Контакт

Свет

Европскиот парламент даде зелено светло за активирање на членот 7 против Унгарија

Објавено пред

Европскиот парламент гласаше за активирање на членот 7, кој ќе ѝ овозможи на ЕУ да ги спроведе казнените мерки против Унгарија, пренсува „Раша тудеј“. Се тврди дека Будимпешта во неколку наврати ги прекршила демократските правила.

За време на сесијата во Стразбур, Франција, 448 пратеници гласаа за активирање на членот против Унгарија, а 197 гласаа против, а 48 се воздржаа од гласање.

Членот 7 од договорот од Лисабон од 2007 година, често нарекуван и нуклеарна опција, е дизајниран да се примени ако постои „јасен ризик од сериозно непочитување“ на вредностите на ЕУ од некоја од земјите членки. Со негова целосна имплементација на Будимпешта би ѝ биле одземени гласачките права во Европскиот совет, но за тоа да се случи Советот мора едногласно да пресуди дека Унгарија дозволила сериозни и континуирани непочитувања на вредностите на ЕУ.

Унгарија, предводена од десничарската влада на Виктор Орбан, беше обвинета од Брисел за наводно поткопување на владеењето на правото во земјата.

Свет

„Гугл“ призна дека „заборавил“ да им каже на корисниците за својот скриен шпионски микрофон

Објавено пред

Технолошки гигант „Гугл“ се извини затоа што „заборавил“ да им каже на корисниците дека инсталирал скриен микрофон во својот домашен безбедносен систем „Нест секјур“, пренесува РТ/

Системот „Нест секјур“ на „Гугл“ им овозможува на корисниците да поврзат десетици детектори за движење, магнетни аларми за врата и безбедносни камери во една централизирана контролна единица. Единицата го следи домот на корисникот, испраќајќи предупредувања ако нешто не е во ред. Во нејзините првични технички спецификации не се споменува ништо за можните шпионски уреди скриени во него.

Гугл“ предизвика вознемиреност кога претходно овој месец објави дека сопствениците може да го користат нивниот„Нест секјур“ за да му постават прашања на „Гугл асистент“ од типот „како да го активирам мојот аларм”, дали денес треба да носам чадор?” или дали го шпионирате секое мое движење? “

Дури и по објавувањето на интеграцијата на „Гугл асистент“, компанијата не го спомна скриениот микрофон. Но по негодувањето од сомничавите корисници и застапници за заштита на приватноста, „Гугл“ призна дека во „Нест секјур“ има вграден микрофон, нагласувајќи дека тоа не е некоја голема работа.

Никогаш не беше во план микрофонот во уредот нда биде тајна и требаше да биде наведен во техничките спецификации. Тоа е наша грешка. Микрофонот никогаш не беше вклучен и се активира само кога корисниците конкретно ја активираат таа опцијата.

Техничкиот гигант оттогаш ги измени техничките спецификации на уредот за да го вклучи микрофонот. Сепак, корисниците на уредот и оние кои се плашат да го поканат „Големиот брат“ во своите спални соби „паднаа“ на објаснувањето на „Гугл“.

Дури и ако се занемари фактот дека не им било кажано на корисниците за микрофонот, кој ќе му верува на „Гугл“ за да му дозволи пристап до своите домови?

Впрочем, ова е истиот „Гугл“ чија програма „Стрит вју“ сосем “случајно” складираше податоци од вај-фај мрежите покрај кои возеле автомобилите помеѓу 2007 и 2010 година. Истиот „Гугл“ чија сестринска компанија инсталираше илјадници бесплатни вај-фај киосци низ Њујорк, кои потенцијално ги следеа движења;та на корисниците и истиот „Гугл“ кој без согласност користи технологија за препознавање на лицата на корисниците.

Можеби најстрашното е интерното видео што „Гугл“ го објави лани, опишувајќи ја иднината во која „Гугл“ собира податоци за корисниците и ги користи за да им помогне да се однесуваат на начин кој ги одразува вредностите на Гугл”.

Прикажи повеќе...

Свет

Путин: Нема потреба од нова ‘кубанска ракетна криза’ поради спорот помеѓу САД и Русија

Објавено пред

Ако САД решат да распоредат проектили од среден дострел во Европа, тоа ќе ја ескалира тензијата на ниво слично на она на кубанската ракетна криза од 1962 година без никаква причина, тврди рускиот претседател Владимир Путин, пренесува РТ.

Таквото распоредување би било овозможено само ако САД се повлечат од Договорот за неширење нуклеарно оружје со среден дострел (ИНФ) во следните шест месеци.

Путин тврди дека ако двете страни распоредат проектили во Европа, тоа ќе доведе до ескалација на тензиите невидена од 1962 година, кога САД се заканија дека ќе ги нападнат советските бродови наместо да им дозволат да испорачаат нуклеарни проектили во Куба.

Постои ли сега некоја остра идеолошка конфронтација слична на онаа од Студената војна? Не постои. Ние имаме меѓусебни поплаки, конфликтни пристапи кон некои прашања, но тоа не е причина да ги ескалираме работите на ниво на Карипската криза од почетокот на 1960-тите “, рече Путин, користејќи го рускиот термин за опишување на ќор-сокакот меѓу Кенеди и Хрушчов.

Прашан дали Русија би размислила за превентивен напад против ракетите кои би ѝ претставувале закана, Путин рече дека нема потреба од такво нешто и дека сегашната нуклеарна доктрина на Русија исклучува превентивен напад.

Прикажи повеќе...

Свет

Францускиот суд ја казни швајцарска банка УБС со рекордна парична казна од 3,7 милијарди евра за даночна измама

Објавено пред

Парискиот суд во средата го казни швајцарскиот банкарски гигант УБС со 3,7 милијарди евра за даночна измама, што е рекорд за Франција,пренесува „Локал“. Банката беше осудена за нелегално помагање на француските клиенти да сокријат милијарди евра од француските даночни власти.

Судењето почна минатата есен по седумгодишна истрага започната кога неколку поранешни вработени излегоа со тврдења за незаконско однесување. Овој потег доаѓа откако властите во цела Европа почнаа акција против даночната евазија и сомнителните банкарски практики, по глобалната финансиска криза која избувна во 2007 година.

Притисокот на крајот ја принуди Швајцарија да ја прекине својата традиција на несоборива банкарска тајна, приклучувајќи се на повеќе од 90 земји кои се согласија автоматски да споделат меѓу себе повеќе информации за клиентските сметки. Во случајот на УБС, француските власти утврдија дека повеќе од 10 милијарди евра биле чувани во тајност од даночните служби помеѓу 2004 и 2012 година.

Француското Националното финансиско обвинителство побара парична казна од 3,7 милијарди евра велејќи дека банката и нејзините директори биле свесни дека го кршат францускиот закон со незаконското помагање на клиентите да ги избегнат француски даноци.

Тие побараа и парична казна од 15 милиони евра за француската филијала на УБС и парични казни до 500.000 евра за шесте директори, меѓу кои и Раул Вејл, поранешен трет по ранг директор на УБС, и Патрик де Фајет, поранешен втор по ранг извршен директор за француски операции. Покрај тоа, адвокатите на француската држава, која е тужител во случајот, побараа отштета од 1,6 милијарди евра.

УБС, на која ѝ беше наложено да депонира 1,1 милијарда евра кауција, ги негираше обвиненијата и рече дека нејзините операции се во согласност со швајцарскиот закон.

Прикажи повеќе...

Најново

Крвав четврток9 часа

Притвор за Јанакиески и Ристовски, за Груевски нова екстрадиција

Судијата на претходна постапка по барање на Јавното обвинителство им одреди мрека пртивор од 30 дена на поранешните министри Миле...

Македонија10 часа

(Видео) Мицкоски: „Апси Заев, можеш да нарачуваш и убиства, но нема да ти се исплашиме“

По информациите за вечерашното приведување на тројцата функционери на ВМРО-ДПМНЕ – Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески, вечерва прес-конференција...

Крвав четврток10 часа

Русковска: Бараме притвор за Јанакиески и Ристовски поради опасност од бегство

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал при ЈО, Вилма Русковска, изјави дека распитот на осомничените ексфункционери од ВМРО-ДПМНЕ, Спиро Ристовски...

Крвав четврток12 часа

Вељаноски: Не чувствувам вина за упадот во Собранието

Поранешниот претседател на парламентот, Трајко Вељаноски, штотуку излезе од Основниот суд Скопје 1, каде што беше повикан на распит за...

Македонија14 часа

Трамп со писмо до Заев: Ви честитам за лидерството, обезбедивте просперитетна иднина за Северна Македонија

Премиерот Зоран Заев денеска прими писмо од американскиот претседател, Доналд Трамп, во кое тој нагласува дека Северна Македонија е голем...

Македонија14 часа

Зелената градина на ГТЦ му се наметнува исто како и барокот, архитектите разочарани

Зелената градина за покривот на Градскиот трговски центар ги разочара архитектите како стручна јавност, а незадоволни се и скопјани, кои...

Македонија16 часа

Половина милион евра исплатени лани за патни трошоци на пратениците

Над 525 илјади евра биле исплатени за патни трошоци на пратениците во Собранието минатата година, покажува анализата на „Макфакс“ од...

Македонија16 часа

Заев потврди, Села му се налутил поради одземените ингеренции на Таравари

Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања потврди дека Зијадин Села не дошол на денешната средба за консензуален претседателски кандидат поради...

Македонија17 часа

Бектеши не чувствува морална одговорност за вработувањето на сестра му во МЕПСО

Министерот за економија, Крешник Бектеши, изјави дека не чувствува морална одговорност за вработувањето на неговата сестра во МЕПСО. Тој вели...

Топ18 часа

Села му се налути на Заев, не доаѓа на средба

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, одби да присуствува на закажаната средба со премиерот Зоран Заев, на која требаше...

Македонија18 часа

Ниту еден родител не е казнет за невакцинирано дете од почетокот на епидемијата на морбили

Ниту еден родител не е казнет за невакцинирано дете од почетокот на епидемијата на морбили иако пред два месеца само...

Топ18 часа

Дедото на Кирацовски ќе се повлече од работното место

Таткото на сопругата на пратеникот Александар Кирацовски, Борис Поповски, ќе се повлече од работното место, објави на „Фејсбук“ Кирацовски. Тој...

Македонија20 часа

Заев и Димитров нема да одговараат за велепредавство

Скопското обвинитeлство ја отфрли кривичната пријава на Светскиот македонски конгрес поднесена против премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи,...

Македонија20 часа

Сопругата на директорот на ЕЛЕМ вработена како шефица на кабинет во Централен регистар

Александра Миновска, сопруга на директорот на ЕЛЕМ, Драган Миновски, од октомври минатата година е вработена како шефица на кабинет кај...

Македонија21 час

Две бомби од Првата светска војна пронајдени во Битола

Вчера на булеварот 1 Мај во Битола, во близина на местото викано Црн Мост при изведување на градежни работи при...

Регион21 час

Непознат маж му се заканувал на Мицотакис со бомба

Лидерот на опозициската Нова демократија во Грција, Киријакос Мицотакис, пријавил синоќа закана со бомба која ја добил додека сè уште...

Македонија22 часа

Бугарија го ратификуваше протоколот за НАТО

Со 140 гласа „за“, бугарскиот парламент го ратификуваше протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО, објави бугарската новинска агенција...

Македонија22 часа

Синот на пратеникот Мисовски: Поднесов оставка поради хистеријата, се надевам јавноста ќе здивне

Откако Кристијан Мисовски, син на пратеникот Горан Мисовски, пред четири дена се повлече од работното место во Агенцијата за супервизија...

Свет23 часа

Ердоган: Турција не ќе може сама да се справи со нов бегалски бран од Сирија

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган, изјави дека неговата земја нема да може сама да се справи со уште еден бран...

Свет23 часа

Најмалку четворица повредени откако лавина зафати швајцарски скијачки центар

Четири лица беа повредени, од кои еден е во критична состојба, откако лавина ја погоди скијачката патека „Плен мор“ во...

Досие