Контакт

Свет

Европските лидери согласни за иранскиот нуклеарен договор

Објавено пред

Лидерите на државите членки на Европската Унија, кои денеска се собрани во Софија, Република Бугарија, на работната вечера синоќа го оценија однесувањето на американскиот претседател Доналд Трамп како каприциозно во врска со иранскиот нуклеарен договор.

Тие се согласни дека Унијата ќе продолжи со борбата за меѓународниот систем заснован на правила и покрај неодамнешните одлуки за климата, царината и за Иран.

САД се откажаа од нуклеарниот договор со Иран и најавија нови построги санкции.

Европа

Вооружен маж уапсен кај Бакингемската палата во Лондон

Објавено пред

Од

На влезот од Бакингемската палата наменет за посетители, денеска бил уапсен маж кој носел оружје, соопшти лондонската полиција.

Човекот на возраст од 38 години, чиј идентитет не е откриен, бил уапсен под сомнение дека носел пиштол за електрошокови, објави агенцијата АП.

Уапсениот се наоѓа на распит во полициска станица во Лондон, а засега не е обвинет.

Осомничениот го уапсило обезбедувањето на палатата, по што и бил предаден на полицијата.

Прикажи повеќе...

Свет

Иранската војска се закани со смртоносна и незаборавна одмазда за нападот на воената парада

Објавено пред

Од

Иранската револуционерна гарда вети дека ќе се одмазди на смртоносен и незаборавен начин за нападот на воената парада во кои загинаа 25 лица, од кои 12 нејзини припадници, а за кој Техеран ги обвини земјите од Персискиот Залив.

Нападот во саботата, досега најголем кој е извршен против овие елитни ирански единици, е голем удар по безбедноста на Иран во период кога САД и нивните сојузници во Заливот се обидуваат да го изолираат Техеран.

„Имајќи ги предвид нашите сознанија за локациите на терористичките лидери… тие во блиска иднина ќе почувствуваат смртоносна и незаборавна одмазда“, се наведува во соопштението на Револуционерната гарда.

Четири напаѓачи во саботата нападнаа воена парада во западниот град Ахваз, центар на провинцијата богата со нафта, Кузестан, а државната телевизија објави дека цел на нападот била платформата на која седеле иранските официјални лица.

Иранското етничко арапско бунтовничко движење, наречено Национален отпор ја презеде одговорноста за инцидентиот, во кој сите четворица напаѓачи беа убиени. Исламска држава, исто така, презеде одговорност, но ниту една група не даде конкретни докази за своите тврдења.

Прикажи повеќе...

Свет

Кинеската католичка цркава искажа лојалност кон Комунистичката партија

Објавено пред

Од

Лојалноста кон владејачката Комунистичка партија беше потврдена денеска од страна на Кинеската католичка црква, која истовремено го поздрави и значајниот договор што го постигна со Ватикан за именување на нови бискупи.

Кинеската католичка црква соопшти дека ќе истрае на патот за социјалистичко општество, под раководство на Комунистичката партија, објави „Ројтерс“.

Католичката црква во Кина ја истакна својата длабока љубов кон татковината и искрената поддршка за договорот со Ватикан, изразувајќи надеж дека односите меѓу Кина и Ватикан дополнително ќе се подобрат.

Ватикан вчера потпиша договор со Кинеската католичка црква, со кој и го допушти долгопосакуваниот и одлучувачки збор кога е во прашање назначувањето на бискупи во Кина.

Околу 12 милиони кинески католици се поделени меѓу Црквата, дискретно лојална на Ватикан и Католичкото патриотско здружение кое е под надзор од државата, појаснува британската агенција.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Договорот со Грција е диво месо вметнато во здрав организам, порача Мицкоски од Охрид

Овие месеци се пишува историја, а јас Христијан Мицкоски, заедно со огромното мнозинство од народот, со разум, мудрост, но и...

Култура4 часа

Клаудија Кардинале: Не останав во Америка, зашто Холивуд многу манипулира

Малата сала на Центарот на култура во Битола беше претесна да ги прими сите заинтересирани новинари, фоторепортери и обожаватели на...

Македонија4 часа

Видео порака на Столтенберг: Вратата е отворена, ве чекаме во НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг преку видео порака се обрати до македонската јавност и ја повика да одлучи дали...

Македонија5 часа

16 лица се затруле од сендвичи во Виница, петмина се во болница

Од минатата сабота до денеска, околу 50 лица од Виница се затруле од храна во различни угостителски објекти во градот....

Македонија5 часа

Бујар Османи со 40 претставници од Македонија в четврток на скрининг во Брисел  

Со досега најголема делегација од над 40 претставници в четврток, главниот политички преговарач Бујар Османи заминува во Брисел. Европската комисија...

Македонија6 часа

(Видео) МВР ќе казнува и за активности на интернет за спречување на правото на глас

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во рамки на подготовките за одржување на референдумот денес соопшти дека полицијата е на...

Македонија7 часа

Трка на бизнис секторот, најбрзи и годинава Министерство за финансии

Тимот од Министерството за финансии на чело со министерот Драган Тевдовски и годинава беше најбрз на бизнис трката покрај Вардар во...

Топ7 часа

Кај Лојане за неколку дена откриени над 120 мигранти

Полицијата за неколку дена открила 13 случаи со мигранти кои се обиделе илегално да ја преминат границата кон Србија. Како...

Свет8 часа

Кина ги откажа трговските преговори со САД

Кина ги откажа планираните трговски преговори со САД и наредната недела нема да го прати вицепремиерот Лиу Хе во Вашингтон....

Европа9 часа

Протести во Полска: ,Не се живее од плата до плата. Ние гладуваме”

Неколку илјади Полјаци вработени во јавниот сектор, меѓу кои вработените во образованието и здравството, како и пожарникарите, излегоа на протест...

Македонија9 часа

(Видео) Иванов од САД: Нема да гласам на референдумот

Претседателот Ѓорге Иванов од САД порача дека дека да отстапи од својата одлука и дека на 30 септември нема да...

Забава13 часа

СЗО: Поради консумација на алкохол годишно умираат три милиони луѓе

Алкохолот годишно убива околу три милиони луѓе низ целиот свет, односно прекумерната консумација на алкохол убива повеќе луѓе отколку сидата,...

Култура21 час

(Галерија) Почна ,,Браќа Манаки” – Клаудија Кардинале продефилира на црвениот тепих

Со перформанс во режија на Срѓан Јаниќијевиќ беше отворен 39 интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола. На...

Европа1 ден

Почна Октоберфест во Минхен, се очекуваат шест милиони посетители

Градоначалникот на Минхен, Дитер Рајтен го отвори 185. фестивал на пивото – Октоберфест, еден од најпознатите и најголемите фестивали во...

Македонија1 ден

(Видео) Шилегов: Од Лисиче до Центар со воз се стигнува за 4 минути, од таму продолжете со велосипед

Европската недела на мобилност 2018 во Скопје заврши со комбинирање на железнички и превоз со велосипед. Активисти од здружението „Прв...

Свет1 ден

(Видео) Над 20 мртви при вооружен напад за време на воена парада во Иран

Дваесет и четири лица се убиени, а 53 повредени во утринскиот напад на вооружени луѓе за време на воена парада...

Македонија1 ден

(Видео) Платите на хирурзите покачени за 5.300 денари, повисоки плати и во школите и во градинките

На вработените во градинките, училиштата и болниците септемвриската плата ќе им биде зголемена за пет отсто. Зголемената плата ќе им...

Македонија1 ден

Следува период на пост-демократија во која главниот збор не е на избирачите, рече Иванов на предавање во САД

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на почетокот на работната посета на САД, одржа предавање на Државниот универзитет Вејн во...

Топ1 ден

Холанѓанец пронајден мртов во вила во Трпејца

Во вила во охридското село Трпејца, во текот на вчерашниот ден починат бил пронајден 79-годишен Холанѓанец. Како што информираат од...

Македонија1 ден

(Видео) Макрон со обраќање до македонските граѓани: Ниеден договор не е совршен, но се работи за иднината на земјата

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во пресрет на референдумот закажан за 30. септември преку видео-обраќање упати порака до македонсите граѓани, при...

Досие