Контакт

Свет

Дутерте ги повлече Филипини од Меѓународниот кривичен суд

Објавено пред

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте објави дека Филипините се повлекуваат од основачкиот договор на Меѓународниот кривичен суд.

„Изјавувам дека Филипините ја повлекуваат својата ратификација на Римскиот статус, што стапува во сила веднаш“, изјави филипинскиот претседател.

Судот со седиште во Хаг објави минатиот месец дека е отворена прелиминарна истрага за кампањата на Дутерте за сузбивање на дрогата, која предизвика загриженост на меѓународната заедница.

Дутерте, кој е избран во 2016 година, вети дека ќе ја искорени трговијата со дрога така што ќе убие десетина илјади престапници. Илјада осомничени за време на кампањата против дрога, која Дутерте ја поведе кога стана претседател, предизвика критики и закана со кривично гонење.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Потона траект со 80 патници во Индонезија

Објавено пред

Од

На езеро на индонезискиот остров Суматра потонал траект со околу 80 патници, а засега е потврдено дека загинало едно лице, а 18 се спасени. Портпаролот на службата за вонредни ситуации изјавил дека траектот потонал поради лошите временски услови околу 17.30 ќасот по локално време.

Акцијата за спасување на езерото Тоба, со површина од 1.145 километри квадратни и натаму трае. Се работи за многу популарно туристичко место.

Вакви трагедии се чести во Индонезија, архипелаг од над 17.000 острови.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп: Обама да беше на самитот ќе беше прогласен за херој

Објавено пред

Од

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно ги нападна медиумите, тврдејќи дека поубаво ќе известувале од самитот со Северна Кореја, ако таму бил Барак Обама.

„Претседателот Обама да оствареше добри односи со Северна Кореја и да преземеше чекори кон мирот, лажните вести ќе го наречеа национален херој“ порача Доналд Трамп на Твитер.

Тој исто така нагласи и дека Обама морал да војува, поради што загинале милиони луѓе.

Трамп се сретна со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун на историскиот самит во Сингапур на 12 јуни.

Прикажи повеќе...

Регион

Уапсен лидер на банда криумчари на мигранти преку Западен Балкан

Објавено пред

Од

Во Грција уапсен е лидер на банда криумчари на луѓе, кој, според информациите, бил вмешан во бројни криумчарења на западнобалканската рута од почетокот на кризата во 2015 година. Инаку, според информациите, се работи за државјанин на Србија, кој е уапсен на 12 јуни во Атина, заедно со соучесник, кој е вмешан во изработка на лажни документи, благодарение на заедничката акција на грчката и унгарската полиција и Европол.

Неговото седиште било во Унгарија, а бил вмешан во транспорт на мигранти во 2015 и 2016 година. Како што се наведува, во тоа време бил под истрага на бројни држави-членки на ЕУ, поради неколку инциденти меѓу Унгарија и Германија.

Со истрагата било утврдено дека се преселил во Грција, по затворањето на западнобалканската рута, за да продолжи да се занимасва со криминални дела, поради што било распишана потерница по него.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

(Видео) Демонстрантите повикаа на протест утре во 11 часот

Насобраните граѓани пред Собранието повикаа утре во 11 часот на протест поради промената на името и Уставот, кога започнува седницата...

Македонија5 часа

(Видео) Солза Грчева: Народот е доведен до ѕид од една предавничка тајфа

Нашиот глас ќе стигне до секој. Синоќа се случи нешто што неверував дека во мојата земја ќе биде.30 шок бомби...

Македонија6 часа

(Видео) Демонстрантите со порака до Владата да се откаже од договорот со Грција

На протестите пред Собранието на Република Македонија, кои продолжуваат веќе петти ден, демонстрантите порачаа дека македонскиот народ не го заслужил...

Македонија7 часа

Протест пред Собранието на Република Македонија

Петти ден по ред, пред Собранието на Република Македонија толпа граѓани протестираат поради договорот со Грција за промена на името...

Македонија10 часа

(Видео) Бачев: Спасовски наредил брутално да се нападнат граѓаните пред Собрание

Според наши сознанија министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски ја издал наредбата полицијата брутално да реагира токму во моментот кога...

Македонија11 час

(Видео) Демонстрантите се жалат на употребата на шок-бомби, МВР вели – полициска процена

Демонстрантите што синоќа протестираа пред Собранието реагираат дека полицијата прекумерно употребила сила врз нив, како и дека без потреба биле...

Македонија13 часа

Обвинителството и МВР ќе истражуваат – кој испраќа заканувачки пораки и слики на „Фејсбук“

Основното јавно обвинителство Скопје информира дека било известено од страна на Министерството за внатрешни работи за заканувачки пораки и слики...

Македонија14 часа

Приведениот новинар одбил да се легитимира, велат од МВР

Во врска со новинарот на порталот „Инфомакс“, ја информираме јавноста дека тој одбивал да се легитимира, а притоа дал активен...

Македонија14 часа

Демонстрантите демолирале кафулиња, палеле автомобили и фрлиле солзавец, велат од МВР

26 демонстранти привела полицијата за време на синоќешниот протест пред Собранието. Повредени биле 10 полицајци, а седуммина побарале лекарска помош....

Македонија15 часа

Левица: МВР употреби прекумерна сила на синоќешните протести

Силите на МВР употребија прекумерна сила, големо количество солзавец и шок-бомби врз мирните невооружени демонстранти, реагираат од Левицата. Оваа акција...

Македонија15 часа

Владата ќе го достави законот за ратификација на договорот до Собранието

Владата ќе го достави до Собранието предлог-законот за ратификација на договорот со Грција, соопшти владината прес-служба по одржувањето на денешната...

Македонија15 часа

Син на екссудијка призна вина за крвавиот четврток – осуден на 1 година затвор

Нови двајца обвинети за настаните од крвавиот четврток минатата недела признаа вина, потврдуваат од кривичниот суд за „Макфакс“. На судското...

Надворешна политика16 часа

Захариева: Наредната недела зелено светло за преговори со Македонија

Вицепремиерката и министер за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, изјави дека по постигнатиот договор за името Северна Македонија, Советот...

Македонија16 часа

СДСМ ги осуди насилството и говорот на омраза пред Собранието 

СДСМ ги осуди вчерашните насилства пред Собранието, нападите од насобраната толпа врз новинарите, снимателите и полицајците кои се обидуваа да спречат...

Македонија17 часа

Запален автомобилот на пратеникот на СДСМ, Хари Локвенец

Запален е автомобилот на пратеникот на СДСМ од Прилеп, Хари Локвенец. Инцидентот се случил по објавувањето на фотографиите од Преспа...

Свет17 часа

Mинибус влета во посетителите на концерт во Холандија

Едно лице загина, а три се повредени кога минубус во раните утрински часови удри во посетители на концерт, на фестивалот...

Свет18 часа

(Видео) Тројца загинати и над 200 повредени во силен земјотрес во Јапонија

Најмалку три лица загинаа, а над 200 се повредени во земјотрес со јачина од 6,1 степени по Рихтер кој ја...

Македонија1 ден

МВР: Демонстрантите употребија распрскувачки средства, приведени 25 лица

Министерството за внатрешни работи соопшти дека во текот на вечерашниот јавен протест во Скопје, пред зградата на Собранието, дел од...

Македонија1 ден

Повредени седум полицајци и две жени на протестите пред Собранието

Седум полицајци и две жени завршија со повреди за време на протестите што вечерва се случија пред Собранието. Од Ургентниот...

Македонија1 ден

Полицијата со шок бомби и солзавец ги растера демонстрантите пред Собранието

Единицата за брзо распоредување со шок бомби и солзавец ги растера демонстрантите од протестот против промена на името пред Собранието...

Досие