Контакт

Свет

Еврокомесарот за конкурентност на ЕУ ги повика членките да купуваат акции за да избегнат кинески преземања

Објавено пред

Земјите на ЕУ треба да бидат подготвени да откупуваат акции како сопственици на компании во услови на криза поради Ковид-19 за да се избегнат кинеските аквизиции, предупреди комесарот за конкурентност и потпретседател на Европската комисија, Маргрета Вестагер, пренесува „Спутник“.

Вестагер рече дека ЕУ нема ништо против земјите членки да дејствуваат како играчи на финансиските пазари ако се смета дека е неопходно за да се спречи непријателско преземање.

„Многу е важно да се биде свесен дека постои реален ризик ранливите компании да бидат изложени на преземање. Ситуацијата моментно е таква што навистина мора да работиме интензивно за да се спротивставиме на ваквиот развој“, рече Вестагер, цитирана од Данското радио.

Додека многу компании во цела Европа се погодени од последиците од пандемијата на Ковид-19 и се борат во надеж за пакети помош, Вестагер предупреди на друг проблем што демне под површината.

Според Вестагер, Кина може да истапи и да ги преземе оптоварените европски компании, нешто што ЕУ треба да го избегне. Затоа, земјите треба да се подготват да купуваат како сопственици на компании во своите земји за да ја држат Кина понастрана.

Дописникот за бизнис на Данското радио, Јакоб Усинг, истакна дека пандемијата на Ковид-19 ги потресе пазарите и ја разниша вредноста на многу европски компании,правејќи ги поевтини за откуп.

„Едноставно, постои страв во Германија и Франција, двете најголеми економии на ЕУ, но и во многу други европски држави, дека и важните инфраструктурни и технолошки компании може да завршат во кинески раце“, рече Усинг.

Усинг исто така потсети дека Германија и Франција одамна туркаат кон нови правила за подобро да ги заштитат европските компании од паѓање во рацете на кинески компании. Ова е особено нагласено ако овие компании се во сопственост или се под контрола на кинеската држава.

„Кина во голема мера веќе го покажа својот интерес. По финансиската криза, државната кинеска компанија „Коско“ ја презеде контролата врз најголемото грчко пристаниште во Пиреја, Атина, а државните кинески компании купија холдинзи во пристаништа на многу други места во Европа “, потсети Усинг.

„Иронично, токму земјите од Еврозоната ја принудија Грција да го продаде пристаништето Пиреја за да ѝ помогне на земјата да излезе од должничката криза, но оттогаш стравот од кинеските преземања во Европа се искачи на повисоко ниво на агендата, а правилата на ЕУ веќе се затегнати.“

Во заклучокот Усинг го истакна силното присуство и интерес на Кина во Данска фокусирајќи се на зелените технологии. Според него, голем број помали дански компании се целосно купени од Кинезите.

Глобалните надворешни директни инвестиции во Кина пораснаа на рекордно ниво во 2016 година, при што ЕУ им е омилена дестинација на кинеските инвеститори. Додека нивоата на инвестиции малку паднаа, кинеската аквизиција на високотехнолошки средства, особено во производството и машините, сè уште поттикнуваат европска дебата за вклученоста на кинеската држава во ваквите зделки и долгорочните ризици од губење на клучната индустриска технологија во корист на Кина.

 

Регион

Во Грција 170 нови случаи на коронавирус

Објавено пред

Во Грција, во последните 24 часа, се потврдени 170 нови случаи на коронавирус, a седум лица починаа, пренесува АНА.

Од почетокот на епидемијата во Грција се заразиле 15.142 лица, од кои 2.591 се поврзани со престој во странство.

Досега починале 338 лица.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Франција втор ден над 10.000 новозаболени

Објавено пред

Француските здравствени власти пријавија нови 10.569 случаи на Ковид-19. Ова е помалку од рекордниот број од 13.498 новозаболени што беа регистрирани претходниот ден.

Бројот на починати од коронавирус во Франција се искачи на 31.585 од 31.274 во саботата, соопшти Министерството за здравство.

Вкупниот број на случаи сега е 453.763.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Романија 1.231 нов случај на коронавирус

Објавено пред

Во последните 24 часа во Романија се потврдени 1.231 нов случај на коронавирус, а починале 33 лица.

Од почетокот на епидемијата, бројот на заболени во Романија достигна 112.781, а бројот на смртни случаи 4.435.

Досега оздравеле 89.771 лице, а тестирани се 2.223.462 лица од кои 13.391 во последните 24 часа.

Во болница се 7.120 пациенти од кои 470 се на интензивна нега.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет9 часа

САД постигнаа нов рекорд со повеќе од еден милион тестови дневно

САД поставија нов рекорд со повеќе од милион тестови за коронавирус за еден ден, но експертите велат дека им требаат...

Македонија11 час

Четири лица починаа од коронавирус, потврдени се 178 нови случаи

Во последните 24 часа од коронавирус во Македонија починаа четири лица, а потврдени се 178 нови случаи од 1.368 тестови,...

Македонија13 часа

Родилка и нејзиното бебе починаа на Клиниката за гинекологија, внатрешна контрола го испитува случајот

Родилката која заедно со нејзиното бебе вчера попладне починаа на Клиниката за гинекологија не знаела во која недела е од...

Македонија15 часа

Утре ќе се знае дали ќе има дневен престој во училиштата, не е исклучена можноста за затворање на градинките

Комисијата за заразни болести утре на состанок ќе расправа за воведување целодневен престој во училиштата. Директорот на Здравствен дом Скопје,...

Регион16 часа

(Видео) Пронајдена трета жртва по ураганот во Грција, маж загинал кога врз него паднал покрив

Ураганот Јанош, кој ја погоди Грција, ја однесе и третата жртва во Тесалија во централниот дел на земјата, објавија денеска...

Македонија17 часа

Холштајн: Во интерес на Бугарија е да не го блокира проширувањето на ЕУ во овој регион

Билатералните проблеми не треба да бидат дел од преговарачката рамка за проширување на ЕУ, изјави германската амбасадорка во земјава, Анке...

Македонија19 часа

Пендаровски до Вартоломеј: Нашите православни христијани да бидат еднакви со другите во светот

Претседателот Стево Пендаровски, по повод почетокот на Новата црковна година, упати писмо до Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов...

Македонија19 часа

Комисијата одлучува за целодневна настава

Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта од 1 октомври....

Култура19 часа

Лауреатот на Златна камера 300, Камински со порака на „Браќа Манаки“: Едвај чекам да се видиме во Македонија

На синоќешниот настан за одбележување на 41. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, кој се одржа во...

Економија20 часа

СДСМ: Владата помага со 550 милиони евра, следува четвртиот пакет антикризни мерки

Владата им помага на граѓаните и стопанството со 550 милиони евра, следува четвртиот пакет антикризни мерки, велат од СДСМ преку...

Свет1 ден

Пакет со отров испратен до Доналд Трамп

Пакетот, кој содржи отровен рицин, е испратен до претседателот Доналд Трамп, пренесува „Си-ен-ен“.Двајца полицајци го пријавиле случајот. Извршени се два...

Свет1 ден

Борис Џонсон: Доаѓа вториот бран на епидемијата

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека вториот бран на епидемија на коронавирус пристигнува во Велика Британија. Говорејќи во центарот за...

Култура1 ден

„Браќа Манаки“ во Битола – годинава без црвен тепих, но традицијата продолжува

Претседателот Стево Пендаровски вечерва, во Пациото на НУ Завод и музеј Битола, присуствуваше и се обрати на 41. Издание на...

Свет1 ден

Хаос во Лондон поради рестриктивните мерки: судири меѓу полицијата и демонстрантите

Полицијата во Лондон се судри со демонстрантите против рестриктивните мерки насочени кон спречување на ширењето на коронавирусот. Повеќе од 1.000...

Топ1 ден

Едно лице загина во возило кое излета на патот Неготино – Кавадарци, повредени уште тројца од семејството

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци во координација со ОВР Неготино, изврши увид на лице место, каде денеска во...

Регион1 ден

Стотици луѓе на Парадата на гордоста во Загреб, бараат промена на Уставот

Стотици луѓе се собраа на плоштадот Свети Марко во Загреб, каде се одржува 19. Парада на гордоста. Учесниците на Парадата...

Македонија1 ден

Шестмина починати и 140 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1397 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на...

Регион1 ден

(Видео) Ураганот донесе поплави и однесе два животи во Грција

Медитеранскиот ураган Јанос, кој ја погоди централна Грција денеска, однесе два животи, предизвикувајќи поплави и материјална штета. Two dead, one...

Спорт1 ден

Ѓоковиќ кршеше рекети, судијата го нарекуваше Федерер, но влезе во полуфинале

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со судни маки успеа да се пласира во полуфиналето на Мастерсот во Рим, откако...

Македонија2 дена

(Видео) Како ќе изгледа враќањето на училиште: на секое дете ќе му се мери температура, маските ќе се вадат само за време на оброкот

Министерството за образование и наука во соработка и со поддршка на УНИЦЕФ И УСАИД, изработи видео во кое на јасен...

Досие