Контакт

Свет

Еболата влезе во нова фаза, откриена во град со еден милион луѓе

Објавено пред

Министерот за здравство на Конго, Оли Илунга Каленга соопштил дека ситуацијата со еболата влегла во нова фаза, откако еден случај на вирусот е откриен во градот Мбандака на северозапад од земјата, во кој живеат околу еден милион жители.

Светската здравствена организација која испраќа вакцини во Демократската Република Конго, изрази загриженост поради тоа што болеста стигнала до градот, бидејќи тоа ќе го отежни нејзиното сузбивање.

Од ебола во Конго загинаа 23 луѓе.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Владата на Мадуро повикува на смиреност откако земјата повторно остана без струја

Објавено пред

Владата на Николас Мадуро повика на смиреност откако милиони Венецуелци повторно останаа без електрична енергија.

Во телевизиска емисија доцна во понеделникот министерот за комуникации, Хорхе Родригез, тврдеше дека прекинот на електрична енергија е резултат на „брутален“ напад врз една хидроцентрала.

Ситуацијата, која сè уште не беше разрешена во вторникот наутро, се случи две недели откако практично целата земја беше парализирана од шестдневниот прекин на електрична енергија.

„Сакаме да ги замолиме луѓето од Венецуела да ни помогнат во овој процес на закрепнување, продолжувајќи да ги покажуваат истите смиреност и сила што ги покажавме во последниве денови, бидејќи ќе успееме да победиме во оваа војна за електрична енергија што се води против луѓето од Венецуела“, рече Родригез.

Претходно, неговата сестра Делис Родригез, која е потпретседател на државата, ја обвини „фашистичката десница“ на Венецуела и нејзините „империјални господари“ во Вашингтон, дека предизвикуваат уште еден голем прекин на електричната енергија.

Ниту еден од нив не понуди докази дека „антимадуро саботерите“ стојат зад прекинот. Многу луѓе се сомневаат дека истиот се должи на распаѓањето на инфраструктурата предизвикана од години корупција, неспособност и недоволно инвестирање.

Други, пак, се убедени во точноста на тврдењата на владата дека прекините се дел од американскиот заговор за дестабилизација на земјата и соборување на Мадуро.

„Доналд Трамп нема да стапне во нашата земја. Ова е слободна и суверена нација“, рече Таис Коа, 56-годишна директорка на едно училиште кое беше затворено поради прекин на електричната енергија.

На еден неодамнешен промадуро митинг во Каракас, историчарот Хозе Коредор тврдеше дека прекинот на електрична енергија е „масло“ на опозицијата и Белата куќа со цел да се предизвика хаос што ќе им овозможи да ја преземат власта, а со тоа и природните ресурси на Венецуела.

„САД сакаат да владеат со светот“, рече тој.

Политичарите од опозицијата, пак, рекоа дека инцидентот од понеделникот е дополнителен доказ дека наследникот на Хуго Чавез треба да си даде оставка од функцијата.

Прикажи повеќе...

Свет

Бројот на заболени од колера во Јемен во пораст

Објавено пред

Јемен се соочува со огромен пораст во бројот на заболени од колера оваа година, при што само во последните две недели 1.000 деца дневно се разболуваат од болеста.

Досега се регистрирани повеќе од 120.000 случаи, со 234 смртни случаи во земјата. Речиси една третина од сите случаи документирани помеѓу 1 јануари и 22 март се деца под петнаесет години. Зголемените стапки на неисхранетост кај децата во Јемен ги прави уште посклони на заразување и умирање од болеста, пишува „Гардијан“.

Неодамнешниот пораст во бројот на случаи најмногу се должи на неодамнешните дождови, велат од Канцеларијата на ОН за координација на хуманитарните прашања.

„Ситуацијата е влошена од слабото одржување на системите за отстранување отпадни води во многу погодени области, употребата на контаминирана вода за наводнување и движењето на населението“, нагласуваат тие.

Во последните две недели се регистрирани 40.000 нови случаи, што претставува пораст од 150 отсто во споредба со претходниот месец.

Организацијата „Да ги спасиме децата“ (Save the Children) ја нарече ситуацијата алармантна, а нејзиниот директор за Јемен истакна дека епидемијата на колера ќе биде уште еден убиец на децата што се изгладнети и ослабени од четиригодишната војна.

Тој додаде дека најголемата трагедија е што болеста може да се спречи со чиста вода за пиење, но поради условите, многумина се принудени да живеат во несанитарни услови за да избегаат од војувањето. Тој ги повика двете страни во конфликтот што побргу да постигнат мирно решение во име на овие деца.

Прикажи повеќе...

Вести

Tри години затвор за хомофобија и трансфобија во Швајцарија

Објавено пред

Вчера, националниот совет на Швајцарија гласаше за криминализирање хомофобични и трансфобични дела и нивно казнување со казна затвор до три години. Советот гласаше со 118 гласа „за“ и 60 „против“ да се воведе казна затвор за овој чин.

Останува предлогот да биде усвоен од Советот на државите за и официјално да стане закон. Националниот советник, Матијас Рејнард, кој го поднесе предлогот, на „Твитер“ напиша: „Националниот совет ја прифаќа мојата парламентарна иницијатива против хомофобијата и трансфобијата! Прекрасен успех за човековите права! Конечен одговор во декември во Советот на државите“.

Рејнард рече дека одлуката на швајцарскиот парламент е одлична вест бидејќи испраќа многу моќна порака: хомофобијата не е мислење, туку е кршење на законот. Тој дополни дека додека работел на овој закон, дознал дека швајцарската судска пракса не казнува ниту омраза или говор на омраза кон ЛГБТ-луѓето.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

20-те закони што Иванов ги врати во Собранието пратениците повторно ќе ги гласаат

Претседателот Ѓорге Иванов до Собранието врати уште пет закони, со што вкупниот број укази на закони што шефот на државата...

Македонија2 часа

(Видео) УЈП сè уште го истражува имотот на верските заедници

Сè уште не е завршена постапката што ја отвори Управата за јавни приходи за имотот, парите и даноците на верските...

Македонија2 часа

Мијалков: Контактите и имотот во странство ги имав и досега, не помислувам да бегам

Мојот имот во странство, престој во Чешка и наводните мои контакти ги имав и порано и сега. Под истите околности...

Македонија3 часа

ИВЗ: Нема компромис за џамијата во Охрид, ние ќе градиме

Реставрацијата на Алипашината џамија во Охрид и изградбата на 32-метарското минаре за Исламската верска заедница е завршена работа. Градежните работи...

Македонија3 часа

(Видео) Најбогатиот Македонец заработил 3,5 милиони евра

Најбогатиот Македонец во 2017 е скопјанец, кој остварил 212 милиони денари, пријавени како бруто-приход. Зад него следува друг скопјенец, кој остварил приближно...

Македонија5 часа

„Фејсбук“: Избришани над 2.000 лажни профили од Северна Македонија, Косово, Иран и од Русија

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека отстранила повеќе лажни профили од Северна Македонија, Косово, Иран и од Русија за кои навела дека...

Топ7 часа

Автомобил удри во шестгодишно дете од Кумановско

Вчера, во селото Опае, општина Липково, патничко возило со кумановски регистарски ознаки, управувано од Ф.Ф. (24) од село Лопате, Кумановско,...

Топ7 часа

Обвинителството гони две лица и инспектор поради сечење трска во Струга

Основното јавно обвинителство од Струга поведе постапка против две лица и инспектор од Министерството за животна средина поради сечење на...

Економија7 часа

Акционерите од „Топлификација“: Поради лажниот стечај, оштетени сме за повеќе од 34 милиони евра

Акционерите од „Топлификација“ испратија отворено писмо до претседателот на Владата, Зоран Заев, и други институции во државата. Во писмото тие информираат...

Македонија9 часа

Aпелација ќе одлучува за притворот на Сашо Мијалков

Апелациониот суд денеска ќе одлучува за жалбата на адвокатите на ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, за мерката притвор, која му...

Македонија22 часа

Спасовски за инцидентот во Марино: Секој ќе одговара за направеното, нема кој да влијае врз истрагата

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, го осуди насилството во дискотеката во Марино каде со нож беше избоден полицаец и...

Свет22 часа

Трамп ја призна Голанската Висорамнина како територија на Израел

Претседателот на САД, Доналд Трамп, потпиша декрет со кој официјално го призна израелскиот суверенитет над Голанската Висорамнина, која Израел ја...

Македонија24 часа

Министерството за правда ги чека амандманите од ВМРО-ДПМНЕ за законот за јавното обвинителство

Министерството за правда ги очекува амандманите од страна на ВМРО-ДПМНЕ за предлог-законот за Јавното обвинителство. Од Министерството се надеваат на...

Топ1 ден

Каменуван воз на влезот во Тетово

Вчера на железничката станица на влезот од Тетово непознато лице го каменувало патничкиот воз што сообраќал на релација Скопје –...

Македонија1 ден

(Видео) Децата без родители до Царовска: Државата, наместо да ни биде мајка, таа нè брка надвор

До кога децата без родители ќе завршуваат на улица, а ќе се удирате в гради дека има закони и дека...

Топ1 ден

Мицкоски се сретна со пратениците исклучени од ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска, во Собранието, се сретна со осумте пратеници од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и...

Македонија1 ден

(Видео) Власта со Беса и Алијансата ќе обезбедува мнозинство за СЈО

Фадил Зендели од Беса денеска информира дека биле повикани на работна средба за СЈО, но до власта порача дека тие...

Македонија1 ден

14,5 илјади евра отштета за клевета и навреда бара Фрчкоски од Стојан Андов

Во решението на скопскиот Граѓански суд за привремената мерка забрана за продажба на книгата на Стојан Андов „До атентатот и...

Свет1 ден

(Видео) Шпанскиот крал заглави во авионот за време на посетата на Аргентина

Посетата на добра волја на Аргентина од страна на шпанскиот кралот Фелипе Шести имаше урнебесен почеток кога кралот и неговата сопруга, кралицата...

Македонија1 ден

(Видео) Со колички ќе излеземе на протест ако нема пари за достоен живот, порачаа лицата со попреченост

Бранкица Димитровска од здружението „Хендикеп“ на прес-конференција пред Министерството за труд и социјална политика порача дека лицата со попреченост ќе...

Досие