Контакт

Свет

Европол: Злоупотребата на деца на интернет значително се зголеми за време на пандемијата

Објавено пред

Бројот на случаи на злоупотреба на деца значително се зголеми за време на пандемијата на коронавирусот, објави денеска Европол.

Од почетокот на пандемијата во март годинава сторителите поинтензивно пребаруваат на интернет содржини и материјали, изјави директорката на Европол, Кетрин де Боле.

„Гледаме големо зголемување на овој вид злоупотреба“ нагласи таа, предупредувајќи дека сторителите најверојатно ќе се обидат да стапат во директен контакт со деца кои, поради затворањето, поминуваат многу повеќе време на интернет без надзор.

Директорката на Европол е особено загрижена за зголемувањето на бројот на деца сексуално злоупотребени на интернет за време на пандемијата.

Свет

(Видео) Тајната палата на Путин обезбедена од копно, вода и воздух

Објавено пред

Дури и од притвор, опозиционерот Алексеј Навални е „трн во окото“ на рускиот претседател Владимир Путин.

Неодамна, неговиот тим ги објави резултатите од големата истрага што се однесуваше на богатството на Путин и и` овозможи на јавноста за првпат да ѕирне во палатата на Путин на Црното Море. Документарецот, објавен заедно со истражувањето, го погледнале 22 милиони луѓе за еден ден.

Истрагата содржи обвинувања за неконтролирана корупциска шема поврзана со, како што велат, имотот на Путин од 1,4 милијарди долари. Руските власти сето тоа го негираат.

„ Тоа е повторување на една стара приказна. Ако не се лажам, во 2017 или 2016 година, за првпат се појави приказната за таканаречената палата на Путин во Геленџик. Тоа не е точно. Нема палата, тој не поседува никаква палата” изјави портпаролот на Путин, Дмитриј Песков, пренесува Си-Ен-Ен.

Приказната за овој имот првпат се појави пред десетина години кога претприемачот Сергеј Колесников објави отворено писмо во кое го повика тогашниот претседател Дмитриј Медведев да престане со корупцијата што ја финансира изградбата на палатата.

Извештајот и двочасовниот документарец објавен од Антикорупциската институција (ФБК) на Навални нудат широк увид во палатата. ФБК тврди дека добиле детални цртежи на зградата од подизведувачите, како и список на купениот мебел и фотографии од примероците на подовите. Со помош на собрани документи и фотографии, тие изградија 3Д-модел на ентериерот.

„ Ова е како држава во држава со која управува вечен император“, рече Навални во документарниот филм. „ Направена е така што никој не може да пристапи до неа од копно, море или воздух. Илјадници луѓе кои работат во палатата имаат забрана да донесат дури и едноставен телефон со камера, но ние ќе ѕирнеме внатре“ вели Навални.

Истрагата на Навални тврди дека имотот има површина 39 пати поголема од областа на Монако, пишува Би-Би-Си.

Според плановите, самиот замок има 17.691 квадратни метри, и се состои од 11 спални соби, неколку дневни соби и сали, приватен театар, кино, казино, два базени, пекара и „валкани простории“ од непозната намена. Собите имаат мермерни подови и столбови, а ѕидовите се раскошно украсени, направени по кралските палати во Санкт Петербург. Тие се опремени со кадифе и богати теписи.

Посебен дел од извештајот е посветен на описите на неверојатно скапиот мебел направен по нарачка на луксузна италијанска марка. Меѓу споменатиот мебел се наоѓа маса во вредност од 56 илјади долари и тросед во вредност од 27 илјади долари.

Просторијата што ја нарекоа „најконтроверзна просторија во палатата на Путин“ е салон за наргиле со нешто што потсетува на „шипка за танц“.

Тимот на Навални тврди дека трошоците за изградба на палатата се искачија заради непрекинатите реновирања. Веднаш на почетокот имаше проблеми со вентилација и висока влажност, поради што беа оштетени многу делови од луксузниот ентериер на театарот и стаклена градина од 2.500 квадратни метри.

Прикажи повеќе...

Свет

Судењето за отповикување на Доналд Трамп ќе почне в понеделник

Објавено пред

Претставничкиот дом на САД в понеделник ќе достави предлог до Сенатот за отповикување на поранешниот претседател Доналд Трамп, обвинувајќи го за поттикнување бунт.

На тој начин ќе започне судска постапка што може да ја „затвори вратата“ тој повторно да се кандидира на претседателските избори, изјави денеска лидерот на мнозинството во Сенатот, Чак Шумер.

„Претставничкиот дом ќе достави член за отповикување до Сенатот. Сенатот ќе спроведе судење за отповикување на Доналд Трамп. Ќе биде целосно судење. Ќе биде праведно судење”, рече Сумер во Сенатот, пренесува „Ројтерс“.

Лидерот на републиканците во Сенатот, Мич Меконел, предложи почетокот на судењето за отповикување на поранешниот претседател Доналд Трамп да се одложи за една недела или повеќе, за Трамп да има време да ја подготви својата одбрана. Сепак, Меконел им рече на своите републикански колеги дека краткото одложување ќе му даде време на Трамп да го подготви и состави неговиот правен тим, што ќе обезбеди правично судење.

Процесот пред Претставничкиот дом ќе го водат девет менаџери за отповикување кои редовно се состануваа за да разговараат за стратегијата.

Демократите се надеваат дека ќе го водат процесот, притоа носејќи закони кои се приоритет за Бајден, вклучително и олеснување поради пандемијата на коронавирусот, но за тоа им треба одредена соработка од републиканските сенатори. Демократите велат дека постапката треба да се одвива брзо, бидејќи сите биле сведоци на опсадата, додека многумина избегале поради загрозената безбедност додека бунтовниците упаднале во Конгресот.

Претставничкиот дом го отповика претседателот во заминување една недела подоцна, а десет републиканци гласаа за отповикување на Трамп.

Прикажи повеќе...

Свет

Илјада луѓе во Шведска примиле вакцина што се транспортирала на прениска температура

Објавено пред

Околу илјада луѓе во Шведска примиле вакцина на „Модерна“ која се чувала на погрешна температура за време на транспортот, објави шведска компанија задолжена за доставување на вакцината.

Вкупно 2.100 дози на вакцината, околу 20 проценти од количината што Шведска ја доби досега од „Модерна“, се чуваат на премногу ниска температура, а дозите што не се користени се издвојуваат сè додека не се утврди нивната ефикасност, објави „Апотекет“.

Сите што ја примиле вакцината од неисправната пратка се здравствени работници.

„Според првата проценка на шведскиот здравствен орган, нема индикации дека дозите транспортирани на прениска температура претставуваат ризик“, соопшти „Апотекет“.

Но, шведскиот здравствен орган и државната фармацевтска компанија вршат понатамошни истражувања, изјави портпаролот на „Апотекет“, Магнус Фриск.

„Сè уште треба да откриеме дали дадената доза на вакцината ќе делува“, додаде тој.

Фриск истакна дека ја контактирале „Модерна“ за повеќе информации за ефективноста на дозите што се одржуваат на премногу ниска температура и дали оние што ги примиле треба да добијат нова доза на вакцина.

Од 17 јануари Шведска вакцинираше 146.000 луѓе, претежно со вакцината „Фајзер“/„БиоНТех“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија46 минути

Нови 307 заболени и 14 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.854 тестирања, а регистрирани се 307 нови случаи на...

Свет1 час

Илјада луѓе во Шведска примиле вакцина што се транспортирала на прениска температура

Околу илјада луѓе во Шведска примиле вакцина на „Модерна“ која се чувала на погрешна температура за време на транспортот, објави...

Економија3 часа

Повеќето од службениците вработени по Рамковниот ќе бидат прераспределени во МВР и УЈП

Првиот вицепремиер Артан Груби соопшти дека 1.349 службеници вработени по Охридскиот рамковен договор до крајот на јануари ќе почнат со...

Европа4 часа

ЕК бара објаснување од „Фајзер“ за доцнењето на вакцините

Европската комисија ќе побара објаснување од американската компанија „Фајзер“ за причините поради кои повторно се одложува испораката на вакцини против...

Македонија5 часа

Обвинителството незадоволно од условната казна за поранешниот советник на Чулев

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција е незадоволно од условната казна за Зоран Ѓорѓевски, кој беше вработен...

Македонија6 часа

Филипче: Спремни сме да ги примиме вакцините од Србија

Министерот за здравство, Венко Филипче, пред денешниот разговор за вакцините од Србија вели дека не постојат пречки ковид-вакцините да пристигнат...

Топ7 часа

(Видео) Пресечен меѓународен канал за дрога, запленети 40 килограми марихуана

Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, заедно со Одделот за специјални полициски...

Македонија7 часа

Општина Центар додели 400.000 денари помош за Петриња и Сисак

Советот на Општина Центар додели парична помош во висина од 400.000 денари на градовите Петриња и Сисак во Хрватска. „По...

Македонија7 часа

Заев и Спасовски земаат највисоки плати во Владата

Премиерот Зоран Заев зема највисока плата од 87.813 денари, а министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, е втор на списокот...

Македонија8 часа

Царовска на средба со МАНУ: Реформите во образованието се неопходни ако сакаме подобри резултати

Министерството за образование и наука, Бирото за развој на образованието и членовите на работната група денес ги продолжуваат дебатите за предложените...

Регион8 часа

Мира Фурлан починала од западнонилска треска

Познатата актерка Мира Фурлан починала од вирусот на западнонилската треска, пишуваат хрватските медиуми. Актерката неколку месеци се борела со болеста...

Европа9 часа

Урсула фон дер Лаен: ЕУ ќе мора што побргу да обезбеди вакцини за Западен Балкан

Европската Унија со посебен механизам ќе обезбеди вакцини против коронавирусот за Западен Балкан што е можно побргу, рече претседателката на...

Свет9 часа

Уапсени двајца соработници на Навални затоа што повикувале на протести

Русија уапси двајца соработници на затворениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални, и се закани дека ќе ги тужи другите поради...

Европа10 часа

ЕУ воведува темноцрвени зони на епидемиолошката карта на Европа

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, најави воведување нова ознака на епидемиолошката карта на Европа, темноцрвена зона, од...

Свет10 часа

Бајден бара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје со Русија

Претседателот на САД, Џо Бајден, ќе побара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје „Нов СТАРТ“ со Русија,...

Свет21 час

(Видео) Бајден: Ќе ги поместиме небото и земјата за да вакцинираме што е можно повеќе луѓе

Новиот американски претседател Џо Бајден ѝ се обрати на американската јавност по повод презентацијата на планот за борба против пандемијата...

Европа22 часа

Холандија воведува полициски час, луѓето веќе смислуваат начини како да го избегнат

Предлогот на холандската влада да воведе полициски час, прв по Втората светска војна, помина во парламентот, пренесува АФП. #BREAKING Dutch...

Македонија23 часа

Филипче: Попис во време на пандемија е голем предизвик, но може да се спроведе

Спроведувањето на пописот во време на пандемија е голем предизвик, но процесот може да се спроведе и заврши по сите...

Македонија1 ден

15 починати и 356 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.906 тестирања, а регистрирани се 356 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку петмина мртви во пожарот што ја зафати зградата на најголемиот светски производител на вакцини

Голем пожар избувна денес во Индискиот институт за серуми (SII), фабрика за производство на вакцини во градот Пуна. Пожарот го...

Досие