Контакт

Свет

Државен удар во Мјанмар, армијата го уапси претседателот

Објавено пред

Владејачката партија на Мјанмар, Националната лига за демократија (НЛД), денес потврди дека армијата ги уапсила претседателот Вин Минта и лидерот на партијата Аунг Сан Су Чи и ги повика граѓаните да останат смирени, при што странските држави ги осудуваат воените дејства во првичните реакции, пренесува „Ројтерс“.

Воената акција следуваше утрово бидејќи генералите побараа од владејачката партија да ја одложи денешната конститутивна седница на парламентот, на која НЛД освои 83 проценти од местата, а портпаролот на партијата, Мио Ниунт, за „Ројтерс“ изјави дека покрај Аунг Сан Су Чи, притворен е и претседателот Вин Минт и други партиски лидери.

Владејачката партија ги повика граѓаните да не реагираат на акцијата на армијата, чии припадници патролираат по улиците на поголемите градови, а телефонските линии и интернетот се прекинати во Непјидо и Јангон.

Белата куќа соопшти дека претседателот Џо Бајден бил свесен за апсењето на Аунг Су Чи.

„Соединетите Американски Држави се спротивставуваат на секој обид за промена на исходот од неодамнешните избори или ја попречуваат демократската транзиција во Мјанмар и ќе ги преземат сите мерки против одговорните за овие случувања доколку не се промени ситуацијата“, рече портпаролката Џен Псаки.

Австралиската влада соопшти дека е длабоко загрижена од извештаите дека војската повторно се обидува да ја преземе контролата над Мјанмар и повика на итно ослободување на нелегално притворените политички лидери.

Јапонија соопшти дека ја следи ситуацијата, но во моментот не планира да ги повлече јапонските државјани од Мјанмар.

Армијата на Мјанмар рано утрово прогласи вонредна состојба, ја презеде власта во земјата и потврди дека извршила апсења на високи владини претставници како одговор на наводната измама за која тврдат дека била извршена за време на изборите минатата година и му ја предала власта на командант началникот, генерал Мин Аунг Хлаингу.

Политичките тензии во земјата ескалираа минатата недела кога портпаролот на армијата одби да ја исклучи можноста за државен удар, само неколку дена пред свикувањето на новиот парламент и предупреди дека вооружените сили може да преземат мерки доколку не бидат разгледани нивните поплаки за изборна кражба.

Изборната комисија на Мјанмар во четвртокот ги отфрли тврдењата на армијата за изборни измами и ги потврди резултатите од гласањето, на кои НЛД освои 83 проценти од местата во парламентот, што доведе до најдиректни конфронтации меѓу цивилната влада и армијата.

Уставот на Мјанмар предвидува 25 проценти места во парламентот за армијата и контролата на трите клучни министерства во новата администрација на Чи, а командантот на армијата, Мин Аунг Хлаинг, рече дека уставот треба да се укине доколку не се почитува повикувајќи се на претходните случаи во Мјанмар, соопшти агенцијата.

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, остро ги осуди воената акција и денешното притворање на Аунг Сан Су Чи и другите политички лидери во Мјанмар и го повика военото раководство да ја почитува волјата на народот изразена на последните избори.

„Овие настани се сериозен удар врз демократските реформи во Мјанмар, сите релевантни лидери во земјата треба веднаш да почнат дијалог и да се воздржат од какво било насилство и целосно да ги почитуваат човековите права и основните слободи“, рече портпаролот на генералниот секретар на ООН, Стефан Дизарик.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Фаучи: Во март почнуваме тестирање на вакцината на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид

Објавено пред

Во средината на март во САД почнуваат испитувања на вакцините развиени од лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид на коронавирусот, изјави Ентони Фаучи, советник во Белата куќа.

„Испитувањата почнуваат во средината на март“, рече имунологот на прес-конференција одржана во Белата куќа.

Засега, додаде Фаучи, нема да се прочува ефикасноста, туку само безбедноста и имуногеноста на производот, т.е. неговата способност да предизвика имунолошки одговор.

Тој рече дека првата фаза од испитувањето ќе се спроведе кај мал број луѓе.

Јужноафриканската варијанта според научниците е најзагрижувачка бидејќи покажа дека може делумно да се спротивстави на имунолошката заштита развиена по инфекција со вирусот или по примањето на вакцината.

Прикажи повеќе...

Регион

Брнабиќ: Луѓето се опуштија и мислат дека е готово, апелираме до сите да станат сериозни

Објавено пред

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, посочи дека луѓето се опуштиле и дека тоа може да се забележи според бројот на заразени. Таа додаде дека Србија продолжува со вакцинацијата и е прва по бројот на лица што примиле по две дози.

„Опуштени сме. Она што се случува се случува и во Израел. Луѓето се опуштија и мислат дека е готово. Апелираме до сите да станат сериозни и да вложат последни напори за да бидат безбедни“, рече Брнабиќ.

Таа исто така посочи дека мерките за викенд се заострени како потсетник на граѓаните дека треба да станат сериозни.

Во Србија во последните два дена се потврдени по повеќе од 3.000 нови случаи на коронавирус.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Шпанија помладите од 55 години што прележале Ковид-19 ќе добијат по една доза вакцина

Објавено пред

Шпанија ќе им даде само една доза вакцина на лица помлади од 55 години што биле заразени од коронавирус, соопшти денеска Министерството за здравство во најновата промена на стратегијата за вакцинација.

„Времетраењето на отпорноста кон вирусот по инфекцијата е непознато, но истражувањата покажуваат дека единечна доза кај овие луѓе го зголемува имунитетот“, се вели во упатството.

Франција воведе слична политика претходно овој месец и италијанските политичари размислуваат да го следат истиот пат.

Шпанија веќе ги советуваше луѓето што немале тешка форма на Ковид-19 да чекаат шест месеци од дијагностицирањето пред да бидат вакцинирани.

Во Шпанија се вакцинирани околу 2,2 милиона граѓани од приоритетните групи, како што се корисници и вработени во домови за стари лица, лица над 80 години и медицински персонал во првите редови во борбата против коронавирусот. Од нив, 1,2 милиона добиле две дози.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа14 часа

Во Шпанија помладите од 55 години што прележале Ковид-19 ќе добијат по една доза вакцина

Шпанија ќе им даде само една доза вакцина на лица помлади од 55 години што биле заразени од коронавирус, соопшти...

Македонија14 часа

Повредени седум полицајци и осуммина приведени на протестот за „Монструм“

На протестот за пресудите во случајот „Монструм“ се повредени седум полицајци. Од МВР исто така информираат дека се приведени осум...

Македонија16 часа

Регистрирани нови 554 случаи на коронавирус, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени...

Македонија19 часа

Шврговски: Казната за Мијалков е драконска, а притворот е противзаконски

Сашо Мијалков може да помине само 60 дена во притвор во затворот во Шутка, бидејќи истиот е побаран со обвинителен...

Македонија19 часа

Веднаш по судењето Мијалков оди во затворот во Шутка

Судот донесе одлука првообвинетиот Сашо Мијалков да издржува ефективен, односно затворски притвор. Тој по судењето ќе биде спроведен во истражниот...

Македонија20 часа

Лекарска комора: Згрозени сме од постапката на возачот кој удри во доктор и побегна

Лекарската комора најстро го осудува вчерашниот инцидент во кој со тешки повреди се здобил д-р Ѓорѓи Јота, хирург и професор...

Македонија20 часа

12 години затвор за Мијалков за масовно и нелегално прислушкување

Ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков е осуден на 12 години затвор за масовното нелегално прислушкување од 2008 до 2015 година...

Европа21 час

Меркел: Вакцините на „Астразенека“ се безбедни, но јас нема да се вакцинирам со неа

Во интервју за „Франкфуртер алгемајне цајтунг“, германската канцеларка Ангела Меркел призна дека луѓето ја одбиваат вакцината на „Астразенека“ затоа што...

Европа22 часа

Макрон: Со задоволство би ја примил вакцината на „Астразенека“ кога ќе дојдам на ред

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека со задоволство би прифатил да се вакцинира против Kовид-19 со вакцината нa „Оксфорд“ /„Астразенека“...

Свет22 часа

Кина одобри уште две вакцини против коронавирус

Кина одобри употреба на уште две вакцини против коронавирус. За вакцината„Кансино е потребна само една доза и, како што е...

Свет23 часа

Бразил не знае што да прави со мутациите, калифорнискиот вид е најопасен

Бразил се соочува со нова фаза на пандемијата со мутирани варијанти на Ковид-19, три пати позаразни, рече министерот за здравство....

Свет23 часа

Воздушни напади во Сирија по наредба на Бајден

Американската армија изврши воздушни напади во источна Сирија по наредба на претседателот eо Бајден врз објекти за кои Пентагон вели...

Македонија24 часа

Затворени повеќе улици во Скопје поради протест за „Монструм“

Во Скопје ќе важи посебен режим на сообраќај поради протест за пресудите во случајот „Монструм“. Роднини на осудените, во вторникот,...

Свет1 ден

Меркел најави дигитални сертификати за вакцинација во ЕУ

Германската канцеларка, Ангела Меркел, вели дека дигиталните сертификати за вакцинација, кои ќе им овозможат на луѓето да патуваат во Европа...

Македонија2 дена

Потврдени 582 нови случаја на коронавирус во Македонија, починаа 13 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови случаи на...

Македонија2 дена

(Видео) Заев за случајот со Мијалков: Испратена е порака дека системот функционира

Испратена е пораката дека системот функционира. Треба да знаат граѓаните дека сме на добар пат во јакнењето на правниот систем,...

Македонија2 дена

Тројца кумановци формирале терористичка група по примерот на Исламската држава

Тројца кумановци се обвинети за тероризам и формирање ќелија по примерот на познатата терористичка организација Исламска држава. Во терористичката група...

Македонија2 дена

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија2 дена

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија2 дена

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Досие