Контакт

Свет

Директорот на „Модерна“: Светот ќе мора да живее со Ковид-19 засекогаш

Објавено пред

Извршниот директор на компанијата „Модерна“, Стефан Бансел, изјави дека коронавирусот ќе биде присутен засекогаш.

Многу водечки здравствени експерти сметаат дека постои голема веројатност дека Ковид-19 ќе стане ендемска болест, односно дека ќе биде трајно присутна, но веројатно во помали нивоа на зараза отколку денес.

Директорот на „Модерна“, компанијата која произведува вакцини против коронавирус, вели дека овој вирус не оди никаде.

„Мислам дека ќе живееме со овој вирус засекогаш“, рекол тој за време на конфенреција за здравствена нега во организација на ЏП Морган.

Тој нагласил дека научниците постојано следат дали се појавуваат нови видови на вирусот, за да можат да се произведат вакцини.

Песимистичката прогноза ја даде и СЗО, која објави дека втората година од пандемијата на Ковида-19 може да биде потешка од првата, со оглед на брзината на ширење на вирусот, особено на северната хемисфера каде што циркулира заразен вид.

„Влегуваме во втората година од пандемијата, која може да биде потешка кога ќе видиме колку брзо се шири коронавирусот“, рече претставникот на СЗО, Мајк Рајан.

СЗО во најновиот извештај наведува дека минатата недела се регистрирани околу пет милиони нови случаи на коронавирус.

„По празниците, во некои земји ситуацијата ќе биде многу полоша пред да се подобри“, рече Марија ван Керхове, технички директор на СЗО за Ковид-19.

Регион

Ердоган се закани со напад: Ќе ги изненадиме една ноќ

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган најави дека неговата земја би можела сама да интервенира за да ги протера терористите „ПКК“од северот на Ирак.

„Имам фраза во која секогаш кажувам: Можеби ќе изненадиме една ноќ“, рекол Ердоган во изјава за новинарите во Истанбул, мислејќи на можноста за изведување изненадна турска операција за протерување на терористите од Синџар, пренесе агенцијата „Анадолија“.

Пред неколку дена турскиот министер за одбрана Хулуси Акар одржа разговори со претставници на регионот на Ирачки Курдистан. Според официјални извори, разговорите биле насочени на начините за унапредување на заедничката безбедност и воена соработка на двете страни.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Тајната палата на Путин обезбедена од копно, вода и воздух

Објавено пред

Дури и од притвор, опозиционерот Алексеј Навални е „трн во окото“ на рускиот претседател Владимир Путин.

Неодамна, неговиот тим ги објави резултатите од големата истрага што се однесуваше на богатството на Путин и и` овозможи на јавноста за првпат да ѕирне во палатата на Путин на Црното Море. Документарецот, објавен заедно со истражувањето, го погледнале 22 милиони луѓе за еден ден.

Истрагата содржи обвинувања за неконтролирана корупциска шема поврзана со, како што велат, имотот на Путин од 1,4 милијарди долари. Руските власти сето тоа го негираат.

„Тоа е повторување на една стара приказна. Ако не се лажам, во 2017 или 2016 година, за првпат се појави приказната за таканаречената палата на Путин во Геленџик. Тоа не е точно. Нема палата, тој не поседува никаква палата”, изјави портпаролот на Путин, Дмитриј Песков, пренесува Си-ен-ен.

Приказната за овој имот првпат се појави пред десетина години кога претприемачот Сергеј Колесников објави отворено писмо во кое го повика тогашниот претседател Дмитриј Медведев да престане со корупцијата што ја финансира изградбата на палатата.

Извештајот и двочасовниот документарец објавен од Антикорупциската институција (ФБК) на Навални нудат широк увид во палатата. ФБК тврди дека добиле детални цртежи на зградата од подизведувачите, како и список на купениот мебел и фотографии од примероците на подовите. Со помош на собрани документи и фотографии, тие изградија 3Д-модел на ентериерот.

„Ова е како држава во држава со која управува вечен император“, рече Навални во документарниот филм. „ Направена е така што никој не може да пристапи до неа од копно, море или воздух. Илјадници луѓе кои работат во палатата имаат забрана да донесат дури и едноставен телефон со камера, но ние ќе ѕирнеме внатре“, вели Навални.

Истрагата на Навални тврди дека имотот има површина 39 пати поголема од областа на Монако, пишува Би-би-си.

Според плановите, самиот замок има 17.691 квадратни метри, и се состои од 11 спални соби, неколку дневни соби и сали, приватен театар, кино, казино, два базена, пекарница и „валкани простории“ од непозната намена. Собите имаат мермерни подови и столбови, а ѕидовите се раскошно украсени, направени по кралските палати во Санкт Петербург. Тие се опремени со кадифе и богати теписи.

Посебен дел од извештајот е посветен на описите на неверојатно скапиот мебел направен по нарачка на луксузна италијанска марка. Меѓу споменатиот мебел се наоѓа маса во вредност од 56 илјади долари и тросед во вредност од 27 илјади долари.

Просторијата што ја нарекоа „најконтроверзна просторија во палатата на Путин“ е салон за наргиле со нешто што потсетува на „шипка за танц“.

Тимот на Навални тврди дека трошоците за изградба на палатата се искачија поради непрекинатите реновирања. Веднаш на почетокот имаше проблеми со вентилација и висока влажност, поради што беа оштетени многу делови од луксузниот ентериер на театарот и стаклена градина од 2.500 квадратни метри.

Прикажи повеќе...

Свет

Судењето за отповикување на Доналд Трамп ќе почне в понеделник

Објавено пред

Претставничкиот дом на САД в понеделник ќе достави предлог до Сенатот за отповикување на поранешниот претседател Доналд Трамп, обвинувајќи го за поттикнување бунт.

На тој начин ќе започне судска постапка што може да ја „затвори вратата“ тој повторно да се кандидира на претседателските избори, изјави денеска лидерот на мнозинството во Сенатот, Чак Шумер.

„Претставничкиот дом ќе достави член за отповикување до Сенатот. Сенатот ќе спроведе судење за отповикување на Доналд Трамп. Ќе биде целосно судење. Ќе биде праведно судење”, рече Сумер во Сенатот, пренесува „Ројтерс“.

Лидерот на републиканците во Сенатот, Мич Меконел, предложи почетокот на судењето за отповикување на поранешниот претседател Доналд Трамп да се одложи за една недела или повеќе, за Трамп да има време да ја подготви својата одбрана. Сепак, Меконел им рече на своите републикански колеги дека краткото одложување ќе му даде време на Трамп да го подготви и состави неговиот правен тим, што ќе обезбеди правично судење.

Процесот пред Претставничкиот дом ќе го водат девет менаџери за отповикување кои редовно се состануваа за да разговараат за стратегијата.

Демократите се надеваат дека ќе го водат процесот, притоа носејќи закони кои се приоритет за Бајден, вклучително и олеснување поради пандемијата на коронавирусот, но за тоа им треба одредена соработка од републиканските сенатори. Демократите велат дека постапката треба да се одвива брзо, бидејќи сите биле сведоци на опсадата, додека многумина избегале поради загрозената безбедност додека бунтовниците упаднале во Конгресот.

Претставничкиот дом го отповика претседателот во заминување една недела подоцна, а десет републиканци гласаа за отповикување на Трамп.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Нови 307 заболени и 14 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.854 тестирања, а регистрирани се 307 нови случаи на...

Свет2 часа

Илјада луѓе во Шведска примиле вакцина што се транспортирала на прениска температура

Околу илјада луѓе во Шведска примиле вакцина на „Модерна“ која се чувала на погрешна температура за време на транспортот, објави...

Економија4 часа

Повеќето од службениците вработени по Рамковниот ќе бидат прераспределени во МВР и УЈП

Првиот вицепремиер Артан Груби соопшти дека 1.349 службеници вработени по Охридскиот рамковен договор до крајот на јануари ќе почнат со...

Европа5 часа

ЕК бара објаснување од „Фајзер“ за доцнењето на вакцините

Европската комисија ќе побара објаснување од американската компанија „Фајзер“ за причините поради кои повторно се одложува испораката на вакцини против...

Македонија6 часа

Обвинителството незадоволно од условната казна за поранешниот советник на Чулев

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција е незадоволно од условната казна за Зоран Ѓорѓевски, кој беше вработен...

Македонија7 часа

Филипче: Спремни сме да ги примиме вакцините од Србија

Министерот за здравство, Венко Филипче, пред денешниот разговор за вакцините од Србија вели дека не постојат пречки ковид-вакцините да пристигнат...

Топ8 часа

(Видео) Пресечен меѓународен канал за дрога, запленети 40 килограми марихуана

Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, заедно со Одделот за специјални полициски...

Македонија8 часа

Општина Центар додели 400.000 денари помош за Петриња и Сисак

Советот на Општина Центар додели парична помош во висина од 400.000 денари на градовите Петриња и Сисак во Хрватска. „По...

Македонија8 часа

Заев и Спасовски земаат највисоки плати во Владата

Премиерот Зоран Заев зема највисока плата од 87.813 денари, а министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, е втор на списокот...

Македонија9 часа

Царовска на средба со МАНУ: Реформите во образованието се неопходни ако сакаме подобри резултати

Министерството за образование и наука, Бирото за развој на образованието и членовите на работната група денес ги продолжуваат дебатите за предложените...

Регион9 часа

Мира Фурлан починала од западнонилска треска

Познатата актерка Мира Фурлан починала од вирусот на западнонилската треска, пишуваат хрватските медиуми. Актерката неколку месеци се борела со болеста...

Европа10 часа

Урсула фон дер Лаен: ЕУ ќе мора што побргу да обезбеди вакцини за Западен Балкан

Европската Унија со посебен механизам ќе обезбеди вакцини против коронавирусот за Западен Балкан што е можно побргу, рече претседателката на...

Свет10 часа

Уапсени двајца соработници на Навални затоа што повикувале на протести

Русија уапси двајца соработници на затворениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални, и се закани дека ќе ги тужи другите поради...

Европа11 час

ЕУ воведува темноцрвени зони на епидемиолошката карта на Европа

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, најави воведување нова ознака на епидемиолошката карта на Европа, темноцрвена зона, од...

Свет11 час

Бајден бара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје со Русија

Претседателот на САД, Џо Бајден, ќе побара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје „Нов СТАРТ“ со Русија,...

Свет22 часа

(Видео) Бајден: Ќе ги поместиме небото и земјата за да вакцинираме што е можно повеќе луѓе

Новиот американски претседател Џо Бајден ѝ се обрати на американската јавност по повод презентацијата на планот за борба против пандемијата...

Европа23 часа

Холандија воведува полициски час, луѓето веќе смислуваат начини како да го избегнат

Предлогот на холандската влада да воведе полициски час, прв по Втората светска војна, помина во парламентот, пренесува АФП. #BREAKING Dutch...

Македонија1 ден

Филипче: Попис во време на пандемија е голем предизвик, но може да се спроведе

Спроведувањето на пописот во време на пандемија е голем предизвик, но процесот може да се спроведе и заврши по сите...

Македонија1 ден

15 починати и 356 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.906 тестирања, а регистрирани се 356 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку петмина мртви во пожарот што ја зафати зградата на најголемиот светски производител на вакцини

Голем пожар избувна денес во Индискиот институт за серуми (SII), фабрика за производство на вакцини во градот Пуна. Пожарот го...

Досие