Контакт

Свет

Египет ја обнови историската синагога во Александрија, но останаа малку Евреи

Објавено пред

Египет во петокот повторно ја отвори историската синагога во медитеранскиот крајбрежен град Александрија по долгогодишно реставрирање финансирано од владата, но само мал број Евреи се останати од некогаш успешна заедница во Египет, повеќето од нив постари.

Евреите во голема мера заминаа од Египет пред повеќе од 60 години, во екот на непријателствата меѓу Египет и Израел.

Двокатната синагога „Елијаху Ханав“ и во Александрија делумно се сруши во 2016 година. Официјални лица за антиквитети соопштија дека реновирањето, што започна следната година, спречи целосно да се исгуби објектот.

Местото има долга историја. Претходна синагога датира од 1354 година и била изградена на истата локација, а сегашната зграда датира од околу 1881 година, кога еврејската заедница била голема и влијателна.

„Горд сум на она што го направи мојата земја и тоа симболизира заедничко живеење. Денес не постои разлика помеѓу египетскиот муслиман, христијанин и Евреин“, рече Магда Харун, лидер на еврејската заедница во Каиро, на церемонијата за повторното отворање.

Синагогата „Елијаху Ханави“ е една од двете преостанати синагоги во Александрија. Во 1940-тите години само во градот живееле околу 40,000 Евреи, половина од еврејското население во земјата, според официјалната страница на покраината Александрија.

Современиот егзодус на еврејската заедница од Египет почна во 1948 година, по создавањето на државата Израел. Повеќе Евреи заминаа за Израел и на Запад по војната во Суец во 1956 година, кога Израел, Франција и Велика Британија почнаа воена офанзива против Египет.

Среде војната, непријателството кон Евреитево Египет се зголеми и тие беа сметани за соучесници во постапките на Израел.

Египет беше првата арапска земја што постигна мир со Израел во 1979 година.

Свет

Во Шведска стапи во сила ограничувањето на јавни собири на најмногу осум луѓе

Објавено пред

Во Шведска стапува во сила ограничувањето на јавните собири на најмногу осум лица како мерка во обид да се запре наглиот пораст на инфекциите со коронавирусот.

По протестот, беше дозволен исклучок за погреби, каде што може да се соберат најмногу 20 луѓе.

Претходната граница за јавни собири, како што се протести, претстави, концерти, беше 50 лица.

Иако ограничувањето не се однесува на приватни собири, владини претставници, вклучително и премиерот Стефан Лофвен, ја истакнаа потребата од воздржување од приватни забави, посети на спортски сали, библиотеки, трговски центри и, каде што е можно, да се избегне јавен превоз.

„Малото отворање што го имавме во текот на летото и есента заврши. Премногу луѓе ги игнорираат советите и препораките“, рече премиерот Лофвен обраќајќи се до нацијата, што ретко се случува.

Тој додаде дека постојат некои знаци на промена кога патничкиот сообраќај се намали и повеќе луѓе останаа да работат од дома.

Земјата со 10,3 милиони жители регистрира околу 208.300 заразени и повеќе од 6.400 смртни случаи поврзани со коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Србија речиси 7.000 новозаразени, 37 починати

Објавено пред

Според последните информации, во Србија се регистрирани 6.842 нови случаја на коронавирус, а 37 лица починале.

Вкупно се тестирани 21.476 лица, 225 лица се приклучени на апарати за дишење, а хоспитализирани се вкупно 729 лица.

Досега во Србија од коронавирус се заразиле вкупно 133.029 лица, а регистрирани се 1.274 смртни случаи.

Прикажи повеќе...

Свет

Списокот на обвинети за убиството на Кашоги проширен со шест лица

Објавено пред

Турскиoт суд додаде уште шест обвинети на списокот со 20 саудиски службеници на кои веќе им се суди во отсуство за убиството на новинарот Џамал Кашоги, јавија државните медиуми.

На денешното рочиште во Истанбул, само второ во судењето што почна пред четири месеци, судот го прифати второто обвинение додавајќи имиња на уште шест саудиски функционери, пренесува „Ројтерс“.

Најновото обвинение се однесува на заменик-конзулот и на аташето за убиство со предумисла со монструозна намера. Уште четворица, исто така саудиски државјани, се обвинети за уништување, прикривање или неовластено подметнување докази.

Во септември саудискиот суд затвори осум лица на седум до 20 години затвор за убиство на судење за кое критичарите обвинија дека не било транспарентно. Ниту еден од обвинетите не беше именуван.

Кашоги, критичар на саудискиот престолонаследник, принцот Мухамед бин Салман, последен пат бил виден како влегува во саудискиот конзулат во Истанбул на 2 октомври 2018 година. Турските власти веруваат дека неговото тело било распарчено и фрлено, но неговите посмртни останки сè уште не се пронајдени.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

На инфективните одделенија се лекуваат 814 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 814 пациенти позитивни...

Свет58 минути

Во Шведска стапи во сила ограничувањето на јавни собири на најмногу осум луѓе

Во Шведска стапува во сила ограничувањето на јавните собири на најмногу осум лица како мерка во обид да се запре...

Свет2 часа

Кина тврди дека коронавирусот најпрвин се појавил во Европа, а не во Вухан

Кина користи нова студија за раното скриено ширење на коронавирусот во Италија за да се доведе во сомневање цврсто заснованата...

Свет5 часа

СЗО: Бројот на потенцијални вакцини против коронаворусот се зголеми од 11 на 48

Десетици компании – од стартап до фармацевтски гиганти – се натпреваруваат за производство на безбедна и ефективна вакцина против коронавирусот...

Македонија5 часа

„Медијапул“: Десет незгодни прашања во врска со бугарското вето

Бугарскиот портал „Медијапул“ објави прашања до бугарската влада, кои се однесуваат на блокадата за Северна Македонија, со наслов „Десет незгодни...

Македонија6 часа

Свршувачка со 30 и свадба со 90 гости – глоба за скопјани поради организирање собири

Скопското Обвинителство поднесе предлози за издавање казнени налози против три лица и еден угостителски објект поради организирање масовни собири за...

Македонија7 часа

За една недела, регистрирани 7.486 новозаразени, над 5.000 излекувани и 204 починати

Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, a најзастапена возрасна група се лицата над 60...

Свет7 часа

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината

Кина објави дека успешно лансирала ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината, со што ќе стана...

Македонија8 часа

Заев најави дека не сме далеку од договор со Бугарија, опозицијата бара со декларација да се утврдат позициите

Премиерот Зоран Заев вчера најави дека не сме далеку од договор со Бугарија. Тој рече дека не се разговара за...

Свет8 часа

Администрацијата на Трамп одобри Бајден да почне со преземање на власта

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да почне со преземањето на власта....

Свет22 часа

СЗО: Итно се потребни уште 4,3 милијарди долари или сиромашните нема да добијат вакцини

Постои ризик сиромашните и ранливите категории да не примаат вакцини против коронавирус, заради стампедото што ќе произлезе од овие лекови,...

Свет22 часа

Борис Џонсон го објави зимскиот план за ковид

Британскиот премиер, Борис Џонсон, на денешното јавно обраќање ги објасни деталите за излезот од „локдаун-от“, што започнува на 2 декември,...

Македонија24 часа

Во Македонија 387 нови случаи на Ковид-19, починале 35

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на...

Македонија1 ден

Филипче: Хоспитализацијата на пациентите во ниту еден случај не зависи од нивната возраст

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) побарал да извршат вонреден инспекциски надзор за...

Регион1 ден

Црна Гора трета во светот по бројот на заболени од коронавирус

Црна Гора е на трето место во светот според бројот на заболени од коронавирус на милион жители, според податоците на...

Европа1 ден

СЗО: Европа ќе биде погодена од трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година

Светската здравствена организација стравува дека Европа може да се соочи со трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година...

Македонија1 ден

Спасовски се излекува од коронавирусот и се врати на работа

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, се излекува од коронавирусот и од денеска се врати на работното место. Тој на...

Регион1 ден

Со коронавирус заразен епископот Давид, кој ја водеше литургијата на погребот на Иринеј

Српскиот епископ Давид е заразен о1д коронавирус и се наоѓа во Центарот за клинички болници (КБЦ) „Д-р Драгиша Мишовиќ“, објави...

Македонија1 ден

Неделава почнува изведбата на модуларната болница во Гевгелија

Кон крајот на неделава почнува изведбата за конструирање на модуларната болница во Гевгелија. Како што информираат од Министерството за здравство,...

Европа1 ден

Саркози на суд поради корупција

Поранешниот француски претседател, Никола Саркози, ќе се појави на суд денес поради обвиненија за корупција и злоупотреба на влијание. Ова...

Досие