Контакт

Свет

Европа бара детална истрага за изчезнувањето на Кашоги

Објавено пред

Европската комисија бара транспарентна и детална истрага за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги.

„Упативме јасна порака, не само во јавноста туку и директно до Саудискиот конзулат“, соопшти портпаролката на ЕК, Маја Коцијанчич.

Комесарката за надворешна политика Федерика Могерини во вторникот изјави дека ЕУ очекува темелна истрага од страна на властите од Саудиска Арабија.

Саудискиот новинар Џамал Кашоги е пријавен како исчезнат од 2 октомври, односно по посетата на Саудискиот конзулат во Истанбул.

Властите на Саудиска Арабија се уште не дале објаснување што се случило со Кашоги, а неколку земји веќе упорно бараат одговори, особено Турција, САД и Британија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Несигурноста околу брегзитот ја погоди и рибната индустрија

Објавено пред

Брегзитот се заканува да ја погоди и индустријата на риби бидејќи најголемиот дел од производството се извезува во други земји од Европската унија, а голем број од работниците исто така доаѓаат од земји-членки на унијата.

„Најголемиот дел од нашето производство оди во Франција, Шпанија и Португалија“, вели Фиона Мекфарлан, вработена во компанија за извоз на морски плодови. „Значи, огромен дел од нашиот бизнис е со овие земји. И сите наши работници доаѓаат од Романија и Бугарија, така што целава оваа работа со брегзит ќе има огромно влијание врз нашата компанија.“

Ваквите компании исто така стравуваат и дека брекзитот без договор ќеги зголеми трошоците за извоз, како и дека ќе доведе до проблеми со транспортот како резултат на зголемениот број царински проверки, документација и потребни сертификати.

Тие повикуваат на што побрзо решавање на ситуацијата. Работниците во овие компании, исто така се надеваат дека откако Бритнаија ќе излезе од ЕУ тие ќе можат да ги задржат своите работни места.

Прикажи повеќе...

Свет

Поранешен шеф на ФБИ: Трамп е руски сојузник

Објавено пред

Поранешниот шеф на ФБИ, Ендру Мекејб во емисија на Си-ен-ен изјавил дека е можно претседателот Доналд Трамп да е руски сојузник.

„Мислам дека е можно. Мислам дека тоа е причина затоа што почнавме наша истрага. Многу сум загрижен околу тоа каде ќе заврши таа истрага“, рекол Мекејб.

Како што пренесува Си-ен-ен, изјавата на Мекејб е само уште една бомба во низата, откако во неделата во интервју за Си-би-ес рекол дека заменикот министер за правда, Род Росестејн, разговараше за отстранување на претседателот Трамп од функцијата во 2017 година. Мекејб рекол дека Росестејн бил толку загрижен со одлуката на Трамп да го отпушти директорот на ФБИ – Џејмс Коми во 2017 година, поради што разговарал за поттикнување на членовите од кабинетот на Трамп, да активираат 25 уставни амандмани и да го отстранат Трамп.

Мекејб ја промовира својата книга, која штотуку излезе и веднаш стана бестселер. Во книгата е опишано како е да се работи во ФБИ, откако почнал Трамп да им шефува. Си-ен-ен додава дека описите во книгата се многу детални и живописни, а се однесуваат на неговата интеракција со високи функционери во Белата куќа и Министерството за правда.

Прикажи повеќе...

Регион

Косово најави отворање амбасади во четири земји

Објавено пред

Министерството за надворешни работи на Косово соопшти дека планира да отвори амбасади во Тајланд, Бангладеш, Колумбија и Гана, наведуваат приштинските медиуми.

Амбасадите ќе бидат отворени годинава, поради продлабочена соработка и партнерство со овие земји, соопшти Министерството.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија39 минути

Ниту еден родител не е казнет за невакцинирано дете од почетокот на епидемијата на морбили

Ниту еден родител не е казнет за невакцинирано дете од почетокот на епидемијата на морбили иако пред два месеца само...

Топ41 минута

Дедото на Кирацовски ќе се повлече од работното место

Таткото на сопругата на пратеникот Александар Кирацовски, Борис Поповски, ќе се повлече од работното место, објави на „Фејсбук“ Кирацовски. Тој...

Македонија2 часа

Заев и Димитров нема да одговараат за велепредавство

Скопското обвинитeлство ја отфрли кривичната пријава на Светскиот македонски конгрес поднесена против премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи,...

Македонија2 часа

Сопругата на директорот на ЕЛЕМ вработена како шефица на кабинет во Централен регистар

Александра Миновска, сопруга на директорот на ЕЛЕМ, Драган Миновски, од октомври минатата година е вработена како шефица на кабинет кај...

Македонија3 часа

Две бомби од Првата светска војна пронајдени во Битола

Вчера на булеварот 1 Мај во Битола, во близина на местото викано Црн Мост при изведување на градежни работи при...

Регион4 часа

Непознат маж му се заканувал на Мицотакис со бомба

Лидерот на опозициската Нова демократија во Грција, Киријакос Мицотакис, пријавил синоќа закана со бомба која ја добил додека сè уште...

Македонија4 часа

Бугарија го ратификуваше протоколот за НАТО

Со 140 гласа „за“, бугарскиот парламент го ратификуваше протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО, објави бугарската новинска агенција...

Македонија4 часа

Синот на пратеникот Мисовски: Поднесов оставка поради хистеријата, се надевам јавноста ќе здивне

Откако Кристијан Мисовски, син на пратеникот Горан Мисовски, пред четири дена се повлече од работното место во Агенцијата за супервизија...

Свет5 часа

Ердоган: Турција не ќе може сама да се справи со нов бегалски бран од Сирија

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган, изјави дека неговата земја нема да може сама да се справи со уште еден бран...

Свет5 часа

Најмалку четворица повредени откако лавина зафати швајцарски скијачки центар

Четири лица беа повредени, од кои еден е во критична состојба, откако лавина ја погоди скијачката патека „Плен мор“ во...

Свет6 часа

Французин осомничен за десетици убиства, се истражува дали е поврзан со исчезнувањето на 40 лица

Француските иследници идентификувале околу 40 нерешени случаи на исчезнати лица и други нерешени случаи кои се можеби поврзани со поранешен...

Свет17 часа

Седум деца на сириски бегалци изгореа во пожар во Канада

Седум деца од исто семејство загинаа во пожар кој зафати куќа во источниот град Халифакс во Канада, соопшти полицијата. Words...

Европа18 часа

(Видео) Полицијата во Марсеј застрела маж што избол четири лица на улица

Француската полиција застрела маж во центарот на Марсеј кога тој пробол четири лица на прометна улица во градот. Нападот, според...

Македонија18 часа

Ѝ се слоши на обвинетата Стефановска – судењето за „Титаник 2“ одложено

Од 11 до 18.30 часот, со две паузи, траеше денешното рочиште за предметот на СЈО, „Титаник 2“. Денеска требаше да...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија20 часа

Апелација в четврток ќе одлучува за затворот на Кочан и Авировиќ

Апелациониот суд в четврток на јавна седница ќе одлучува за затворските казни на бизнисменот Сеад Кочан и управителот на фирмата...

Македонија20 часа

(Видео) Заев: Имаме четири до шест кандидати, ама не сакаме да се истрчуваме

Премирот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, рече дека сѐ уште е рано по средбите со Африм Гаши од Беса...

Крвав четврток21 час

Игор Југ: За да си ги спасат своите задници и банкарски сметки, наместија невини луѓе да спијат во затвор

Политичките елити што беа директни и индиректни творци на 27 април се осмелија да одредуваат за вината на обвинетите во...

Македонија22 часа

Ставот на Адеми појак од оној на Заев: Ќе се преиспитуваат само одбиените проекти од скандалозниот конкурс за култура

По обелоденувањето на скандалозниот конкурс на Министерството за култура, каде што бројни проекти кои со години наназад ја обележувале македонската...

Македонија22 часа

Мијалков: Секој ден сме на судење

Несогласување и високи тонови помеѓу обвинетите и обвинителите на СЈО за тоа дали денеска да продолжи судењето на случајот „Титаник...

Македонија23 часа

Првиот братучед на градоначалникот Наумоски вработен во Централен регистар

Мирослав Наумоски, прв братучед на градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Наумоски, пред 2 месеца бил вработен во Централен регистар на...

Досие