Контакт

Европа

„Дојче веле“: Денешниот самит на ЕУ носи многу неволји за европските лидери

Објавено пред

Дури и без драмата за брегзитот, која ќе биде централна тема за лидерите на земјите од ЕУ, на самитот, кој се одржува денеска и утре во Брисел, ова ќе биде многу необичен состанок, оценува „Дојче веле“.

Германската медиумска куќа како една од најважните споредни работи на самиотот ги истакнува проблемите во кои може да западне францускиот претседател, Емануел Макрон, во врска со проширувањето на ЕУ на Западен Балкан.

Според најавите, канцеларката Ангела Меркел силно ќе се заложи да се одобри почеток на пристапни преговори со Скопје и Тирана.

Макрон одбива да го стори тоа придржувајќи се кон формулата што ја повторуваше и во минатото – првин ЕУ да ги реши своите проблеми, а потоа можеби и проширување.

Официјален Париз беше непоколеблив за време на подготвителниот министерски состанок пред овој самит, иако речиси сите други членки на ЕУ, како и Европската комисија и Парламентот, веруваат дека се исполнети условите Албанија и Северна Македонија да ги почнат преговорите.

Покрај овие сериозни проблеми, на самитот би можело да настанат жестоки полемики и во врска со парите на Унијата. ЕУ треба да донесе нов седумгодишен буџет (2021-2027). Германија, која е една од најголемите нето-придонесувачи во буџетот на ЕУ, бара буџетот да не надминува еден процент од БДП на Унијата. Франција сака ваквиот индекс да оди до 1,03 процент, а ЕК до 1,13 процент.

Зад овие децимали стојат милијарди евра што Германците би сакале да ги насочат кон штедење. Во однос на празнината во буџетот што ќе настане кога Велика Британија ќе ја напушти ЕУ – Берлин предлага да се затегне ременот.

Нема ни согласнот за тоа за што да би се трошеле парите. Франција не сака да ги намали субвенциите за земјоделците, што традиционално е најголем трошок од буџетот на ЕУ.

Германија, од друга страна, зборува за иновации, трошоци за миграција и инвестиции за иднината.

Европските лидери како и обично работата треба да ја завршат до петок попладне. Но, постои можност набргу повторно да се сретнат. Доколку нешто се придвижи во врска со брегзитот, можен е посебен самит на ЕУ до крајот на месецот со цел да се склучи нов договор, констатира „Дојче веле“ во својата анализа.



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Земјите од Е3 сериозно загрижени поради најавите на Иран

Објавено пред

Велика Британија, Франција и Германија, кои ја сочинуваат безбедносната група на европски сили, позната како Е3, денес изразија загриженост поради последните најави на Иран дека ќе продолжи да го збогатува ураниумот до 60 проценти чистота.

„Владите на Франција, Германија и Велика Британија (Е3) се сериозно загрижени поради најавата на Иран до Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) дека ќе започне со збогатување на ураниумот до 60 проценти“, се вели во официјалното соопштение на Е3.

Агенцијата наведува дека групата Е3 смета дека тоа претставува сериозен развој на настаните во безбедносна смисла, бидејќи производството на високо збогатен ураниум е важен чекор во производството на нуклеарно оружје и дека Иран нема веродостојна цивилна потреба од збогатување ураниум на тоа ниво.

МААЕ на 13 април потврди дека добило известување од Иран за намерата да започне со збогатување на ураниум до 60 проценти во фабриката во Натанц.

Прикажи повеќе...

Европа

Данска трајно ја прекинува вакцинацијата со „aстра зенека“

Објавено пред

Данска целосно ќе престане да ја користи вакцината на „Астра зенека“ против Ковид-19 поради можна причинско-последична поврзаност помеѓу таа вакцина и формирање згрутчување на крвта, пишуваат денес повеќе дански медиуми повикувајќи се на неименувани извори.

Таквиот потег ќе предизвика одложувања во кампањата за вакцинација во таа земја, пренесува „Ројтерс“.

Претходно, Европската комисија објави дека нема да ги обнови договорите за вакцини со компаниите „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“ за в година и дека официјален Брисел повеќе би сакал да се фокусира на вакцините што користат технологија mRNA, како што се „Фајзер“ и „Модерна“.

Прикажи повеќе...

Европа

Европската комисија: Ги држиме сите опции отворени во справување со пандемијата на Ковид-19

Објавено пред

Европската комисија ќе ги држи отворени сите опции со цел да се подготви за следните фази на пандемијата на Ковид-19 по 2022 година, изјави портпаролот на Комисијата, Стефан де Керсмакер.

Ова е одоговорот на Брисел во врска со наводите во медиумите дека Европската комисија одлучи да не ги обновува договорите за вакцини против Ковид-19 со компаниите „Астра зенака“ и „Џонсон и Џонсон“ за в година.

Во исто време додаваат дека нема да коментираат конкретни прашања во врска со договорите.

Од почетокот на спроведувањето на стратегијата за вакцинација, ЕУ има проблеми со испораките на договорените вакцини на компанијата „Астра зенека“.

Проблемите на Брисел со вакцината на компанијата продолжија и по отворањето на истрагата за формирање тромби како можен несакан ефект од вакцината на „Астра зенека“, анализираат медиумите.

Од друга страна, испораката на вакцини од компанијата „Џонсон и Џонсон“ во ЕУ беше запрена од првиот ден од страна на производителите поради индикации за формирање тромби како можен несакан ефект од вакцината.

Претходно, Комисијата процени дека 55 милиони дози од вакцините на „Џонсон и Џонсон“, кои требаше да бидат доставени до ЕУ во вториот квартал од 2021 година, ќе ја забрзаат вакцинацијата во земјите членки забавувајќи го, меѓу другото, проблемот со вакцината на „Астра зенека“.

Покрај вакцините на компаниите „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“, во официјалната европска стратегија за вакцинирање се користат и вакцините на компаниите „Фајзер“ и „Модерена“.

ЕК проценува дека во периодот од 2022 година ќе им бидат потребни дополнителни две милијарди дози вакцини со цел да се соочат со следните фази на пандемијата на коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Данска трајно ја прекинува вакцинацијата со „aстра зенека“

Данска целосно ќе престане да ја користи вакцината на „Астра зенека“ против Ковид-19 поради можна причинско-последична поврзаност помеѓу таа вакцина...

Македонија1 час

Антикорупциската комисија продолжува со предметите за Рашковски и покрај оставката

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), по поднесената оставка од страна на владиниот секретар за мониторинг и поддршка на...

Македонија3 часа

Филипче: Бројот на новозаразени од Ковид-19 во благ пад, притисокот во болниците и натаму голем

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека денеска е забележан тренд на намалување на бројот на новодијагностицирани случаи со Ковид-19....

Македонија4 часа

Македонија со цел до 2030 година да ги намали стакленичките гасови 51 отсто

Владата го усвои ревидираниот национален придонес кон Климатскиот договор од Париз, со што како национална цел ја постави амбицијата во...

Регион4 часа

Борисов: Јас нема да бидам кандидат за премиер во новиот кабинет

Бојко Борисов нема да биде предлог на ГЕРБ за нов премиер. Борисов ова лично им го потврди на новинарите по...

Европа5 часа

Европската комисија: Нема продолжување на договорите за вакцини со „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“

Европската комисија донесе одлука да не ги обновува договорите за вакцини против Ковид-19 со компаниите „Астра зенака“ и „Џонсон и...

Топ5 часа

Скопски фитнес-клуб работел и покрај забраната, следува кривична пријава

Полициски службеници синоќа извршиле контрола во фитнес-клуб лoциран на скопскиот булевар Партизански одреди по добивањето дојава дека тој работи и...

Македонија6 часа

Драги Рашковски поднесе оставка

Драги Рашковски, утрово, на својот „Фејсбук“ објави дека поднесува оставка од функцијата секретар за мониторинг и поддршка на институциите при...

Европа7 часа

Познато е до кога ќе се користат ковид-пасошите

Ковид-пасошите ќе се користат сè додека Светската здравствена организација (СЗО) не објави крај на пандемијата на Ковид-19, а авиокомпаниите ќе...

Македонија18 часа

Со законски измени ќе се регулираат цените во приватните болници за лекување болни од Ковид-19

Владата на денешната седница ги утврди измените и дополнувањата на Законот за здравствена заштита со кои, меѓу другото, Министерството за...

Македонија19 часа

Отворени термини за закажување вакцинација на граѓани од 73 и 74 години

Министерството за здравство соопшти дека во А1 СЦ „Борис Трајковски“во Скопје, има дополнителни слободни термини за вакцинација на возрасни групи...

Македонија21 час

Државните функционери ќе имаат ограничување на трошоците за угостителски услуги

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои oдлуката за начинот на користење и висината на финансиските средства за угостителски...

Македонија22 часа

Нови 1.129 заболени и 27 починати од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.045 тестирања, а регистрирани се 1.129 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 458,...

Македонија1 ден

Мијалков останува во притвор поради опасност од бегство

Кривичниот суд му определи притвор на Сашо Мијалков, кој му е одреден сѐ до почнување со издржување на казната затвор....

Македонија1 ден

(Видео) Пресуди за „Трезор“: Мијалков осуден на 8 години затвор, а бегалецот Грујевски на 15 години

Првообвинетиот и ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, е осуден на осум години казна затвор во случајот „Трезор“. Во отсуство поради...

Европа1 ден

ЕУ: Ковид-пасошите ќе важат за сите вакцини, а и за граѓаните од трети земји

Дигиталните т.н. зелени сертификати, кои треба да станат оперативни во ЕУ до почетокот на летото, ќе бидат издавани за сите...

Македонија1 ден

Цените за лекување од Ковид-19 во приватните болници ќе се ограничат на 5.000 евра

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку социјалните мрежи најави дека на денешната владина седница на дневен ред ќе бидат измените...

Топ1 ден

Во „хамер“ на тетовски дилер пронајдени 100 пакувања кокаин

Во вечерните часови на 12 април, на паркинг од фирма во тетовското село Порој, полицијата го уапсила 31-годишниот дилер А....

Европа1 ден

(Видео) Славење на британските улици, земјата излезе од четиримесечна блокада

Граѓаните на Велика Британија уживаа во своето прво ноќно излегување по неколку месеци. Со оглед на успешниот процес на имунизација,...

Свет1 ден

СЗО: Ова не е ситуација во која сакаме да бидеме

Светската здравствена организација предупредува дека пандемијата на коронавирусот расте експоненцијално. Светската организација претходно објави дека се очекува зголемување на бројот...

Досие