Контакт

Европа

Европскиот суд одлучи дека сите фирми ќе мораат да водат евиденција за работните часови

Објавено пред

Компаниите кои работат во земјите членки на ЕУ мора да воспостават систем за евиденција на работното време на нивниот персонал, пресуди Европскиот суд за правда (ЕСП).

Судот соопшти дека е неопходно да се евидентираат часовите на вработените за да можат правилно да се применат законските ограничувања во работното време.

„Со цел да се обезбеди ефикасност на правата предвидени во Директивата за работно време и Повелбата, земјите членки мораат да бараат од работодавачите да воспостават објективен, сигурен и пристапен систем што ќе овозможи мерење на работното време на секој вработен“, рече ЕСП во своето соопштение.

Секоја земја ќе може слободно да дефинира како да го имплементира таквиот систем, додаде тој.

Пресудата од 14 мај следува по случајот во кој шпански синдикат бара „Дојче банк“ да биде принудена да воспостави систем за евидентирање на работното време за своите вработени во Шпанија.

„Синдикатот сметаше дека таков систем ќе овозможи придржување до утврденото работно време и обврската утврдена со националниот закон да се обезбедат информации за прекувремена работа секој месец“, рече ЕСП.

„Дојче банк“ не го евидентирала работното време на своите вработени бидејќи рече дека шпанскиот закон бара само да води евиденција за прекувремени работни часови на вработените.

Според информациите наведени во изјавата на ЕСП, 53,7% од сработените прекувремени часови во Шпанија не се евидентирани. Шпанските компании, исто така, се законски обврзани точно да го знаат бројот на нормални работни часови со цел да утврдат дали биле сработени прекувремени часови.

Отсуството на систем за мерење на сработените часови секој работен ден од страна на секој вработен не дозволува и мерење на прекувремените часови, а со тоа и обезбедување на правата на работниците, истакна ЕСП.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

ОН изгласа: Велика Британија да го врати островот од кој го протера населението

Објавено пред

Генералното собрание на Обединетите нации побара од Велика Британија во рок од шест месеци на Маурициус да му го врати архипелагот Чагос, каде што се наоѓа британско-американска стратешка воена база.

ОН ја изгласа резолуцијата на иницијатива на Маурициус. Таа не е обврзувачка, но има политичка вредност. „За“ гласале 116 земји, шест гласале „против“, меѓу нив и САД, а 56 биле воздржани.

Архипелагот Чагос се наоѓа во центарот на повеќедецениски спор по британската одлука од 1965 година да го раздвои архипелагот од Маурициус и да постави воена база заедно со САД. Велика Британија протерала околу две илјади луѓе од Чагос во Маурициус и Сејшелите во текот на 60-ите и 70-ите години за да направи место за воена база.

Маурициус стекна независност од Велика Британија во 1968 година и од тогаш бара да му биде вратен архипелагот.

Британското Министерство за надворешни работи соопшти дека не го признава суверенитетот на Маурициус над Чагос и дека стои зад веќе кажаниот став дека ќе ѝ го врати архипелагот на оваа држава кога повеќе нема да биде потребен за одбранбени цели.

„Заедничката британско-американска база ѝ помага на Британија и на светот во борбата против тероризмот, организираниот криминал и пиратите“, тврди Лондон.

Прикажи повеќе...

Европа

Запленети 53 килограми кокаин во Италија, дрогата била сокриена меѓу јужно овошје

Објавено пред

Финансиската полиција од Реџо Калабрија и царинските власти запленија 53 килограми исклучително чист кокаин во пристаништето Џоја Тауро, во јужниот дел на италијанскиот регион Калабрија.

Анса објави дека дрогата бил откриена благодарение на соработката со Окружната дирекција за борба против мафијата во Реџо Калабрија.

Како што се наведува,кокаинот бил поделен во 45 пакувања и сокриен во контејнер со јужно овошје коешто пристигнало од Јужна Америка.

Италијанската агенција наведува дека нарко дилерите со мешање на дрогата би можеле да добијат до четири пати поголема количина, со цена којашто варира меѓу 50 и 100 евра за грам, со што би оствариле профит од околу девет милиони евра.

Прикажи повеќе...

Европа

102-годишна жена осомничена за убиство на 92-годишната сосетка во дом за старци

Објавено пред

102-годишна жена е осомничена за убиството на нејзината 92-годишната сосетка во дом за старци во северниот дел на Франција.

Негувателка го пронашла безживотното тело на 92-годишната жена во нејзината соба околу полноќ и ги известила службите за итна помош, изјави портпаролката на судот.

Лицето на жената било видливо отечено, се вели во соопштението на судот. Аутопсијата открила дека таа починала од задушување, откако била задушена и удирана по главата.

Жената која живее во соседната соба и кажала на негувателката дека ,,убила некого”. Во ,,состојба на конфузија”, 102-годишната жена која го признала убиството била однесена во психијатриска болница.

Полицијата отвори истрага за ,,доброволно убиство против лице ранливо поради неговата физичка состојба”, објави новинската агенција АФП. Обвинителот Фредерик Трин изјави за новинската агенција АФП дека осомничената ќе биде подложена на психолошки преглед за да се утврди дали може да биде кривично гонета за смртта на нејзината сосетка.

Полицијата сé уште не можела да ја испраша осомничената жена.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Владата: Управниот суд пресуди дека раскинувањето на договорот за „Казандол“ е законито

Владата информира дека Управниот суд донел пресуда дека едностраното раскинување на договорот за изградба на рудникот „Казандол“ од страната на...

Вести2 часа

Судот ја блокира изградбата на ѕидот на Трамп

Федералниот суд во Калифорнија ѝ нареди на администрацијата на американскиот претседател, Доналд Трамп, да престане да ги користи средствата од...

Европа3 часа

ОН изгласа: Велика Британија да го врати островот од кој го протера населението

Генералното собрание на Обединетите нации побара од Велика Британија во рок од шест месеци на Маурициус да му го врати...

Спорт3 часа

„Златната копачка“ по шести пат за Лионел Меси

Лионел Меси е првиот фудбалер кој ја освоил „златната копачка“ во Европа три години во низа, откако Килијан Мбапе, неговиот...

Македонија3 часа

Земјотрес во Пехчево и Берово

Земјотрес со јачина од 2,7 степени според Рихтеровата скала вчеравечер бил почувствуван во Пехчево, Берово и околината, соопшти Сеизмолошката опсерваторија...

Европа16 часа

(Видео) Експлодираше бомба во Лион, најмалку осум лица се повредени

Најмалку осум лица се повредени при бомбашки напад во централен Лион, соопштија француски официјални лица. Explosion in pedestrian street in...

Свет18 часа

(Вознемирувачко видео) Дваесет ученици загинаа скокајќи од запалена зграда во Индија

Најмалку дваесет ученици загинаа, а дваесетина  се повредени скокајќи од запалена зграда во Индија, каде што посетувале настава. Massive tragedy...

Свет18 часа

Штрахе тужи три лица за скандалот поради кој падна австриската влада

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе поднел тужба против три лица, откако падна во замка со...

Македонија19 часа

(Видео) Македонска делегација на молебен и на аудиенција кај папата во Рим

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, заедно со сопругата, е дел од официјалната државна делегација,...

Топ20 часа

Го погодило струја при обид за кражба на железничката станица во Трубарево

Момче на возраст од 20 до 25 години се здобило со висок степен на изгореници по телото при обид за...

Свет22 часа

Харви Вајнштајн постигна вонсудска спогодба со жртвите од 44 милиони долари

Холивудскиот продуцент Харви Вајнштајн, кој повеќе жени го обвинија за сексуално злоставување, постигна привремена спогодба вредна 44 милиони долари со...

Европа1 ден

(Видео) Британската премиерка Тереза Меј даде оставка

Британската премиерка Тереза Меј денеска објави дека на 7 јуни ќе ја напушти функцијата. За оставката ја информирала и британската...

Македонија1 ден

(Видео) Изгаснат пожарот во Карпош 4, едно лице пренесено во болница

Пожарот кој избувна пред околу еден час во една од кулите во скопската населба Карпош 4 е изгаснат. Во пожарот...

Спорт1 ден

Лоциран домот на Роналдо, ќе добие судски повик за „случајот Мајорга“

Звучи бизарно дека потргата по Кристијано Роналдо, една од најголемите спортски ѕвезди, може да трае цели шест месеци. Толку време...

Економија1 ден

Трамп: Случајот со „Хуавеј“ би можел да биде дел од трговските преговори со Кина

Претседателот на САД, Доналд Трамп, првпат навести дека случајот со кинескиот телекомуникациски гигант „Хуавеј“ би можел да биде вклучен во...

Свет2 дена

Украинскиот претседател предлага анкета за тоа како да се преговара со Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски сака да ја праша јавноста како неговата земја би требала да преговара со Русија за војната...

Свет2 дена

„Фејсбук“ отстранил над три милијарди лажни профили

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека од октомври минатата година до март годинава, биле идентификувани и отстранети повеќе од три милијарди лажни...

Свет2 дена

Јункер: Глупавите националисти ги сакаат само своите земји

Претседателот на Европската комисија, Жан клод Јункер изјави дека е свесен за заканата, која ја претставуваат националистичките политичари за европската...

Топ2 дена

(Видео) Груби ја поздрави одлуката за оставка на Богоевски

Пратеникот од ДУИ, Артан Груби, ја поздрави одлуката за оставката на пратеникот Павле Богоевски и изрази жалење за состојбата во...

Бегството на Груевски2 дена

Јовески: Не постојат пречки за Интерпол да објави потерница по Груевски

Јавниот обвинител Љубомир Јовески рече дека верува оти не постојат законски или какви било пречки за да биде објавена потерницата за...

Досие