Контакт

Свет

Еврејска група тужи бразилски карикатурист поради карикатура на Нетанјаху и Болсонаро

Објавено пред

Еврејската заедница во Бразил го тужи славниот политички карикатурист Ароира за антисемитизам поради карикатура што ги прикажува бразилскиот претседател, Јаир Болсонаро, и израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, во „прегратка-свастика”, пренесува РТ.

Еврејската федерација на Рио де Жанеиро поднесе тужба против Ароира на 15 јануари. Навредливата карикатура ги прикажува двајцата лидери прегрнати со затворени очи додека нивните раце формираат свастика.

Двајцата лидери воспоставија срдечна врска откако десничарот Болсонаро дојде на власт по тензичните избори во октомври, а Нетанјаху присуствуваше на неговата инаугурација. Во меѓувреме, Болсонаро вети дека ќе ја премести бразилската амбасада од Тел Авив во Ерусалим и повторно го потврди правото на Израел да го прогласи градот за свој главен град.

Првично објавена во „О Диа“, карикатурата во декември беше масовно споделена на социјалните мрежи. Критикувајќи ја во едно популарно бразилско ТВ-шоу минатиот викенд, претседателот на Еврејската федерација, Арнон Велмовицки, рече: „Ова прашање ќе се следи со сериозност. Не можеме да го толерираме навредувањето на Евреите и на другите малцинства “.

Свет

Со 1.900 полицајци, Берлин почна масовни рации против трговијата со луѓе

Објавено пред

Повеќе од 1.900 полицајци се вклучени во масовните рации во германската престолнина поврзани со истрагата за трговија со луѓе, пренесува „Брејтбарт“.

Кабинетот на обвинителот на Берлин во средата изутрина твитна дека федералните полицајци пребаруваат повеќе од 100 домови и бизниси низ целиот град.

Обвинителството соопшти дека рациите се засноваат на наводи за трговија со луѓе за експлоатација на работа и организирана трговија со странци за работа во градежништво.

Канцеларијата соопшти дека не може да даде дополнителни детали бидејќи рациите сè уште се во тек.

Прикажи повеќе...

Свет

Ирански танкер за нафта се расипа во Црвеното Море покрај брегот на Саудиска Арабија

Објавено пред

Иранскиот танкер за нафта ХЕЛМ, еден од најголемите бродови од ваков вид во светот, се расипа на околу 120 кмод саудиското пристаниште Јанбу. Според портпаролот на Националната иранска компанија за танкер, Џабал Амели, екипажот се обидува да го реши проблемот, пренесува ИРНА.

„Екипажот на бродот го отстранува дефектот и бродот е во стабилна состојба од безбедносна гледна точка. За среќа, екипажот е безбеден“, рече Амели.

ХЕЛМ е предмет на санкции на САД. Иран има една од најголемите флоти од танкери во светот.

Претходно, американскиот специјален претставник за Иран, Брајан Хук, изјави дека Вашингтон ги повикува сите земји да ги забранат иранските танкери со нафта во своите пристаништа и да не им дозволуваат премин.

Во јули, танкерот под иранско знаме „Адријан Дарија 1“, претходно познат како „Грејс 1“, беше заленет под сомнение дека носел нафта во Сирија во директно кршење на санкциите на ЕУ. Танкерот беше пуштен минатата недела и тргна кон Грција.

На 19 јули, Иранската исламиска револуционерна гарда (ИРГЦ) заплени танкер под знаме на Велика Британија во теснецот Ормуз за повреда на меѓународните поморски прописи. Нафтениот танкер „Стена Имперо“ со својата 23-члена екипа беше одвлечен во пристаништето во Бандар Абас.

Прикажи повеќе...

Свет

Кина им се закани на американските компании со санкции за продажбата на оружје на Тајван

Објавено пред

Пекинг се спротивставува на одлуката на САД да одобри продажба на оружје на Тајван и има намера да им наметне санкции на американски компании што го снабдуваат островот со оружје, изјави портпаролот на кинеското МНР, Генг Шуанг, пренесува „Спутник“.

„Кина ја осудува одлуката на САД. Ние веќе доставивме официјална жалба до американската страна и го повикуваме Вашингтон целосно да ги препознае сериозните опасности од продажбата на оружје на Тајван“, рече Генг.

Изјавата доаѓа како одговор на одобрувањето на Пентагон на евентуална продажба на 66 авиони „Ф-16Ц/Д блок 70“ на Тајван, соодветна опрема и поддршка за нив со проценета вредност од 8 милијарди долари.

Во јули Пекинг го предупреди Вашингтон да не меша во внатрешните работи на Тајван и побара САД да прекинат какви било службени и воени контакти меѓу Вашингтон и Тајпеј.

Кинеското МНР постојано го нарекува Тајван најчувствителното прашање, што влијае на билатералните односи меѓу САД и Кина. Пекинг го смета островот за суверена територија и се надева дека ќе го обедини со Кина еден ден.

Кина ги прекина официјалните врски со секуларната провинција во 1949 година кога Тајван ја прогласи својата независност. Кина и Тајван повторно воспоставија дипломатски контакти кон крајот на 80-тите години.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

Во присуство на Јанева се врши претрес во СЈО

По приведувањето на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, од нејзиниот дом во скопската населба Козле, таа е донесена во просториите...

Македонија50 минути

Полицијата ја изнесе Катица Јанева од дома

Полицијата ја изнесе специјалната обвинителка Катица Јанева од нејзиниот дом во Козлe. Во 14 часот ќе биде одржана прес-конференција во...

Топ3 часа

Скопјанец загина при пад на кран кај зградата на ФФМ, оштетени се и две возила

Скопјанец на возраст од 56-години загинал при работен зафат на зградата на ФФМ во попладневните часови на 20 август. Како...

Регион4 часа

Опозицијата во Албанија го обвини Рама дека украл милијарда евра

Лидерот на албанската опозиција, Љуљзим Баша, во нова видеопорака на социјалната мрежа „Фејсбук“ го обвини албанскиот премиер, Еди Рама, за...

Свет4 часа

Преродба на големата осумка, Трамп и Макрон ја поканија Русија на Г7

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го одобри предлогот на Емануел Макрон да ја покани Русија на самитот Г7 во САД в...

Македонија5 часа

Сончево и топло време со температури до 38 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Минималната температура ќе...

Регион6 часа

Помпео ѝ се закани на Атина со санкции поради иранскиот танкер

САД ќе преземат сѐ што е можно за да спречат иранскиот танкер да достави нафта во Сирија, изјави американскиот државен...

Македонија6 часа

На Богородица и Табановце се чека до 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, информираат од Автомотосојузот на Македонија. На граничните премини...

Hitech16 часа

„Фејсбук“ ќе престане да ве следи на интернет, но ќе мора да го побарате тоа

Социјалната мрежа „Фејсбук“ објави дека ќе ја промени својата досегашна политика и ќе им овозможи на корисниците да ги гледаат...

Македонија24 часа

(Видео) Јанева по распитот за „Рекет“: Сведок сум и не чувствувам вина

Катица Јанева, по распитот кај обвинителката Вилма Русковска, рече дека таа засега е сведок во случајот „Рекет”. Таа најави дека...

Македонија1 ден

ОЈО отфрли иницијатива на антикорупциската за вработување судски соработник, застарело делото

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање на иницијативата за кривично гонење поднесена од Државната...

Македонија1 ден

Спасени две лица што заталкале на Шар Шланина

Полициски службеници спасија двајца браќа на Шар Планина што заталкале упатувајќи се со мотоцикли кон Титов Врв по што планирале...

Македонија1 ден

Почнува трансформацијата на ординациите по општа медицина во ординации по семејна медицина

Специјалистите по семејна медицина од денеска може да почнат постапка за трансформација на своите ординации по општа медицина во ординации...

Македонија1 ден

Изгаснати пожарите кај селата Љубин и Кондово

Локализирани се пожарите што избувнаа вчера кај селата Љубин и Кондово, соопшти полицијата. До пожарот на потегот помеѓу селата Љубин и...

Свет1 ден

Епстејн потпишал тестамент два дена пред самоубиството

Новите судски податоци покажуваат дека милионерот Џефри Епстејн, кој беше вклучен во педофилија, потпишал тестамент само два дена пред самоубиството...

Свет1 ден

Макрон по средбата со Путин: Иднината на Русија е врзана за Европа

По средбата со рускиот претседател Владимир Путин во тврдината Брегансон, францускиот претседател Емануел Макрон истакна дека иднината на Русија е...

Свет1 ден

Коалициската влада на Џузепе Конте пред распаѓање

Италијанскиот премиер Џузепе Конте се очекува, денеска, во 15 часот, по локално време, да поднесе оставка пред Сенатот. Доколку Конте...

Свет1 ден

Британија најави укинување на слободата на движење

Во случај на тврд брегзит или брегзит без договор, на 31 октомври, Велика Британија најави дека ќе ја укине слободата...

Македонија1 ден

На дел од граничните премини задржување до 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, соопшти АМСМ во утринскиот извештај. На граничните премини...

Регион2 дена

Според Мета, Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија

Албанскиот претседател Илир Мета вели дека „Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија“. Во изјавата што...

Досие