Контакт

Свет

Египет негира наводна кражба на органи по смртта на британскиот турист

Објавено пред

Египетските власти во неделата ги негираа извештаите за наводна кражба на органи кога телото на еден британски турист, кој ненадејно почина додека бил на одмор, било вратено дома без некои органи, пренесува „Брејтбарт“.

Дејвид Хамфрис (62) починал на 18 септември во Хургада, на брегот на Црвеното Море. Неговото тело било вратено во Велика Британија, каде што втората аутопсија открила дека неговото срце и некои други органи биле отстранети.

Обвинувајќи ги британските медиуми за објавување неточни информации, египетската Државна информативна служба (СИС) рече дека наводите за кражба на орган се неосновани. Во соопштението се вели дека се земени примероци и се отстранети срцето, делови од црниот дроб, бубрезите и другите органи за да се утврди причината за смртта. Тие не објаснуваат зошто органите не биле вратени по испитувањата.

Службата соопшти дека Хамфрис, најверојатно, починал од срцев удар, цитирајќи го медицинскиот извештај, но и неговата ќерка Анита Гудал, која изјави дека не верува оти некој имал улога во смртта на татко ѝ“.

Во друг случај во Хургада на 21 август, туристичкиот агент Томас Кук ги преместил сите свои клиенти во друг хотел кога една британска двојка починала, како што вели нивната ќерка, под сомнителни околности. Египетските власти велат дека причина за смртта на Џон и Сузан Купер, кои се разболеле и ненадејно починале додека престојувале во хотелот Steigenberger Aqua Magic во Хургада, е инфекција со ешерихија коли.

Свет

Закани со бомби за болници и училишта во Санкт Петербург

Објавено пред

Десетина болници и неколку училишта во Санкт Петербург денеска добиле закани за поставени експлозивни направи, соопштија извори од руските служби за вонредни ситуации за „ТАСС“.

Според изворот, заканите биле насочени кон  11 болници и неколку училишта.

Претходно денеска поради закани со бомби биле евакуирани и градски судови, кои сега повторно работат бидејќи не се пронајдени опасни предмети по извршениот претрес.

И пред три дена една третина од метро станиците во Санкт Петербург добија закани со бомби, но специјалните полициски единици утврдија дека станува збор за лажни дојави.

Тогаш 20 болници и 40 образовни установи добија слични предупредувања

Прикажи повеќе...

Свет

Рестораните во Саудиска Арабија не мора веќе да имаат одделни влезови за мажи и жени

Објавено пред

Рестораните во Саудиска Арабија повеќе нема да мора да имаат посебни влезови за жени и мажи, соопшти Министерството за локален развој и рурални работи. Според информациите од министерството, новите регулативи не се обврзувачки, што значи дека рестораните можат да задржат посебни влезови доколку сакаат сопствениците.

Не е јасно дали ќе биде укината распределбата на седиштата за мажи и жени.

Претходно, сите ресторани на Саудиска Арабија мораа да имаат посебни влезови за жени и мажи.

Според строгите регулативи во Саудиска Арабија, на мажите и жените кои не се во роднински врски, не им е дозволено да бидат заедно на јавни места, а специјалната верска полиција е одговорна за почитување на тие правила.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Затворска и парична казна за лидерот на левицата во Франција поради заплашување полицаец

Објавено пред

Францускиот суд на крајно левичарскиот лидер, Жан-Лук Меленхон му додели тримесечна условна затворска казна и парична казна од 8 илјади евра, поради застрашување на службено лице кое го истражувало неговото финансирање.

Во октомври 2018 година обвинителството изврши претрес на неговата канцеларија за странки и домот. Меленхон е снимен како извикува: „Јас сум Република!“ на полицајците и како ги турка. Потоа со колегите се обидел да упадне во во седиштето на партјата.

Тој ги поддржа протестите на жолтите елеци. Се кандидирапе против Емануел Макрон на претседателските избори во 2017 година и освои 19,5 отсто од гласовите во првиот круг.

Обвинителството во Париз ги испитуваше наводните нерегуларности во изборното финансирање на Меленхон и се сомнева дека неговата партија злоупотребила средства од ЕУ при ангажирање парламентарни асистенти. Случајот потоа беше предаден на истражните судии.

Меленхон го нарече обвинителството „политички мотивирано“. Тој го обвини претседателот Макрон дека ги брани интересите на моќната деловна елита, наместо да се справи со широко распространетата сиромаштија и тој води кампања против глобализацијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Мицкоски: Заев не одговори на моите предложени закони за чистење на криминалот

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на прес конференција изјави дека ќе поднесат амандмани за измени на Законот за јазици, согласно...

Македонија4 часа

Приведен 49-годишен скопјанец кој на Фејсбук му се заканувал на Заев

Секторот за компјутерски криминал ќе поднесе кривична пријава против 49-годишен скопјанец, поради објавени сериозни закани по животот на Фејсбук, насочени...

Регион5 часа

Градоначалникот на Нови Сад поднесе кривична пријава против претседателот Вучиќ

Градоначалникот на Нови Сад и потпретседател на владејачката Српска напредна партија, Милош Вучевиќ поднесе кривична пријава, со цел, како што...

Спорт5 часа

Русија исфрлена од Олимписките игри и светското фудбалско првенство

Извршниот одбор на Светската анти-допинг агенција (ВАДА) го прифатил предлогот на независниот комитет на Агенцијата, руските спортисти поради кршење на...

Свет6 часа

(Видео) Веб-камера снимила туристи во кратер на вулканот, секунди пред ерупцијата

Веб-камера открила најмалку десет туристи во кратерот на вулканот на Вајт ајленд на Нов Зеланд, во момент пред ерупцијата, пренесуваат...

Македонија6 часа

Пронајдени 27 килограми марихуана, приведени две лица од Албанија 

Полицијата пронашла 27 килограми марихуана во автомобил кај селото Кажани-на патот за битолското село Ѓавато. Уапсени се две лица, возачот...

Свет7 часа

Избрана новата премиерка на Финска, најмлада во светот

Владејачката социјалдемократска партија на Финска ја избра новата премиерка 34-годишната министерка и пратеничка Сана Марин. Таа ќе биде најмладата претседателка...

Свет7 часа

Тежок понеделник во Франција, продолжува штрајкот и сообраќајните проблеми

И денеска продолжува штрајкот во Франција, а со тоа и хаосот во сообраќајот. Вчера, во четвртиот ден од штрајкот на...

Свет8 часа

(Видео) Ерупција на вулкан на Нов Зеланд, има и жртви

Едно лице загина, а 20-на се повредени во ерупција на вулкан на новозеландскиот Бел остров (White Island), популарна туристичка дестинација...

Регион20 часа

Во Хрватска годишно се фрлаат повеќе од 300.000 тони храна

Повеќе од 300 илјади тони храна се фрла годишно во Хрватска, додека бројни здруженија и организации истовремено бараат да се...

Топ22 часа

(Видео) Страотна сообраќајка во Бутел – излетал oд патот, ја пробил оградата и се превртел на булеварот

Страотна сообраќајка се случи вечерва во скопската населба Бутел. Момче и девојка кои се наоѓале во возило со тетовски регистарски...

Регион22 часа

Поради густата магла откажани сите летови во Сараево

Речиси сите летови до и од главниот град на Босна и Херцеговина од меѓународниот аеродром во Сараево се откажани поради...

Топ1 ден

Девојче повредено во тешка сообраќајка на Качанички пат

Во тешка сообраќаjна несреќа која попладнево се случила на Качанички пат повредено е девојче кое во инцидентот добило скршеница на...

Топ1 ден

Напаѓачот кој прободе момче во Бутел има 12 години, кривична ќе добие и неговиот татко

Скопската полиција ќе поднесе кривични пријави против четворица малолетници од Скопје (двајца од 16 години, еден 15 и еден 12...

Македонија1 ден

Се запали стан на „Рузвелтова“, пожарот избил при готвење

Скопската противпожарна бригада денеска интервенираше при пожар кој изби во стан во зграда на улицата „Рузвелтова“. Според информациите од терен,...

Македонија1 ден

Османи: Венецијанската комисија не вели да се отфрли двојазичноста во судството, туку да се создадат услови

Секој обид за еднострано поместување на балансот во македонско-албанските односи кој е постигнат со многу труд, со многу жртва од...

Култура1 ден

Две престижни признанија за документарецот „Медена земја“ во Лос Анџелес

Документарецот „Медена земја“ освои две престижни признанија на 35. Интернационални документарни награди (ИДА), што се одржаа вчеравечер (7. декември) во...

Свет1 ден

Оружје пронајдено кај демонстранти во Хонгконг, еден од нив имал и пиштол

Во полициска акција спроведена пред почетокот на денешните протести во Хонгконг, уапсени се 11 лица кај кои е пронајдено оружје....

Топ1 ден

Кривична против дилер од Арачиново во чиј автомобил бил пронајден хероин

Кумановската полиција поднесе кривична пријава против 27-годишник од скопското село Арачиново, откако во автомобил кој го управувал бил пронајден хероин....

Македонија1 ден

Пендаровски: Делото на Свети Климент Охридски е од значење за севкупната европска култура

Претседателот, Стево Пендаровски, по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска...

Досие