Контакт

Свет

Дилери киднапирале баба и дедо откако нивниот внук украл 50 килограми кокаин

Објавено пред

Поради конфликт за околу 50 килограми кокаин, група дилери киднапирале баба и дедо на одметнат член на бандата. Според АП, кој се повикува на полициски извори, брачниот пар, кој е во седмата деценија од животот, бил киднапиран од нивната семејна куќа на северот од државата Њујорк и илегално префрлен на територијата на Канада.

Четворицата киднапери ги чувале бабата и дедото два дена на изолирана локација во близина на градот Магог, барајќи од нивниот внук да врати 50 килограми кокаин што тој наводно го украл или да плати 3,5 милиони долари надомест за украдената дрога.

Благодарение на лоцирањето на еден телефонски повик, полицијата во канадската покраина Квебек открила дека киднаперите и киднапираните се во иста куќа во близина на градот Магог.

По успешната полициска акција, киднаперите се уапсени, а двојката од Њујорк е ослободена.

Судскиот процес за четворицата киднапери е закажан да почне на 15 октомври во окружниот суд во Платсбург.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Словенија ги заострува мерките, од вечерва нова забрана за движење – се затвораат општините

Објавено пред

Поради големиот пораст на инфекции со коронавирус, Словенија ги заострува мерките, така од вечерва стапува на сила забрана за движење надвор од општинината во која што се престојува, најави премиерот Јанез Јанша. Ограничувањето на движењето надвор од општините прво ќе биде во сила седум дена за целата земја, а олеснување на мерките потоа ќе се воведе постепено по региони кои први ќе го ограничат ширењето на епидемијата, објави Јанша на својот профил на Твитер.

„Бројот на нови случаи на Ковид-19 расте, затоа воведуваме нови мерки од владиниот план за контрола на ширењето на епидемијата“, рече тој. Јанша истакна дека засега нема да има потреба да се сместуваат болни во шатори или други слични установи.

Во Словенија, во саботата се потврдени 1.675 нови случаи на инфекција со коронавирус, а починаа пет пациенти, што е втор најголем број на пациенти од почетокот на епидемијата. Бројот на пациенти во болниците продолжува да се зголемува, каде во моментов има 508 заразени, од кои 71 се во одделенијата за интензивна нега.

Од почетокот на пандемијата, во Словенија има вкупно нешто помалку од 23 000 заразени, а 241 лице починало.Во моментов има 625,8 заразени на 100 000 жители во последните 14 дена, што е една од поголемите бројки во Европа.

Од саботата се на сила мерки со кои се затворени продавници, освен оние што продаваат храна и основни потреби, забрането е работење на фризерски и салони за убавина, велнес центри, базени, кина, театри и спортски сали.Одлуката што Јанша ја објави е неочекувана, имајќи предвид дека деновиве се зборуваше само како последно средство.

Затворањето на општините, кое беше на сила во првиот бран на епидемијата во пролетта, наиде на многу остри критики и протести. Во тоа време, некои тврдеа дека тоа е непропорционално со опасноста.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Бугарија 327 новозаразени со коронавирус, 10 починати

Објавено пред

Во последните 24 часа од коронавирус се разболеле уште 327 лица во Бугарија, додека 10 лица починале.

Тестирани се 2.257 лица, од кои 14,49 проценти биле позитивни на вирусот, пренесува БТА.

Во Бугарија во моментот има 18.441 активен случај, од кои 146 се хоспитализирани.

Најмногу заболени од Ковид-19 има во Софија.

Прикажи повеќе...

Европа

Чешкиот премиер: Ве молам почитувајте ги мерките, само чудо може да нè спаси од коронавирусот

Објавено пред

Во Чешка, во неделата, за прв пат во една недела, беа евидентирани помалку од 10.000 новоинфицирани со коронавирус, но и над 2.200 мртви.

Премиерот Андреј Бабиш ги моли Чесите да ги почитуваат мерките бидејќи статистиката е катастрофална и само чудо може да ја спаси земјата од натамошно затворање и заострување на мерките.

Во недела, тестовите, кои обично се помалку за време на викендите, открија 7.301 новоинфициран со коронавирус, што е скоро половина помалку од саботата, но сепак е рекорден број за недела.

Бројот на активни случаи во земјата со 10,7 милиони жители достигна 158.515 заразени, според новите податоци на чешкото Министерство за здравство.

Во болниците има 5.345 пациенти, од кои 800 се на интензивна нега или респиратори, а црната статистика за оваа недела е дополнета со 71 смрт досега, со што бројот на смртни случаи од почетокот на пандемијата на коронавирусот достигна 2.201. Тој е во драматичен пораст од 19 октомври, кога околу 100 пациенти со Ковид-19 умираа секој ден.

„Нашите бројки се катастрофални и мерките донесени од владата засега не функционираат. И претпоставувам дека треба да се случи чудо за да почнат да функционираат”, рече Бабиш во своето редовно неделно видеообраќање „Здраво луѓе” на „Фејсбук“.

Премиерот покажа фотографии од толпа луѓе на пазарите во Прага, кои не беа затворени, но многу луѓе се движеа по нив, повеќето со маски, но игнорирајќи ја мерката да се држат на растојание едни од други.

„Следната недела ќе биде клучна. Ако не се случи чудо, не ни преостанува ништо друго освен да ги засилиме мерките”, рече Бабиш, додавајќи дека поради зголемениот број на заразени лица постари од 65 години, владата ќе се состане повторно.

„Се надевам дека луѓето што тврдеа дека Ковид-19 не постои, ќе разберат дека ѓаволот ја однел шегата. Тие треба да гледаат на епидемијата како пролетоска кога правилата беа постојано почитувани“, рече Бабиш во видеопораката. Тој рече дека ниту една влада во светот не може да се справи со епидемијата ако не и помогнат самите граѓани.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион10 минути

Словенија ги заострува мерките, од вечерва нова забрана за движење – се затвораат општините

Поради големиот пораст на инфекции со коронавирус, Словенија ги заострува мерките, така од вечерва стапува на сила забрана за движење...

Европа1 час

Пандемијата ќе фрли во стечај дури 6.000 австриски фирми

Пандемијата на коронавирус силно ја погоди австриската економија, па следната година се очекува да доведе до банкрот на шест илјади...

Европа2 часа

Италија ги затвора баровите и рестораните во 18 часот

Италијанските власти издадоа одредба со која се бара сите барови и ресторани да се затворат до 18 часот, а спортските...

Топ2 часа

Стејт департментот: Стапува во сила примирје во Нагорно-Карабах

Стејт департментот и владите на Ерменија и Азербејџан во заедничко соопштение наведоа дека стапува во сила хуманитарно примирје во судирот...

Свет2 часа

Над 8.000 новозаразени од коронавирус во Германија

Во последните 24 часа во Германија се потврдени 8.685 случаи на коронавирус. Според Институтот за заразни болести „Роберт Кох“, починале...

Економија2 часа

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги објави новите цени на нафтените деривати, кои ќе важат од полноќ. Минатата недела...

Македонија13 часа

Во моментов активни над 7.000 случаи на заразени со коронавирус

Бројот на активни случаи во Македонија изнесува 7.408 лица, откако вечерва беа потврдени нови 561 заразени. Најмногу активни случаи има...

Свет14 часа

СЗО: Три дена по ред бројките на новозаразени во светот се рекордни

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во саботата е соборен новиот рекорд во светот кога станува збор за бројот на...

Македонија15 часа

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Денеска се регистрирани 561 нови случаи на Ковид 19. Оздравени се 197 пациенти, а починати се 22 лица. Министерството за...

Македонија17 часа

(Видео) Членството ќе избира претседател на СДСМ, црвената боја стана партиска

Конгресот на СДСМ ги усвои измените и дополнувањата на статутот на партијата, информираше партискиот претседател, Зоран Заев на прес-конференција по...

Регион18 часа

Борисов позитивен на коронавирус

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на својот Фејсбук профил објави дека е позитивен на коронавирусот. „Иако РЗИ официјално го укина мојот...

Регион20 часа

Жртвите се скриле во „контејерот на смртта“ во Србија, планирајќи да стигнат до Италија или Белгија

Жртвите кои беа пронајдени во контејнер кој од Србија стигнал во Парагвај се скриле таму со цел да заминат во...

Европа21 час

Шпанија прогласи вонредна состојба

Шпанската влада прогласи вонредна состојба во земјата поради коронавирусот и воведе полициски час од 23 до 6 часот наутро. Со...

Регион22 часа

Од денеска во болниците во Словенија само пациенти со корона и итни случаи

Од денеска приемот на сите пациенти во словенечките болници ќе биде прекинат, освен за итните случаи и оние кои страдаат...

Топ23 часа

Автомобил прегази 15-годишно дете во Скопје

Петнаесетгодишно дете вчера напладне било прегазено од автомобил на булеварот Александар Македонски во Скопје. Со возилото управувал Т.В. од Крива...

Македонија1 ден

Шилегов: Би ги укинал централните инспекции, да не постои државен инспекторат

На дебатата „Како до ефикасни и независни инспекциски служби во Скопје“ што ја организираше НВО Инфоцентарот, градоначалникот Петре Шилегов се...

Македонија1 ден

Во болниците се лекуваат 595 пациенти од коронавирус, капацитетите се прошируваат

Со вчерашните нови 404 случаи со Ковид-19 регистриани во земјава, во болниците низ Македонија се лекуваат 595 пациенти. Од нив...

Македонија1 ден

Маричиќ: Судството покажа дека може да функционира онлајн

Судството покажа дека може да функционира онлајн, вели министерот за правда Бојан Маричиќ по повод Европскиот ден на правдата. „Ова ново...

Македонија2 дена

Амди Бајрам бил позитивен на коронавирус, епидемиолозите ќе прават анкети со семејството

Министерството за здравство информира дека кај починатиот Амди Бајрам постмортем е утврдено дека бил позитивен на Ковид-19. Од страна на...

Македонија2 дена

Починаа 14 лица, регистрирани 404 новозаразени

Денеска се регистрирани 404 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 182 пациенти, а починаа 14 лица. Министерството за здравство...

Досие