Контакт

Свет

Во светот се одржуваат големи климатски протести, ќе се протестира и кај нас

Објавено пред

Глобален протест против климатските промени за денеска е најавен во 139 земји и се очекува ова да биде најмасовниот во историјата на климатските протести.

Станува збор за третиот во низата собири што ги почнаа учениците, а ги предводи 16-годишната Швеѓанка, Грета Тунберг.

На протестот, кој треба да се одржи од Лондон и Њујорк до Перт, Австралија, ќе учествуваат разни организации, како и вработени во некои од најголемите светски компании, како „Амазон“ и „Мајкрософт“, пренесува Си-ен-ен.

Грета Тунберг најави дека ќе се организираат околу 4.638 собири во целиот свет. Во австралиската сојузна држава Викторија, студенти, ученици и јавни работници ќе излезат од работа и предавање со цел да протестираат за заштита на животната средина и за спас на планетата.

Протестите се веќе почнати во Бангкок, а подоцна во текот на денот ќе се организираат и во Јапонија, Индонезија, Филипините и Мјанмар, пренесе британскиот јавен сервис Би-би-си. Во некои земји, како Сингапур и Јужна Кореја, протести се закажани само во текот на викендот.

Во Њујорк на 1,1 милион ученици им беше дозволено денеска да ја напуштат наставата бидејќи градските власти најавија дека нема да ги казнат учениците што се приклучуваат на протестот, но мора да имаат родителска дозвола за тоа.

Градоначалникот на Њујорк, Бил де Бласио, твитна: „Њујорк стои со нашите млади. Тие се нашата совест“.

На Менхетен демонстрантите ќе се соберат напладне, а пред нив ќе се обратат млади климатски активисти, меѓу кои и Грета Тунберг, која до Њујорк доплови за климатскиот самит на ОН, кој ќе се одржи на 23 септември.

Кај нас движењето „Петоци за иднината“ за денеска најави протест пред Владата со почеток од 13 часот.

Од „Петоци за иднината Скопје“ побараа од наставниот кадар на средните училишта во главниот град да се солидаризира со глобалниот настан и да им дозволи на средношколците денеска да ги напуштат првите два часа од втората смена.

Движењето порачува дека во овој случај не станува збор за обично отсуство или бегање од часови, туку нешто многу поголемо и поважно.

„Не ставајте им неоправдани изостаноци на вашите ученици, туку, напротив, охрабрете ги да дојдат на настанот и заедно со своите врсници од целиот свет да се изборат за здрава и безбедна иднина! На крајот на краиштата, придружете им се и вие! Тие не смеат да се плашат од вас и од вашиот образовен систем, туку треба да ја развиваат свеста за тоа што нѐ опкружува и тоа што претставува вистинска закана за нивните млади животи“, порачаа од „Петоци за иднината Скопје“ додавајќи дека опстанокот на човековата цивилизација зависи од постапките што ќе ги преземеме во наредните години.

 

 

Европа

Најмалку 170 повредени во судирот на полицијата и демонстрантите во Барселона

Објавено пред

Најмалку 170 лица се повредени во судирот на каталонските сепаратисти и полицијата на аеродромот во Барселона, соопштија денеска каталонските власти.

Немирите избувнаа за време на демонстрациите кои започнаа по осудувањето на деветтемина каталонски службеници на казна затвор од 9 до 13 години поради нивната улога во обидот да ја одделат Каталонија во 2017 година.

Три лица беа уапсени, а  меѓу повредените се 40 полицајци.

Прикажи повеќе...

Свет

Целосно прекината хуманитарната помош за сириските Курди поради офанзивата

Објавено пред

Сириските курдски власти денеска објавија дека „целосно е прекината“ хуманитарната помош во областа под нивна контрола во северна Сирија, каде што Турција неодамна започна воена офанзива против курдските борци.

„Ситуацијата со раселените лица во областа се влошува како резултат на (турската) агресија и хуманитарната помош е целосно прекината како и сите активности на сите меѓународни организации поради повлекувањето на нивниот персонал“, соопштија курдските власти.

Турската воена офанзива наиде на осуда од голем дел од меѓународната заедница.

Прикажи повеќе...

Свет

Принцот Вилијам и Кејт во Пакистан под силни безбедносни мерки

Објавено пред

Британскиот принц Вилијам и неговата сопруга Кејт ја започнаа петдневната посета на Пакистан со свечен пречек и силни безбедносни мерки.

Кралската двојка прво го посетила училиштето за девојчиња во главниот град Исламабад, а потоа го обиколиле и блискиот национален парк во ридовите на Маргала.

Властите распоредиле повеќе од 1.000 полициски и воени сили кои се грижат за безбедноста на кралската двојка, пренесува АП.

Војводата и војвотката од Кембриџ, кои се силни поборници за женско образование, беа поздравени од наставниците и децата во женското училиште.

Според годишниот извештај на Обединетите нации, 27 проценти од девојчињата во Пакистан одат во средно училиште, додека повеќето го напуштаат основно училиште по седум години школување.

Принцот Вилијам и Кејт ќе се сретнат со премиерот Имран Кан во текот на денот.

Пакистанската министерка за информации, Фердоус Ашик Аван изрази надеж дека кралската двојка ќе понесе убави спомени.

Таа рече дека посетата се случила откако „Бритиш ервејс“ ги вратила летовите кон Пакистан по една деценија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија42 минути

Заменик министерот за здравство, Асим Муса поднесе оставка

Заменик министерот за здравство, Асим Муса, денеска на прес конференција соопшти дека се повлекува од функцијата. Неговата одлука за повлекување...

Македонија2 часа

Судење ,,ТНТ“: Вештак тврди дека и со Нокиа 3310 може да се прислушува

Во кривичниот суд утрово продолжи судењето за предметот ,,ТНТ” на СЈО. Беше сослушан вештакот Орце Симев предложен од обвинетите. Вештакот...

Македонија2 часа

Пендаровски до ЕУ: Дајте ни шанса и дозволете ни да покажеме дека сме подготвени

Македонскиот претседател Стево Пендаровски денеска очекува одлука од Европската Унијија, а не сигнал. Тој во интервју за австрискиот весник „Die...

Дијаспора3 часа

Македонски организации во Бугарија: Ја повикуваме Софија да го запре говорот на омраза

,,За жал не може да се каже дека прифатената позиција на Владата и парламентот на Република Бугарија изненадува – таа...

Македонија3 часа

Поранешни вработени во „Охис“ на протест пред Собрание, бараат неисплатени плати

Вработени во „Охис“ ја блокираа улицата пред Собранието. Бараат исплата на 24 неисплатени плати. Велат дека протестираат секој вторник и...

Европа4 часа

(Видео) Се судрија полицијата и демонстрантите во Барселона

Илјадници каталонски сепаратисти излегле на улиците во Барселона и се обиделе да го блокираат барселонскиот аеродром по пресудата на деветмина...

Регион4 часа

Пожар во бегалски камп на Самос, се евакуираат мигрантите

Грчките власти евакуираат преполн прифатен центар за мигранти и азиланти на егејскиот остров Самос, каде избувна голем пожар по судир...

Македонија4 часа

Османи во итна посета на Луксембург и Брисел на консултации со ЕУ

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска, патува за Луксембург и Брисел на последни консултации и разговори...

Спорт15 часа

Ајакс со еколошки гест – до Лил ќе патуваат со воз наместо со авион

Холандските шампиони, Ајакс, се решија за еколошката опција за патувањето за следниот меч во Лигата на шампионите против францускиот Лил,...

Македонија17 часа

Пронајден затвореникот кој утрово им побегна на затворските чувари додека купувале сендвич

Полицијата го пронајде и уапси затвореникот кој утрово успеа да им помогне на затворските чувари додека купувале сендвич. Од МВР...

Македонија19 часа

Димитров во Брисел: Европа да ја согледа важноста и да донесе визионерска одлука

Во рамки на првиот ден од работната посета на Брисел, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, за првпат се обрати...

Македонија19 часа

Утре состанок на историчарите на Македонија и Бугарија, Владата останува посветена на Договорот

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска имаше средба со нашите историчари, членови на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и...

Топ20 часа

Маж пронајден починат покрај локален пат

Вчера напладне покрај пат во селото Рогачево, Тетовско, бил пронајден починат маж од Скопје. Се работи за лице на 67-годишна...

Македонија20 часа

Бојан Јовановски повторно пренесен во болница поради проблеми со желудникот

Oбвинетиот Бојан Јовановски, познат како Боки 13, повторно е пренесен во болница поради проблеми со желудникот. Јовановски бил пренесен на...

Македонија20 часа

Бактеријата мрса се шири во градинка во Кисела Вода

Бактеријата мрса, која е отпорна на антибиотици, била пронајдена кај три дечиња и кај воспитувачка во градинката „Весели цветови“ во...

Економија22 часа

„Еуромакс рисорсис“ поднесе тужба на решението за рудникот „Иловица-Штука“

„Еуромакс рисорсис“ поднесе тужба до Управниот суд против решението на второстепената државна комисија од 5 септември, со кое ја одби...

Македонија1 ден

Плевнелиев: Македонија заслужува членство во ЕУ, Макрон греши

Го поддржувам пристапот на Македонија и на Албанија во Европската Унија, изјави поранешниот претседател на Бугарија, Росен Плевнелиев, за БГНЕС....

Свет1 ден

(Видео) Шест години затвор за мајка што лажела дека синот има карцином – за 10 години му направиле 13 операции

Мајка лажно тврдела дека нејзиниот син има карцином, па десетгодишното дете било подложено на 13 операции иако воопшто не било...

Топ1 ден

Планинар падна од карпа, со хеликоптер пренесен во болница

Дваесет и шестгодишен планинар од Битола е тешко повреден кога вчера, качувајќи се по патека кон врвот на Илинден, се...

Топ1 ден

Истрага за случајот во Богданци: се опијаниле, па со стол сакал да го убие соседот

Основното јавно обвинителство Велес донесе наредба за спроведување истражна постапка против 60-годишен жител на Богданци поради постоење основано сомневање дека...

Досие