казнети и ќе бидат протерани од земјава

По поднесен обвинителен акт од страна на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за предметот во кој...

Македонија2 дена

(Видео) Падна пресуда за „Змиско око“ – четворица вработени на патарините починале за време на историското судење

По 13 години низ судските лавиринти, денеска падна првостепената пресуда за веќе историскиот случај „Змиско око“. Претходно, во два наврата...

Македонија2 дена

Работниците од Кина што влегоа во државата немаат коронавирус, но ќе поминат 14 дена во карантин

Двете лица од Кина, кои се работно ангажирани од кинеската компанија „Синохидро“, а кои вчера пристигнаа во државата, немаат симптоми...

Македонија2 дена

(Видео) Русковска: Адвокатите на обвинетите за организирање на 27 април предлагаат по 300 сведоци

Шефицата на Основното јавно обвинителство за организиран криминал, Вилма Русковска, по денешното рочиште за судење на организаторите на 27 април,...

Македонија2 дена

Судење за „Монструм“: Ахмети имал информации дека момчињата не биле само убиени, туку масакрирани

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, го почна своето денешно сведочење во случајот „Монструм“ претставувајќи се како пратеник. „За овој грозоморен...

Забава2 дена

Ѓоковиќ објави екстремен предизвик на „Инстаграм“

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ објави нов предизвик на „Инстаграм“ по капењето во ледена река.   View this post on Instagram...

Свет2 дена

Дуња Мијатовиќ е против екстрадицијата на Асанж во САД

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, не треба да биде екстрадиран во САД затоа што тоа би имало ужасен ефект врз...

Регион2 дена

Јамајка демантира дека го признала Косово

Министерката за надворешни работи на Јамајка, Камина Џонсон Смит, ја демантира изјавата на косовскиот претседател Хашим Тачи дека државата ја признала...

Досие