Контакт

Свет

Европската комисија нема коментар за твитот на Јанша за изборите во САД

Објавено пред

Европската комисија одби да го коментира твитот на словенечкиот премиер Јанез Јанша со кој го прогласи Доналд Трамп за победник на претседателските избори во САД пред да бидат објавени конечните резултати.

„Немам коментар за твитот на словенечкиот премиер, освен што препорачуваме сите да следат што се случува во САД, каде што се одвива пребројувањето на гласовите. Ние ќе го почекаме официјалното објавување на резултатите од изборите”, рече портпаролот на Комисијата, Ерик Мамер.

Словенечкиот премиер, Јанез Јанша, му честита победа на Доналд Трамп на претседателските избори иако сè уште не се објавени резултати и гласовите сè уште се пребројуваат.

Јанша вели дека е јасно дека американскиот народ го избрал Доналд Трамп за уште еден четиригодишен мандат како претседател на САД.

Европа

Фон дер Лаен: Унгарија и Полска прават штета на милиони Европејци

Објавено пред

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лаен им порача на Унгарија и на Полска да престанат да го блокираат усвојувањето на буџетот и фондот за закрепнување и им порача да одат на суд во врска со жалбите поради планот со кој исплатата на пари на ЕУ кон земјите членки се условува со почитување на демократските стандарди и владеењето на правото.

„На тоа место обично се решаваат разликите во мислењата за законодавните текстови, но тоа не се прави на штета на милиони и милиони европски граѓани кои итно чекаат на наша помош“, рече Фон дер Лаен во обраќањето пред членовите на Европскиот парламент, пренесува порталот „Политико“.

Таа исто така рече дека шемата што ќе ги поврзе исплатата на ЕУ и почитувањето на одредени критериуми на владеењето на правото е соодветна, пропорционална и неопходна.

„Тешко е да се замисли некој да се спротивстави на тоа“, рече Фон дер Лаен.

Лидерите на ЕУ во јули се договорија за историски буџет од 1,8 милијарди евра за да закрепнат од последиците на пандемијата на коронавирус, но Полска и Унгарија го блокираа усвојувањето на буџетот поради новиот механизам што предвидува скратување на средствата на ЕУ за земјите чии влади ги нарушуваат демократските стандарди и владеењето на правото.

Прикажи повеќе...

Свет

Пашинијан: Јас сум одговорен за ситуацијата во Нагорно-Карабах

Објавено пред

Ерменскиот премиер Никола Пашинијан изјави дека е одговорен за ситуацијата во Нагорно Карабах.

„Живееме во многу тешки времиња, но мора да ги преживееме овие тешки времиња и да живееме со последиците“, рече тој на состанокот на Владата, нагласувајќи дека како премиер на таа земја ја презема целосната одговорност за ситуацијата во Нагорно-Карабах, но и дека е одговорен за иднината на земјата, пренесува ТАСС.

Внатрешната и надворешната стабилност и безбедност се апсолутни приоритети, рече Пашинијан, додавајќи дека ерменската влада мора да го анализира развојот на настаните и да им ја каже вистината на луѓето.

Прикажи повеќе...

Европа

Меркел: Не ветуваме дека ќе ги олесниме мерките за Божик и Нова година

Објавено пред

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека ограничувачките мерки за намалување на ширењето на коронавирусот во Германија ќе бидат во сила до крајот на декември, можеби и подолго.

„Со оглед на големиот број инфекции, претпоставуваме дека ограничувањата што се во сила пред Божиk ќе продолжат да важат до почетокот на јануари, веројатно за поголемиот дел од Германија“, рече таа.

Меркел рече дека зголемувањето на бројот на нови случаи на коронавирус, како и смртни случаи, е причина за загриженост.

„Мораме да кажеме, за жал, дека не можеме да ветиме дека ќе ги олесниме мерките за Божиk и Нова година“, рече канцеларката.

Таа додаде дека експоненцијалниот раст на инфекцијата е запрен и дека тоа е делумен успех, но дека не може да биде задоволен со тоа, пренесува „Билд“.

Меркел рече дека вакцините може да пристигнат пред Божик.

Шефот на нејзиниот кабинет, Хелга Браун, исто така изјави за телевизијата РТЛ денес дека правилата што ги ограничуваат социјалните контакти можат да бидат на сила подолг временски период.

„Ни претстојат тешки зимски месеци. Ова ќе продолжи до март. По март, јас сум оптимист затоа што повеќе луѓе веројатно ќе можат да се вакцинираат”, рече таа.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Заев: Да се соочиме со историските прашања и да развиеме капацитет да си простиме

Премиерот Зоран Заев изрази жалење што неговото интервју за БГНЕС предизвика толку негативни емоции, кои вели дека ги разбира. „Никој...

Македонија34 минути

Ѓоргиев за ДВ: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка, изјави македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот...

Македонија2 часа

СДСМ: За јазикот и идентитетот не се преговара и не може да се преговара

За јазикот и за идентитетот не се преговара, ниту може да се преговара. Македонскиот јазик и македонскиот идентитет се потврдени...

Топ2 часа

Запленета марихуана во Струшко, приведен дилер од Албанија

Полицијата вчера заплени марихуана во Струшко и приведе дилер од Албанија по претходно добиени оперативни сознанија. Од МВР информираат дека...

Македонија3 часа

Пендаровски: Постои дилема дали државниот врв настапува единствено во спорот со Бугарија

Спорот со Бугарија може да се реши само ако доследно се почитуваат и македонскиот и бугарскиот народ и со избегнување...

Македонија3 часа

Опозицијата бара оставка од Заев поради вчерашното интервју

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од премиерот Зоран Заев поради ставовите изнесени во интервјуто за бугарската новинска агенција „Бгнес“. Од ВМРО-ДПМНЕ...

Свет3 часа

Меркел: Задолжително маски и на отворено

Германската канцеларка, Ангела Меркел, објави дека ограничувачките мерки против коронавирусот ќе бидат продолжени најмалку до 20 декември, а можеби и...

Свет4 часа

Трамп одобри помилување на својот поранешен советник за национална безбедност

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го одобри помилувањето на својот поранешен советник за национална безбедност, генерал Мајкл Флин, што медиумите го...

Македонија14 часа

Мицкоски повика на предупредувачки протест за одбрана на македонските црвени линии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи повика на натпартиски протест за одбрана на црвените линии во преговорите со...

Македонија15 часа

1.288 новозаразени од Ковид-19, починаа 39 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.349 тестирања, а регистрирани се 1.288 нови случаи на...

Македонија16 часа

Кај Тумбе Кафе има околу 10.000 гранати од Првата светска војна, уништувањето ќе почне во декември

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) соопшти дека во декември ќе започне уништувањето на неексплодираните гранати од Првата светска војна...

Свет17 часа

Кинески експерти тврдат дека коронавирусот не потекнува од Кина

Кинескиот државен весник „Пиполс дејли“ тврди, повикувајќи се на изјави на кинески експерти, дека коронавирусот не потекнува од Вухан, град...

Меѓународен18 часа

Почина Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона (60) почина од срцев удар во родната земја, јавуваат тамошните медиуми. Легендарниот фудбалер починал...

Македонија21 час

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, туку наш пријател

Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател, вели претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за бугарската новинска...

Македонија23 часа

Судот го опомена Бојан Јовановски, одбиено е барањето за изземање на судијката

Претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев, го одби барањето на обвинетиот Бојан Јовановски за изземање на судијката Софче Гаврилова-Ефремова од...

Македонија23 часа

Се очекува зелено светло од Пендаровски за војниците од утре да почнат да ги обезбедуваат болниците

Припадниците на Армијата ќе може уште утре да бидат распределени во здравствените институции, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. „Вчера,...

Култура1 ден

Eкипата на „Медена земја“ тврди: На Атиџе ѝ обезбедивме дом, храна и лекови – здружението „Бекирлија“ и донациите ќе бидат затворени

Екипата на „Медена земја“ реагира по тврдењата што се појавија во јавноста дека Атиџе Муратова е заборавена од сите, без...

Европа1 ден

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Свет1 ден

Сингапур го искорени коронавирусот

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но кога во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи,...

Македонија1 ден

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 39 пациенти, слободни уште 20-ина места

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје хоспитализрани се 39 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 486 лица...

Досие