Контакт

Свет

Европскиот суд им овозможи на купувачите на „фолксваген“ полесно да тужат

Објавено пред

Највисокиот суд на Европската Унија донесе пресуда дека купувачите на автомобилите „фолксваген“ опремени со софтвер инсталиран за да ги измами тестовите за емисијата на гасови може да го тужат производителот на автомобили во земјата каде што го купиле автомобилот наместо да бараат отштета во Германија, пренесува „Брејтбарт“.

Државниот суд во Клагенфурт, Австрија, кој го разгледува барањето на една австриска група за заштита на потрошувачите за отштета во име на 574 клиенти, побара од Европскиот суд за правдата да го разгледа ова прашање.

„Фолксваген“, со седиште во Германија, ја оспори меѓународната надлежност на австриските судови, соопшти Европскиот суд на правдата.

Европскиот суд на правдата пресудил дека местото каде што настанала штетата е местото на кое автомобилите биле купени од трето лице – во случајот Австрија.

Во одлуката се вели дека производителот на моторни возила кој е основан во една земја членка и се занимава со незаконско злонамерно менување на возилата продадени во други земји членки може разумно да очекува да биде тужен во судовите на тие држави.

Во 2015 година регулаторите во САД го фатија „Фолксваген“ како софтвер што ги исклучува контролите на емисиите на гасови кога автомобилите ги поминале тестовите за емисија. Компанијата плати милијарди евра за покривање казни, порамнувања и повлекувања на возилата.

Свет

Путин, Трамп и Макрон објавија заеднички став за судирот во Нагорно-Карабах

Објавено пред

Претседателите на Русија, САД и Франција усвоија заедничка изјава за состојбата во Нагорно-Карабах.

Владимир Путин, Доналд Трамп и Емануел Макрон повикаа на итен прекин на борбите во Нагорно-Карабах. Претседателите ги повикаа Азербејџан и Ерменија да ги продолжат преговорите за Нагорно-Карабах без предуслови.

„Претседателот на Руската Федерација, претседателот на Соединетите Американски Држави и претседателот на Република Франција, кои ги претставуваат државите копретседавачи на Минската група на ОБСЕ, остро ја осудуваат ескалацијата на насилството на линија на разграничување во зоната на Нагорно-Карабах“, се вели во соопштението кое го пренесува агенцијата „Спутник“.

„Ги повикуваме лидерите на Ерменија и Азербејџан да ги преземат своите обврски со добра волја веднаш и без поставување предуслови за продолжување на преговорите за решавање на ситуацијата, со помош на копретседавачите на Минската групата на ОБСЕ“, се вели во соопштението на лидерите на земјите кои копретседаваат со оваа група.

Претседателите на Русија, САД и Франција исто така сметаат дека борбите во Нагорно-Карабах треба веднаш да се запрат.

„Повикуваме на итен прекин на непријателствата меѓу вооружените сили“, се вели во заедничкото соопштение.

Во изјавата се додава дека претседателите жалат за жртвите и изразуваат сочувство до семејствата на загинатите и ранетите.

Ситуацијата во Нагорно-Карабах ескалираше минатата недела. Баку и Ереван меѓусебно се обвинуваат за избувнувањето на конфликтот. Во Ерменија е прогласена воена состојба и општа мобилизација. Во Азербејџан е воведен полициски час и делумна мобилизација.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) ЕУ покрена правна постапка против Лондон за кршење на договорот за Брегзит

Објавено пред

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, објави дека ЕУ покрена постапка за кршење на договорот против британската влада, поради нејзиниот спорен предлог-закон со кој се откажува од дел од договорот за Брегзит.

„Утрово, Комисијата одлучи да испрати писмо до британската влада, во кое се повикува да ги почитува своите обврски. Ова е прва фаза од процедурата на кршење на договорот“, објави Фон дер Лаен.

Во писмото до Велика Британија се наведува дека британската влада има рок од еден месец да одговори.

Европската комисија потенцира дека Велика Британија претходно беше повикана да го повлече проблематичниот дел од Законот за внатрешен пазар до крајот на септември.

Се додава дека Законот, по својата природа, ги крши обврските преземени со добра волја, што произлегуваат од договорениот Договор за одвојување.

„Рокот истече вчера, проблематичните одредби не беа повлечени, а Комисијата го започна првиот чекор од прекршочната постапка со испраќање на официјално известување до властите на Велика Британија“, вели претседателката на Комисијата, Урсула фон дер Лаен.

Во Брисел наведуваат дека и покрај овој чекор, тие ќе продолжат да работат на целосно и навремено спроведување на Договорот за повлекување на Обединетото Кралство од ЕУ.

„Ние се придржуваме кон преземените обврски“, заклучи Фон дер Лаен.

Прикажи повеќе...

Свет

ОН тврдат дека бројните нелегални мигранти со бродови не се закана за Британија

Објавено пред

Рекордниот број на нелегални имигранти кои го преминале Ла Манш – близу 7.000 или повеќе од тројно повеќе од 2019 година, не претставува закана за Велика Британија, па дури може да биде и благодет за даночните обврзници, тврдат Обединетите Нации (ОН).

Зборувајќи пред Комитетот за внатрешни работи на британскиот парламент во средата, претставници од меѓународното тело тврдеа дека Велика Британија треба да отвори нови канали што ќе им дозволат на многу повеќе нискоквалификувани и неквалификувани мигранти од Третиот свет легално да влезат во земјата за да ги спречат поединците да плаќаат за трговија со луѓе.

Претставничката на УНХЦР во Велика Британија, Росела Паључи-Лор, им рече на пратениците дека илјадниците луѓе кои влегле во Велика Британија во последните месеци не се проблем. Таа тврди дека единствените „опасности“ од ситуацијата се ризиците по животот на мигрантите кои патуваат преку каналот во гумени чамци, заедно со уште еден поразличен вид на ризик, а тоа е критичкото известување за феноменот во медиумите.

„Луѓето што ќе ги најдете во чамците се речиси истите што во спротивно би ги нашле во некој камион. Нема вистинска разлика – главниот ризик е за нив е во однос на опасноста од самиот премин,“ вели таа.

Паључи-Лор исто така ја отфрли идејата дека чамците може да се вратат назад во Франција, нагласувајќи дека обидите да се направи ова може да ги доведе во опасност животите на мигрантите и затоа не треба да бидат опција за Велика Британија.

Пагључи-Лор и Винсент Кочетел, специјален пратеник на УНХЦР за нелегална имиграција во Европа преку медитеранската рута, изјавија дека Велика Британија е популарна дестинација за мигрантите поради нејзината репутација на шампион во мултикултурализмот и ја повикаа владата да создаде безбедни, легални патишта за миграција.

„Во моментов, правилата за повторно обединување на семејството во Велика Британија се прилично ограничувачки. ОН се залага за нешто пошироко дефинирање на семејството“, се пожали Паљчи-Лор, објаснувајќи дека владата ги ограничува барањата на членовите од потесното семејство, како што се родителите и децата.

Таа тврди дека огромното ширење на миграцискиот синџир нема да претставува огромен товар за Велика Британија и нејзиниот систем на социјална помош и јавните служби.

Како одговор на прашањето дали би било поекономично за Велика Британија да им помага на бегалците во конфликтните области отколку да ги преселува тука, Паључи-Лор посочи дека видела студија која покажува дека мигрантите придонеле повеќе во британската каса отколку што чинат во услугите.

Всушност, промиграциските истражувачи од Универзитетскиот колеџ во Лондон, спонзорирани од ЕУ, откриле дека миграцијата од надвор од Европа ги чинела британските даночни обврзници 118 милијарди фунти помеѓу 1995 и 2011 година.

Студии во цела Европа дошле до слични заклучоци, откривајќи дека мигрантите од Третиот свет и нивните потомци се значително поверојатно да бидат невработени или со ниско платена работа отколку домородното население.

Повикот на ОН за Велика Британија да ги прошири можностите за миграција доаѓа неколку дена откако невладините организации, заедно со повеќе од 70 инфлуенсери, упатија слични барања до владата за значително зајакнување на имиграцијата од најсиромашните земји во светот, преку обединување на семејството.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 минути

Путин, Трамп и Макрон објавија заеднички став за судирот во Нагорно-Карабах

Претседателите на Русија, САД и Франција усвоија заедничка изјава за состојбата во Нагорно-Карабах. Владимир Путин, Доналд Трамп и Емануел Макрон...

Свет56 минути

Азербејџанските сили тврдат дека уништиле ерменски ракетен систем во Нагорно-Карабах

Министерството за одбрана на Азербејџан во средата објави дека вооружените сили на земјата успеале да го деактивираат ерменскиот ракетен систем...

Македонија2 часа

Арсовски: Се разгледуваат сите можности и опции за импичмент на Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ не открива кога би можела да се очекува конечната одлука за импичмент на претседателот Стево Пендаровски, што беше навестена...

Регион3 часа

Границите со Грција остануваат затворени до 12 октомври

Грција ја продолжи забраната за патување државјани на трети земји до 12 октомври, пренесува МИА. Ограничувањата на копнените граници се...

Македонија4 часа

(Видео) Филипче побара разбирање и поддршка за одлуките во образованието

Знам дека многумина сакаат и бараат учењето да се одвива поинаку и, искрено, сите ги разбирам. Но, како здравствен работник...

Топ4 часа

Едно лице загина во сообраќајна несреќа меѓу мотор и машина за сечење дрва во Ченто

Едно лице загина во сообраќајна несреќа што се случила вчеравечер во скопската населба Ченто. Според информациите на МВР, во несреќата...

Македонија6 часа

МОН: На првиот училиштен час нема посериозни пречки за одржување на онлајн-наставата

Министерството за образование и наука е во постојана комуникација со тимот од ФИНКИ и Бирото за развој на образованието, кој...

Македонија7 часа

Почнува учебната година

Новата учебна 2020/2021 година почнува денеска, со еден месец одложување. Настава со физичко присуство ќе следат учениците од прво до...

Македонија20 часа

Објавен распоредот на телевизиските часови за учениците кои немаат компјутери

Учениците кои немаат компјутер или таблет за да следат онлајн-настава преку платформата на Министерството за образование часовите ќе можат да...

Регион1 ден

Грчките свештеници загрижени за барањето до Вартоломеј за автокефалност на македонската црква

Грчките црковни кругови ги коментираа барањата на македонските власти до вселенскиот патријарх Вартоломеј за автокефалноста на македонската црква. Задната врата...

Македонија1 ден

Сојузот на средношколците најави бојкот во ноември ако не се дозволи комбинирана настава

Сојузот на средношколците најави бојкот на наставата од ноември доколу во октомври остане стабилна епидемиолошката состојба, а институциите не дозволат...

Македонија1 ден

Милошоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против одлуките за вонредна состојба

Заврши координацијата на пратеничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“ по што пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, информира дека...

Регион1 ден

Албанија го одложи почетокот на училишната година

Албанија го одложи почетокот на училишната година за ноември откога бројот на заразени од коронавирусот во еден ден се зголеми на...

Топ1 ден

Приведена дилерка на кокаин во Тетово

Полицијата приведе 45-годишна жена од Теотово осомничена за продажба на кокаин. Според информациите од МВР, таа ја криела и ја...

Свет1 ден

Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании: го зголемуваме производството на вакцини со невидена брзина

Фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании за да соработуваат во производството на вакцина против...

Македонија1 ден

Потрошени 6,7 милиони евра за итни набавки за заштита од Ковид-19, најмногу потрошило МВР

За итни набавки за заштита од коронавирусот, во првите шест месеци од кризата биле потрошени 6,7 милиони евра, покажува извештајот...

Македонија1 ден

Филипче на средба со медицинските сестри кои дадоа отказ од Инфективна – се обидел да ги убеди да останат

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово се сретнал со трите медицински сестри од Инфективната клиника кои дадоа отказ. Според објавата...

Свет1 ден

(Видео) Хаотична прва дебата меѓу Трамп и Бајден

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот противкандидат, поранешниот потпретседател и сенатор Џо Бајден, синоќа ја имаа првата од трите дебати...

Свет1 ден

Премиерот на Ерменија: За конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение

Премиерот на Ерменија, Никол Пашињан изјави дека за конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение. Пашињан за телевизијата Русија 1 рекол...

Свет2 дена

Кремљ: Путин планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус

Рускиот претседател, Владимир Путин, планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус, рече неговиот портпарол. „Путин планира да се...

Досие