Контакт

Европа

Европските влади треба да одлучат за нови санкции кон Русија

Објавено пред

Сите нови европски санкции кон Москва поради нападот со нервен отров спроведен врз поранешниот двоен руски шпион, треба да ги донесат владите од Европската унија, се наведува во соопштение на Европската комисија.

Европскиот блок од 28 земји-членки ги обновува и санкциите за Русија поради поддршката која Кремљ ја дава за бунтовниците во Украина, но две од нив, Австрија и Италија, не се заинтересирани за нови мерки бидејќи сакаат подобри економски односи со Москва.

Официјален Лондон одговорноста за труењето на Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија ја препиша директно на Владимир Путин.

Во средата, британската премиерка, Тереза ​​Меј, пред Парламентот изјави дека нападот го извршиле двајца руски разузнавачи. Станува збор за двајца мажи идентификувани како Александар Петров и Руслан Боширов, но нивните имиња би можело да се лажни, смета британската полиција.

Руската страна ја негира целата афера.

„За нас се неприфатливи обвинувањата на сметка на руските власти“, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. „Ниту највисоките органи на Русија, ниту пак некои пониски функционери немаат никаква врска со настаните во Салсбери“, истакна тој.

Европа

Столтенберг: Сакам поконструктивни односи со Русија

Објавено пред

Од

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека сака „поконструктивни односи” со Русија, иако Алијансата презема мерки за да би возвратила, на како што се тврди, зголемената воена активност од страна на Москва.

Во интервју за „АП“, Столтенберг рече дека е потребен дијалог со Русија во обид да се „ублажат” и „да се избегнат лошите проценки”.

Столтенберг, непосредно пред средбата со рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, на маргините на Генералното собрание на Обединетите Нации, укажа за навдоното „воено мешање” на Москва во Украина и Грузија, поддршката која му се дава на сирискиот претседател Башар ал-Асад, но и за присуството на руските поморски сили во источниот Медитеран.

Генералниот секретар на Алијансата додаде и дека одговорот на НАТО за сето тоа е распоредувањето на борбени групи на територијата на источните членки и тоа за прв пат и најави дека Алијансата наскоро ќе оддржи, како што рече „најголеми вежби на оваа генерација” во Норвешкото Море, во која ќе учествуваат копнени, воздушни и поморски сили.

„Кога ние сериозно не се согласуваме, кога ќе видиме зголемување на тензиите, кога ќе видиме поголемо воено присуство во близина на нашите граници, тогаш најважно е да постои дијалог”, рече Столтенберг.

Генералниот секретар на НАТО смета дека унапредувањето во однос на комуникациите меѓу НАТО и Русија би можел да помогне во намалувањето на тензиите.

Прикажи повеќе...

Европа

Ердоган: Потребно е да се прошири составот на Советот за безбедност на ОН

Објавено пред

Од

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган, повика на реформа на Советот за безбедност во говорот пред Генералното собрание на ОН.

Според него, ОН постигна непобитни успеси за 73 години, но се оддалечува од исполнувањето на очекувањата на човештвото за мир и просперитет. Тој побара да се прошири составот на Советот за безбедност.

,,Турција станува глас на светот, бидејќи светот е поголем од пет”, нагласи Ердоган, мислејќи на петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН, кои имаат право вето.

Прикажи повеќе...

Европа

Европскиот суд: Трошоците на пратениците од Европскиот парламент остануваат тајна

Објавено пред

Од

Европскиот суд за правда пресуди дека трошоците на пратениците од Европскиот парламент ќе останат тајна, објави „Индeпендет“.

Кампањата со барање трошоците на европарламентарците да бидат транспарентни ја поведоа медиумите, но судот одлучи дека Европскиот парламент има право да не ги соопшти овие податоци со образложение дека информациите би претставувале кршење на заштитата на приватноста и интегритетот на поединците.

Судот пресуди дека информациите не може да се објават ни во анонимен облик, со кој би се заштитила приватноста, што значи дека Европскиот парламент не смее да објави ни вкупни трошоци. Судот заклучи дека таквото одавање информации само би претставувало дополнителен административен товар, а би било бескорисно бидејќи нема да содржи имиња на пратениците.

Европскиот парламент континуирано ги одбива барањата за детаљни информации за патните трошоци на 751 пратеник, како и за нивните дневници и други примања на кои имаат право.

Околу 450 милиони евра годишно буџетот на Европскиот парламент издвојува за плати, патни трошоци и дневници, но уште 40 милиони се трошат на дополнителни активности, наведе „Индепендет“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет25 минути

(Видео) Највисоко ниво на заштита, Трамп во ОН пристигна со ,,ѕверот” и со ладилник полн со крв

Американскиот претседател кон вчера имаше говор во Обединетите нации, во Њујорк пристигна со највисоко ниво на обезбедување – се возеше...

Економија55 минути

НБРМ: Денарот е стабилен, не постои опасност за евентуална девалвација

Народната банка на Република Македонија информира дека, како институција надлежна за конципирање и спроведување на монетарната политика, цврсто стои на...

Регион2 часа

(Видео) Четворица пожарникари повредени во ноќната битка со пожарот на Пељешац

Апокалипса на Пељешац по пожарот кој дивееше изминатото деноноќие, јавуваат хрватските медиуми. Огнената стихија на хрватскиот полуостров во текот на...

дијамант дијамант
Забава2 часа

Најскапиот дијамант во светот проценет на 50 милиони долари на аукција во Женева

Розовиот дијамант од скоро 19 карати тргнува на светска турнеја пред да биде понуден на аукција во Женева, а се...

Свет2 часа

(Видео) Макрон ја критикуваше политиката на Трамп и доби аплауз

Францускиот претседател, Емануел Макрон остро ги критикуваше во Њујорк светските лидери кои ги гледаат исклучиво своите интереси и порача дека...

Регион3 часа

Брутално убиство на 33-годишен геј активист ја бранува Атина

Геј активист почина во Атина откако брутално беше претепан. Зак Костопулос, 33-годишен активист на грчкиот ЛГБТИ, почина по брутален напад...

Свет15 часа

Бил Козби осуден на 3 до 10 години затвор за сексуален напад

Познатиот комичар Бил Козби е осуден на три до 10 години во државен затвор за дрога и сексуално малтретирање на...

Регион17 часа

(Видео) Пожар на Пељешац, гори борова шума – жителите ги бранат куќите

Во пожар што избувна кај местото Мокало на хрватскиот полуостров Пељешац гори густа букова шума. Според последните информации, огнот го...

Македонија18 часа

Се намалуваат трошоците во постапките пред нотарите и извршителите

На предлог на Министерството за правда, Владата ги прифати предлог-законите за изменување и дополнување на Законот за извршување и на...

Македонија19 часа

Заев: Одлучуваат тие што гласаат, тие што не гласаат не се ни бројат

За успешноста одлучуваат тие што гласаат, а тие што не гласаат не се ни бројат, порача премиерот Заев пет дена...

sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok
Крвав четврток20 часа

Чавков наредил да им ја отворам вратата на колегите од УБК, сведочеше собраниска полицајка за oдзмените харддискови

По наредба на директорот на БЈБ, обвинетиот Митко Чавков, било одземањето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието, потврди собраниската...

Крвав четврток20 часа

Судот им ги одби гаранциите на Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов да се бранат од слобода

Обвинетите пратеници Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, како и активистот Богдан Илиевски и обезбедувачот Оливер Радулов, и натаму остануваат во...

Топ21 час

Градоначалникот на Куманово добивал закани, поднесена кривична пријава против едно лице

Градоначалникот на Куманово до СВР Куманово пријавил дека во два наврата му биле испратени СМС-пораки со заканувачки содржини кон него...

Крвав четврток22 часа

Се надевам дека ќе одговараат нарачателите за 27 април, рече обвинителката Русковска

По првиот дел од судењето во кривичниот суд за настаните од 27 април, обвинителката Вилма Русковска, на новинарско прашање, рече...

Investigative story24 часа

Антикорупциската комисија се сомнева во злоупотреби со монографии на Филозофскиот факултет

Антикорупциската комисија има доставено иницијатива за поведување постапка за кривично гонење поранешен декан на Филозофскиот факултет до Јавното обвинителство,поради сомневања...

Крвав четврток24 часа

„Влатко Ѓорчев ги молеше како Господ да не нè напаѓаат“, се расплака телохранителот на Оливер Спасовски

(Фото: Ацо Ангеловски во средина) „Лево од мене слушнав наредба – убијте ги! Масата одеднаш тргна кон нас. Бидејќи не...

Регион1 ден

Додик: Јавна тајна е дека опозицијата подготвува немири на улиците

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека е јавна тајна дека опозицијата во тој српски ентитет има план да...

Виница Виница
Македонија1 ден

Вонредни контроли по масовното труење со храна во Виница

Aгенцијата за храна и ветеринарство во наредните денови во Виница ќе изврши вонредни контроли кај сите оператори што произведуваат, подготвуваат...

Свет1 ден

Кина: САД ни ставаат „нож под грло“, губиме и едни и други

Продолжувањето на кинеско-американските трговски преговори е тешко откако САД на Кина и ставија „нож под грло”, рече заменик-министерот за трговија...

Свет1 ден

САД ја предупреди Русија: С-300 во Сирија ќе биде голема грешка

САД ја предупредија Русија дека распоредувањето на модерниот анти-ракетен систем С-300 во Сирија е голема грешка и дека одлуката треба...

Досие