Контакт

Свет

Државниот секретар на САД: Кина е агресивна во Азија, се однесува репресивно

Објавено пред

Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, тврди дека Кина се однесува агресивно и репресивно наведувајќи ги потезите во Источното и Јужното Кинеско Море, каде што има територијални спорови со Јапонија и други азиски земји.

dobivaj vesti na viber

Говорејќи на тркалезна маса со јапонски новинари во Токио, Блинкен рече дека Пекинг со своите поморските активности и распоредувањето спрема Тајван во регионот ги зголемува тензиите наместо да ги намалува.

Блинкен е во посета на Јапонија и Јужна Кореја заедно со министерот за одбрана Лојд Остин во обид да ги зајакне сојузите на САД со Азија и ова е прво патување во странство на водечките членови на администрацијата на претседателот Џо Бајден.

Главните територијални претензии на Кина во Источното и Јужното Кинеско Море се приоритетно прашање во затегнатите кинеско-американски односи и важна безбедносна грижа за Јапонија.

Според Блинкен, Пекинг се однесува порепресивно дома и поагресивно во странство вклучувајќи ги и Источното Кинеско Море и Сенкакусе, како и Јужното Кинеско Море и Тајван.

Блинкен и Остин разговараа за овие прашања вчера со јапонските колеги во формат 2 + 2 во Токио и пред првиот состанок на Блинкен со кинеските колеги кон крајот на оваа недела на Алјаска.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Макрон: Мислам дека уште има можност за преговори со Путин

Објавено пред

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во интервју за „Еј-би-си“ изјави дека верува оти преговорите со рускиот претседател Владимир Путин за крајот на војната се’ уште се можни. Макрон рече дека е голема грешка на Путин што ја почна инвазијата на Украина.

dobivaj vesti na viber

Во интервјуто, Макрон зборуваше за неговата посета на Вашингтон и за зајакнувањето на Франција како најстар сојузник на САД, особено за време на војната меѓу Русија и Украина. Новинарoт го праша Макрон за неговата визија за успешни мировни преговори.

„Добриот мир не е мир што двете страни нема да го прифатат на среден и долг рок“, коментира францускиот претседател.

„Мислам дека претседателот Путин направи голема грешка со започнувањето на оваа војна“, рече Макрон.

„Имаше политички и дипломатски процес во кој беше вклучена меѓународната заедница. И тој одлучи сам, врз основа на лажен наратив, велејќи дека НАТО ќе ја искористи Украина за да ја нападне Русија, што е сосема погрешно“, рече Макрон.

Новинарот го праша Макрон дали човек кој е способен да донесе таква погрешна одлука е способен да преговара за мир. „Тоа е прашањето, сепак, се надевам дека Путин ќе биде рационален во преговорите за ставање крај на војната.

„Путин е долго време на чело на Русија, го познава својот народ. Згреши што ја нападна Украина. Можно ли е враќање на преговарачка маса со Путин? Мислам дека сè уште е можно“, изјави Макрон за ABC.

Прикажи повеќе...

Свет

Шпанија ја зајакна безбедноста во владините згради по откривањето на 5 писма-бомби

Објавено пред

Шпанија ги засили безбедносните мерки во владините и официјалните згради по откривањето на пет писма-бомби во изминатата недела, вклучително и онаа што експлодираше вчера во украинската амбасада во Мадрид.

dobivaj vesti na viber

Писмата биле адресирани до шпанскиот премиер Педро Санчез, Министерството за одбрана, компанија за производство на оружје која произведува ракетни фрлачи донирани во Киев, воена воздухопловна база во близина на Мадрид и амбасадата, пишува „Гардијан“.

Шпанскиот државен секретар за безбедност, Рафаел Перез, изјави дека првичните анализи покажале оти пакетите биле испратени од Шпанија.

„Тоа се кафени коверти со сличен изглед. Ние сме во рана фаза на нашата истрага. Иако има знаци дека дошле од шпанска територија, да бидеме внимателни”, изјави Перез денеска во Мадрид.

Државниот секретар вели дека сè уште нема доволно причини да се вознемири од терористичката закана и дека шпанската влада не знае дека слични пакети се испраќаат во други земји. Највисокиот кривичен суд во Шпанија го истражува случајот, а експертите ќе ги испитаат ковертите за да ги споредат ДНК и ракописот.

Писмо-бомба од амбасадата експлодирала кога вработен ја отворил вчера. Мажот се здобил со полесни повреди на рацете. Поради ова, Украина ги предупреди своите дипломати да ги зголемат безбедносните мерки. Второто писмо-бомба беше деактивирано од офицери на одредот за бомби. Тоа беше откриена неколку часа подоцна во Инсталази, компанија за производство на оружје во Сарагоса во регионот Арагон, која произведува ракетни фрлачи C90, пишува „Гардијан“.

Утрово се дозна дека писмо со пиротехнички материјал било адресирано и до премиерот Санчез. Писмото било пресретнато на 24 ноември во палатата Монклоа, официјалната резиденција на премиерот. Набргу потоа, Министерството за одбрана објави дека во девет часот наутро бил откриен сомнителен пакет, поради што биле повикани офицери на одредот за бомбардирање. Тоа било упатено до министерката за одбрана Маргарита Роблес.

Шпанското МВР соопшти дека поради откривањето на пакетот во Монклоа, дошло до итно зголемување на безбедноста во владините згради. Велат дека сега ќе бидат дополнително внимателни за поштенските пакети. Портпаролот на министерството рече дека рендгенските снимки покажале оти пликото испратено до сателитскиот центар на Европската Унија во базата Торехон де Ардоз содржи некаков механизам.

„Службениците на националната полиција и цивилната гарда отидоа во базата за да ја оградат областа, а полициските истражители го анализираат пликот што беше адресиран до сателитскиот центар“, рече портпаролот.

Прелиминарните истраги сугерираат дека постои врска помеѓу првите две писма бидејќи и двата плика имале иста адреса на е-пошта на испраќачот. Украинскиот амбасадор во Шпанија Серхи Похорецев изјави дека првиот сомнителен пакет е адресиран до него и дека е предаден на шефот на амбасадата.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Писмо бомба испратено и во Амбасадата на САД во Мадрид

Објавено пред

На социјалните мрежи се појави снимка на која се гледа како шпанската полиција е распоредена пред Амбасадата на САД во Мадрид.

dobivaj vesti na viber

Се претпоставува дека се работи за уште едно писмо бомба.

Претходно, шпанскиот весник „Ел Паис“ објави дека шпанската полиција пресретнала коверт со пиротехнички материјал адресиран до премиерот Педро Санчез во палатата „Монклоа“ во Мадрид.

Шпанското Министерство за внатрешни работи соопшти дека станува збор за коверт сличен на оние што вчера и денеска беа откриени во Министерството за одбрана, украинската Амбасада, Сарагоса и воздухопловната база „Торехон“.

Писмо бомба пристигнала во воздухопловната база „Торехон“ рано утринава и истрагата е во тек.

Експлозивна направа во Сарагоса била откриена синоќа во фабрика за оружје, која произведува фрлачи на гранати, што Шпанија ги испратила во Украина. Полицијата извршила контролирана експлозија на пакетот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Дојави за бомби во осум училишта во Скопје

Попладнево, во полицијата било пријавено дека на електронски адреси на осум училишта во Скопје им е упатена закана за поставена...

Македонија4 часа

Град Скопје го раскина договорот со здружението на приватните превозници „Слобода превоз“

Договорот со здружението на приватните превозници „Слобода превоз“ денес е раскинат поради неисполнување на обврските што произлегуваат од договорот. „Во...

Економија4 часа

Мицкоски: РЕК „Битола“ од вчера работи со еден блок на 75 отсто од инсталираниот капацитет

„Владата најавуваше дека ќе работат од 1 ноември до крајот на грејната сезона со трите блока во Битола, едниот блок...

Македонија5 часа

Османи: Во фокусот на нашето претседавање ќе биде враќањето на мирот и стабилноста во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на маргините на министерскиот состанок на ОБСЕ во Лоѓ, денес оствари билатерална средба со...

Економија5 часа

Дизелот поевтинува, цените на другите горива остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Европа6 часа

Лукашенко: Украина го користи секој изговор за да го вовлече НАТО во конфликт

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, денеска изјави дека Украина го користи секој изговор за да ги вовлече силите на земјите...

Македонија7 часа

(Видео) Пендаровски: Брзината на интеграцијата во ЕУ зависи најмногу од нас

Општиот впечаток меѓу нашите граѓани, за жал, е дека некои од преземените реформи или не се одржливи на долг рок...

Свет9 часа

Лавров: Западот го осакати Советот на Европа не оставајќи му никакви шанси за закрепнување

Сергеј Лавров рече дека Западот го осакати Советот на Европа, без никакви шанси за закрепнување. „Западот го осакати Советот на...

Свет10 часа

Маск најави тестирање мозочен чип на луѓе, ќе почне за шест месеци

Американскиот милијардер Илон Маск изјави дека очекува клиничките испитувања на безжичниот мозочен чип развиен од неговата компанија Neuralink да почнат...

Свет10 часа

Белата куќа објави нови пакет-санкции против Северна Кореја

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан објави дека САД работат на нови пакет-санкции насочени кон Северна Кореја. Саливан изјави...

Свет10 часа

Кинески амбасадор: Кина не ја снабдува Русија со оружје

Кина не ја снабдува Русија со оружје, изјави кинескиот амбасадор во Франција, Лу Ша. „Не. Мислам дека на Русија не...

Свет10 часа

Џјинпинг: Кина ги продолжува координацијата и комуникацијата со Европската Унија

Кина ќе продолжи да ги зајакнува комуникацијата и координацијата со Европската Унија, изјави денеска кинескиот претседател на средбата во Пекинг...

Свет10 часа

Пет лица пронајдени мртви во куќа во предградие на Чикаго

Пет лица се пронајдени мртви во куќа во предградие на Чикаго, соопшти полицијата. Според полицијата, во средата во 11.12 часот...

Македонија11 часа

Маричиќ во Брисел, почнува билатералниот скрининг за „Правосудство и фундаментални права“

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бојан Маричиќ, денеска во Брисел ќе го...

Регион22 часа

Курти: Сакаме договор, но се чини дека Вучиќ и Белград не го сакаат

„Сакаме договор, одиме на дијалог. Се чини дека Белград и Вучиќ не сакаат договор“, изјави косовскиот премиер Албин Курти. Во...

Македонија1 ден

Атиџе и Штајнмаер си разменија тегли со мед: „Ако ги сакате пчелите, тие ќе ви возвратат“

Хероината од документарниот филм Атиџе Муратова му подари од својот мед на германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер. „Ако ги сакате пчелите,...

Македонија1 ден

Адвокатите на осудените за убиството на Тот, најавија жалби: „Казните се драконски“

Сите адвокати на обвинетите и првостепено осудени за убиството на Денис Тот најавија жалби на пресудата. Незадоволни се од висината...

Свет1 ден

Писмо бомба експлодира во украинската амбасада во Мадрид

Шпанската полиција соопшти дека дошло до експлозија во украинската амбасада во Мадрид. Станува збор за писмо бомба, а еден вработен...

Економија1 ден

Потпишан договор, продолжува испораката на греење во Чаир и Бутел

АД ЕСМ го плати природниот гас наменет за АД Скопје Север за испорака на греење и потрошувачите во општините Чаир...

Македонија1 ден

Тупанчески: Некој функционер го искористил дискреционото право овозможувајќи предвремено полагање на правосудниот испит

Министерот за правда Никола Тупанчески , одговарајќи на новинарски прашања за положениот правосуден испит на Барлет Џафери во 2015 година...