Контакт

Европа

Директорот на СЗО за Европа: Охрабрувачки сигнали во борбата против коронавирусот

Објавено пред

Директорот на Светската здравствена организација за Европа, Ханс Клуге, изјави дека се забележуваат охрабрувачки знаци во борбата против коронавирусот, откако Италија бележи пониска стапка на новозаразени.

„Иако ситуацијата и понатаму е многу сериозна, почнуваме да забележуваме охрабрувачки сигнали. Италија, која има најголем број случаи, забележа нешто пониска стапка на пораст на бројот на нови случаи. Иако сè уште е рано да се каже дека епидемијата во таа земја го доживува врвот“, рекол Клуге.

СЗО објави дека во Европа има пријавено повеќе од 220.000 случаи и 11.987 смртни случаи.

Тоа значи дека глобално, отприлика шест од 10 случаи и седум од 10 смртни случаи се во Европа, со оглед на тоа дека во светот се заболени 470.000 лица.

Клуге предупредил дека владите мора да бидат свесни за новата реалност и да се подготват за долготрајни последици.

„Ова нема да биде спринт, туку маратон“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

СЗО: Опасно е да се мисли дека се приближуваме до крајот на пандемијата

Објавено пред

Светската здравствена организација (СЗО) денеска предупреди дека пандемијата на коронавирус и натаму е опасна за Европа, односно дека малото снижување на бројот на регистрирани инфекции и смртни случаи е сè уште „на стаклени нозе“.

„Опасно е да се мисли дека се приближуваме до крајот на епидемијата. Вирусот не остава простор за грешка, како и лажно чувство дека сме постигнале нешто. Секоја промена во нашата стратегија, како и попуштање во мерките за безбедност, бара сериозно размислување“, вели регионалниот директор на СЗО за Европа, Ханс Клуж.

Тој на прес-конференција предупреди дека иако бројот на починати во земјите под тежок удар на вирусот, како што се Италија и Шпанија, опаѓа, сега не е време да се опуштиме.

Седум од 10 земји со најголем број заразени луѓе на светско ниво се во Европа.

Според последните податоци, 687.236 се инфицирани на европскиот континент со 52.824 смрнтни случаи.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Француските експерти произведуваат нови маски, поотпорни од сите досега

Објавено пред

Француските индустријалци и научници најавија почеток на производство на нов вид заштитна маска, поотпорна од сите досегашни, која ќе може да се користи сто пати без замена.

Маската, наводно, ќе биде понудена по малопродажна цена од околу 30 евра, пренесува „Франс инфо“.

Меѓу четириесетте научници и експерти кои соработуваа на овој проект, беа и вработените во добро познатата компанија „Мишелин“ од Клермонт-Феран, како и Центарот за атомска енергија и алтернативна енергија (ЦЕА), кои основаа нова компанија наречена VOC-Cov (Волонте д ‘ Contre le Covid-19).

Пробна серија од 5.000 маски е веќе во производство, а првите маски на пазарот треба да се пуштат во продажба следната недела, изјавија од лионската компанија Оври, специјализирана за производство на опрема за лична заштита, на која ѝ е доверено производството.

„Наша цел е да произведеме еден милион маски неделно во текот на мај, што е еквивалентно на бројката од 500 милиони маски за еднократна употреба“, велат раководителите на проектот.

„Мишелин“ веќе резервирал 130.000 маски, од кои некои ќе бидат донирани на регионалните здравствени агенции.

Новата маска, наречена „OCOV®“, ќе биде доставена до клиентите со пет филтри што се перат, така што корисникот ќе може да јаа користи сто пати.

Откако ќе се искористат сите филтри, маската не да треба да се отфрли, туку може да се користи и понатаму со купување нови филтри.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Се урна мост во Италија, затрупан камион

Објавено пред

Се урна мост во местото Албијан, во близина на Аула во Тоскана, јавуваат италијанските медиуми.

При тоа останало затрупано едно возило, најверојатно камион.

„Кориера дела сера“ известува дека во инцидентот нема повредени.

Според првичните извештаи на пожарникарите кои работеле на местото на настанот, возачот на возилото успеал да избега и сега е на безбедно.

Портпаролот на италијанската противпожарна бригада изјави дека возачот на камионот е повреден.

Не се знае што предизвикало да се урне мостот.

Мостот на инаку прометниот провинциски пат се урнал во близина на градот Аула, на половина пат помеѓу Џенова и Фиренца.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

Сопственикот на „Твитер“ издвои една милијарда долари за борба против коронавирусот

Основачот и сопственик на „Твитер“, Џек Дорси, ќе даде 1 милијарда американски долари за борба против пандемијата на коронавирус. Во...

Свет3 часа

ЕУ: Лажните вести за коронавирусот доаѓаат од Русија

Потпретседателката на Европската комисија, Вера Јурова, вели дека Европската Унија идентификувала лажни информации за пандемија на коронавирус коишто доаѓаат од...

Македонија4 часа

Скопјанец потпишал изјава за изолација, па отишол да пазари во маркет

Скопското основнo јавно обвинителство предлага казна за човек кој ја прекршил мерката за самоизолација, откако од Словенија се вратил во...

Свет4 часа

Главниот научник во ЕУ поднесе оставка

Главниот научник во Европската Унија поднесе оставка, обвинувајќи го Брисел поради одговорот на кризата со коронавирусот, нарекувајќи го „разочарувачки“, објави...

Свет4 часа

Борис Џонсон е во стабилна состојба

Британскиот премиер Борис Џонсон ја помина и втората ноќ на интензивна нега, каде прима соодветна терапија поради коронавирусот. „Господинот Џонсон...

Свет5 часа

(Видео) Вухан излезе од изолација, луѓето ја пееја химната на мостовите

По речиси 11 недели или точно 76 дена, кинескиот град Вухан, каде почна пандемијата на коронавирусот, излезе од изолација. Кинеските...

Свет5 часа

Трамп ги шокира Американците: Ќе го прекинеме финансирањето на СЗО

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа одржа ретко видена прес-конференција во Белата куќа, на која се пресмета со противниците на најлошиот...

Регион5 часа

Вучиќ: Полициски час преку цел викенд, вонредна состојба уште еден месец

Српскиот претседател Александар Вучиќ оцени дека вонредната состојба во Србија поради пандемијата на коронавирусот, би можела да биде укината во...

Македонија17 часа

Вработените во јавниот сектор, кои се ослободени од работа, нема да имаат лански одмор

На оваа седница Владата ја донесе уредбата со законска сила за примена на Законот за вработените во јавниот сектор за...

Македонија17 часа

45-годишен скопјанец почина од коронавирус на пат кон болница

Четириесет и петгодишен пациент од Скопје заболен од коронавирус починал на пат кон болницата „8 Септември“. Според информација од Институтот...

Економија18 часа

Македонската банкарска асоцијација апелира: Плаќајте преку интернет, користете картички место кеш

Македонската банкарска асоцијација информира дека банките и штедилниците интензивно преземаат активности за заштита на здравјето на клиентите. „Апелираме до граѓаните,...

Економија19 часа

ССМ: Поради солидарност, старите одмори да ги искористат сите вработени во приватниот сектор

Сојузот на синдикатите на Македонија и Државниот инспекторат за труд не ја толкуваат исто уредбата за користење на годишните одмори...

Свет19 часа

Крај на блокадата, Вухан отворен по 76 дена изолација

Кинеските власти ја укинаа блокадата на Вухан и ги одблокираа сите излези од градот кој беше жариште на епидемијата од...

Македонија20 часа

Коронавирусот и кај нас ќе се лекува со крвна плазма од оздравени пациенти

Изготвен е протоколот за лекување заболени од коронавирус со крвна плазма од излекувани пациенти, информира министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија21 час

Филипче: Се влошува состојбата на родилката од Куманово

Се влошува состојбата на родилката од Куманово, која е заболена од коронавирусот, а чие бебе е негативно на Ковид-19, информира...

Македонија22 часа

Пендаровски-Столтенберг: Со здружени сили за справување со пандемијата на коронавирусот

Претседателот Стево Пендаровски оствари телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Во телефонскиот разговор претседателот Пендаровски му се...

Македонија22 часа

Некои возови нема да сообраќаат, други ќе возат по нов распоред

Новонастанатата ситуација со полицискиот час, кој ќе почне од утре во 16 часот, а за време на викендот ќе трае...

Македонија22 часа

Адеми: Се разгледува одложување или укинување на државната матура

Министерот за образование, Арбер Адеми, изјави дека се разгледува и дискутира за тоа дали ќе се спроведе државната матура оваа...

Македонија23 часа

Интернет-картички за учениците од социјално загрозени семејства за онлајн настава

Над 18 илјади картички за мобилен интернет ќе овозможат околу 30 илјади семејства да имаат пристап до интернет за децата...

Македонија24 часа

За еден ден во земјава регистрирани пет смртни случаи од коронавирус

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести изминатите 24 часа починале четворица пациенти заболени од коронавирус. Станува...

Досие