Контакт

Свет

Еврокомесарот за буџет тврди дека Италија се обидува да ја уништи Европа

Објавено пред

Европскиот комесар задолжен за буџетот, Гинтер Отингер, повторно ја нападна популистичката италијанска влада, обвинувајќи ја дека сака да ја уништи Европа. Отингер се жалеше на актуелната состојба на Европската Унија, тврдејќи дека популистичката евроскептичка коалиција на Лига и Движењето пет ѕвезди (М5С) активно се обидува да му наштети на политичкиот блок, пренесува „Ил џорнале“.

„Ако ме прашате мене, проектот (Европската Унија) се приближува до смртоносната опасност. Некои внатре во Европа сакаат да ја ослабат или дури да ја уништат”, рече Отингер, наведувајќи неколку земји, меѓу кои Италија, Полска и Унгарија, кои се во судир со Комисијата во Брисел поради прераспределбата на мигранти и други домашни прашања .

Нападот на Лига, на чие чело е италијанскиот министер за внатрешни работи, Матео Салвини, и М5, на чие чело е министерот за економски развој, труд и социјална политика Луиџи ди Мајо, не е прв од Отингер, кој минатата недела им се закануваше на Италијанците со санкции од ЕУ.

ЕУ го нападна популистичкиот лидер на Италија откако тој предложи исплатите кон Брисел да престанат поради неуспехот ЕУ да ја олесни мигрантската криза. Заканата уследи како одговор на изјавата на Ди Мајо, која доби поддршка од Салвини, за да ги прекине италијанските средства за ЕУ и да го искористи ветото на Италија за европскиот буџет.

Конфликтот меѓу ЕУ и Италија во голема мера се врти околу нерешеното мигрантско прашање зашто Италијанците би сакале и другите членки на политичкиот блок да преземат дел од  новодојдените мигранти. Италијанците го направија барањето услов за да им дозволат на мигрантите повторно да влезат во Италија по наредбите на Салвини за затворање на италијанските пристаништа на бродовите на невладините организации кои се пренесуваат мигранти. Салвини ги нападна другите европски лидери, како францускиот претседател, Емануел Макрон, кого го нарече лицемер поради барањето Италија да дозволи влез на мигранти во земјата додека Франција ги зајакна граничните контроли.

 

 

Свет

Почина Рафи Еитан, шпионот кој го улови нацистот Адолф Ајхман

Објавено пред

Рафи Еитан (92), еден од водечките агенти кои го уловија нацистичкиот воен злосторник Адолф Ајхман, почина во саботата во медицинскиот центар „Сураски“ во Тел Авив, објави Ynet News.

Еитан беше еден од осумтемина кои отпатуваа во Аргентина во 1960 година за да го фатат Ајхман, еден од главните архитекти на Холокаустот во кој беше забележан системски геноцид врз 6 милиони Евреи за време на Втората светска војна.

Ајхман потоа беше пренесен во Израел за да му се суди. Тој беше осуден на смрт со бесење и беше егзекутиран во 1962 година.

Еитан се смета за еден од основачите на израелската разузнавачка заедницабидејќи не само што беше агент на Мосад, туку и служеше и во Шин Бет, агенција за национална безбедност на Израел. Премиерот Бенјамин Нетанјаху го нарече Еитан херој, пренесува „Џерусалем пост”.

„Рафи беше еден од хероите на разузнавачката служба на Израел во безброј дела за безбедноста на земјата”, рече Нетанјаху. „Не постои пандан за неговата мудрост, духовитост и бесконечна посветеност на израелскиот народ и на нашата земја”.

Претседателот Рувен Ривлин изјави дека Израел ја жали неговата смрт со глава наведната во негово сеќавање и со длабока благодарност.

„Изгубивме храбар борец чиј придонес за безбедноста на Израел ќе се раскажува низ генерациите што доаѓаат. Рафи Еитан беше роден борец кој се држеше до својата мисија и до она што е правилно”, напиша тој на Твитер.””.

Еитан е роден во 1926 година на кибуц во Израел во семејство на ционистички руски имигранти. Во 1944 година, на возраст од 18 години, ја започнал својата разузнавачка кариера со тајната еврејска милиција наречена Палмах, објави „Хаарец“.

Директорот на Мосад, Јоси Коен, рече дека Еитанбил еден од основачите на разузнавачката заедница и особено на Мосад.

„Неговите активности ќе бидат запишани во златната листа на историјата на државата”, рече тој.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Палестински клерик тврди дека џихадот ќе ја трансформира Франција во муслиманска држава

Објавено пред

Според еден муслимански клерик, муслиманите имаат потреба од држава која ќе им овозможи да ја пренесат пораката за исламот во западниот свет, пренесува „Споутник“.

За да го поддржи своето тврдење дека муслиманската култура би можела да го надвладее, палестинскиот клерик Абу Таки ал-Дин ал-Дари го наведе примерот на Отоманската империја, која доминирала во голем дел од југоисточна Европа до 19-тиот век.

Ал-Дари им се обратил на посетителите на џамијата Ал-Акса, тврдејќи дека џихадот ќе ја трансформира Франција во исламска држава. Видеото на неговиот говор беше поставено онлајн на средината на март.

„Франција ќе стане исламска земја преку џихадот, целиот свет ќе бидепод исламска власт”, нагласува тој.

Ал-Дари, исто така, го изрази своето мислење за различните ставови за бракот, велејќи дека француската и германската младина имаат тенденција да не се одлучат за брак и не се обидуваат да се смират, додека муслиманите ги ценат тие единства меѓу двојките. Затоа, тој претпоставува дека до 2050 година, Франција ќе биде населена главно од муслимани, а не од Французи.

Коментарите на клерикот доаѓаат откако Европол информираше дека џихадизмот е одговорен за најсериозните форми на терористичка активност во ЕУ.

Прикажи повеќе...

Европа

Познат илузионист и магионичар сака да го спречи брегзит со телепатија

Објавено пред

Познатиот израелски илузионист и магионичар Ури Гелер преку социјалните мрежи ѝ порача на британската премиерка Тереза Меј дека ќе го спречи брегзитот со телепатија.

„Физички многу силно чувствувам дека повеќето Британци не го сакаат брегзит. Многу ве почитувам, но јас нема да ви дозволам да ја одведете Британија во брегзит. Колку и да ви се восхитувам, со телепатија ќе ве спречам да го сторите тоа. Јас верувам дека сум способен за тоа”, напиша 72-годишниот Гелер кој живее во Израел.

Тој ја повика британската премиерка веднаш да го запре процесот, односно пред то да преземе „драстичен потег”. Тој додаде дека иако во моментов живее во Израел, сè уште е британски државјанин и е приврзан на таа земја и на луѓето кои ги сакал.

Тој потсети дека успешно предвидел дека Тереза ​​Меј ќе стане премиер и дека Доналд Трамп ќе биде американски претседател.

Тој потсети дека неговите паранормални способности може лесно да се проверат на веб-страницата на ЦИА. Всушност, оваа агенцијата во 2016 година ја објави информацијата за експериментот во 1973 година, по што беше заклучено дека токму тој ја покажал својата психичка способност на убедлив и недвосмислен начин.

Гелер моментално е член на жирито на израелскиот „Јас имам талент“ и работи на отворање музеј во Џафа за неговиот живот.

Илузионистот тврди дека Меј ја знае повеќе од дваесет години и дека неговите моќи биле потврдени од Мосад и од британската тајна служба МИ5.

На јавноста ѝ е познат по свиткување на лажици и слични вештини.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

(Видео) Шпанскиот крал заглави во авионот за време на посетата на Аргентина

Посетата на добра волја на Аргентина од страна на шпанскиот кралот Фелипе Шести имаше урнебесен почеток откако кралот и неговата сопруга, кралицата Летиција,...

Македонија2 часа

(Видео) Со колички ќе излеземе на протест ако нема пари за достоен живот, порачаа лицата со попреченост

Бранкица Димитровска од здружението „Хендикеп“ на прес-конференција пред Министерството за труд и социјална политика порача дека лицата со попреченост ќе...

Свет2 часа

Израел за ракетниот напад го обвини Хамас: почнува мобилизација, Нетанјаху веднаш се враќа од САД

Израелската армија го обвини исламскoто движење на отпорот Хамас за ракетниот напад врз Израел изведен во утринските часови од Појасот...

Свет3 часа

На врвот на највисоката зграда во светот поставена фотографија на премиерката на Нов Зеланд

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, го одушеви светот со своето снаодливо и вешто справување со ситуацијата по терористичкиот напад...

Европа3 часа

Опасен затвореник во бегство, во цела Европа го бараат Даниел Војновиќ

Даниел Војновиќ е опасен и непредвидлив, предупредува германската полиција, која ја прошири потрагата по него во цела Европа. Како што...

Свет4 часа

Франција: Поради немирите на протестите на „Жолтите елеци“, осудени се 2.000 лица

Во Франција од почетокот на протестите на граѓанското движење „Жолти елеци“ во ноември минатата година, па досега, осудени се приближно...

Свет4 часа

Палестинска ракета погоди куќа во Тел Авив, седуммина повредени

Седум лица се повредени во понеделникот наутро кога е погодена куќа во близина на Тел Авив со ракета лансирана од...

Свет4 часа

Трамп за извештајот на специјалниот обвинител: Пропадна обидот да ми се наштети

„Целосно ослободување“, напиша американскиот претседател Доналд Трамп на „Твитер“ по објавувањето на главните наоди од истрагата на специјалниот обвинител Роберт...

Аја Софија, Истанбул Аја Софија, Истанбул
Свет4 часа

Ердоган: „Аја Софија“ може повторно да стане џамија

Тускиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека светски познатата „Аја Софија“, која денеска е музеј, повторно би можела да стане...

Свет16 часа

Објавени резултатите од големата истрага – Трамп не соработувал со Русија

Кампањата на Доналд Трамп за претседателските избори во 2016 година не заговарала со Русија, покажува извештајот на специјалниот советник Роберт...

Свет16 часа

Руски воени авиони со војници слетале во Венецуела, никој не знае зошто

Два руски воени авиони слетале вчера на аеродромот во Каракас со високи офицери и стотина војници, објавил локален новинар. Една...

Регион18 часа

Шешељ повторно ги запали знамињата на ЕУ и НАТО

Лидерот на српските радикали, Воислав Шешељ, на денешното одбележување на 20-годишнината од бомбардирањето на поранешната Сојузна Република Југославија, ги запали...

Македонија21 час

(Видео) Рудник нема да има, ако треба со жив ѕид ќе ги браниме Иловица и Штука, порачаа младите

Не сакаме рудници, сакаме здрава котлина и здрав живот, очекуваме конечно властите да се залагаат за активности што ќе бидат...

Топ22 часа

Ахмети: Апелирам опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО

Опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО, порача денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Според него треба да...

Македонија1 ден

Повторно гореа трски на брегот на Охридското Езеро

Вчера покрај брегот на Охридското Езеро, помеѓу Струга и селото Калишта, настанал пожар при што опожарена била трска, соопшти Министерстото...

Топ1 ден

Мотоциклист прегазил жена и побегнал

(Фото: Илустрација) Вчера на улицата Пере Тошев,  мотоцикл со скопски регистерски таблици управуван од непознато лице удрил во 44-годишнен пешак...

Македонија1 ден

Уставен в среда ќе одлучува дали обвинетите на СЈО кои го оштетиле буџетот може да добијат пониски казни

Уставниот суд на седница закажана за среда 27 март ќе одлучува дали да поведе иницијатива за оценка на уставноста на...

Свет1 ден

(Видео) Драматична спасувачка акција: Извлечени сите патници од крузерот во Норвешка

Сите 1.300 лица кои се наоѓале на крузерот, чијшто мотор откажа вчера недалеку од западниот брег на Норвешка, биле спасени,...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Заевизмот донесе 2 века казна за луѓе кои не направиле ништо лошо

Недолжни граѓани станаа жртви на политички прогон само затоа што не се согласуваат со политиките на Зоран Заев, вели ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија1 ден

Сончево време со температури до 23 степени

Времето днеска ќе биде сончево со мала локална облачност и со слаб до умерен претежно северен ветер. Максималната температура ќе...

Досие