Контакт

Свет

До декември уште 134.000 лица во САД би можеле да починат од Ковид-19

Објавено пред

До декември уште 134.000 лица во САД би можеле да починат од Ковид-19, доколку не се воведат дополнителни мерки за превенција, додека актуелната состојба со пандемијата значително би се влошила доколку се олеснат мерките што во моментов се во сила. Ова се наведува во истражувањето на Институтот за здравствена проценка на Универзитетот во Вашингтон.

Директорот на институтот Крис Мари за Си-ен-ен изјави дека околу 70.000 животи би можеле да бидат спасени во САД доколку Американците носат повеќе заштитни маски.

Од почетокот на пандемијата со коронавирусот во САД се пријавени најмалку 176.000 смртни случаи. Според предвидувањата на Институтот, освен ако не се случи промена во начинот на кој американските власти се борат со пандемијата, бројот на загинати и во текот на есента ќе продолжи да расте и до 1 декември ќе достигне околу 310.000 смртни случаи.

Оваа бројка би можела да се намали за околу 70.000 доколку многу поголем број Американци носат заштитни маски. За таков резултат неопходно е околу 95 отсто од американското население да носи маски.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Палестински жени обвинуваат за сексуално малтретирање во израелските затвори

Објавено пред

Дена Карми (41), Палестинка која поминала 16 месеци во израелски затвор, раскажува потресна приказна за сексуалното малтретирање со која се соочила зад решетките. Нејзиното тело сè уште трепери додека раскажува за испрашувања во текот на ноќите од машки израелски разузнавачи. Во секој момент таа била понижувана и носена поблиску до крајно сексуално малтретирање, пишува „Анадолија“.

Карми била уапсена во јули 2018 година во нејзината куќа во Хеброн и осудена на казна затвор од 16 месеци за наводно учество во социјални активности поврзани со Хамас во Хеброн заедно со уште шест други жени. Нејзиниот сопруг Нашат бил убиен во 2010 година од израелската армија.

„Вербалното сексуално малтретирање е дел од организирана политика на понижување и тортура врз сите палестински притвореници, особено врз жените и децата“, вели Сахар Франсис, директор на „Адамир“, група за човекови права и за поддршка на затвореници.

Таа вели дека израелските власти го направиле сексуалното вознемирување алатка за вршење притисок врз затворениците, особено на испрашувањата.

Друга палестинска затвореничка во раните 30-ти вели дека била подложена на сексуално вознемирување во возилото за пренесување затвореници меѓу Рамалах и Ерусалим.

„Еден од еврејските криминалци, кој седеше спроти мене, почна сексуално да ме навредува. Бев шокирана и тропнав врз металниот кафез агресивно барајќи помош. Но, никој не одговори на моите апели. Еврејскиот затвореник ги соблече пантолоните и правеше одвратни сексуални движења што не сум во можност да ги опишам“, вели таа инсистирајќи на анонимност.

Таа вели дека ниту еден офицер од единицата „Нахшон“, одговорна за пренесување на затворениците, не ѝ помогнал или не спречил еврејскиот криминалец да ја малтретира. Таа посочи дека криминалецот продолжил да ја малтретира повеќе од два часа.

„Плачев, се молев и го молев Бог да ми помогне“, додаде таа.

Тасним Џубран, психотерапевт и професионалец за ментално здравје, вели дека повеќето палестински затвореници избегнуваат да зборуваат за такви искуства поради страв од стигма имајќи предвид дека локалната култура го третира сексот како срам.

„Сексуалното вознемирување се смета за траума, што доведува до долгорочно физичко и психолошко нарушување во односот на жртвата со самата себе и со околината. Тоа влијае и на сексуалното здравје на жртвата ако таа нема психотерапија по ослободувањето“, вели Џубран.

Активистката на „Адемир“, Франсис, вели дека израелскиот правосуден систем не ги сфаќа сериозно поплаките поврзани со сексуално вознемирување.

„Ние документиравме и поднесовме многу жалби до израелските судови и до ОН. Но, досега нема ефективен одговор“, рече таа.

Во 2015 година „Адамир“ поднесе жалба против неколку полицајки кои физички малтретирале палестинска затвореничка подложувајќи ја на претрес до гола кожа.

„Полицијата ги испита, но не беше поведено обвинение. Ова беше единствениот случај кога полицијата делумно реагира“, додаде Франсис.

Прикажи повеќе...

Свет

Американка се заканила дека ќе го напушти сопругот ако не гласа за Бајден

Објавено пред

Една жена од Тексас вели дека толку ѝ е преку глава од поддршката на нејзиниот сопруг на претседателот Доналд Трамп што ќе го напушти ако тој не гласа за ривалот, демократот Џо Бајден.

„Омажена сум за приврзаник на Трамп. Сериозно велам дека ако тој не не освести и не гласа за Бајден – Харис, јас ќе го напуштам“, напиша жената идентификувана како Беверли М. на „Твитер“.

Беверли М. се идентификува како поддржувач на „Блек лајвс медр“ и вели дека се преселила во Тексас од Средниот Запад во 80-тите години на минатиот век. Таа вели дека се омажила за својот сопруг пред да биде избран Трамп и дека гласала за Хилари Клинтон во 2016 година.

„Поминаа тешки четири години, најблаго речено“, додаде таа.

Беверли М. вели дека со толку голем влог на изборите во 2020 година смета оти приврзаниците на Трамп се себични.

„Затоа сум му лута на мојот сопруг. Кога го молам да го стори ова за нашите деца и за нашите идни внуци, а нему не му е важно, тоа е освестувачки“, вели таа.

Нејзините твитови наидоа на главно смешни реакции, како, на пример, коментаторот што твитна: „Ако е во потрага по сопруг, јас би ѝ го препорачал Портланд“, а друг вели: „Карен, ќе биде тешко уште четири години“.

Австралиската новинарка Рита Панахи објави GIF на бесна жена која уништува куќа и во легендата вели: „Тоа е само поттик за гласање за Трамп“.

Но, апелот на Беверли М. погоди многу корисници на „Твитер“, кои зборуваа за сопствените брачни и семејни конфликти поради политиката во последните неколку години. Некои рекоа дека избегнуваат семејни дружења од 2016 година, а еден твитерџија напиша дека веќе не може да ги почитува својата мајка и очувот затоа што немаат капацитет за слободно размислување.

Една жена напиша дека минатото лето раскинала со своето момче, кое го поддржува Трамп: „За мене, неподдржувањето на Трамп е морална одлука, а за него тоа е само политичка одлука. Не можев да се преправам дека не ја изгубив почитта кон него“.

Брачните тензии, поради политиката, ескалираа кога Трамп беше избран во 2016 година и веројатно повторно се интензивираат со приближувањето на изборите во ноември.

Студија од 2017 година на „Вејкфилд рисрч“ покажа дека една од 10 двојки го прекинала својот односи поради политички разлики. Една од пет двојки, дури и повеќе се расправала за Трамп отколку за парите.

Прикажи повеќе...

Свет

СЗО ѝ се заблагодари на Русија за напорите за развој на безбедна и ефикасна вакцина против коронавирусот

Објавено пред

Првата официјално регистрирана вакцина против Ковид-19, развиена од Институтот за епидемиологија и микробиологија при Научноистражувачкиот центар „Гамалеја“, сега се наоѓа во фаза 3 на испитувања кај околу 2.000 луѓе во светот, пренесува „Спутник“.

„СЗО многу ги цени напорите што ги презеде Руската Федерација за развој на вакцина против Ковид-19, имено ‘спутник V’. Уште еднаш сакам да ѝ се заблагодарам на Русија за одличните напори да создаде безбедна и ефективна вакцина“, изјави регионалниот директор за Европа на СЗО, Ханс Клуге, по состанокот со рускиот министер за здравство, Михаил Мурашко.

Тој исто така истакна дека Русија му помогнала да обезбеди помош за земјите од Централна Азија среде пандемијата и, генерално, ја покажала својата посветеност на глобалната солидарност.

Москва веќе има добиено барања за една милијарда дози вакцина од најмалку 20 земји, но властите посочија дека Русија мора првин да се погрижи за своите граѓани.

Руското Министерство за здравство потврди дека лекот ги поминал сите потребни контроли и докажано е дека е способен да гради имунитет против вирусот најмалку две години.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Седум лица починаа од коронавирус, потврдени се 45 нови случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 552 тестирања, а регистрирани се 45 нови случаи на...

Свет1 час

СЗО ѝ се заблагодари на Русија за напорите за развој на безбедна и ефикасна вакцина против коронавирусот

Првата официјално регистрирана вакцина против Ковид-19, развиена од Институтот за епидемиологија и микробиологија при Научноистражувачкиот центар „Гамалеја“, сега се наоѓа...

Македонија2 часа

Пратениците на Беса го напуштија СДСМ во Собранието, но договорот за коалиција не се растура

Четворицата пратеници на партијата Беса од денеска во Собранието нема да дејствуваат како дел од коалицијата со СДСМ туку како...

Македонија2 часа

Станиците Битола 1 и Миладиновци не мерат ПМ10 оти дотраените инструменти биле извор на радијација

Мерните станици се во функција, но дел од инструментите кои ги мерат ПМ10-честичките не работат, велат од Министрството за здрава и...

Македонија3 часа

Драма во Струмица: Роднини насилно го однеле телото на починат пациент, заедно со болничкиот кревет

Роднини и пријатели на пациент кој починал во струмичката болница насилно го зеле телото сосе болничкиот кревет и преку оградата...

Економија4 часа

Наместо карго-аеродром во Штип, ќе се градат училишта, водовод и канализации, соопшти Бектеши

Министерството за економија лани направило измени на Законот за јавно приватно партнерство со кој се отвора можноста средствата предвидени во...

Македонија5 часа

Од Германија екстрадиран Јетон Љужа, обвинет за убиството на Саздо

Третообвинетиот Јетон Љужа во случајот за убиството на Никола Саздовски-Саздо денеска бил екстрадиран од Германија, соопшти МВР. „Денеска од Германија...

Европа7 часа

Две волонтерки претрпеле невролошки проблеми по примањето на оксфордската вакцина

Две лица се разболеле за време на испитувањето на вакцината против коронавирусот на компанијата „Астра Зенека“ во Велика Британија, откриваат...

Економија7 часа

Сојузот на стопански комори предложи 25 мерки за економски спас

Сојузот на стопански комори на Македонија минатата недела достави 25 мерки за економски спас, кои очекува Владата да ги усвои...

Македонија7 часа

Приведено лицето кое нападна лекар на токсикологија, Филипче го осуди инцидентот

Приведено е лицето кое вчера го нападна дежурниот лекар на Клиниката за токсикологија, бидејќи го препратил неговото малолетно дете на...

Свет8 часа

Гутереш: Ширете го мирот за да се борите со коронавирусот

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во своето годишно обраќање во Генералното собрание на светската организација истакна дека повторно ќе...

Македонија9 часа

Денеска ќе се одлучува дали ќе има дневен престој во училиштата

Комисијата за заразни болести денеска на состанок ќе расправа за воведување целодневен престој во училиштата. Директорот на Здравствен дом Скопје,...

Свет22 часа

САД постигнаа нов рекорд со повеќе од еден милион тестови дневно

САД поставија нов рекорд со повеќе од милион тестови за коронавирус за еден ден, но експертите велат дека им требаат...

Македонија24 часа

Четири лица починаа од коронавирус, потврдени се 178 нови случаи

Во последните 24 часа од коронавирус во Македонија починаа четири лица, а потврдени се 178 нови случаи од 1.368 тестови,...

Македонија1 ден

Родилка и нејзиното бебе починаа на Клиниката за гинекологија, внатрешна контрола го испитува случајот

Родилката која заедно со нејзиното бебе вчера попладне починаа на Клиниката за гинекологија не знаела во која недела е од...

Регион1 ден

(Видео) Пронајдена трета жртва по ураганот во Грција, маж загинал кога врз него паднал покрив

Ураганот Јанош, кој ја погоди Грција, ја однесе и третата жртва во Тесалија во централниот дел на земјата, објавија денеска...

Македонија1 ден

Холштајн: Во интерес на Бугарија е да не го блокира проширувањето на ЕУ во овој регион

Билатералните проблеми не треба да бидат дел од преговарачката рамка за проширување на ЕУ, изјави германската амбасадорка во земјава, Анке...

Македонија1 ден

Пендаровски до Вартоломеј: Нашите православни христијани да бидат еднакви со другите во светот

Претседателот Стево Пендаровски, по повод почетокот на Новата црковна година, упати писмо до Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов...

Македонија1 ден

Комисијата одлучува за целодневна настава

Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта од 1 октомври....

Култура1 ден

Лауреатот на Златна камера 300, Камински со порака на „Браќа Манаки“: Едвај чекам да се видиме во Македонија

На синоќешниот настан за одбележување на 41. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, кој се одржа во...

Досие